Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Očkovanie proti rotavírusovej infekcii

Lekársky expert článku

Detský imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Práva rotavírusu - zástupca rodiny RNA vírusov, ktoré infikujú zvieratá. Hlavné sérotypy rotavírusov cirkulujúcich v Európe sú G1P (50-75%), G4P (5-50%), G3P a G2P (1-25%); v posledných rokoch sa často stáva sérotyp G9P (9-39%). V Afrike sa sérotypy R.

Infekcia rotavírusu - hlavná príčina akútnej gastroenteritídy, je vo veku 5 rokov tolerovaná takmer všetkými deťmi, zvyčajne dvakrát. Epidémie sa pozorujú v zime-jar. Bohatá vodnatá hnačka, vracanie a horúčka vedú k dehydratácii, ktorá vyžaduje rehydratáciu, často intravenózne. Vo svete rotavírus odoberá ročne viac ako 600 000 životov detí, najmä v rozvojových krajinách.

Rotavírus sa odhaduje v Európskej únii každoročne spôsobuje 2,8 milióna prípadov (1: 7), deti gastroenteritídy s 87.000 hospitalizáciou (01:54 dieťa) .. V Spojených štátoch, rotavírusy sú zodpovedné za 31-50% z hnačiek u detí mladších ako 5 rokov v Európe - 50-65%, a ich podiel na zimu vzrastie na 80%. Prevoditeľnosť lekár o rotavírusovou gastroenteritídu môže dosiahnuť 40 až 50 na 1000 detí mladších ako 5 rokov, príjem na pohotovosti v nemocniciach - 15-26 v roku 1000, počet hospitalizácií - 3-12 1000.

V Rusku, a to aj s neúplnou evidenciu rotavírusy - sú tiež vážny problém v regiónoch, kde ich oboch diagnóza rotavírusovej výskyt gastroenteritídy detí do 2 rokov nad 2500 na 100 000 av priebehu prepuknutí dosahuje 8000 - 9 000. U detí hospitalizovaných s rotavírusovou hnačka chorobou sezóna je 70-80%.

Medzi všetkými príčinami nozokomiálnych vírusov hnačky je 91-94% a medzi nimi špecifická hmotnosť rotavírusov podľa rôznych zdrojov je 31-87%. V krajinách Európy je 5-27% všetkých hospitalizovaných detí skorých a najmä kojencov infikovaných rotavírusovou gastroenteritídou. S vysokou nákazlivosťou rotavírusu je významná časť pacientov hospitalizovaná vo všeobecných oddeleniach s vysokou horúčkou, zatiaľ čo hnačka začína neskôr. Asymptomatické nosiče vírusu medzi hospitalizovanými deťmi môžu byť 5-7%. Za týchto podmienok nie sú vždy veľmi účinné aj veľmi prísne hygienické opatrenia (umývanie rúk po kontakte s pacientom).

Účinnosť vakcíny proti rotavírusovej infekcii

Rotaryx spôsobuje sérokonverzie u> 80% očkovaných, pridelenie vírusu vakcíny stolicí maximálne 2 týždne. A rýchlo sa skončí (do 30. Dňa bolo izolovaných iba 10 až 20% očkovaného vírusu). Ochranný účinok sa prejavuje aj po 1. Dávke (väčšinou typovo špecifickej) po druhej dávke - heterotypickej.

Účinnosť Rotaryxu v dvoch ročných obdobiach v súvislosti s ťažšími formami rotavírusovej infekcie bola 83%, zo všetkých foriem - 60-70%; (88-92% pre choroby spôsobené sérotypmi G1, G3 a G9, 72% - pre sérotyp G2P). Incidencia závažnej gastroenteritídy akejkoľvek etiológie klesla o 40%, čo môže naznačovať inhibičný účinok vírusu vakcíny na replikáciu iných črevných vírusov. V Európe Rotaryx preukázal 96-100% účinnosť, pokiaľ ide o potrebu hospitalizácie v prvom roku, v druhom roku 83%.

Rotarix sa kombinuje so súčasným podávaním so všetkými inaktivovanými očkovacími látkami vrátane konjugovaných.

RotaTeq spôsobuje viac ako 3-násobné zvýšenie titra protilátok vo viac ako 95% očkovaných, znižuje riziko rotavírusovej gastroenteritídy v 1. Roku 74% a ťažkou rotavírusovou gastroenteritídy u roku 1 98%, v 2. - na 88%. Zníženie rizika hospitalizácie o 96%, vo vzťahu k pohotovosť - 94%, u lekára - 86%, a počet osôb dní - 87%. Účinok sa prejavuje RotaTeq pred sérotypmi G1 (95%), G3 (93%), G4 (89%) a G9 (100%). Očkovacia látka RotaTech je účinná u predčasne narodených detí, ktoré sú v stabilnom stave. Očkovanie je tiež možné pre deti, ktorých rodiny majú vírusy imunodeficiencie, vrátane AIDS.

Predbežný výsledok masívneho používania tejto očkovacej látky v USA ukázal, že v rokoch 2007 - aktivita rotavírusovej infekcie sa začala 2-4 mesiace. Najneskôr pred očkovaním (november - koncom februára), ale výskyt vrcholovej (o prideľovaní rotavírusy) som bol v apríli namiesto marca a bol výrazne väčšou plochou (17,8% namiesto 30,6-45,5% v dovaktsinalnye rokov). Izolácia rotavírusu u detí mladších ako 3 roky s hnačkou sa znížila z 54 na 6%.

Reaktogenita a kontraindikácie vakcíny proti rotavírusovej infekcii

Reaktogenita obe vakcíny nízka teplota reakčná rýchlosť, vracanie, podráždenosť, hnačka, strata chuti do jedla u očkovanej (ako mono a kalendár spolu s inými vakcínami) sa významne líši od v skupine s placebom. Incidencia závažných nežiaducich účinkov u detí, ktoré dostávali liek RotaTech, bola nižšia ako v skupine s placebom.

Je dôležité, že frekvencia očkovaných invagináciu nielen zvyšuje, ale aj znižuje: OR Rotarix činil 0,5 po 1. Dávke 0,99 a po 2 minúty pri 10000 očkované znižuje v prípade 0,32. Rovnaké výsledky poskytla očkovacia látka RotaTech: bolo 12 prípadov intususcepcie s 68 prípadmi očkovania a 18 prípadov v podobnej skupine s placebom. Ochranný účinok očkovanie proti intususcepciu môže byť v dôsledku potlačenia vírusovej vakcíny replikácie spojené s intususcepcie, najmä adenovírusy.

RotaTeq a Rotarix kontraindikovaný u detí s precitlivenosťou na vakcínu alebo kto dal reakciu na predchádzajúcu dávku, deti s chybou gastrointestinálneho traktu, trpel intususcepciu, zníženou imunitou. Očkovanie sa oneskoruje u detí s ťažkým ochorením, črevných porúch, vracania; ľahká choroba nie je kontraindikáciou.

Očkovacie látky proti rotavírusovej infekcii

Ťažkosti pri vytvorení vakcíny proti rotavírusovej infekcie patogénmi, ktoré majú veľa sérotypov, bola prekonaná pozorovaním, že dvaja prevedené rotavírusovej choroba dieťaťa - obvykle v ranom veku - aby bolo imúnny rotavírusovou infekciou akéhokoľvek sérotypu. V dôsledku toho dvojnásobné podanie vakcíny, dokonca pripravené z rotavírusu jediného sérotypu, bude mať imunizujúci účinok proti akémukoľvek rotavírusu.

Na vytvorenie vakcín sa použila schopnosť rotavírusov rekombinovať genetický materiál. Prvá skúsenosť s použitím očkovacej látky, ktorá bola vytvorená na základe rotavírusu opíc rhesus, bola neúspešná: v USA v roku 1998 sa začalo masové očkovanie detí s takou očkovacou látkou - Rotashild. Použitie tejto vakcíny bolo sprevádzané objavením sa prípadov intestinálnej invaginácie s frekvenciou približne 1:10 000 dávok (len asi 100 prípadov), čo prirodzene viedlo k jej ukončeniu. Tento nešťastný zážitok ukázal dôležitosť starostlivého sledovania frekvencie intususcepcie pri použití akejkoľvek rotavírusovej vakcíny.

V Rusku sa registrujú dve vakcíny.

Očkovacia látka Rotarix, licencovaná vo viac ako 125 krajinách po celom svete, vrátane USA. Bola testovaná v Rusku, v roku 2009 sa očakáva registrácia v Rusku. Očkovacia látka RotaTech v Spojených štátoch bola zavedená do kalendára vo februári 2006, používaná od roku 2007 v Európe, podaná na registráciu v Rusku.

Očkovacie látky proti rotavírusu registrované v Rusku

Vakcína

štruktúra

Rotaryx - orálne živé monovalentné - GlaxoSmithKline, Anglicko

Kmeň RIX4414, sérotyp GlPal, sa pripravuje na základe pozorovaného ľudského rotavírusu; sa vydáva ako suchý biely prášok a rozpúšťadlo (zakalená kvapalina s bielou zrazeninou), 1 dávka (1 ml) obsahuje najmenej 10,0 6.0 CCID50 rotavírusu. Zadáva sa dvakrát. Uchovávajte 2 - 8 ° počas 2 rokov.

RotaTek® - orálna živá 5-valentná reasortujúca očkovacia látka - Merck Sharp a Dome, Holandsko

Obsahuje 5 přeskupenými gény vírusov na základe ľudských a hovädzích (nepatogénny pre človeka) kmeňov. 4 reasortantov * byť na vonkajšej obálke povrchových proteínov VP7 sérotypy Gl, G2, G3, G4 kmene ľudského rotavírusu sérotypu a VP4 P7 kmeňa hovädzieho reasortantov * 5. - proteínu P1 z ľudskej a G6 proteínu z hovädzích rodičovských kmeňov. Zadané trikrát. 

Na základe týchto dôkazov skupina európskych odborníkov - špecialistov na infekčné ochorenia a gastroenterológov odporúča:

  1. Masové očkovanie zdravých detí vo všetkých krajinách Európy pomocou dostupných vakcín Rotarix a RotaTech
  2. Oba vakcíny môžu byť zahrnuté do národných plánov očkovania na podávanie v rovnakom čase alebo v rôznych časoch s inými vakcínami 
  3. Je potrebné zaviesť trvalé monitorovanie závažných nežiaducich javov po udelení licencie. 
  4. Očkovanie predčasne narodených detí, deti s hypotrofiou infikované vírusom HIV, sa môže podľa rozhodnutia ošetrujúceho lekára vykonať podľa rovnakej schémy ako zdravé deti.

Načasovanie, dávka a spôsob podania vakcíny proti rotavírusovej infekcii

Vzhľadom na zvýšenú intususcepciu u detí starších ako 6 mesiacov a negatívne skúsenosti s očkovacou látkou Rotasild sa nové vakcíny podávajú vo veku 6 týždňov. S intervalom 4 až 6 týždňov. Druhá dávka Rotarixu sa má podať pred dosiahnutím veku 16 týždňov, ale v každom prípade najneskôr do 24 týždňov. Prvá dávka lieku RotaTech sa podáva medzi 6 a 12 týždňami, pričom očkovanie sa ukončí o 32 týždňov. (neskôr sa očkovanie nepreskúmalo a neodporúča sa).


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Očkovanie proti rotavírusovej infekcii" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.