Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ako ovplyvňuje fosfor ľudské zdravie?

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Fosfor je dôležitý minerál, ktorý existuje v každej bunke tela, aby mohol vykonávať svoje normálne funkcie. Väčšina fosforu v tele je podobne ako fosfát (PO 4). Asi 85% telesného fosforu sa nachádza v kostiach. Ako ovplyvňuje fosfor ľudské zdravie?

Fosfor a jeho účinok na ľudské telo

Rovnako ako vápnik, fosfor je najrozšírenejším minerálom v tele. Tieto 2 dôležité živiny úzko spolupracujú na zdraví silných kostí a zubov. Asi 85% fosforu v tele sa nachádza v kostiach a zuboch, ale je prítomné aj v bunkách a tkanivách v tele.

Fosfor pomáha odfiltrovať odpad v obličkách a hrá dôležitú úlohu v tom, ako telo využíva energiu. Pomáha aj pri znižovaní svalovej bolesti po náročnom cvičení. Fosfor je nevyhnutný pre rast, opravu a "opravu" všetkých tkanív a buniek, ako aj pre výrobu genetických stavebných blokov, DNA a RNA. Na zabezpečenie rovnováhy a používania iných vitamínov a minerálov vrátane vitamínu D, jódu, horčíka a zinku je potrebný fosfor.

Použitie fosforu na ošetrenie

 • V klinike sa používajú fosfáty (fosfor) na liečbu nasledujúcich ochorení
 • Hypofosfatémia, nízke hladiny fosforu v tele
 • Hyperkalcémia, vysoké hladiny vápnika v krvi
 • Vápnik v základe obličkových kameňov

Tieto ochorenia vyžadujú povinné vyšetrenie lekára.

Fosfáty sa tiež používajú v prolínach, ako preháňadlo. Väčšina ľudí má vo stravovaní veľa fosforu. Niekedy športovci používajú doplnky fosfátu pred konkurenciou alebo ťažkými tréningmi, aby pomohli znížiť bolesť svalov a znížili únavu, hoci nie je jasné, ako veľmi pomáha alebo zlepšuje výkonnosť.

Fosfor v strave

Väčšina ľudí má vo stravovaní veľa fosforu. Doplnky minerálneho fosforu sa nachádzajú v mlieku, zrnách a potravinách bohatých na bielkoviny. Niektoré zdravotné ťažkosti, ako je cukrovka, hlad, alkoholizmus, môžu viesť k tomu, že hladina fosforu v organizme klesá.

To isté platí aj pre podmienky, ktoré bránia ľuďom absorbovať živiny, ako je Crohnova choroba a celiakia. Niektoré lieky môžu spôsobiť zníženie hladiny fosforu vrátane niektorých antacíd a diuretík (diuretiká).

Asimilácia fosforu

Fosfor sa absorbuje účinnejšie ako vápnik. Takmer 70 percent fosforu je absorbovaný z čreva, aj keď tieto ceny sú závislé na vápnika a D aktivity vitamínu, a parathormónu (PTH), ktorý reguluje metabolizmus vápnika a fosforu. Väčšina fosforu sa usadzuje v kostiach, mierne sa dostáva do zubov a zvyšok sa nachádza v bunkách a tkanivách. Veľa fosforu je v červených krvinkách. V plazme obsahuje fosfor približne 3,5 mg. (3,5 mg fosforu na 100 ml plazmy) a celkové množstvo fosforu v krvi je 30-40 mg.

V tele je hladina tohto minerálu regulovaná obličkami, ktoré sú tiež ovplyvnené PTH. Absorpcia fosforu sa môže znížiť pomocou antacidov, železa, hliníka alebo horčíka, ktoré môžu tvoriť nerozpustné fosfáty, ktoré sa vylučujú výkalmi. Kofeín spôsobuje zvýšenie produkcie fosforu obličkami.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Potravinové zdroje fosforu

Potravinové zdroje fosforu

Potraviny bohaté na bielkoviny, ako je mäso, hydina, ryby, vajcia, mliečne výrobky, orechy a strukoviny, sú dobrým zdrojom fosforu. Ďalšími zdrojmi sú celozrnné obilniny, zemiaky, sušené ovocie, cesnak a šumivé nápoje.

Vzhľadom na to, že fosfor je súčasťou všetkých buniek, je ľahké nájsť jedlo, najmä živočíšny pôvod, ktorý môže telo poskytnúť fosfor. Väčšina bielkovinových produktov sú potraviny, ktoré majú vysoký obsah fosforu. Mäso, ryby, kura, morka, mlieko, syr a vajcia obsahujú svoje významné množstvá. Väčšina červeného mäsa a hydiny obsahuje oveľa viac fosforu než vápnika, 10 až 20 krát viac, zatiaľ čo ryby zvyčajne obsahujú asi 2 až 3-krát viac fosforu ako vápnika. Mliečne výrobky obsahujú vyváženejší pomer vápnika a fosforu.

Semená a orechy obsahujú aj vysoké hladiny fosforu (aj keď obsahujú oveľa menej vápnika) ako celozrnné, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky a otruby. Väčšina ovocia a zeleniny obsahuje niektoré dávky fosforu a môže pomôcť vyrovnať pomer fosforu a vápnika v zdravej výžive.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Symptómy nedostatku fosforu

Príznaky nedostatku fosforu patrí strata chuti do jedla, úzkosť, bolesť kostí, krehké kosti, stuhnutosť kĺbov, únavu, dýchavičnosť, podráždenosť, necitlivosť, slabosť, a zmeny hmotnosti. Deti majú znížený rast a zničenie kostí a zubov.

Príliš veľa fosforu v tele skutočne spôsobuje viac strachu ako príliš málo. Príliš veľa fosforu je zvyčajne spôsobené ochorením obličiek alebo preto, že ľudia konzumujú príliš veľa diétneho fosforu a nedostatok vápenatej stravy.

Niektoré štúdie ukazujú, že vyšší príjem fosforu je spojený so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Keď množstvo fosforu stúpa, existuje veľká potreba vápnika. Pre správnu hustotu kostí a prevenciu osteoporózy je potrebná jemná rovnováha medzi vápnikom a fosforom.

Dostupné formy fosforu

Elementálny fosfor je biela alebo žltá voskovitá látka, ktorá pri kontakte so vzduchom horí. Fosfor je vysoko toxický a používa sa v medicíne iba ako homeopatický liek. Z tohto dôvodu by ste mali užívať lieky s fosforom iba pod vedením kvalifikovaného odborníka. Namiesto toho odborníci v oblasti zdravotníctva môžu používať jeden alebo viac z nasledujúcich anorganických fosfátov, ktoré nie sú toxické v typických normálnych dávkach:

 • Fosforečnan draselný
 • Jedno-substituovaný fosforečnan draselný
 • Fosforečnan dvojsodný
 • Fosforečnan monosodný
 • Trojfázový fosforečnan sodný
 • fosfatidylcholín
 • fosfatidylserín

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Pediatrické dávky fosforu

vek mg / deň
Dojčatá 0 - 6 mesiacov 100
Deti od 7 do 12 mesiacov 175
Deti od 1 do 3 rokov 460
Deti vo veku 4 - 8 rokov 500
Deti vo veku 9 - 18 rokov 1250

 Dávky fosforu pre dospelých

Dospelí od 19 rokov 700 mg
Tehotné a dojčiace ženy mladšie ako 18 rokov 1250 mg
Tehotné a dojčiace ženy vo veku 19 rokov a staršie 700 mg

trusted-source[27], [28], [29], [30]

 Fosfor pre starších ľudí (51 rokov a starší)

V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, že dávka fosforu pre starších ľudí je odlišná od dávok mladých ľudí (700 mg / deň). Hoci niektoré multivitamínové / minerálne doplnky obsahujú viac ako 15% súčasnej dennej dávky fosforu, rôznorodá strava môže poskytnúť dostatočnú dávku fosforu pre väčšinu starších ľudí.

Obsah fosforu

Nutričné interakcie fosforu s inými prvkami

Fruktóza

Výskum v Spojených štátoch na 11 dospelých mužov zistili, že strava s vysokým obsahom fruktózy (20% z celkových kalórií) viedlo k zvýšeniu ich močového mechúra a straty fosforu a negatívne fosfor list (napr. Denné straty fosforu boli vyššie, než je jeho dennej dávky). Tento účinok bol výraznejší, keď mužská strava obsahovala nízku hladinu horčíka.

Potenciálny mechanizmus tohto účinku je nedostatok spätnej väzby o inhibícii konverzie fruktózy v pečeni. Inými slovami, fruktóza-1-fosfát sa hromadí v bunkách, ale táto zlúčenina neinhibuje enzým, ktorý fosforyluje fruktózu, ktorá spotrebováva veľké množstvo fosfátu. Tento jav je známy ako príjem fosfátov.

Zistenia tejto štúdie sú veľmi dôležité, pretože spotreba fruktózy v USA rastie rýchlejšie po zavedení kukuričného sirupu bohatého na fruktózu v roku 1970, kým spotreba horčíka v priebehu minulého storočia klesla.

Vápnik a vitamín D

Fosfor sa ľahko vstrebáva v tenkom čreve, a akýkoľvek prebytok fosforu vylučuje obličkami. Regulácii krvného vápnika a fosforu sú prepojené prostredníctvom pôsobenia parathormónu (PTH) a vitamínu D. Malé zníženie hladiny vápnika v krvi (napríklad v prípade nedostatočného príjmu vápnika) je vnímaná prištítnych teliesok, čo vedie k zvýšenej sekrécii parathormónu (PTH).

Tento hormón stimuluje premenu vitamínu D na aktívnu formu (kalcitriol) v obličkách.

Zvýšenie hladiny kalcitriolu naopak vedie k zvýšeniu absorpcie stopových prvkov, ako je vápnik a fosfor v čreve. Obidve látky - paratyroidný hormón - PTH - a vitamín D - stimulujú resorpciu kostí, čo zvyšuje hladinu kostného tkaniva (vápnika a fosfátu) v krvi. Hoci výsledky PTH vedú k stimulácii a zníženiu vylučovania vápnika, vedú to k zvýšenému vylučovaniu fosforu v moči.

Zvýšenie výstupného moč fosforu je výhodné, pričom v hladiny vápnika v krvi zníži na normálne, pretože vysoká hladina fosfátov v krvi inhibuje premenu vitamínu D na jeho aktívnu formu v obličkách.

Ako vysoký je príjem fosforu škodlivý pre zdravie kostí?

Niektorí vedci majú obavy z nárastu množstva fosforečnanu v potravinách, čo možno pripísať kyseline fosforečnej v nealkoholických nápojoch a fosfátových prísadách v mnohých výrobkoch. Pretože fosfor nie je tak pevne regulovaný telom ako vápnik, hladina fosfátu v sére môže mierne stúpať s vysokým obsahom fosforu, najmä po jedle.

Vysoké hladiny fosfátov v krvi znižuje tvorbu aktívnych foriem vitamínu D (kalcitriol) v obličkách, čo znižuje obsah vápnika v krvi a môže viesť k zvýšenému uvoľňovaniu PTH-prištítnych teliesok. Avšak vysoká hladina fosforu môže tiež viesť k zníženiu výkonu vápnika v moči. Zvýšené hladiny PTH môžu mať nepriaznivý účinok na kosti s minerálmi, ale tento účinok bol pozorovaný len u ľudí s diétami s vysokým obsahom fosforu a nízkym obsahom vápnika.

Okrem toho sa podobne zvýšené hladiny PTH zaznamenali v strave s nízkym obsahom vápnika, ale s nízkym obsahom fosforu. V nedávnej štúdii mladých žien vedci nezistili žiadne nepriaznivé účinky diéty bohatej na fosfor (3000 mg / deň). Nebolo negatívne ovplyvnené kostnými, hormonálnymi hladinami a biochemickými markermi resorpcie kostí, dokonca aj vtedy, keď sa udržiaval výživový obsah vápnika až na takmer 2000 mg / deň.

V súčasnosti neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že diétne dávky fosforu môžu mať nepriaznivý vplyv na kostnú minerálnu hustotu. Nahradenie nealkoholických nápojov obsahujúcich fosfáty a jedlá z mlieka a iných potravín bohatých na vápnik je však skutočne vážnym nebezpečenstvom pre zdravie kostí.

Možné interakcie fosforu

Ak ste v súčasnosti liečený niektorým z nasledujúcich liekov, nemali by ste užívať fosfátové lieky bez konzultácie s lekárom.

Alkohol

Alkohol môže vylučovať fosfor z kostí a spôsobiť jeho nízku hladinu v tele.

Antacidami

Antacidá obsahujúce hliník, vápnik alebo horčík (napríklad Mylanta, Amphojel, Maalox, Riopan a Alternagel) môžu viazať fosfáty v čreve. Ak používate tieto antacidá z dlhodobého hľadiska, môže to viesť k nízkej hladine fosfátu (hypofosfatémie).

Antikonvulzíva

Niektoré antiepileptiká (vrátane fenobarbital a karbamazepín alebo Tegretol) môžu znižovať hladinu fosforu a zvýšené hladiny alkalickej fosfatázy, čo je enzým, ktorý pomáha odstrániť fosfátu z tela.

Žlčová kyselina

Prípravky žlčových kyselín znižujú hladinu cholesterolu. Môžu znížiť orálnu absorpciu fosfátov s jedlom alebo doplnkami. Prípravky na orálny fosfát sa majú užívať najmenej 1 hodinu pred alebo 4 hodiny po podaní týchto liekov. Žlčová kyselina zahŕňa:

 1. Cholestyramín (Questran)
 2. kolestipol (Colestid)
 3. kortikosteroidy

Kortikosteroidy vrátane prednizolónu alebo metylprednizolónu (Medrol) zvyšujú hladinu fosforu v moči.

Inzulín

Vysoké dávky inzulínu môžu znížiť hladiny fosforu u ľudí s diabetickou ketoacidózou (stav spôsobený ťažkým nedostatkom inzulínu).

Draslík alebo draslík šetriace diuretiká

Použitie aditív na báze fosforu spolu s draslík alebo draslík šetriacimi diuretikami môže viesť k prílišnému množstvu draslíka v krvi (hyperkalémii). Hyperkaleémia sa môže stať vážnym problémom, čo vedie k život ohrozujúcim poruchám srdcového rytmu (arytmiám). Draslík šetriace diuretiká zahŕňajú:

 • Spironolactón (Aldactone)
 • Triamteren (Dyrenium)
 • ACE inhibítory (liek na krvný tlak)

Tieto lieky, nazývané enzým konvertujúci angiotenzín (ACE), používané na liečbu vysokého krvného tlaku, môžu znížiť hladinu fosforu. Patria medzi ne:

 1. Benazepril (Lotensin)
 2. Kaptopril (kapucňa)
 3. Enalipril (Vasotec)
 4. Fosinopril (monopril)
 5. Lizinopril (Zestril, Prinivil)
 6. Quinapril (Accupril)
 7. Ramipril (Altace)

Iné lieky

Iné lieky môžu tiež znížiť hladinu fosforu. Medzi ne patrí cyklosporín (používaný na potlačenie imunitného systému), srdcové glykozidy (digoxínu alebo Lanoxin), heparín (na riedenie krvi drogy), rovnako ako nesteroidné protizápalové lieky (napr. Ibuprofen alebo ADVIL).

Náhrady soli, ktoré tiež obsahujú vysoké hladiny draslíka a fosforu, môžu v dlhodobom horizonte viesť k zníženiu ich úrovne.

Preventívne opatrenia

Z dôvodu možných vedľajších účinkov a interakcií liekov na predpis a bez lekárskeho predpisu by ste mali užívať doplnky s filozofom len pod dohľadom vzdelaného lekára.

Príliš veľa fosfátov môže byť pre telo toxické. To môže viesť k hnačke a kalcifikácii orgánov a mäkkých tkanív a môže ovplyvniť schopnosť tela používať železo, vápnik, horčík a zinok. Športovci a iní ľudia s veľkou telesnou aktivitou môžu užívať doplnky obsahujúce fosfát, ale mali by to robiť iba príležitostne a pod vedením a vedením lekára.

Odborníci na výživu odporúčajú rovnováhu vápnika a fosforu v strave. Typická západná strava však obsahuje asi 2 až 4 krát viac fosforu ako vápnika. Mäso a hydina obsahujú 10 až 20 krát viac fosforu, vápnika a sýtených nápojov, ako je kola, ktorá obsahuje 500 mg fosforu v jednej dávke. Keď má telo viac fosforu než vápnik, telo použije vápnik, ktorý je uložený v kostiach.

To môže spôsobiť osteoporózu (krehké kosti), rovnako ako viesť k chorobám ďasien a zubov. Rovnováha medzi vápnikom a fosforom znižuje riziko osteoporózy.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.