Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Prostatitída: druhy

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Odvtedy urologisti rozpoznali klinické rozdiely medzi akútnym a chronickým zápalom prostaty. Súčasne bola rozlíšená aktívna, latentná a bakteriálna prostatitída. Po objavení úlohy mikroorganizmov v etiológii tejto choroby bola prostatitída klasifikovaná ako primárna (spôsobená gonokokovou infekciou) a sekundárna - ako dôsledok iných infekcií. V tridsiatych rokoch. Bola pridelená tretia skupina prostatitídy - takzvaná perzistujúca, teda neschválená po ukončení liečby. V polovici 20. Storočia. Bola opísaná "tichá" prostatitída, ktorá prebieha asymptomaticky, napriek známkam zápalu v moči a sekrécii prostaty.

V roku 1978 Drach GW et al. Bola navrhnutá klasifikácia založená na skúške Meares a Stamey s 4 šálkami. Táto klasifikácia zahŕňala známe formy akútnej a chronickej bakteriálnej prostatitídy, bakteriálnej prostatitídy a prostatodynie.

 • Bakteriálna prostatitída bola spojená s infekciou močových ciest, významným počtom zápalových buniek v sekrécii prostaty, uvoľňovaním bakteriálneho patogénu pri výseve sekrécie prostaty.
 • Akútna bakteriálna prostatitída bola charakterizovaná náhlym nástupom, nárastom telesnej teploty, výrazným symptómom poranenia urogenitálneho traktu.
 • Bakteriálna chronická prostatitída sa prejavuje ako opakujúci sa príznak spôsobený pretrvávajúcim bakteriálnym činidlom v sekrécii prostaty napriek prebiehajúcej antibiotickej terapii.
 • Abakteriální prostatitis je charakterizovaná vysokým počtom zápalových buniek v prostatického sekrétu, ale zdokumentované infekcie močových ciest v anamnézy chýba, baktérie neboli pri sejbe sekrécii prostaty detekovaná.
 • Prostadeniya nebola charakterizovaná zmenami sekrécie prostaty v porovnaní s normou, nebola prítomná infekcia v močovom trakte, bakteriologická analýza bola negatívna.

Urologická komunita, ktorá zle potrebuje systematizáciu prostatitídy a princípy ich liečby, prijala takúto klasifikáciu ako vodítko pre činnosť. Avšak po 20 rokoch sa ukázala nedokonalosť tejto klasifikácie a jej diagnostický a liečebný algoritmus, najmä pokiaľ ide o prostatodyniu, ktorej symptómy boli často spôsobené ochoreniami iných orgánov.

Diagnostika a klasifikácia prostatitídy na začiatku XX storočia. Je založený na kultúrne a mikroskopické nálezy v eksprimatah pohlavných žliaz (prostaty tajomstvo ejakulátu), ako aj časť moču získaný po masáži prostaty a / alebo biopsia prostaty.

Neistota v systematizáciu chronickej prostatitídy slúžila ako základ pre vytvorenie novej klasifikácie. Ona bola prinesená k pozornosti verejnosti o urologické zmierovacej schôdzi dňa prostatitídy US National Institutes of Health a National Institute of Diabetes a zažívacie a ochorenia obličiek agentúr (NIH a NIDDK) v Marylande v decembri 1995. Na tomto zasadnutí, klasifikácia vyvinul na výskumné účely, a 1998 sieť medzinárodnej spolupráce v otázke predstojnej žľazy (International prostatitída Collaborative siete - IPCN) vyhodnotili skúsenosti trojročný pri uplatňovaní tejto klasifikácie a potvrdila svoju účinnosť v praxi. Kategória I a II zodpovedajú akútne a chronické bakteriálne prostatitídy tradičnej klasifikácie. Novinkou je kategória III - syndróm chronickej panvovej bolesti a zápalu bez zápalu, rovnako ako asymptomatická prostatitída (kategória IV).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Klasifikácia prostatitídy NIH

 • I Akútna bakteriálna prostatitída - Akútny infekčný zápal prostaty
 • II Bakteriálna chronická prostatitída - opakované infekcie močových ciest, chronická infekcia prostaty
 • III - chronická nebakteriálnych prostatitída (CAP), syndrómu chronickej bolesti v panve - nepohodlie alebo bolesť v panvovej oblasti, rôzne príznaky mikčné dysfunkcia, sexuálna dysfunkcia, stavu, kedy diagnostikované infekcie
  • IIIA Syndróm chronickej panvovej bolesti so známkami zápalu - Zvýšený počet leukocytov v ejakuláte, sekrécia prostaty, tretia časť moču
  • IIIB Syndróm chronickej panvovej bolesti bez príznakov zápalu - Malý počet leukocytov v ejakuláte, sekrécia prostaty, tretia časť moču
 • IV asymptomatická prostatitída - príznaky zápalu v biopsii prostaty ejakulátu prostaty, sekrécia prostaty, tretia dávka moču - bez klinických prejavov

Je zrejmé, že klasifikácia má niekoľko nedostatkov. Takže sa ťažko odporúča kombinovať akútnu a chronickú prostatitídu. Akútna prostatitída je pomerne rôznorodá choroba, ktorá si zaslúži samostatnú klasifikáciu, ktorá odlišuje serózne, purulentné, ohniskové, difúzne a iné typy zápalu s možnými komplikáciami.

Najväčší spor je spôsobený kategóriou III. Po prvé, v pôvodnej klasifikácii je kategória III označovaná ako syndróm chronickej panvovej bolesti. Izolácia syndrómu v samostatnej línii klinickej klasifikácie je zmätená zjavnou nelogičnosťou, preto v Rusku chronická prostatitída kategórie III sa zvyčajne nazýva abaktívna prostatitída. Avšak, definícia "abakteriální prostatitis" tiež nie je úplne presná, pretože zápal prostaty môže byť spôsobené nielen bakteriálnej mikroflóry, ale aj Mycobacterium tuberculosis, vírusy, prvoky, atď. Pravdepodobne najúspešnejší termín je "neinfekčný".

Vyvstáva Ďalšia otázka - ako abakterialen CAP, najmä kategória III A Kategória III znamená, klinické a laboratórne príznaky chronickej prostatitídy, ktorá je, v sekréte prostaty prezentovať zvýšený počet bielych krviniek, aj keď bez rastu mikroflóry. Samotný fakt aseptického zápalu je v tomto prípade veľmi pochybný, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je dostatočná kvalifikácia bakteriológov alebo neúplné vybavenie bakteriologického laboratória. Okrem toho pacienti s ochorením IIIA vo svojom živote dostali viac ako jeden priebeh liečby antibiotikami, ktoré by mohli viesť k transformácii mikroorganizmov v tvare písmena L a ich pretrvávanie v parenchýmu žľazy. Formy L neumožňujú rast na bežných štandardných médiách. Alebo povedzme, zápal je spôsobený aeróbnou mikroflórou, ktorú väčšina bakteriologických laboratórií nedokáže zistiť.

Prostata je dva laloky, z ktorých každá pozostáva z 18 až 20 jednotlivých žliaz, ktoré sa otvárajú ako samostatné kanály do jedného potrubia. Zvyčajne dochádza k primárnemu zavedeniu infekčného agens do jednej z akín alebo do malej skupiny žliaz.

Chronická prostatitída sa vyvíja s uvoľňovaním veľkého množstva leukocytov a mikroorganizmov. Potom, v dôsledku liečby alebo mobilizáciu vnútorných obranyschopnosť dochádza otgranichenie Hearth chronický zápal: upchaté kanáliky Pyo-odumreté suť a analýz vysledovať imaginárny zlepšenie. Podobné zlepšenie laboratórnych parametrov (do normalizácie) môže prispieť k zápalového edému a výraznému výstupom tohto stavu by mal byť zaradený do kategórie IIIA alebo IIIB, aj keď v skutočnosti je v tomto prípade bola chronická prostatitída a zostáva infekčná (bakteriálna). Táto skutočnosť je potvrdená zvýšeným množstvom leukocytov v sekrécii prostaty po nasledujúcich účinkoch:

 • priebeh masáže prostaty;
 • krátky cyklus lokálnej transperinálnej laserovej terapie s nízkou intenzitou (LT) (obidva tieto manipulácie pomáhajú očistiť vylučujúce kanály žľazy);
 • určenie a-adrenoblokátorov (optimálne s diagnostickým účelom na použitie tamsulozínu, pretože neovplyvňuje krvný tlak - podľa toho sa môže použiť v plnom dávkovaní od 1 dňa).

Predpokladá sa, že v štruktúre chronickej prostatitídy až 80-90% padne na abaktnú chronickú prostatitídu. Predpokladá sa, že pre byť uznanie prostatitída Bakteriálna zistených v konkrétnom materiáli prostaty (tajné vzorky moču po masáži, ejakulátu) s opakovanými exacerbáciami (recidív) väčšinou rovnaké patogénne bakteriálne patogén - odlišné od mikroflóry močovej trubice, a to iba prípady 5-10% prípadov chronickej prostatitídy zodpovedá špecifikovanému kritériu. Tá istá skupina vedcov odporúča, aby všetci pacienti na chronickú prostatitídu predpísali dlhodobú antibakteriálnu liečbu a často dostávajú pozitívny výsledok liečby. Čo iné ako prítomnosť latentnej nediagnostikovanej infekcie, môžete vysvetliť podobný jav?

Nepriame potvrdenie vysokého výskytu chronickej prostatitídy je výsledkom rozsiahlej štúdie SEZAN - SEXUAL HEALTH ANALIZ.

Podľa získaných údajov 60% mužov vstupuje do neformálneho sexu, ale iba 17% z nich vždy používa kondóm. Je naivné veriť tomu, že v našej dobe neprítomnosti prísnej morálky a cenzúry dostanú výnimočne zdravých partnerov; Samozrejme, značná časť ľudí bude infikovaný (v najlepšom prípade - patogénne mikroflóry, ktorá je schopná obmedziť lokálne imunitu), ktoré za nepriaznivých podmienok spôsobí rozvoj urethrogenic prostaty.

Nepochybne rozpoznané príčiny bakteriálneho zápalu prostaty sú: E. Coli, Proteus, Enterobacter, Klebsiella, Pseudomonas. Grampozitívne

Enterokoky, a to najmä vnútrobunkovej infekcie (chlamýdie, Ureaplasma, Mycoplasma, Mycobacterium tuberculosis), mnohí bádatelia sa zdá pochybné príčinnú fatory, ktoré spôsobujú chronický zápal prostaty.

Existuje názor, že v našej krajine sa vyskytuje výrazná hyperdiagnoscia urogenitálnych chlamýdií, mykoplazmózy, gardnerellezy. Potvrdzujú to tieto argumenty:

 • je ťažké identifikovať tieto patogény;
 • neexistujú úplne spoľahlivé testy;
 • existujú chybné závery o chlamýdiovej povahe prostatitídy na základe detekcie zodpovedajúcich mikroorganizmov v epiteliu močovej trubice

Napriek tomu nestojí za to úplne zanedbávanie intracelulárnych sexuálnych infekcií. Podľa nedávnych štúdií sa zistilo, že chlamýdie interferujú s prirodzenou apoptózou buniek, čo môže viesť k rozvoju nádorov. Je zistené, že asi 14% ľudí v súčasnosti alebo v minulosti diagnózou - chronické prostatitídy, ale bol zistený iba 5% bakteriálneho patogénu (najmä E. Coli a enterokoky). Napriek prevažujúcej prevahe abakteriálnej formy ochorenia sa autor domnieva, že krátky počiatočný priebeh antimikrobiálnej liečby je odôvodnený.

Pochybnosti o skutočne neinfekčnej povahy chronickej prostatitídy kategórie III A a jej frekvencii vyjadrujú aj ďalší výskumní pracovníci. Takže M.I. Kogan a kol. (2004) sa správne domnievajú, že závažnosť zápalového procesu závisí nielen od typu a stupňa mikrobiálnej kontaminácie, ale aj od dostupnosti produktov ich vitálnej aktivity.

Prítomnosť lipidov, ktoré nie sú charakterizované ľudským telom, v tkanivách vedie k ich začleneniu do biologických membrán, zmenám vo fyzikálno-chemických vlastnostiach buniek, narušeniu ich priepustnosti a napokon k zničeniu.

V jednej štúdii bolo pri následnej kontrole vyšetrených 776 osôb bez sťažností a urologickej anamnézy. Výsledky moču a krvných testov boli normálne a rektálne vyšetrenie tiež nevykazovalo patológiu. Avšak 44,1% mužov malo tajnú leukocytózu. V 107 takýchto nešpecifické odvodené rast mikroorganizmov: Staphylococcus hemolytickej - v 48 (44,8%), Staphylococcus epidermidis - 28 (26,2%), strap - 11 (10,3%), E. Coli - 5 ( 14%); iba 5 (4,7%) rastu mikroflóry chýbal.

V ďalšej štúdii bolo toto tajomstvo študované u 497 pacientov s chronickou prostatitidou. Mikroflóra bola zistená u 60,2%, z toho 66,9% s jedným pôvodcom a zvyšok z dvoch až sedem. V mikrobiálnej krajine prevládali chlamydia (28,5%) a stafylokoky (20,5%). Trichomony boli zistené v 7,5% prípadov, ureaplasma - v 6,5%; s frekvenciou 1,5-4,5% s hemolytické streptokoky, E. Coli, Gardnerella, herpes, hubám rodu Candida, gonokok, Proteus, Enterococcus, Enterobacter, Pseudomonas aeruginosa.

Nízka nasiakavosť mikroflóry môže byť spôsobená chybami v štandardnej štúdii. To jasne dokazuje práca V.M. Kuksin (2003), ktorý zdvojnásobil frekvenciu pozitívnych plodín po skrátení času medzi odberom materiálu a výsevom až na 5 minút.

Analýza domácej literatúry a údaje získané v týchto štúdiách teda naznačujú, že frekvencia chronickej bakteriálnej prostatitídy je veľmi vysoká; nedostatok detekcie mikroflóry v expresiách pohlavných žliaz neznamená, že chýba.

Navrhuje sa nasledujúci variant klasifikácie prostatitídy:

 • akútna prostatitída:
  • serózny alebo purulentný;
  • ohnisková alebo difúzna;
 • komplikované alebo bez komplikácií - chronická infekčná prostatitída:
  • bakteriálna chronická prostatitida;
  • vírusová chronická prostatitída;
  • špecifickej chronickej prostatitídy so špecifikáciou infekčného agens (spôsobeného mykobaktériou tuberkulózy alebo pohlavne prenosnými patogénmi);
  •   typická chronická prostatitída (spôsobená anaeróbnou infekciou);
  • zmiešané-infekčné (spôsobené niekoľkými patogénmi);
  • latentnej infekcie, v ktorom niekoľko metód nepodarilo (Bakteriologické siatie, mikroskopia Gram zafarbený rozter DNA diagnostiky) na určenie prítomnosti mikrobiálnych faktorov, ale v antibakteriálne terapii je pozitívny účinok;
 • neinfekčná chronická prostatitída:
 • autoimunitná chronická prostatitída;
 • ischemická chronická prostatitída, porúch mikrocirkulácie spôsobená v dôsledku rôznych príčin (hypotermia, kompresný adenomatóznej uzla alebo iné okolité tkanivá, kŕčových žíl panvy a podobne), perineálnej trauma dôsledky vrátane po koni, jazda na bicykli, za určitých druhy športu;
 • chemická chronická prostatitída, vyvinutá s určitými porušeniami homeostázy, sprevádzaná výraznou zmenou chemických vlastností moču a spätným vychýlením do vylučovacích kanálov prostaty;
 • dystrofická degeneratívna chronická prostatitída, prostatóza - hlavne výsledok HIP. Pri tejto forme nie sú žiadne príznaky zápalu a infekcie a vedúcim klinickým príznakom je chronická bolesť panvy v dôsledku cirkulačnej nedostatočnosti, lokálnych neurologických porúch, dystrofických zmien v tkanive prostaty. Pri tejto forme prostatitídy prevažujú fibrosklerotické zmeny;
 • chronická prostatitída, rovnako ako akékoľvek iné chronické ochorenie, môže byť vo fáze exacerbácie, remisie, remisie, prípadne kontinuálne opakujúceho sa priebehu chronickej prostatitídy.
 • Primárna chronická prostatitída (ktorá sa vyskytuje v miske) a chronizácia nedostatočne liečenej akútnej prostatitídy (ktorá je zriedkavá) je možná.

Chronický pániový syndróm z klasifikácie prostatitídy by mal byť vylúčený, pretože tento komplex symptómov odráža patologický stav mnohých orgánov a systémov, z ktorých len malá časť je skutočne spojená so zápalom prostaty.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.