Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Dermatoskopia

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Dermatoskopia je moderná metóda, ktorá sa používa na diagnostikovanie rôznych nádorov na koži bez potreby chirurgických zákrokov. Vďaka nemu je špecialista schopný napraviť tie zmeny, ktoré sa objavujú v novotvaroch v počiatočných štádiách degenerácie. Teda aj pred nástupom príznakov doktor môže vidieť vývoj malígneho nádoru.

Výhody a nevýhody

Hlavné výhody tejto metódy možno nazvať:

 1. Možnosť vyšetrenia krtkov a iných novotvarov ľubovoľnej, dokonca aj najmenšej veľkosti.
 2. Nie je potrebné poškodiť kožu alebo povrch névy.
 3. V počiatočnom štádiu je možné diagnostikovať melanóm.
 4. Dermatoskopia je veľmi rýchly postup, zriedka trvá viac ako pol hodiny.
 5. Špecialista okamžite dostane výsledok.

Vzhľadom na to, že táto metóda je úplne bezpečná a rýchla, je dosť ťažké nájsť nedostatky v nej. Jediná vec, ktorú dokáže diagnostikovať melanóm, je doktor dokáže diagnostikovať iba o 80%, takže po tom musíte ešte urobiť histologické vyšetrenie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Indikácie postupu

Dermatoskopia sa používa pre:

 1. Vzhľad pigmentových nevi alebo krtkov.
 2. Diagnostika rakoviny na pokožke.
 3. Vedenie diagnózy keratómu alebo slnečnej keratózy.
 4. Výskyt hemangiómu alebo angiómu.
 5. Vedenie diagnózy papilómov, bradavíc.

V akých situáciách môže odborník odporučiť dermatoskopiu?

 1. Ak sa na telo pacienta objaví nová materská značka, ktorá sa vyznačuje rýchlym rastom alebo starý krtek sa začal meniť (svrbenie, odlupovanie).
 2. Ak pacient náhodne zranil névus.
 3. Pacient sa rozhodol odstrániť konvexné materské znamienko na tvári alebo inej časti tela a chce sa uistiť, že nádor je benígny.
 4. Ak má človek veľa krtkov a neustále sa vyskytujú nové vady.
 5. Príbuzní pacienta mali rakovinu kože / melanóm.
 6. Vrodený nevus sa nachádza na mieste, kde sa neustále prechádza oblečením a z času na čas sa zapáli.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Príprava

Keďže dermatoskopia je vizuálna diagnostická metóda, pacient sa na to nemusia špeciálne pripravovať. Pred touto metódou sa nevyužíva ani anestézia ani žiadny vážny prípravok. Jediné želanie: nepoužívajte krémy ani iné kozmetické výrobky v deň vyšetrenia na miesto narodenia.

trusted-source[13], [14]

Komu sa chcete obrátiť?

Zariadenie na vykonanie postupu

Dermatoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja dermatoskopu, ktorý umožňuje desaťnásobné zvýšenie rôznych nádorov na koži a plne zvážiť jeho celú štruktúru. Spravidla sa najčastejšie používa pri diagnostikovaní melanómu. Moderné dermatoskopy nielen zväčšujú materské znamienko, ale taktiež robia digitálne fotografie nádoru, čo im umožňuje neskoršie vyradiť na obrazovku a dôkladnejšie vyšetriť.

Okrem toho digitálny dermatoskop žiari cez horné vrstvy epidermis a pomáha vidieť, čo sa stane s novotvarom vo vnútri. Prístroj obsahuje súbor achromatických šošoviek, ktoré sa vyznačujú vysokým stupňom rozlíšenia.

Čo sú digitálne dermatoskopy?

 1. Diagnóza akýchkoľvek zmien na koži, najmä tých, ktoré vedú k vývoju krtkov.
 2. Pomáhajú identifikovať malígny novotvar v počiatočnom štádiu.
 3. S ich pomocou môžete hodnotiť rôzne znamienky.
 4. Umožňujú vám posúdiť štruktúru pokožky.

Dermatoscope rôzne tejto funkcie, ktorú odborník je zadarmo, aby správnej diagnózy, na vyhodnotenie materské znamienko, symetrické alebo asymetrické novotvar, kontrolovať veľkosť a farbu, okraj krtka a možnú prítomnosť bodov v ňom.

K dnešnému dňu výrobcovia vyrábajú obrovskú škálu dermatoskopov. Najpopulárnejšie z nich sú tieto modely:

 1. HeineMini 3000 - vreckový dermatoskop, ktorý pracuje na batérii (môže pracovať deväť hodín bez nabíjania).
 2. HeineDelta 20 plus - má LED osvetlenie, vďaka čomu môže odborník efektívnejšie študovať povrch nádoru.
 3. KaWePiccolightD - vhodný na včasnú diagnostiku melanómu.
 4. AramoSG - dermatoskop je možné pripojiť k počítaču.

Technika dermatoskopia

Počas dermatoskopie dermatoskop skúma celý povrch nádoru na koži a priľahlých krytoch.

Pred procedúrou musí pacient ležať alebo sedieť, ako aj vystaviť miesto, kde sa nachádza krtka. V niektorých prípadoch by mal byť na pokožku aplikovaný trochu gélu alebo špeciálneho oleja. Pomôžu znížiť odraz na koži a zvýšia účinnosť metódy.

Digitálna a počítačová dermatoskopia

K dnešnému dňu je digitálna dermatoskopia najpopulárnejšou a najpoužívanejšou metódou diagnostiky melanómu a iných zhubných nádorov kože. Zvlášť pomáha identifikovať melanóm v ranom štádiu ochorenia, keď iné metódy sú bezmocné. Vďaka digitálnej dermatoskopii môže špecialista okamžite zistiť, či je forma benígna alebo nie.

Proces skúmania kože digitálnym dermatoskopom je trochu ako ultrazvuk. Dermatoskop je stlačený proti povrchu nóvy, osvetľujúci ho tak, aby bolo možné vytvoriť obrazy vnútornej štruktúry moču. Tento obrázok sa potom môže zobraziť na obrazovke počítača, čo umožňuje lepšie vyšetrenie neoplazie. Len za pár minút môže špecialista zvážiť všetky zmeny, ktoré sa vyskytli v krtku, a urobiť presnú diagnózu.

trusted-source[15], [16], [17]

Epiluminiscenčná dermatoskopia

EDD alebo epiluminiscenčná počítačová dermatoskopia je najmodernejšou metódou diagnostiky novotvarov na koži. Jeho hlavným rozdielom je používanie polarizovaného osvetlenia, ktoré lepšie vyzdvihuje krtku z vnútra a dáva špecialistovi príležitosť pozrieť sa podrobnejšie na všetky jeho vlastnosti. Vďaka ECD je možné diagnostikovať rakovinu kože s presnosťou 95%.

Onkológ, ktorý dostal údaje o epiluminiscenčnej dermatoskopii, môže určiť, či je potrebné odstrániť nevus, ako dôležitá je chirurgická intervencia. Okrem toho sú všetky obrázky uložené v počítači a ak pacient opäť konzultuje lekára, môže staré obrázky porovnať s novými.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Kontraindikácie postupu

Hlavnou výhodou dermatoskopie ako hlavnej metódy diagnostiky malígnych novotvarov na koži je skutočnosť, že nemá žiadne kontraindikácie. Môže sa to robiť bez strachu aj počas tehotenstva alebo pri kŕmení dieťaťa materským mliekom. Faktom je, že počas tohto obdobia sa u žien môže objaviť veľmi veľký počet nových nádorov a je dôležité skontrolovať ich čo najskôr, aby sa zabránilo rakovine kože.

trusted-source[24], [25], [26], [27]

Normálny výkon

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Dermatoskopia s melanómom

Pri melanóme je dermatoskopia lacná a účinná metóda diagnostiky. Je neinvazívny a v procese lekára sa používa špeciálny nástroj s názvom "dermatoskop". Na novom formáte sa dá kvapalina (alkohol alebo impulzný olej) vďaka tomu, že tie štruktúry, ktoré sa nachádzajú v hornej vrstve dermy, môžu byť ľahko vizualizované.

Lekár posúdi štruktúrne zložky a farebné odtiene nóvy, čo vám umožňuje rýchlo odlíšiť nemelanocytárnu alebo melanocytárnu povahu moču. Vďaka tejto metóde je tiež možné zistiť niektoré štrukturálne javy novotvaru. Takže napríklad ak pacient odhalí oblasti bez štruktúry, znamená to, že nádor (melanóm) sa znižuje. Ak sa v štruktúre objavia čierne malé bodky, znamená to, že nádor je malígny.

Pomocou dermatoskopie je možné vyhnúť sa komplexným chirurgickým zákrokom na pigmentovaných formáciách. Táto metóda umožňuje niekoľkokrát zvýšiť presnosť hodnotenia diagnostických prác. Ak kombinujete dermatoskopiu a klinickú diagnostiku, môžete zvýšiť pravdepodobnosť včasnej detekcie melanómu. V klinickej diagnóze používajú špecialisti tzv. Pravidlo ABCD (znamená asymetriu, hranice, odtieň a veľkosť). Ak lekár spozoruje, že nádor spĺňa toto pravidlo, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o melanóm.

Nedávno sa čoraz viac lekárov venuje pozornosti digitálnej dermatoskopii, ktorá pomáha vidieť úplný obraz nevusu. Táto metóda je mimoriadne nevyhnutná pri diagnostike melanómu v počiatočných štádiách vývoja.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38]

Bazálna bunková dermatoskopia

Karcinóm bazálnych buniek alebo karcinóm bazálnych buniek je bežným typom rakoviny kože (76% prípadov). Hlavným rozdielom tohto nádoru je jeho benígny priebeh. Je veľmi dôležité identifikovať bazalómy v počiatočnom štádiu, pretože v súčasnosti ešte nedáva metastázy a je ľahko liečiteľné.

Dermatoskopia je jednou z najpresnejších metód diagnostiky nádoru bazálnych buniek. To sa líši tým, že nie je traumatické a pomáha rýchlo vykonať nevyhnutné vyšetrenie pokožky. Vzhľadom k dermatoskopia lekár môže určiť s presnosťou čadiča, ktorý od klinického vyšetrenia, je často zamieňaný s niektorými ďalšími kožných ochorení: acanthoma adenoides cysticum, lupienky, dermatofibromas, dermatitída, syfilis, melanómu.

Hlavné príznaky bazálnej bunky, ktoré odborník objaví počas dermatoskopie, sú:

 1. Dobre označené homogénne zóny, ktoré sa vyznačujú jasnou červenou alebo bielou farbou.
 2. Prítomnosť malých vredov.
 3. Štruktúru dominujú kapiláry rozvetvenej povahy.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Dermatoskopia nevusu

Ak sa objaví nové znamienko alebo sa starý nevus rýchlo zmení, je veľmi dôležité okamžite konzultovať s odborníkom. Vykoná dermatoskopiu, ktorá pomôže včas zistiť rakovinu kože a vykonať potrebnú liečbu. Hlavnou črtou tejto metódy pri diagnostike nevusov sa dá nazvať skutočnosť, že pomáha vidieť aj tie najmenšie zmeny. Vďaka dermatoskopii vykoná lekár najdôkladnejšiu a najpresnejšiu analýzu nóvy. Je to preto, lebo dermatoskop umožňuje zvýšiť rast až desaťkrát.

Čo dokáže lekár pri vyšetrovaní pacienta s dermatoskopom? Najprv sa skúma veľkosť, symetria, odtieň, hranica a štruktúra nevusu. Ak je priaznivý subjekt, potom bude jeho druh vždy symetrický. Pri výskyte dokonca nenápadnej asymetrie môžeme hovoriť o vývoji rakoviny kože.

Dermatoskopia nevusu je 80% presná a nevyžaduje pacientovi špeciálnu prípravu na procedúru. Ak máte materské znamienka, ktorá vás znepokojuje, je dôležité vykonávať dermatoskopiu aspoň raz ročne.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.