Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Zimná psoriáza: ako sa liečiť

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Zimná psoriáza je jednou z odrôd tejto patológie. Samotná psoriáza je chronická kožná choroba, ktorá má neinfekčný pôvod. S jeho vývojom u pacienta na koži sa objavujú zápalové oblasti, pokryté striebornými šupinami. Psoriáza sa často opakuje (táto forma sa zhoršuje v zime), čo ovplyvňuje tkanivá umiestnené vedľa kĺbov.

Epidemiológia

Približne 2-3% ľudí na planéte (v závislosti od miesta pobytu) trpí psoriázou. Štatistiky ukazujú, že v podstate táto choroba sa vyskytuje medzi 30-40-ka, a tiež 50-60-ty roky, ale tiež sa niekedy vyvíja u detí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Príčiny zimná psoriáza

Príčinou výskytu zimnej psoriázy je zníženie množstva UV žiarenia, ktoré sa dostávajú na kožu pacienta, ako aj suchosť vzduchu.

Vzhľadom k tomu, že v chladnom počasí ľudia majú tendenciu k bývaniu menej na ulici a šaty vo vrstvách teplého oblečenia, koža dostáva menšie množstvo UV žiarenia, a v skutočnosti oslabiť príznaky psoriázy v zime na jar av lete. Podľa vedcov, ultrafialové umožňuje oddialiť zrýchlený rast kožných buniek (to je považované za hlavný príznak rozvoja psoriázy). Preto v dôsledku zníženia času stráveného na ulici sú pacienti s touto chorobou vystavení zvýšenému riziku exacerbácie, ako aj zhoršeniu plakov psoriázy.

Okrem toho, vzhľadom k tomu, že studený zimný vzduch na ulici (rovnako ako naopak horúci v mnohých izbách) nie je dostatočne vlhký, má tiež negatívny vplyv na pokožku.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Rizikové faktory

Exacerbácia príznakov psoriázy sa môže prejaviť pod vplyvom vírusu alebo bakteriálnej infekcie, ktorá sa dostala do tela pacienta.

Akékoľvek poruchy, vírusy, mikróby a baktérie - čokoľvek, čo môže narušiť stabilné a správne fungovanie imunitného systému, môže spôsobiť zhoršenie priebehu ochorenia. Iniciovať exacerbáciu psoriázy sú schopné dokonca aj z najjednoduchších vírusov - napríklad dýchacie alebo katarálne.

Zhoršenie je možné aj v dôsledku zneužívania alkoholu. Najmä ak je to aj sprevádzané fajčením - zdvojnásobuje to negatívny vplyv na telo.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Patogenézy

Patogenéza psoriázy ešte nie je úplne pochopená. Existuje veľa hypotéz o vývoji tejto choroby a hlavné z nich je dedičná.

Skutočnosť, že patogenéza choroby závisí od genetických patogénov, je dokázaná skutočnosťou, že koncentrácia jej vývoja je oveľa vyššia v rodinách, ktorých história má psoriázu. Navyše, aj v tomto prípade existuje väčšia zhoda medzi monozygotickými a nie dizygotnými dvojčatami. Aj keď nie sú k dispozícii žiadne konečné údaje o aký druh dedičnosti lupienky, ale existuje mnoho náznakov, že sa jedná o multifaktoriálne ochorenie, podiel genetických komponentov, z ktorých je 60 až 70%, a na životné prostredie, v uvedenom poradí, čo sa rovná 30-40%.

Keď už hovoríme o infekčné hypotézy, existujú určité nepriame dôkazy (ako je objav podobných vírusových imunitných inklúzií, ako aj komplexy, a okrem toho, že prítomnosť cytopatický účinky na embryá kuraťa a tkanivové kultúry vplyvom vyvíjanej domnelého vírusom), že vírusy môžu vyvoláva rozvoj psoriázy. Ale súčasne dostupné údaje nie sú dostatočné pre hovoriť o vírusového ochorenia - pretože infekcia doteraz nebol uvedený v experimentálnej metódy, vírus nie je identifikovaný, a potvrdených prípadov infekcie psoriázy nebola popísaná.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Príznaky zimná psoriáza

Hlavné príznaky psoriázy sú zapálené a šupinaté červené škvrny na koži - tak na tele, ako aj na hlave. Na týchto miestach je tiež silná svrbenie. V niektorých prípadoch môže choroba postihnúť nechty.

V súlade s obdobím, v ktorom sa recidívy vyskytujú najčastejšie, sa choroba môže zaradiť do niekoľkých samostatných typov. Napríklad, ak sa v zime vyskytnú exacerbácie - takáto lupienka sa nazýva zimná.

V prípade exacerbácie psoriázy sa na tele pacienta objaví červená vyrážka, ktorá sa podobá vonkajšie na plátoch. Škvrny na koži môžu byť malé (nie viac ako špicaté) a obrovské a zaberajú veľkú plochu pokožky. Vyrážka je veľmi šupinatá a svrbivá a jej povrchová vrstva, ktorá sa nazýva šupiny, sa môže odlupovať. Pri pokosovaní sa na povrchu nachádzajú hlboké vrstvy kože s hustotou. V niektorých prípadoch môže dôjsť k vzniku hnisavosti a výskytu trhlín v léziách.

Etapy

Podľa závažnosti sa psoriáza môže rozdeliť na 3 stupne - ťažké, stredné a tiež ľahké. S ľahkými psoriatickými plakmi zaberajú maximálne 3% plochy kože a v priemere 10% plochy. Heavy je považované za štádium, keď ochorenie pokrýva viac ako 11% kože.

Existujú aj tri štádia vývoja choroby - regresívne, a okrem toho je stacionárne a progresívne.

Keď má pacient progresívnu patologickú fázu, na pozadí vytvárania nových papulov rastú aj staré prvky. Zároveň sa okolo papuliek vytvorí špeciálna koruna a nové plaky vznikajú v dôsledku fúzie papulov.

V stacionárnom štádiu vývoja nie je vytvorená koruna rastu, rovnako ako nové papuly.

V priebehu regresívneho štádia sú vrecká vyrážky bledé a sploštené a navyše sa stávajú menej. Peeling tiež zmizne a na miestach okolo papuliek sa vytvorí šľahanie depigmentácie.

trusted-source[24], [25], [26]

Komplikácie a následky

Psoriáza ako nezávislá choroba nie je nebezpečná pre zdravie, ani nie je nákazlivá. Jeho plaky sa môžu objaviť na koži a potom zmiznú a objavia sa na iných miestach. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že pri psoriáze sa patologické zmeny môžu vyskytnúť aj v iných orgánoch (najmä v kĺboch). Podobná komplikácia sa nazýva psoriatická artritída. Približne 20% všetkých prípadov tejto choroby sa vyskytuje v oblasti kolena, ale môžu byť ovplyvnené aj iné kĺby, napríklad vo výbežkoch prstov. V ťažkom priebehu ochorenia dochádza k úplnej imobilizácii kĺbov.

Okrem toho komplikácia psoriázy môže byť zníženie citlivosti tkanív na látku inzulínu, čo vedie k rozvoju diabetu typu II, najmä u starších ľudí.

Pri psoriáze sa produkcia melatonínu (to je epifýza / epifýza) zhoršuje - je zodpovedná za funkciu spánku. Aj v 10% prípadov ochorenie môže spôsobiť očné ochorenie.

Okrem toho je možný vývoj psoriatickej glomerulonefritídy, ako aj porážka kardiovaskulárneho systému.

U pacientov s psoriázou (najmä v bežnej forme) sa môžu pozorovať aj psychologické poruchy - často sa objavuje depresia.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Diagnostika zimná psoriáza

Psoriáza je diagnostikovaná najmä v dôsledku prítomnosti vonkajších symptómov, ako aj anamnézy (po rozhovore s pacientom). Externé príznaky sú prejavy, ktoré sú súčasťou psoriatickej triády:

  • symptómy stearínovej škvrny (po škrabaní plakové váhy začínajú klesať vo forme hoblín, podobne ako stearín);
  • fenomén psoriatického filmu (po odstránení všetkých šupín na koži sa nachádza brilantne červená zápalná plocha pripomínajúca polyetylén);
  • Symptóm auspitzu (po oškrabaní očistenej kože, kvapôčky krvi sa objavujú - kvôli poškodeniu malých povrchových nádob).

Na potvrdenie diagnózy sa vykoná biopsia.

Tiež pri diagnostike psoriázy sa môže vykonať dermatoskopia.

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Odlišná diagnóza

Aj keď klinický obraz psoriázy mať celkom charakteristické, musíte ešte určiť diagnózu a rozlišovať chorobu z iných dermatóz. Medzi nimi, plochý lišaj, tvárnej syphilide, Reiterov syndróm, seboroická dermatitída a seborrhea. Okrem toho tiež atopickej dermatitídy, Gibert ochorenie, parapsoriasis, Flegel ochorenie, primárna forme kožné retikuloza, premikoticheskaya stupeň hubové granulóm, DHQ, a spolu s tým eythrokeratodermia atď.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba zimná psoriáza

Po diagnostikovaní "psoriázy" je pacientovi predpísaná komplexná liečba vrátane použitia najefektívnejších metód.

Lekárstvo

Na liečbu sa používajú hormonálne lieky, ktoré sa majú aplikovať na zápalové oblasti kože.

Medzi najúčinnejšie lieky patria Elokom, Diprosalik, Betamethason a navyše Schering-Plough a Flucionolón.

Všimnite si, že frekvencia použitie týchto liekov môže stanoviť len odborník, pretože v dôsledku nekontrolovaného užívaní hormonálnej lieky môžu vyvolať alergie, kontaktnú dermatitídu alebo vývoj sekundárnych infekcií, rovnako ako suchosť kože.

Vitamíny

Veľmi účinné pri psoriáze sú vitamíny - umožňujú oslabiť príznaky ochorenia.

Retinol (vitamín A) je prvok rozpustný v tukoch, ktorý sa používa na odstránenie kožných ochorení. Táto zložka inhibuje procesy jej keratinizácie a tiež znižuje rýchlosť uvoľňovania tuku. Absorpcia retinolu v tele trvá 30 minút. Na liečbu psoriázy je účinná v tom, že udržuje požadovanú hladinu keratínu v kožných bunkách. Na liečbu sa vitamín A používa v olejových kvapkách, ktoré sa odporúčajú piť 15 minút po jedle. Lekári môžu predpisovať deriváty retinolu - retinoidy.

Vzhľadom na použitie retinolu vo veľkých dávkach môže zhoršovať pečeňové patológií a chorôb pankreasu, čím sa podáva psoriázy v dávkach, ktoré neprekračujú potreba toho organizmu.

Z liekov možno Cetrin predpísať. Dávky závisia od priebehu ochorenia a jeho formy (v rozmedzí od 25 do 50 mg / deň). Ďalej sa množstvo môže meniť - je vybraná individuálna dávka. Ak sa na začiatku procedúry objaví vyrážka a svrbenie, je potrebné zrušiť užívanie liekov.

Aj vitamín A skupiny A môže byť získaný z korenia, a okrem tejto pečene a masla - v týchto produktoch je obsiahnutý v pomerne veľkých dávkach.

Vitamín D je tiež rozpustný v tukoch. Nedochádza k rozkladu pod vplyvom vysokej teploty a je nerozpustný vo vode. Je schopný mať pozitívny vplyv na stav kože.

Pri liečbe psoriázy pomáha stabilizovať metabolizmus fosforu a vápnika. Je dobre vyrobený pôsobením UV žiarenia. Použitie vitamínu D môže znížiť vyrážku (alebo ju úplne odstrániť, ale iba po určité časové obdobie). Aj vitamín D pomáha účinnejšie absorbovať vápnik, ktorý dobre posilňuje kosti.

Vitamín D3 pri psoriáze je predpísaný vo forme masti Calcipotriol. Liečivo sa má aplikovať na plaky, ale je dovolené ju používať len vtedy, ak oblasť kožných vyrážok nie je väčšia ako 40% celého povrchu.

Tehotné ženy môžu dostať túto zložku z potravín - maslo alebo rastlinný olej, fermentované mliečne výrobky. Navyše, veľké množstvo tejto látky sa nachádza v morských rybách (ako je halibutská pečeň, rovnako ako treska), petržlenová vňať a tiež ovsená kaša so zemiakmi a inými výrobkami.

Okrem slnečného žiarenia je potrebný aj čerstvý čistý vzduch, aby sa vytvoril vitamín D vo vnútri tela. Kvôli nedostatku tejto zložky pri psoriáze sa kosti začínajú zmäkčovať - preto je mimoriadne dôležité, aby sa používali. Pomáha posilňovať kosti.

Vitamín E je účinný antioxidant, ktorý podporuje metabolické procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri buniek, a tiež sa podieľa na procese syntézy DNA. Na liečbu psoriázy sa užíva perorálne - je k dispozícii vo forme olejového roztoku. Pre tehotné ženy je dávka 15-100 mg (denný alebo 2-3-krát týždenný). Použitie injekcií je pomerne zriedkavá metóda, pretože takéto injekcie sú veľmi bolestivé a môžu vyvolať vznik zhutnenia. Pri psoriáze táto zložka prispieva k výraznému zlepšeniu stavu kože.

Odborníci odporúčajú používať ho spolu s vitamínom A vo forme špeciálnych kapsúl Aevit. Kapsuly sa majú opiť raz alebo dvakrát denne (frekvencia závisí od formy patológie, ako aj od stupňa jej závažnosti).

Veľa vitamínu E sa nachádza v rastlinnom oleji so šípkou, orechy s malinovými listami a zelenej cibuľke, okrem toho v reďkovkách a uhorkách.

Vitamíny z kategórie B sú rozpustné vo vode. Používajú sa na liečbu psoriázy, pretože B1 spolu s kokarboxylázou, ktorá je jej derivátom, majú liečivý účinok na pokožku. Môžu byť predpísané na perorálne použitie (v zriedenej forme), ako aj na podávanie v / m.

Pyridoxín sa aktívne podieľa na metabolizme uhľohydrátov, proteínov a tukov. Obsahuje tento vitamín v rybách (napr sleď a halibut), rovnako ako mäsové výrobky, Perlovka, pohánka a jačmeňa krupica a výrobky z múky, krupice.

Aj počas liečby psoriatických prejavov sa B12 vždy predpisuje - na stabilizáciu práce NA a na zlepšenie procesu hematopoézy.

Tablety kalcium-pangamátu obsahujú B15 v ich zložení. Pomáhajú normalizovať proces absorpcie kyslíka tkanivami.

Pri psoriáze sa všetky vitamíny z kategórie B majú užívať výhradne podľa schémy predpísanej ošetrujúcim lekárom. Komplex vitamínu sa vyberá pre každého pacienta individuálne.

Fyzioterapeutická liečba

Existuje tiež niekoľko metód fyzioterapeutického ošetrenia psoriázy.

Postup UFO. Ak sa táto metóda aplikuje správne, potom sa psoriáza prestane šíriť pozdĺž kože a spolu s tým sa prejavia skôr manifestované prejavy ochorenia.

Fotochemoterapia sa považuje za jednu z najefektívnejších metód liečby ochorenia (najmä v ťažkých prípadoch). Predmet liečba je založená na kombinácii dvoch prvkov - vplyv na kožu dlhých vĺn UV žiareniu, rovnako tak ako použitie fotosenzitizačních liekov z kategórie (to psoralen puvalen a metoksipsoragen a ammifurin). Vďaka fotochemotherapii pacient podarí zbaviť sa asi 80% plaku a pri pravidelnom používaní tejto metódy môže odstrániť 90-95% všetkých kmeňov na koži.

V dnešnej dobe sa psoriáza úspešne eliminuje laserovou terapiou. S jeho pomocou môžete liečiť aj patológiu, ktorá sa rozvíja v oblasti pokožky hlavy. V priebehu postupu sú molekuly živých tkanív excitované v dôsledku aplikácie laserových lúčov. Má fotomechanické, ako aj fotochemické a iné pozitívne účinky na pokožku.

Okrem uvedených metód je možné túto chorobu liečiť ultrazvukom, röntgenovým lúčom a elektroliečbou a okrem ultofonoforézy a vystavenia účinkom nízkych teplôt alebo magnetických vĺn. Thalassoterapia je tiež účinná - kvalitatívne posilňuje imunitu pacienta.

Alternatívna liečba a liečba bylinami

Existuje mnoho rôznych metód alternatívnej liečby, ktoré pomáhajú eliminovať symptómy psoriázy. Medzi najpopulárnejšie a najúčinnejšie recepty patrí nasledovné.

Nalejte suchý bobkový list (20 g) s vriacou vodou (2 šálky). Je potrebné, aby bol liek uchovaný na nízkych teplotách asi 10-15 minút a potom ho natiahnite a ochlaďte. Vezmite odvar trikrát denne v množstve 1/3 šálky.

Efektívne pre psoriázu sú tiež liečebné kúpele s prídavkom ľubovníka bodkovaného, šalvie, alternatívnych látok, extraktu z čierneho alebo jedlého jedle.

Nuž, pomáha tiež prijímanie bylinného lieku (z ľubovníka, byvolu, šnúra, prasličky a koreňa elecampanu). Je potrebné naliať vriacou vodou (1 sklenené) zmes bylín (1 polievková lyžica), potom trvať na vodnom kúpeli - asi 15-20 minút. Piť tinktúra by mala byť ráno, rovnako ako večer ihneď po jedle.

Psoriáza je dobre ošetrená olejom račajník - mala by byť použitá 1 krát denne na 1 čajovú lyžičku.

Listy a kvety čiernej staršej sú tiež považované za efektívne prostriedky. Potrebujete vylejeť vriacú vodu (0,5 litra) rastlinnej zmesi (2 čajové lyžičky) a potom trvať 1 hodinu. Potom musí byť tinktúra filtrovaná. Udržujte ho na chladnom suchom mieste a pijte trikrát denne v množstve 1/3 šálky.

Medzi liečivami používanými na vonkajšej strane môžete identifikovať rybí olej, šťavu celandín, ako aj cesnakovú tinktúru. Potrebujú liečiť postihnuté oblasti kože 1-2 krát denne. Okrem toho sa odporúča kúpať ovsená alebo kukuričná múka.

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Prevencia

Najúčinnejšou metódou prevencie psoriázy je pravidelne udržiavať optimálnu hladinu vlhkosti pokožky. Malo by sa však vziať do úvahy, že existujú aj také formy patológie, pri ktorých vlhkosť pokožky naopak môže len vyvolať exacerbáciu.

Mala by tiež chrániť pokožku pred akýmikoľvek poškodeniami: poškriabaním a odreninami, ako aj zraneniami pri strihaní nechtov.

Vyvolávajú psoriázu a sú schopné pravidelného stresu spolu so stavom konštantného nervového napätia.

Aby ste zabránili rozvoju psoriázy, musíte prestať používať zlé návyky (alkohol, fajčenie) a maximálne posilniť imunitný systém.

Predpoveď

Zimná psoriáza, rovnako ako akákoľvek iná forma tejto choroby, je nevyliečiteľná, ale prognóza jej priebehu môže byť priaznivá - moderné metódy liečby vám umožnia dosiahnuť dlhodobé remisie - od 1 roka až po 30 alebo dokonca 50 rokov. Ak chcete dosiahnuť tento výsledok, musíte udržiavať zdravý životný štýl - správnu výživu, oddych a prácu, absenciu únavy a stresové podmienky.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.