Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Prstové vyšetrenie prstom

Lekársky expert článku

Urológ, onkourológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Výskum prstov je povinným momentom proktologického vyšetrenia, ktorého diagnostickú hodnotu je ťažké preceňovať. Zdôrazňujú význam tejto metódy, VM Mouse napísal: "Oblasť diagnostických možností sigmoidoscopy vyčerpané samo ochorenie čriev, zatiaľ čo digitálne vyšetrenie cez konečník je nesmierne cenný a široko dostupné metódy vyšetrovania ako hrubého čreva a radu súvisiacich orgánov." Zvlášť dôležitá je metóda výskumu prstov pri diagnostike rakoviny hrubého čreva.

Je známe, že diagnóza rakoviny hrubého čreva môžu byť vykonané na základe iba jedného digitálneho vyšetrenia v 80-85% prípadov, teda nepodarilo zistiť endofytickými alebo exophytic rast nádoru, stupeň jeho posuvností, vzdialenosť od konečníka, zúženie lumen čreva. Okrem vyšetrenia konečníka sa určuje aj stav susedných orgánov (prostata žien u mužov, krčka maternice a zadný povrch maternice u žien).

Výsledky digitálneho rektálneho vyšetrenia (PRI) sú základom pre vypracovanie plánu ďalšieho vyšetrenia pacienta s podozrením na chronickú prostatitídu. Metóda je cenná nielen pre svoju jednoduchosť a všeobecnú dostupnosť, ale aj pre jej vysokú informovanosť.

Existujú tri ustanovenia, v ktorých sa vykonáva rektálna skúška prostaty:

  1. na pravej strane s kolenami privedenými do žalúdka. Táto pozícia je najvhodnejšia na vyšetrenie starších a oslabených pacientov;
  2. tradičná poloha kolena;
  3. v polohe subjektu stojaceho s predným ohnutým kufrom.

Pri štúdiu prostaty pohmatom ukazovákom pravej ruky (s plastovým alebo gumové rukavice prsta) rozotreného vazelínou a ľahký pohyb vstrekovaný do konečníka, kde na 4 -5 cm groped dolnej pól prostatu. Opatrne prejdite prst pozdĺž povrchu prostaty, vyhodnoťte jeho kontúry, rozmery, tvar, konzistenciu, citlivosť, stav interlobárnej drážky.

Nezmenená prostata sa porovnáva vo veľkosti a tvare s malým gaštanom, smerujúcim k zaoblenému vrcholu smerom dole. Zvyčajne prst voľne dosiahol horný okraj neupravenej prostaty. Normálne sa palpácia rozlišuje medzi dvoma časťami prostaty, medzi ktorými je prominentná výrazná interlobárna drážka. Priemerná veľkosť každej akcie je 14 x 20 mm, ich povrch je hladký, konzistencia je elastická, hranice sú jasné. Sliznica konečníka nad prostatickými žľazami sa ľahko posúva.

Vlastné klinické skúsenosti a názory mnohých autorov naznačujú, že existuje vzťah medzi klinickou fázou chronickej prostatitídy a zmenami v prostate, ktoré sú zistené pri digitálnom rektálnom vyšetrení.

Stupeň I je charakterizovaný nárastom (niekedy významným) vo veľkosti a opuchu prostaty, vyjadrenou jeho bolestivosťou, jednotnou hustou elastickou konzistenciou. Centrá zhutnenia a zmäkčovania v tomto štádiu nie sú určené. Hranice žľazy môžu byť fuzzy kvôli infiltrácii okolitého vlákna.

V II. Štádiu ochorenia je typickejšia normalizácia veľkosti prostaty, zníženie jeho bolesti, nerovnosť konzistencie (striedanie oblastí zhutňovania a zmäkčovania). Niekedy je možné skúmať kamene prostaty, ktorých hranice sú v tejto fáze presnejšie. Vzhľadom na výrazné narušenie štruktúry a funkcie hladkých svalových útvarov sa prostata môže stať ochabnutou, atonickou.

V štádiu III chronickej prostatitídy sa železo znižuje vo veľkosti, zvyčajne je bezbolestné; jeho konzistencia je hustá; hranice sú jasné. Sliznica konečníka nad ňou je mierne pohyblivá. Po masáži sklerotickej žľazy tajomstvo z nej nie je priradené.

Dokonca aj u zdravých ľudí je tlak na prst jednoduchý sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, vyžarujúcimi do penisu. U pacientov s chronickou prostatitidou je bolestivosť v palpácii oveľa väčšia. Intenzita subjektívnych pocitov je pre rôznych ľudí veľmi odlišná. Toto všetko musí zohľadniť lekár, ktorý vykoná tento diagnostický postup.

Vzhľadom k veľkosti variačný, tvaru a konzistenciu prostaty správne posúdiť jeho stav je potrebné porovnať tieto a ďalšie funkcie ľavého a pravého laloku, ako aj údaje získané pri analýze sekrétu prostaty Yundi JF (1982) popísali príznak "kosáka" - srdečná atrofia prostaty. Pri nedostatočnosti androgénu, otvorené smerom nahor prostaty má tvar kosáku, znamená, že horná časť prostaty sploští a umývadlá, a v spodnej časti šachty, ako to bolo ohraničuje dutinu vytvorenú pod Ak zapustenej časti má priemer 2,5-3 cm, - .. Príznak "kosák" je považovaná za ostro pozitívnu (+++) a androgénna funkcia je približne 3-násobná; 1 5 cm - pozitívny (++) - funkcia je znížená o 1,5-2 krát - aj keď menej - počiatočné príznak "kosáka" (+) - zníženie rezervného androgénnej funkcie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.