Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kongestívna prostatitída

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

Z rôznych dôvodov sa môžu v prostatickej žľaze vyskytovať patologické procesy vrátane zápalových procesov a kongestívna alebo kongestívna prostatitída sa týka jedného z klinických typov najbežnejších u mužov mladších ako 50 rokov.

Epidemiológia

Vzhľadom na nedostatok všeobecných epidemiologických informácií o chronickej nebakteriálnej prostatitíde a syndróme chronickej panvovej bolesti odborníci na základe klinických štatistík za posledné desaťročie tvrdia, že chronická kongestívna prostatitída postihuje mužov všetkých vekových skupín, ale táto choroba je najčastejšia vo veku 35 - 50 rokov (s poškodením) 9-16% mužov všetkých etnických skupín) a predstavuje 80-90% všetkých prípadov chronickej prostatitídy.

Podľa niektorých odhadov sa ročne diagnostikuje 5 miliónov nových prípadov prostatitídy s celosvetovou prevalenciou 2,2–9,7%. V 5,4% prípadov sa zistí chronická nebakteriálna prostatitída.

Podľa zahraničných urológov sa vo všeobecnosti asi 10 - 14% mužov vyskytne niektoré príznaky podobné prostatitíde. [1]

Príčiny kongestívna prostatitída

Vývoj špeciálnej formy patologickej reakcie vo forme kongestívnej prostatitídy definovanej v modernej terminológii ako  nebakteriálna chronická prostatitída , prostatodynia, prostatóza alebo  nezápalový syndróm chronickej panvovej bolesti  (podľa klasifikácie Amerického národného zdravotného ústavu, prostatitída typu III B), nie je spojená s poškodením žľazy patogénnymi mikroorganizmami., t.j. Neexistuje invazívne infekčné činidlo. Neexistuje teda žiadna formulácia diagnózy - kongestívna bakteriálna prostatitída, napriek možnosti spojenia infekcie počas progresie stagnujúcich procesov. [2]

Prečítajte si viac o klasifikácii chronickej prostatitídy a jej variantoch v publikácii  Prostatitída: typy

Napriek tomu, že presná etiológia tohto ochorenia ešte nebola stanovená, odborníci vidia príčiny kongestívnej prostatitídy (v latinke kongestio znamená „akumulácia“) pri problémoch s krvným obehom v prostate - narušená regionálna venózna hemodynamika, ako aj v stagnácii sekrécie produkovanej prostatou, ktorá vedie k opuchu a syndróm prostatózy.

Existuje príčinná súvislosť medzi týmto typom prostatitídy a podráždením tkaniva a narušením integrity urotelu spôsobeným hromadením moču vstupujúceho do prostaty v dôsledku uretrostatického refluxu; s nedostatkom testosterónu (nedostatok androgénu) alebo defektmi jeho receptorov; s dystrofickými alebo  difúznymi zmenami v parenchýme prostaty ; s predchádzajúcou bakteriálnou infekciou, ktorá sa v čase liečby pacienta pri príslušných analýzach nezistila; so zápalom nervových zakončení prostaty.

Rizikové faktory

Medzi faktory, ktoré predisponujú k poruchám obehového systému a sekrečnému prekrveniu v prostate, si všimnite:

 • nedostatok fyzickej aktivity a sedavá práca;
 • častá podchladenie;
 • abstinencia a nedostatok pravidelného sexu;
 • neúplné vyprázdnenie žľazy počas ejakulácie;
 • prerušenia pohlavného styku;
 • časté predlžovanie pohlavného styku, masturbácia;
 • prítomnosť cýst alebo kameňov v žľaze (s vývojom patologických zmien v parenchýme);
 • rozšírenie žíl v panvových orgánoch sprevádzané žilovým preťažením;
 • problémy s črevami (náchylnosť na zápchu, zápal hrubého čreva atď.);
 • cystické formácie močových ciest a zhoršené prísun krvi do dolných močových ciest;
 • abdominálna obezita a inzulínová rezistencia;
 • poruchy imunitného systému;
 • vysoká úroveň stresu.

Stagnácia v prostate môže byť vyvolaná nadmernou konzumáciou kofeínu (urýchľuje močenie), korenistého jedla (zvyšuje kyslosť moču) a samozrejme alkoholu, ktorý môže spôsobiť ektáziu vysokej kvality (pretrvávajúca vazodilatácia) prostaty s následnou ischémiou a poškodením trofického tkaniva.

Patogenézy

Doteraz sa patogenéza chronicky sa vyskytujúcej kongestívnej prostatitídy / nebakteriálnej chronickej prostatitídy vysvetľuje kompresiou vylučovacích kanálikov, acini a prostatickej časti močovej trubice v dôsledku zvýšenia prostaty a opuchu jej parenchýmu so stagnáciou krvi v nej alebo hromadením sekrécie.

Niekoľko patofyziologických a biochemických mechanizmov sa môže kombinovať pri vývoji syndrómu bolesti sprevádzajúceho neinfekčnú chronickú kongestívnu prostatitídu. Vedci teda odhalili zapojenie sa do zápalového procesu autoimunitnej odpovede na antigény prostaty (PAg), čo vedie k zvýšeným hladinám zápalových mediátorov (prozápalových cytokínov) a imunokompetentných buniek prostaty (pomocné bunky Th1, B lymfocyty, žírne bunky), ktoré prispievajú k aktivácii bunkovej imunity; oxidačný stres zvyšuje, poškodzuje tkanivá prostaty a proteíny spermií; zvýšená sekrécia neurotrofínu, ktorý stimuluje neuróny a spôsobuje nervovú senzibilizáciu, ktorá pravdepodobne spôsobí chronickú bolesť panvy. [3]

Príznaky kongestívna prostatitída

Príznaky chronickej kongestívnej alebo kongestívnej prostatitídy sa môžu týkať močovej trubice, pohlavných orgánov a ich funkcií, konečníka a celkového stavu. Je to urologická bolesť alebo nepohodlie v panvovej oblasti spojené s močením a / alebo sexuálnou dysfunkciou.

Prvé príznaky u väčšiny pacientov sa prejavujú ťažkosťami s močením a pocitom neúplného vyprázdnenia močového mechúra, ako aj bolesťou počas močenia a tlakom v perianálnej oblasti. [4]

Zoznam najcharakteristickejších symptómov tiež obsahuje:

 • časté močenie (pollakiúria), a to aj v noci;
 • naliehavé (neznesiteľné) močenie;
 • pretrvávajúce alebo periodické tupé a boľavé bolesti - v perineu a slabine, v dolnej časti brucha, v penise a miešku, v konečníku, v kostrči a dolnej časti chrbta;
 • sexuálna dysfunkcia (nedostatok erekcie); [5]
 • znížené libido, predčasná ejakulácia, bolesť alebo pocit pálenia počas ejakulácie, parciálna anorgazmia;
 • hemospermia (krv v sperme).

Pravidelne mierne zvýšená teplota pri kongestívnej prostatitíde nie je vylúčená; celková slabosť a poruchy spánku; syndróm chronickej únavy; depresívne a úzkostné poruchy.

Pri stagnácii a prítomnosti  prostatických kameňov  (ktoré môžu blokovať kanáliky žľazy) sa určuje kongestívna prostatitída s kalcifikáciami. Prejavuje sa tiež bolestivým močením, nepríjemným pocitom v perineu a penise, bolesťou v prostate počas pohybov čriev a ejakuláciou.

Pozri tiež -  Príznaky chronickej prostatitídy.

Komplikácie a následky

Chronická stáza v prostate spôsobuje nielen urogenitálne problémy, ale môže mať významné následky a komplikácie tak pre jej morfológiu a funkcie, ako aj pre mužskú plodnosť (spôsobuje neplodnosť).

Možno, že sa vyvinie syndróm intra-panvovej venóznej stázy, dystrofia a neuromuskulárna patológia (atónia) prostaty, zmeny ischémie alebo sklerotického tkaniva, tvorba parenchymálnych cyst alebo divertiklov.

Podľa onkológov je chronická prostatitída úzko spojená s rozvojom adenokarcinómu prostaty a kolorektálneho karcinómu. [6]

Diagnostika kongestívna prostatitída

Diagnóza kongestívnej prostatitídy / nebakteriálnej chronickej prostatitídy / prostatózy začína objasnením anamnézy, opravou sťažností pacienta a jeho sexuálneho života, fyzickým vyšetrením pohlavných orgánov a  digitálnym rektálnym vyšetrením  prostaty.

Tieto testy sa vykonávajú ako: všeobecné a biochemické krvné testy; testy na STD; Analýza PSA - hladina  špecifického antigénu prostaty v krvi ; hladiny testosterónu v sére; analýza moču (vrátane bakteriálnej kultúry); mikroskopická analýza a bakteriálne očkovanie sekrécie prostaty; analýza ejakulátu. [7]

Prístrojová diagnostika zahŕňa:  transrektálne ultrazvukové vyšetrenie (TRUS)  prostaty; Dopplerografia panvových orgánov a  ultrazvuková dopplerografia ciev prostaty ; Ultrazvuk močového mechúra a cystotonometria; retrográdna uretrografia a uroflometria; elektromyografia svalov panvového dna. V zložitých prípadoch sa uchýlite k endokystoskopii, CT alebo MRI močového mechúra, močových ciest, prostaty a panvových orgánov.

Viac -  Diagnostika chronickej prostatitídy.

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika je určená na vylúčenie iných patológií, ktoré spôsobujú podobné príznaky: chronická cystitída , uretritída, neurogénna dysfunkcia močového mechúra, stenóza krku močového mechúra, striktúra močových ciest, hypertrofia prostaty, zápal semenného folikulu (kolikulitída) atď. Okrem toho v neprítomnosti patogénu a mikroflóra pri sekrécii prostaty, príznaky podobné príznakom prostatitídy sú možné kvôli myalgii napätia svalov panvového dna - myofasciálneho syndrómu panvy.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba kongestívna prostatitída

Pri symptomatickej liečbe kongestívnej prostatitídy - genitourinárnej bolesti pri absencii uropatogénnych baktérií sa používajú lieky rôznych farmakologických skupín. Na normalizáciu močenia a zníženie bolesti sa predpisujú lieky skupiny antagonistov α-adrenergných receptorov (alfa-blokátory), ktoré znižujú tón hladkých svalov prostaty, krku močového mechúra a prostaty močovej trubice: Adenorm (iné obchodné názvy - Tamsulosin, Bazetam, Omix, Omniks, Ranoprost, Tamsonik, Urofrey), Alfuzosin (Dalfaz, Dalfuzin), Prazosin, Terazozin (Alfater, Kornam), Phentolamine hydrochloride (Alfinal), Doxazosin. Tieto lieky sú kontraindikované pri nízkom krvnom tlaku a zlyhaní pečene. Ich vedľajšie účinky sa prejavujú vo forme nevoľnosti, zvracania, zápchy, hnačky, závratov, bolesti hlavy, tachykardie, zhoršenia zraku, nádchy, žihľavky atď. Dávkovanie určuje ošetrujúci lekár. [8]

Na ten istý účel sa môžu použiť anticholinergiká (svalové relaxanciá) tolperison (Tolizor, Midokalm), baklofén, fesoterodín. Ich príjem, okrem nevoľnosti a zvracania, môže pacientom spôsobiť bolesti hlavy, svalovú slabosť, hypotenzívny účinok.

Na zníženie dysurických symptómov pri kongestívnej prostatitíde s kalcifikáciami a zväčšenou prostatou sa môžu predpísať lieky, ktoré potláčajú aktivitu enzýmu 5-α-reduktázy: Finasterid (Prosterida) alebo Avodart (Dutasterid) - jedna kapsula denne. [9]

Môže sa Ibuprofen užívať s kongestívnou prostatitídou? Toto nesteroidné protizápalové liečivo s analgetickým účinkom - kvôli možným vedľajším účinkom liekov tejto skupiny (podráždenie a ulcerácia stien žalúdka) - sa môže používať občas: s intenzívnou bolesťou. Podrobný opis kontraindikácií tohto lieku a ďalších vedľajších účinkov nájdete v časti -  Ibuprofen .

Tricyklické antidepresíva (pri minimálnom dávkovaní) môžu zmierniť nepohodlie alebo bolesť; pomáhajú zmierniť bolesť a normalizovať prietok krvi v cievach prostaty antispasmodikami (No-shpa, Bentsiklan alebo Galidor).

Znižuje opuchy, stimuluje metabolizmus a podporuje normálnu hemodynamiku v  obyčajnom tekvicovom oleji z prostaty  alebo v tobolkách Tykveol (Garbeol, Granufink uno).

Užitočnejšie informácie v materiáli -  Patogenetická liečba chronickej prostatitídy .

Pri komplexnej terapii kongestívnej prostatitídy sa používa tiež fyzioterapeutická liečba zameraná na zlepšenie krvného obehu v prostatickej žľaze a trofizmus jej tkanív. Podrobnosti v publikáciách:

Účinnosť hyperbarickej oxygenácie pri liečbe pacientov s chronickou kongestívnou prostatitídou bola preukázaná. [10]

Alternatívne ošetrenie odporúča požitie šťavy z aloe (alebo konzumácie čerstvých listov rastlín), cibuľovej šťavy zriedenej na polovicu vodou a jesť surové tekvicové semená.

U niektorých pacientov pomáha liečba bylín a iných liečivých rastlín znižovať intenzitu príznakov kongestívnej prostatitídy. Bylinkárom sa preto odporúča, aby boli liečení vodným extraktom z medvedíkovitých listov (Arctostaphylos uva-ursi) a zimnej zelene (Pyrola umbellate); odvar alebo výťažok z koreňov a listov žihľavy; infúzia veľkých semien rastlín skorocelu (Plantago major) a bielej horčice (Sinapis alba); tinktúra koreňa Galangal officinalis (Alpínia officinárum), odvar zemných častí sviežich klinčekov (Dianthus superbus), horolezcov alebo uzlíčkovcov (Polygonum aviculare), ako aj úzkoplodých rias (Epilobium).

Okrem toho sa môže odporučiť fytoterapia dysurických symptómov pomocou extraktu z palmového ovocia zo serenia alebo sabalu (Serenoa repens alebo Sabal serrulata), ktoré obsahujú kapsuly Prostamol Uno, Prostaplant, Palprostes atď.

Používa sa v terapii a homeopatii:

 • kvapky Berberis-Homaccord, Populus compositium SR, Sabal-Homaccord, Gentos, Ursitab Edas-132;
 • sublingválne tablety Bioline prostata s extraktmi slnečníkov (Chimaphila umbellate), plamienok rovných (Clematis erecta), Goldenrod (Solidago virgaurea) a sabalových plodov dlane.

Chirurgická liečba pomocou transuretrálnych zákrokov - laserové rezanie prostaty alebo jej resekcia - sa vykonáva iba s neúčinnosťou konzervatívnej liečby. A prostatické kamene sa odstraňujú pomocou litotrypsie (drvenie kameňov ultrazvukom, elektromagnetické vlny alebo laser).

Prevencia

Neexistuje spoľahlivý spôsob, ako zabrániť vzniku tohto ochorenia, ale niektoré zmeny životného štýlu môžu pomôcť znížiť riziko tohto ochorenia. Tí, ktorí majú sedavú prácu, by mali mať krátke prestávky, aby vstali a chodili niekoľko minút.

Ako všeobecná prevencia problémov s prostatou sú užitočné športy (s výnimkou vzpierania a cyklistiky), jednoduché fyzické aktivity (okrem zdvíhania závaží) a pravidelný sex.

Musíte kontrolovať telesnú hmotnosť, spotrebovať dostatok vody, dodržiavať zásady zdravej výživy a držať sa ďalej od alkoholu, kofeínu a korenených jedál.

Predpoveď

Je ťažké uviesť prognózu ochorenia, ktorého presná etiológia je stále nejasná, lekári sú však presvedčení, že kongestívna alebo kongestívna prostatitída nepredstavuje ohrozenie života. Kvalita života v dôsledku chronickej panvovej bolesti, ktorú je možné ťažko liečiť, sa však výrazne znižuje a pacienti s ňou musia zápasiť mesiace alebo dokonca roky.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.