Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Laserová terapia pri liečbe chronickej prostatitídy

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Prvé úspechy laserovej terapie pre chronickú prostatitídu boli spojené s LRT, ktorý je schopný dostatočne preniknúť do tkaniva prostaty. Niektorí autori však už skôr uviedli, že použitie laserovej terapie s nízkou intenzitou pri komplexnej liečbe chronickej prostatitídy umožňuje dosiahnuť pomerne vysokú účinnosť liečby a skrátiť trvanie liečby.

LY Reznikov a kol. (1990) je tiež zahrnutý v laser komplexnú úpravu zvyškového uretritídy rôznych etiológiou, vrátane komplikované chronickej prostatitídy. Zdroj žiarenia používa s hélium-neónových laserov LT-75 (vlnová dĺžka 0,632 mikrometrov, 28 emisie výkon mW) vybavený kremenným puzdrom v plastovom monofil s priemerom jadra 0,6 až 0,4 cm (výkonu žiarenia na výstupe 12, v tomto poradí a 9 mW). Endouretralnye laser vykonávaná denne po dobu 10-14 dní, má terapeutický účinok, a to nielen na sliznicu prednej a zadnej uretry oddelenia (zníženie opuchu a hyperémiu sliznice), ale aj na semená nádoru a prostaty tkaniva (zníženie závažnosti pocitov v hrádze, zmiznutie na 3-4-dňovú bolesť s ožiarením do konečníka, inguinálne oblasti, šourka). Na pozadí liečby zaznamenali pacienti zvýšenie ranných erekcií a obnovenie účinnosti.

AL Shabad a kol. (1994) pre laserovú terapiu u pacientov s chronická prostatitída používa laserová terapia zariadení "Pattern" s vlnovou dĺžkou 0,89 mikrónov, generujúci laser pulzným v blízkej infračervenej oblasti spektra pomocou polovodičových žiaričov na GaAs s frekvenciou pulzov 80, 150, 300, 600, 1500 , 3000 Hz. Hlavnými výhodami tohto zariadenia sú hlbšie prenikanie infračerveného žiarenia do biologických tkanív (o 6 cm) a neprítomnosť vedľajších účinkov. Laserový efekt v liečbe chronickej prostatitídy bol v týchto prípadoch účelne aplikovaný na miesto lézie detekované ultrazvukom. Na tento účel sa použila vylepšená laserová rektálna dýza, ktorá umožňuje smerovanie žiarenia na jeden z lalokov žľazy.

Elektroliečba pomocou prístroja AELTU-01 "Yarilo" bola vykonaná kombinovaným pôsobením uretrálneho ožarovania laserovou elektrostimuláciou. Táto kombinácia s vplyvom infračerveného laserového žiarenia, prichádzajúce cez kožu, nechá nielen zaistiť rovnomernejšie ožiarenia prostaty, ale zmenou polohy vlákien a močovej trubice infračervené laserové žiariče tiež niesť selektívne ožarovanie patologických oblastí tela. Tento kombinovaný účinok v experimente zlepšil prietok krvi orgánu a umožnil posilnenie účinku liekov vďaka ich účinnejšiemu prenikaniu do patologického zamerania. Elektro-laserová terapia mala protizápalový, analgetický, protiedematózny účinok na prostatu, podporovala imunitu, zlepšila mikrocirkuláciu krvi a lymfy. Elektro-laserová liečba sa vykonáva 2-3x týždenne alebo denne, priebeh liečby pozostáva z 8-12 procedúr. Trvanie prvého postupu je 9 minút, druhý a tretí - po dobu 12 minút, zvyšok - v závislosti od klinického obrazu a dynamiky procesu.

SN Kalinina a kol. (2002), V.P. Karavaev a kol. (2002) použila laserovú terapiu na liečbu kopulačnej dysfunkcie u pacientov s chronickou prostatitidou. Po liečbe 60% pacientov ukázalo významné zlepšenie erekcie a obnovy libida. PM Safarov a E.K. Yanenko (2002) zistil, že najpriaznivejším účinkom laserovej terapie sú kongestívne a infiltračné formy. Vlákna forma je oveľa menej náchylná na laserovú terapiu. Laserová terapia umožnila zlepšenie funkčného stavu prostaty u 72,4% pacientov.

Vyhodnotili sme vplyv ožarovania IR žiarenia s nízkou intenzitou na klinické a laboratórne symptómy 20 pacientov s chronickou prostatitidou, ako aj na

Hemodynamika prostaty. Pre lasera pomocou multifunkčný laserový prístroj "Adept" s vlnovou dĺžkou 1,3 mikrónov, s nízkou intenzitou generovanie kontinuálne IR žiarenia s frekvenciou medzi 1 až 1950 Hz, výstupný výkon monofily 17 mW. Prístroj "Adept" sa vzťahuje na triedu univerzálnych polovodičových laserov s nízkou intenzitou, schopných pracovať v kontinuálnych a modulovaných režimoch žiarenia.

Pred liečbou bolo 85% pacientov psycho-emotívna labilita; 66% pacientov sa sťažovalo na bolesť, 10% - zaznamenalo všeobecné zlé zdravie, 95% - porušenie močenia, 25% - sexuálne poruchy. 95% pacientov malo patologické zmeny v analýze sekrécie prostaty.

IR ožarovanie laserom bolo vykonané transrektálne v polohe pacienta na boku. Počet relácií je 8-10 za deň. Expozícia - 3-7 minút. Ako antioxidant na elimináciu produktov rozpadu v dôsledku aktivácie metabolizmu pod vplyvom laserového žiarenia boli pacientom priradený vitamín E + retinol (Aevit).

Klinické a laboratórne indikátory poukazujú na účinnosť infračerveného laserového žiarenia s nízkou intenzitou na prostatu u pacientov s chronickou prostatitidou. Vzhľadom na analgetický účinok laserového žiarenia sa 61% pacientov podarilo zastaviť bolesť v pohlavných orgánoch. Takmer všetci pacienti stratili dysuriu, ktorá je spojená s protizápalovým účinkom laserového žiarenia. V 100% prípadov došlo k zlepšeniu účinnosti. U 95% pacientov sa normalizovala sekrécia prostaty. U 5% pacientov s počiatočnými malými zmenami sekrécie prostaty (5-10 leukocytov v zornom poli) po začiatku laserovej terapie (3-4 sedenia) sa zvýšil počet leukocytov. Tento znak považujeme za priaznivý, pretože existuje stimulácia sekrečných a vylučovacích funkcií prostaty s obnovou odvodňovacej funkcie jeho vylučovacích kanálov v súvislosti s ich uvoľnením z hlienu a detritu. To zvyšuje počet lecitínových (lipoidných) zŕn, čo naznačuje obnovenie funkčnej kapacity prostaty.

Hemodynamické parametre CDC odpovedali aj na laserovú terapiu. Hodnoty špičkových, diastolických a priemerných lineárnych rýchlostí sa zvýšili po liečbe v centrálnej aj periférnej zóne. Index pulzácie sa znížil po ošetrení v centrálnej zóne. Index rezistencie sa nezmenil. Priemer ciev sa v centrálnej zóne nezmenil a zvýšil sa v periférnej zóne. Hustota cievneho plexu sa zvýšila po liečbe v centrálnej zóne - 1,3 krát, v periférnej zóne - 2,12 krát. Priemerná hodnota objemovej rýchlosti prúdenia sa po ošetrení zvýšila: v strednej zóne - 1,86 krát v okrajovej zóne - 1,93-násobok.

Štúdia môžeme konštatovať, že použitie LILR obzvlášť výhodné v léziách periférnej zóne prostaty, pretože najväčšou hustotou zvýšenie vaskulárnej plexus (viac ako 2-násobné), tu sa stalo. Lineárne rýchlosti sa zvýšili v oboch zónach, obzvlášť výrazne v periférnych oblastiach. Podobná situácia bola zaznamenaná s priemerom nádob. Zmeny priemeru ciev v centrálnej zóne po liečbe nedošlo - indexy zostali rovnaké. Drobné zmeny alebo ich absencia v charakteristikách hemodynamických parametrov a vaskularizácie centrálnej zóny naznačujú nedostatočnú hĺbku prenikania infračerveného laserového žiarenia s nízkou intenzitou. Naopak, pri porážke periférnej zóny prostaty je táto technika optimálna.

Preto hlavným mechanizmom pôsobenia fyzikálnych metód liečby chronickej prostatitídy je zlepšenie zásobovania prostaty prostatou, čo umožňuje vyrovnať najdôležitejšiu väzbu v patogenéze tejto choroby. Pod vplyvom kombinovanej terapie doplneného s mikrovlnnou rúrou, najväčší účinok bol pozorovaný v strednom pásme prostaty, kde zvýšená hustota choroid plexus, priemerný priemer ciev, lineárne a objemové prietokové rýchlosti. V periférnej zóne boli zmeny minimálne. IR laserové žiarenie spôsobilo zlepšenie hemodynamiky v periférnej zóne a neovplyvnilo centrálnu zónu prostaty. Súčasne magnetoelektroforéza rovnomerne zvyšuje hustotu cievneho plexu a priemerný priemer ciev vo všetkých oblastiach prostaty a zlepšuje krvný obeh v orgáne ako celku.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.