Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Magnézium

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 09.06.2019

Nie veľa ľudí pozná dôležitú úlohu, ktorú zohráva horčík (Mg) v ľudskom tele. Po vode a kyslíku je považovaný za jeden z najdôležitejších prvkov v tele. Viac ako 350 chemických reakcií nemôže prejsť bez účasti horčíka a sú veľmi dôležité pre normálne fungovanie tela.

Všeobecné vlastnosti horčíka

Horčík v ľudskom tele je sedatívum a antistresový minerál. Horčík sa nachádza v chlorofyle v rastlinách a je tiež nevyhnutnou zložkou kostí a zubov. Horčík v kombinácii s chlórom je obsiahnutý v morskej vode a obyčajne vo forme iónov.

V ľudskom tele obsahuje horčík asi 20 - 30 g. V telesných tekutinách je asi 1% horčíka, v kostnom tkanive - 40%, v tkanivách - asi 59%.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Koľko horčíka je potrebné denne?

Asi 400-500 mg - to je to, čo musíte konzumovať horčík denne pre dospelých.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Za akých podmienok sa môže zvýšiť potreba horčíka?

Často sa odporúča zvýšiť príjem horčíka kulturistami a športovcami, ako aj deťom počas tvorby nových tkanív (detí, dojčiat). Tehotné ženy by tiež mali zvýšiť denný príjem horčíka. To isté platí pre ľudí s vysokým príjmom bielkovín, pod stresom a užívaním diuretík.

Absorpcia horčíka

V našom tele sa absorbujú iba organické zlúčeniny horčíka. Sú to laktát horečnatý alebo citrát. Absorbujú sa v dvanástniku alebo v hrubom čreve. Síran sodný ako anorganická soľ sa absorbuje veľmi zle.

Ak je v tele nadbytok tuku, sodíka vápenatého (Ca) a fosforu (P), absorpcia horčíka môže byť veľmi nízka. Hoci vláknina viaže horčík, môže sa stratiť s nadbytkom draslíka (K), kofeínu a alkoholu spolu s produkciou moču.,

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Priaznivý účinok horčíka na telo

Normálne fungovanie viac ako 300 enzýmov nastáva vďaka horčíku.

Spolu s fosforom (P) a vápnikom (Ca) sa horčík podieľa na tvorbe kostí. Horčík pomáha syntetizovať bielkoviny a tuky, je nevyhnutný pre výmenu glukózy, transport rôznych látok, je zapojený do uvoľňovania energie. Vďaka horčíku sa syntetizujú proteíny, prenášajú sa dedičné informácie a prechádzajú nervové impulzy. Horčík je potrebný pre normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému, a ak sa spotrebuje v správnych dávkach, zníži pravdepodobnosť srdcových ochorení a srdcových infarktov.

Horčík je schopný očistiť telo od toxických látok, znížiť hladinu cholesterolu a normalizovať svalovú prácu. V spojení s vitamínom B6 môže zabrániť tvorbe obličkových kameňov. Ak nie je dostatok horčíka, potom obličkové kamene sa skladajú zo zlúčeniny vápnika (Ca) s fosforom (P), a ak nie je dostatok vitamínu B6, vápnik (Ca) a kyselina šťaveľová nestačí.

Horčík je antistresová látka. Dokonca aj jeho soli sa používajú na spomalenie rastu zhubných nádorov. Ak ste často unavení, mali by ste si jednoducho kúpiť lieky obsahujúce horčík v lekárni - pomôžu vyrovnať sa s únavou.

Interakcia horčíka s inými prvkami tela

Spolu s fosforom (P) a sodíkom (Na) poskytuje horčík organizmu svalovú a nervovú aktivitu. Vitamín D sa podieľa na zvyšovaní účinnosti horčíka. Vitamín B6 s draslíkom (K) zvyšuje absorpciu horčíka a pri dostatočnom množstve horčíka draselného (K) sa môže udržať v bunkách. Zaujímavosťou je zaujímavý vzťah medzi horčíkom a vápnikom (Ca) v tele. Ak mu chýba horčík, potom sa vápnik (Ca) uloží do orgánov a stien rôznych ciev. Vápnik (Ca) môže byť oneskorený aj v prípade nedostatku vitamínu E v tele.

Pomer vápnika (Ca) a horčíka v tele by mal byť 1: 0,6, v opačnom prípade bude nedostatok vápnika vylučovaný močom s nedostatkom horčíka a pri prekročení vápnika (Ca) bude nedostatok horčíka.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Príznaky nedostatku horčíka

U ľudí, nedostatok horčíka vyjadrené nespavosť, závrat, zlú náladu, frustrácie, únava a zvýšená citlivosť na hluk. V prípade bolesti hlavy, , žalúdočných kŕčov a ťažkej hnačky by ste sa mali poradiť s lekárom, pretože je možné, že ide o príznaky nedostatku horčíka.

Medzi príznaky jeho deficitu patria aj: porucha srdca,, tlakové skoky, svalové kŕče, krehké, nechty a kŕče. Ak spozorujete takéto príznaky, poraďte sa so svojím lekárom a povie vám, ako obnoviť hladiny horčíka v tele.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29]

Príznaky nadmerného horčíka v tele

Ľudia s nadbytkom horčíka v tele sa môžu vyskytnúť: hnačka, letargia, strata koordinácie, ťažkosti pri hovorení a ospalosť. Horčík môže mať prebytok, napríklad pri užívaní liekov obsahujúcich horčík, pokiaľ ich samozrejme neodškodní určitým množstvom vápnika (Ca).

trusted-source[30], [31], [32]

Vplyv na obsah horčíka v potravinách

Akékoľvek spracovanie výrobkov výrazne znižuje obsah horčíka v nich. A to všetko preto, že po namočení výrobkov vodou nasýtenou horčíkom sa už nepoužíva. Okrem toho, chemická úprava zeleniny z škodcov výrazne znižuje absorpciu horčíka z pôdy.

trusted-source[33], [34], [35], [36]

Prečo sa môže vyskytnúť nedostatok horčíka?

Nedostatok horčíka v tele nastáva, keď ochorenie obličiek, hnačka, pričom antikoncepčné lieky a estrogén, pričom diuretiká, kyselina listová, veľké množstvo kofeínu a alkoholu. Veľké množstvo horčíka sa vylučuje, keď sa adrenalín uvoľňuje v stresových situáciách. Výrazne znížiť množstvo horčíka môže hladovať, toxikóza alebo diabetes. Pri ťažkom pote môže byť z tela eliminovaný aj horčík.

Aké potraviny obsahujú horčík?

S cieľom zvýšiť hladinu horčíka v tele, mali by ste použiť viac obilnín, ako sú ovsené vločky, jačmeň kaše, pohánka a proso. 

Vaše telo doplní 130 až 260 mg horčíka. Orechy sú tiež veľmi bohaté na horčík, napríklad kešu obsahujú až 270 mg horčíka, píniové oriešky - 234 mg, mandle - 235 mg, pistácie - 200 mg a arašidy - 180 mg horčíka. Zvláštne, morský kale tiež obsahuje veľa horčíka - až 170 mg. Použite tieto produkty a neviete, aké choroby sú!


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Magnézium" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.