Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Sodík

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Sodík (Na) je súčasťou krvnej lymfy, to znamená, že je súčasťou extracelulárnych tekutín. Jeho úloha v tele je veľmi dôležitá. Jeho názov bol odobratý z starovekého Egypta zo starovekého Egypta, pretože alkalické látky zo sódových jazier sa tam nazývali Nitron.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Hlavná vec týkajúca sa sodíka

Sodík sa považuje za alkalický extracelulárny katión. Sodík spolu s draslíkom (Ka) a chlórom (Cl) sú jedným z najdôležitejších živín pre telo. Celkový sodík v tele obsahuje 70 až 110 gramov, z ktorých tretia je v kostnom tkanive a zvyšok v extracelulárnych tekutinách, svalových tkanivách a nervoch.

Množstvo sodíka potrebné denne

Denná norma sodíka je ľahko udržiavateľná, ako deň, kedy potrebujete konzumovať 4-6 g tohto prvku a v 15 gramoch jednoduchej stolovej soli už obsahuje správnu časť sodíka.

Kedy by som mal zvýšiť príjem sodíka?

Počas tepla a počas športovania človek stráca veľa vlhkosti vo forme potu, takže za takýchto podmienok je potrebné zvýšiť príjem sodíka. Tiež sa to musí vykonať s použitím diuretík s ťažkým vracaním a hnačkou, s popáleninami as Addisonovou chorobou (nedostatok kôry nadobličiek).

Stráviteľnosť sodíka

Ak je telo úplne zdravé, sodík sa vylučuje spolu s močom takmer v rovnakom množstve, ako to bolo.

Prospešný účinok sodíka na telo

Sodný spolu s draslíkom (Ka) a chlóru (Cl), ktorý je zapojený do výmeny vody a soli buniek do ľudí a zvierat, ale udržuje rovnováha extracelulárnej tekutiny neutralizáciu kyseliny zavedené a podporuje alkalizačné efekt osmolalitu.

Sodík reguluje krvný tlak, pomáha normálnemu fungovaniu srdcového svalu a znižuje všetky svalové skupiny. Prikladá špeciálnu vytrvalosť tkanivám a vyrovnáva srdcový tep. Systémy trávenia a vylučovania sa nedajú bez jeho vplyvu a prenos užitočných látok do bunky a mimo nej bez nej je jednoducho nemožný.

Sodík je antagonista draslíka (Ka) v tele, aby fungoval správne, pomer sodíka ku draslíku (Ka) by mal byť 1: 2. Ak je v tele príliš veľa sodíka, jeho rovnováha sa môže vyrovnať pridaním dodatočného množstva draslíka (Ka).

Interakcia sodíka s inými prvkami tela

Ak je v tele prítomné príliš veľa sodíka, draslík (Ka), horčík (Mg) a vápnik (Ca) sú z tela vylúčené v príliš veľkých množstvách, čo môže viesť k zdravotným problémom.

Príznaky nedostatku sodíka

Ak v tele nie je dostatok sodíka, potom stráca chuť do jedla, nedokáže rozlíšiť chuť jedla, takáto osoba sa môže sťažovať na nevoľnosť, vracanie a žalúdočné kŕče. Je tiež možné schudnúť kvôli vode, zvýšiť tvorbu plynov v čreve. Môžu sa vyskytnúť kožné vyrážky, silná únava, závrat a prudká zmena nálady, svalová slabosť, kŕče. Často ľudia s nedostatkom sodíka sa sťažujú na poruchy pamäti a na slabú odolnosť voči infekciám.

Symptómy prebytočného sodíka

Keď je telo nasýtené týmto prvkom, môže to byť opuch, alergia a silná smäd. Skutočnosťou je, že sodík silne viaže vodu, preto s nadmernou spotrebou sa voda nahromadzuje v tele a zle sa vylučuje. To vedie k zvýšeniu krvného tlaku a následne k ochoreniu srdca (pravdepodobne nástupu mŕtvice).

Keď nie je dostatok draslíka (Ka) v tele, sodík preniká do buniek a prináša príliš veľa vody. Niekedy to vedie k tomu, že bunky, nasýtené vodou, prasknú, svalová tkanivá sa zväčšujú a vytvárajú kvapky. Konštantný zvýšený obsah soli v tele vedie k rôznym edémom, ochoreniu obličiek a hypertenzii.

Prečo je nadmerné nahromadenie sodíka v tele?

Okrem toho, že nadmerné množstvo sodíka sa môže vyskytnúť s častou konzumáciou soli vo veľkých množstvách (slané potraviny), môže sa vyskytnúť aj pri strese alebo liečbe kortikosteroidmi, ako je kortizón.

Aldosterón, ktorý produkuje nadobličkové žľazy počas stresu, je schopný zadržať sodík v tele.

Čo ovplyvňuje množstvo sodíka v potravinách?

Množstvo tohto prvku vo výrobkoch závisí len od toho, koľko soli ste pridali počas varenia.

Dôvody pre nedostatok sodíka

Zvyčajne je mimoriadne ťažké prísť o značné množstvo sodíka z tela, ale môže sa to stať aj v horúcom počasí, okrem toho môžu byť straty také veľké, že sa stávajú hrozbou pre vaše zdravie. Takéto zmeny v tele môžu viesť k mdlobu. Soľné diéty tiež vedú k strate sodíka, čo spôsobuje hnačku a časté vracanie.

Produkty s obsahom sodíka

Najväčšie množstvo sodíka obsahuje morskú kôru - takmer 520 mg. Približne 200-300 mg tohto minerálu obsahuje platýs, chobotnice, slávky a homáre. 130 až 160 mg sodíka obsahuje sardely, krevety, sardinky, bežné kuracie vajcia a tavené ryby. Viac prístupné pre každého môže byť rakovina, kalmáre alebo ryby jeseter - obsahujú veľa sodíka, a to bude stačiť, aby sa telo zdravé.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Sodík" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.