Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Seboroická dermatitída

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Seboroická dermatitída - chronický zápal povrchu kože, bohatá na mazové žľazy (skalp, obočia, rias, nosné tváre záhyby, uši, BTE priestoru, hrudníka, veľký vrások kože).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Príčiny a patogenéza seboroickej dermatitídy

K dnešnému dňu neexistuje jediný pohľad na etiológiu seboroickej dermatitídy. Predpokladá sa, že ide o ochorenie mazových žliaz, ktoré sa vyskytuje na pozadí endokrinných a neurotrofických porúch. V posledných rokoch sa ukázalo, že za určitých podmienok, najmä hypersekrécia mazových žliaz a imunodeficitných stavov pitirosporalnaya infekcie (P. Ovale) môže byť príčinou seborrhea. Erupcie simulujúce seborickú dermatitídu sa objavujú pri poruchách príjmu potravy, napríklad pri nedostatku zinku a kyseliny nikotínovej, ako aj pri Parkinsonovej chorobe.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Gistopatologiya

Ohnisková para- keratóza, mierne výrazná akantóza, spongióza (medzibunkový edém), nešpecifický zápal kože. Charakterizovaná prítomnosťou neutrofilov v rozšírených ústiach vlasových folikulov v zložení kôrovcov a šupín.

Symptómy seboroickej dermatitídy

Ochorenie sa vyznačuje silným olupovaním, zápalom kože, sprevádzaným svrbením. Peeling môže byť mukoidný alebo veľkoplošný; spolu so šupinami je často možné vidieť žltnutie šupinatých kôr a hemoragických kôrov vzniknutých v dôsledku poškriabania. Patologický proces môže pokračovať bez viditeľného zápalu kože a prejavuje sa len odlupovaním (suchá seborrhea). V ostatných prípadoch výrazný zápal kože, čo je hrubé exsudatívne váhy a kôry (mastná seborrhea, steatoidná pityriáza). Niekedy sa zápal rozšíri na červenú hranicu pier s výskytom váhy na nich, hlboké bolestivé trhliny, hemoragické krusty (exfoliatívna cheilitída). Na pokožke tváre čela a iných oblastí sa môžu objaviť papuly v dôsledku infiltrácie erytematóznych škvŕn, na ktorých sa objavujú hrubé šupinaté kôry žltkastého sfarbenia. Vyjadrená hyperkeratóza ich robí podobnými ako psoriatické papuly (psoriáza seborea). V závažných prípadoch sa môže seboroická dermatitída rozšíriť exfoliatívnym charakterom až na desquamaatívnu erytrodermiu.

Čo je potrebné preskúmať?

Aké testy sú potrebné?

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba seboroickej dermatitídy

Seboroická dermatitída je chronická choroba vyžadujúca predĺženú udržiavaciu liečbu. Z obyčajné prostriedky použité vitamínov (A, C, B a kol.), Antihistaminiká (Tavegilum, Analergin®, zirtek, Fenistil a kol.), A hyposenzibilizácia prípravkov. Vonkajšia terapia je vymenovanie 2% šampón s ketokopazolom sa v léziách pokožky hlavy, 1.5-2,5% vodným krému ketokonazolu v prítomnosti ložísk zápalu v hrudníka a tváre. V závažných prípadoch sa spolu s antimykotikami používajú kortikosteroidy vo forme krémov a mastí. Bola zaznamenaná účinnosť lokálnych imunomodulátorov (Eidel) pri liečbe seboroickej dermatitídy.

Viac informácií o liečbe


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.