Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Iʙuklin

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Ibuklin je typickým zástupcom skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky. Podľa medzinárodnej klasifikácie sa liek týka protizápalových a antireumatických liekov, ktoré súvisia s derivátmi ibuprofénu a jeho kombináciami.

trusted-source[1]

Klasifikácia ATC

M01AE51 Ибупрофен в комбинации с другими препаратами

Aktívne zložky

Ибупрофен
Парацетамол

Indikácia Iʙuklin

Z dôvodu zložitého zloženia prípravok má širokú škálu účinkov, čo zabezpečuje jeho aplikáciu v mnohých oblastiach medicíny.

Indikácie používania lieku Ibklin zahŕňajú výraznú hypertermiu a horúčku môžu mať odlišné pôvody pôvodu. Môže ísť o nachladnutie a závažnejšie infekčné ochorenia s ťažkým zápalom.

Ibuklin sa dobre vyrovná s bolestivým syndrómom, ale jeho stupeň by nemal byť príliš veľký. Intenzita bolesti Priemerná v prítomnosti liečivá potláča zápalovú zaostrenie v kostí, kĺbov a svalov, napríklad, dnavej alebo reumatoidnej artritídy, ankylozujúcej spondylitídy.

 Indikácie používania lieku Ibuklin v boji proti bolestivému syndrómu sú degeneratívne procesy v kĺboch a kostných štruktúrach s deformujúcou sa osteoartritídou a osteochondrózou.

Liek je účinný pri tendovaginitíde a burzitíde, keď sa do procesu zapája periférna kapsula. Lumbago, neuralgia, bolesť svalov, ako aj posttraumatické poranenia s dislokáciami, vyvrtnutia, zlomeniny a modriny sú tiež základom pre použitie Ibuklinu.

Z najbežnejších aplikácií je potrebné rozlíšiť bolesť hlavy, bolesť zubov a bolesť kĺbov.

Formulár uvoľnenia

Hlavnými charakteristikami tohto farmaceutického produktu je jeho forma uvoľňovania, ktorá je prezentovaná tabletovým prípravkom, ako aj jeho fyzikálno-chemické vlastnosti. Zahŕňajú pokrývajúce každú tabletu fóliovým obalom, ktorého odtieň sa mení od oranžovej až po nasýtenú farbu.

Rovnako stojí za to rozlíšiť tvar kapsuly, na ktorom je na jednej strane aplikovaný oddeľovací pás a na druhej strane hladký povrch.

Uvoľňovanie formy vo forme tabliet spôsobuje balenie lieku. Takže Ibuklin je doplnený o 10 tabliet v jednom blistri, čo zodpovedá jednému baleniu lepenky.

Každá tableta obsahuje 400 mg ibuprofenu a 323 mg paracetamolu. Okrem hlavných komponentov existuje niekoľko ďalších, napríklad celulózy, škrobu, glycerínu a ďalších.

Tabletová forma je veľmi vhodná na použitie, pretože vzhľadom na špecifické zloženie každej pilulky môžete striktne dodržiavať dávku a vyhnúť sa predávkovaniu.

Farmakodynamika

Farmakodynamické vlastnosti sú spôsobené základnými zložkami lieku, ibuprofénu a paracetamolu.

Každá z uvedených zložiek má určité schopnosti, ktoré v kombinácii s inou zložkou poskytujú výrazný terapeutický účinok.

Farmakodinamika Ibklin je komplex účinku oboch liekov, ktoré majú analgetický a protizápalový účinok. Blokovaním cyklooxygenáz liečivo nielen znižuje prejavy zápalovej reakcie, ale pôsobí aj ako antipyretikum.

Pokiaľ ide o paracetamol, samotný nemôže vyvolať výrazný protizápalový účinok, pretože jeho aktivita je inhibovaná peroxidázami. Výsledkom je, že Ibuklin má vo svojom zložení dodatočný ibuprofén na zvýšenie terapeutického vplyvu.

 Zložky liečiva poskytujúce kombinovaný účinok poskytujú zníženie bolestivého syndrómu v kĺboch, čo zase vedie k zníženiu tuhosti v motorickej aktivite a vracia bývalú pohyblivosť kĺbu.

Farmakokinetika

Komplexný prípravok pozostáva z dvoch hlavných aktívnych liekov, takže farmakokinetika lieku Ibuklin je založená na kombinovanom účinku obidvoch zložiek.

Preto ibuprofen rýchlo prenikne do bežného krvného obehu cez sliznice tráviacich orgánov po perorálnom podaní. Po niekoľkých hodinách sa pozoruje jeho maximálna koncentrácia v plazme.

Prakticky 99% ibuprofenu sa viaže na plazmatické bielkoviny, ktoré sa prenášajú pozdĺž krvného riečiska. Eliminácia ibuprofénu sa uskutočňuje filtráciou obličkami v nemodifikovanej forme alebo vo forme oxidovaných metabolitov v neaktívnej forme.

Vyššie uvedeným spôsobom sa všetky metabolity ibuprofénu vylúčia z tela do 24 hodín a po 24 hodinách osoba úplne zbaví lieku.

Farmakokinetika Ibuklínu, ktorá zahŕňa paracetamol, je spôsobená dobrou absorpciou. Pol hodiny po užití prípravku tablety vo vnútri dosiahne koncentrácia paracetamolu v krvi maximálnu hodnotu. Táto úroveň trvá 4 hodiny a postupne začína klesať.

 Čo sa týka spojenia s krvnými proteínmi, paracetamol sa v kombinácii s nimi prepravuje len čiastočne (približne 25%). Po 1,5-2 hodinách zostáva v ľudskom tele iba polovica dávky. Metabolizmus sa vyskytuje v pečeni pri tvorbe glukuronidov a síranov. Paracetamol sa vylučuje obličkami, postupne znižuje koncentráciu v krvi a zvyšuje sa v moči.

Používajte Iʙuklin počas tehotenstva

Počas tehotenstva a po pôrode, keď je dieťa dojčené, musí byť príjem akéhokoľvek lieku kontrolovaný lekárom. Dôvodom je vysoká pravdepodobnosť, že sa liek dostane do dieťaťa.

Používanie Ibuklínu počas tehotenstva je povolené, ak je prínos pre očakávanú matku podstatne vyšší ako poškodenie plodu. V priebehu pokusov sa dospelo k záveru, že Ibuklin nie je schopný vyvolať mutagénne alebo teratogénne účinky.

Napriek tomu sa neodporúča užívať liek dlhodobo počas tehotenstva a po pôrode.

Zvlášť opatrná potreba užívať drogy v prvom trimestri tehotenstva, keď dochádza k postupnému pokladaniu plodových orgánov. V budúcnosti dochádza k ich formovaniu a rozvoju.

Používanie lieku Ibuklin počas tehotenstva zvyčajne neškodí žene a plodu, je však nevyhnutné prísne kontrolovať dávkovanie a trvanie lieku, aby sa zabránilo negatívnemu účinku na plod.

Kontraindikácie

Aby liečivo malo terapeutický účinok bez výskytu vedľajších účinkov a zhoršenia stavu, je potrebné poznať kontraindikácie pri používaní Ibuklinu.

Patrí sem vek detí do 12 rokov, individuálne charakteristiky tela, keď je odpoveď na zavedenie špecifickej zložky lieku geneticky položená. Kontraindikácie používania Ibuklinu zahŕňajú aj prítomnosť ulceratívnych defektov v tráviacich orgánoch trávenia a krvácania v akútnej fáze.

Neodporúča príjem Ibuklina zlyhanie obličiek dekompenzácia, v komorbidity vedľajších nosových dutín s astmou, polypov a alergické reakcie na kyselinu acetylsalicylovú.

Ďalej Ibuklin nie je žiaduce pre použitie v léziu zrakového nervu patológiou obehového systému, v ranom období po zavedení bypasse vencovité tepny operáciu realizuje, a závažným ochorením pečene, zápalového ochorenia čriev a zvýšené množstvo draslíka v krvi.

Okrem absolútnych sú aj relatívne kontraindikácie, ktoré zahŕňajú patológiu metabolizmu, srdcové choroby, vaskulárne poruchy, jednostupňové užívanie hormónov, antikoagulanciá, antiagreganty a NSAID.

Kontrola je potrebná pri dlhodobom užívaní lieku Ikbulin.

Vedľajšie účinky Iʙuklin

Hlavné vedľajšie účinky lieku Ibuklin, ako aj v mnohých iných prípadoch užívania liekov, sú alergické reakcie. Môžu sa prejaviť v súvislosti s jednotlivými vlastnosťami imunitného systému. Výsledkom je silná reakcia imunitného systému na perorálne podávanie lieku, ktorá sa prejavuje rôznymi klinickými príznakmi.

Najčastejšie môžete vidieť vyrážku rôznych priemerov a foriem, pocity brnenia, svrbenie, až do vývoja žihľavky a opuchu Quincke. Okrem toho sa môžu prejaviť bolesti žalúdka a žalúdka, nevoľnosť, mierne závraty, vracanie, bolesť hlavy a zhoršená vizuálna funkcia.

Nežiaduce účinky Ibuklina môže tiež vzťahovať k poruchám funkcie obličiek, vzhľad erozívnych slizničnej lézie tráviaceho systému a zmeny krvného obrazu sa zníženie počtu krvných doštičiek, červených krviniek, zmeny veľkosti krviniek, hyperkaliémia a giperurikuriey azotémiou.

Ak sa v oblasti žalúdka a vracania vyskytne bolestivý syndróm, je potrebné sledovať farbu zvracania. Ak sa podobá na "kávy", je naliehavé zavolať sanitku. Tieto príznaky signalizujú nástup žalúdočného krvácania.

Okrem toho krvácanie z čreva indikuje výskyt krvi v stolici (tzv. Melena). Táto podmienka si tiež vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu.

trusted-source[2], [3]

Dávkovanie a podávanie

Tabletová forma lieku naznačuje, že ju perorálne užíva niekoľko hodín pred alebo po jedle. Tableta sa nesmie žuvať a prehltnúť celé s niekoľkými dúškami vody.

Spôsob aplikácie a dávka liekov sa vyberá individuálne, berúc do úvahy stupeň ochorenia, vek a stav ľudského zdravia.

Vzhľadom na to, že deti mladšie ako 12 rokov nemajú povolenie na užívanie tohto lieku, dospelí môžu v staršom veku užívať 1 tabletu až trikrát denne. Je potrebné dodržať určitý časový interval medzi podaním lieku, ktorý nesmie byť kratší ako 4 hodiny.

Treba poznamenať, že jediný príjem tabletového lieku Ibuklin je maximálne 2 tablety a pri dennej dávke maximálne 6 tabliet.

Spôsob aplikácie a dávky sa má upraviť u starších ľudí, ako aj v prítomnosti súbežnej patológie závažnej závažnosti. Takže majú prestávku medzi liekmi nesmie byť kratšia ako 8 hodín.

Bez lekárskeho dozoru je použitie Ibuklínu ako antipyretického lieku približne 3 dni a ako anestetikum nie viac ako 5 dní.

Ak sa lieková liek Ibuklin má užívať dlho, je potrebné sledovať funkciu pečene, obličiek a stav obehového systému pomocou laboratórnych vyšetrovacích metód.

trusted-source[4], [5]

Predávkovať

V prípade, že dávky a trvanie podávania nie sú dodržané, pravdepodobnosť predávkovania sa zvyšuje. V tomto prípade, pre určité nešpecifické príznaky, možno podozrenie na účinok akumulácie lieku a zintenzívnenie jeho vedľajších účinkov.

Predávkovanie Ibuklinom sa môže prejaviť vo forme tráviacich porúch s nauzeou, vracaním a bolestivým syndrómom v epigastrickej zóne. Klinické príznaky hepatotoxického syndrómu, poruchy vedomia, bolesť hlavy, zníženie arteriálneho tlaku a blednutie kože sú tiež možné.

Pri pozorovaní takýchto príznakov je potrebné vykonať niektoré postupy, ktoré odstránia metabolity a zvyšky liekov.

Takže najskôr musíte opláchnuť žalúdok, takže časť lieku, ktorá ešte nemala čas absorbovať, by sa mohla odstrániť z tela. Okrem toho je potrebné prijať aktívne uhlie, čo je sorbent. Pomôže tiež zabrániť ďalšiemu prijatiu lieku v krvnom riečisku.

Predávkovanie v niektorých prípadoch vyžaduje hemodialýzu a kontrolu krvného obrazu. Ak dôjde k narušeniu rovnováhy elektrolytu, mal by sa nedostatok vyrovnať a indikátory by sa mali korigovať.

Interakcie s inými liekmi

Ľudia, ktorí zneužívajú alkoholické nápoje, by nemali užívať Ibuklin súčasne, pretože pravdepodobnosť poškodenia pečene sa zvyšuje.

Ibuklina interakcie s inými liekmi, napríklad, má vplyv na zrážanlivosť krvný systém, to je nežiaduce, z dôvodu zvýšené riziko erozívnych lézií sliznice zažívacieho traktu a krvácania.

Pri súbežnom podávaní Ibukliny s digoxínom sa koncentrácia posledného lieku môže zvýšiť v krvi. Okrem toho je Ibuklin schopný potencovať terapeutickú aktivitu inzulínu a perorálnych liekov, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

Interakcia lieku Ibuklin s inými liekmi, ako sú prípravky kolchicín, metotrexát, probenecid, lítium a zlato, môže spôsobiť zvýšenie toxickej manifestácie uvedených liekov.

So spoločným vstupom s diuretikami sa zistila ich znížená účinnosť (diuretikum, natriuretikum, antihypertenzívum). Dlhodobé užívanie paralelne s paracetamolom môže viesť k vzniku klinických príznakov poškodenia obličiek.

trusted-source[6], [7], [8]

Podmienky skladovania

Pri výrobe lieku musí výrobca v usmerneniach uvádzať podmienky uchovávania, ktorými si liek uchováva určitú terapeutickú vlastnosť počas určitého časového obdobia.

Podmienky skladovania Ibuklinu zabezpečujú dodržiavanie teplotného režimu bez náhlych výkyvov, vlhkosti a osvetlenia. Teplota miestnosti, kde sa má uchovávať liek, by nemala byť vyššia ako 25 stupňov. Vyššie indexy môžu narušiť štruktúru lieku a robiť to škodlivé pre ľudí pred dátumom vypršania platnosti.

Miesto, kde sa liek uchováva počas dátumu exspirácie, by nemalo byť nadmerne osvetlené slnečnými lúčmi, čo je tiež neprijateľné pre skladovanie.

Medzi podmienky uchovávania lieku Ikuklin patrí nedostatok prístupu k dieťaťu k umiestneniu lieku. Jeho príjem môže byť komplikovaný laryngospazmom alebo otravou, čo je v detstve neprijateľné.

trusted-source[9], [10]

Špeciálne pokyny

Ibuklin je vďaka svojmu zloženiu niekoľkých základných zložiek kombinovaným liekom. Jeho hlavnými zložkami sú ibuprofén a paracetamol.

Prvý je schopný znížiť intenzitu zápalovej reakcie, čím sa zníži závažnosť hyperémie, opuchu a bolestivého syndrómu. Okrem toho má antipyretické vlastnosti.

Mechanizmus jeho účinku je založený na inhibícii aktivity cyklooxygenázy 1,2 a na porušení transformácie kyseliny arachidónovej. Takisto sa znižuje počet prostaglandínov, ktoré sú mediátorom zápalovej reakcie s tvorbou hypertermie a bolestivých pocitov. Podobné javy sa pozorujú v léziách a zdravých tkanivách, kde je potlačená exudatívna a proliferatívna zápalová fáza.

Na druhej strane paracetamol, ktorý blokuje COX v štruktúrach centrálnych častí nervového systému, má menší vplyv na výmenu vody a stopových prvkov, ako aj žalúdočnej sliznice.

V dôsledku toho sa pozoruje analgetický a antipyretický účinok a má nepatrný stupeň - protizápalový účinok. V kombinácii s ibuprofénom má liek analgetický účinok, čím znižuje tuhosť pri pohybe ráno, opuch okolo kĺbov a obnovenie telesnej aktivity.

Čas použiteľnosti

Okrem podmienok uchovávania by sa mal dodržať dátum expirácie, po uplynutí ktorého sa liek stratí pozitívne účinky a stane sa škodlivým pre ľudské telo.

Dátum exspirácie znamená zachovanie terapeutického účinku lieku za predpokladu, že sa dodržiavajú pravidlá jeho uchovávania. Ibuklin môže byť užitočný po dobu 5 rokov od dátumu jeho výroby.

Dátum, ktorý výrobca zvyčajne označuje na vonkajšej strane kartónu na rýchlejší prístup, ako aj na každom blistri, takže v prípade straty škatule môže byť dátum použiteľnosti k dispozícii pre osobu.

trusted-source[11]

Farmakologická skupina

Ненаркотические анальгетики, включая нестероидные и другие противовоспалительные средства

Farmakologický účinok

Анальгезирующие (ненаркотические) препараты
Противовоспалительные препараты

Populárni výrobcovia

Др. Редди'с Лабораторис Лтд, Индия

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Iʙuklin" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.