Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Calculous chronická prostatitída

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

V klinickej praxi - keď sa vyskytnú kamene v prípade zápalu prostaty (v latinke - kamienok) - sa diagnostikuje početná prostatitída. Aj keď tento typ prostatitídy v MKCH-10 nie je pridelený a kamene prostaty sú priradené k samostatnej podkategórii.

Epidemiológia

Štatistika o prevalencii početnej prostatitídy nie je známa a kamene v prostate sú náhodne detekované ultrazvukom v 7,4 - 40% prípadov a takmer u 70% starších mužov s benígnou hyperpláziou prostaty. [1]

Pri chronickej panvovej bolesti je podľa niektorých správ detekcia kameňov asi 47%. [2]

Prostatitída kategórie IIIA (syndróm chronickej prostatitídy / chronickej panvovej bolesti so známkami zápalu) predstavuje viac ako 90% všetkých prípadov chronického zápalu prostaty.

Príčiny početná prostatitída

Prostatolitída, kamene prostaty alebo  kamene prostaty  sa delia na endogénne a exogénne - v závislosti od ich etiológie. 

Kamene prostaty sa dajú rozdeliť na primárne alebo endogénne kamene (nachádzajúce sa v acinách prostaty) a sekundárne alebo vonkajšie (spôsobené refluxom moču do prostaty). [3], [4

Endogénne kamene, často mnohonásobné a často asymptomatické, sa často vyskytujú s vekom (v šiestej dekáde) a sú zapríčinené obštrukciou kanálikov zväčšenej prostaty alebo chronickým zápalom. Nachádzajú sa pri endoskopických vyšetreniach v hlbších štruktúrach prostaty alebo v jej divertikle.

Exogénne kamene sa nachádzajú hlavne okolo prostatickej močovej trubice (časť močovej trubice pokrytej prostatickou žľazou) a považujú sa za dôsledok uretroprostatického (intraprostatického) refluxu moču a kryštalizácie solí v ňom obsiahnutých. Ich vzhľad nekoreluje s vekom a môže byť sekundárnou príčinou chronickej infekcie močových ciest.

Samotné kamene spravidla nespôsobujú príznaky a príčiny výkyvnej prostatitídy súvisia so skutočnosťou, že väčšina kameňov (78 - 83%) obsahuje bunky a celé kolónie baktérií - zdroj infekcie prostaty, ktorý spôsobuje nielen  chronickú prostatitídu , ale aj chronickú výdatnú prostatitídu. [5]

Podľa klinických údajov sa u pacientov s prostatickými kameňmi častejšie diagnostikuje prostatitída kategórie IIIA (podľa klasifikácie NIH) - syndróm chronickej panvovej bolesti so známkami zápalu a kategória IIIB - syndróm chronickej panvovej bolesti bez známok zápalu. Viac informácií v materiáli -  Prostatitída: typy .

Rizikové faktory

Zoznam, ktorý obsahuje najpravdepodobnejšie rizikové faktory pre vývoj chronickej početnej prostatitídy, odráža rôzne pohľady v modernej urológii na úlohu infekcie a jej spojenie s prostatickými kameňmi v dôsledku litogénneho procesu kalcifikácie prostaty.

Zvyšuje sa tak riziko zápalu prostaty:

 • v prípade poruchy krvného obehu v panvovej oblasti (toto je problém pre tých, ktorí sú sedaví a veľmi sa nepohybujú), čo vedie k ischémii a zhoršeniu trofického tkaniva žľazy;
 • so stagnáciou prostatickej sekrécie v parenchýme žľazy (kvôli nedostatku pravidelného pohlavia);
 • v prípade, že sú chronické infekcie, predovšetkým, Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma, Ureaplasma urealyticum, gram-negatívne baktérie (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas spp.) a gram-pozitívnych baktérií (Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, Staphylococcus  haemolyticus, Staphylococcus epidermidis); [6], [7]
 • u mužov v dospelom a starom veku v dôsledku degeneratívnych zmien v tkanivách žľazy (v dôsledku zníženia hladín testosterónu a zvýšenia hladiny dihydrotestosterónu);
 • so zväčšením veľkosti prostaty (jej benígna hyperplázia);
 • v súvislosti s existujúcim  adenómom prostaty ; Kamene sú patofyziologický jav, ktorý sa vyskytuje počas starnutia, hlavne po 50 rokoch. Moore a Kirby a kol.,  [8]V rámci svojej hypotézy týkajúcej sa vonkajších kameňov, dospeli k záveru, že hypertrofia prostaty spôsobuje chronický zápal prostaty, ktorý ovplyvňuje tvorbu kameňa.
 • na pozadí  difúznych zmien v prostate ;
 • so zúžením prostatickej močovej trubice;
 • s dysfunkciou detrusoru močového mechúra alebo spastického stavu jeho krku, to znamená, keď existujú  poruchy močenia  neurogénnej povahy;
 • urolitiázou ;
 • v dôsledku  porúch metabolizmu minerálov , najmä vápnika a fosforu;
 • ak poruchy celkového metabolizmu vedú k acidóze so zvýšením pH moču.

Patogenézy

Hoci tvorba prostatických kameňov, ako uvádzajú vedci, môže byť neskorým štádiom takého patologického procesu, ako je kalcifikácia (kalcifikácia) prostaty, presný mechanizmus vývoja početnej prostatitídy - jej patogenéza - je stále nejasný. Je to dôsledok nielen rôznych prístupov k príčinám zápalu (najmä ako komplikácií chronickej prostatitídy), ale aj zjavného kombinovaného účinku mnohých faktorov, ktoré majú konkrétni pacienti.

Podľa niektorých zahraničných štúdií  [9],  [10]viac ako 83% z prostatických kamene sa skladajú z fosforečnanu vápenatého na hydroxyapatit forme; takmer 9% - z uhličitanu vápenatého a iba asi 4,5% - z oxalátu vápenatého. Existujú tiež kamene zmiešaného zloženia.

Identifikácia hlavných proteínových zložiek prostatických kameňov tiež prispela k identifikácii prítomnosti kameňov v prostate so zápalom. V nich sa teda našli amyloidné telieska (corpora amylacea) sekrécie prostaty; laktoferín (proteín bunkovej imunity, ktorý stimuluje fagocytózu); kalprotektín produkovaný leukocytmi; myeloperoxidáza (antimikrobiálny faktor neutrofilov), a-defenzín (imunitný peptid neutrofilov); proteíny viažuce vápnik (S100 A8 a A9), ako aj keratín a zvyšky exfoliačných epitelových buniek.

Kamene prostaty teda hrajú dôležitú úlohu v patogenéze jej zápalu a zdá sa, že ich vznik je výsledkom kalcifikácie spôsobenej zápalom.

V tomto prípade sa chronická kongestívna počínajúca prostatitída, tj kongestívna, označuje ako nebakteriálna prostatitída. A stagnácia sekrécie prostaty môže byť spojená s jej ťažkým vylučovaním z acini žľazy počas tvorby endogénnych kameňov prekrývajúcich vylučovacie kanáliky.

Príznaky početná prostatitída

Koncom 19. Storočia bola publikovaná prvá klinická správa o príznakoch moču spojených s kameňmi v prostate. [11]K dnešnému dňu sa všeobecne uznáva, že kamene v prostate sa nachádzajú v pomere k veku bez toho, aby spôsobovali akékoľvek špecifické príznaky. [12]

V niektorých prípadoch sa nevyčísliteľná prostatitída nijakým spôsobom neprejavuje a prvé príznaky choroby, najmä v počiatočnom štádiu, možno pociťovať ako nepohodlie v miešku a perineu s obdobím menšej bolesti.

Vo všeobecnosti sú však príznaky početnej prostatitídy podobné klinickým prejavom bežnej chronickej prostatitídy,  [13]a to:

 • horenie počas alebo po močení;
 • ťažkosti na samom začiatku mickey;
 • dysuria (bolesť a zvýšená frekvencia močenia);
 • neúplné vyprázdnenie močového mechúra po močení sprevádzané únikom moču;
 • bolesť boľavej povahy nad penisom, v šourku alebo pod ním, bola porazená v panvovej oblasti (vrátane rekta) a dolnej časti chrbta;
 • bolesť pri pohlavnom styku alebo po ňom.

Intenzita symptómov je individuálna. Viac informácií v materiáloch:

Komplikácie a následky

Kamene prostaty a jej zápal môžu mať následky a komplikácie, ako sú;

 • uretrálna obštrukcia;
 • enuréza;
 • znížené libido alebo impotencia;
 • sklerotické zmeny v parenchýme prostaty;
 • vývoj zápalu semenných vezikúl (vezikulitída);
 • opakujúca sa bakteriúria.

Diagnostika početná prostatitída

Kamene prostaty sa detegujú  transrektálnym ultrazvukom (TRUS) . V poslednej dobe, keď sa zavedenie TRUS zvýšilo, sa uskutočnil ďalší výskum v oblasti prostatických kameňov a objavili sa niektoré správy o tvare a zložení kameňov. Frekvencia výskytu kameňov, mechanizmus ich tvorby, ich vzťah k benígnym alebo malígnym formáciám v prostate a klinický význam kameňov ešte nie je známy.

Odborníci zaznamenávajú také echografické príznaky chronickej výplaty prostaty ako diskrétnu, mnohonásobnú malú ozvu, obvykle rozptýlenú po celej žľaze, zatiaľ čo biele škvrny kalkulu sú hyperechoické a oblasť zápalu sa prejavuje hypoechoickou oblasťou.

Prístrojová diagnostika sa môže vykonávať aj pomocou Dopplerovho ultrazvukového pulzu, uretroskopie, uretrocystografie a  magnetického rezonančného zobrazovania prostaty .

Úlohy sú predpísané, vrátane: všeobecného krvného testu, močových testov (klinické, biochemické a bakteriálne očkovanie), analýzy sekrécie prostaty, náteru z močovej trubice.

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnóza by mala vylúčiť prítomnosť intersticiálnej cystitídy, neurogénnej dysfunkcie močového mechúra, tuberkulózy alebo karcinómu močového mechúra.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba početná prostatitída

Prostatické kamene, ktoré zvyčajne nemajú príznaky, zvyčajne nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Najproblematickejšie prípady kameňov v prostate sú však spojené s chronickým zápalom prostaty. V tomto prípade môže liečba antibiotikami v kombinácii s liečbou prostatitídy viesť k vymiznutiu príznakov. Pretože však prostaty infikované baktériami sú zdrojom pretrvávajúceho zápalu, opatrné odstránenie zubného kameňa z prostaty je preferovanou liečbou chronického bakteriálneho zápalu prostaty. Lee a Kim analyzovali účinnosť perorálnych antibiotík u 64 pacientov s chronickou bakteriálnou prostatitídou a uviedli, že miera zotavenia pri farmakoterapii bola 63,6% u pacientov bez kameňov a 35,7% u pacientov s kameňmi.

Lieky zahŕňajú predpisovanie priebehu užívania antibakteriálnych liekov skupiny fluórchinolónov (Ciprofloxacín, Cefalexín, Ofloxaci, Levofloxacín), tetracyklínového antibiotika Doxycyklín, atď. Podľa niektorých štúdií je miera liečby po použití fluórchinolónov 63% až 86%. [14],  [15]Pozri. -  Chronická prostatitis: liečba antibiotikami .

Anticholinergiká Tolterodín (Detrol, Detruzin, Urotol) pomáhajú znižovať nutkanie na močenie - 1 - 2 mg dvakrát denne. Droga môže spôsobiť bolesti hlavy a závraty, búšenie srdca, suché sliznice, zadržiavanie moču, periférny edém.

V prípade chronickej bolestivej prostatitídy na pozadí benígnej hypertrofie prostaty používajte liek zo skupiny inhibítorov 5-α-reduktázy Finasterid (Prosteride, Proscar) - 5 mg denne (jedna tableta); Dusterid (Avodart) - za deň 0,5 mg (jedna kapsula); Prijatie trvá šesť mesiacov. Medzi vedľajšie účinky patrí erektilná dysfunkcia a znížená plodnosť.

Bolesť zmierňuje lieky ako No-shpa alebo Ibuprofen (a iné NSAID). Používajte lokálne  sviečky z prostatitídy . A na zníženie oxidačného stresu buniek prostaty sa predpisujú vitamíny A, C a E.

Prečítajte si viac:

Fyzioterapeutická liečba - podrobnejšie v publikáciách:

Akupunktúra u mužov s chronickou prostatitídou a syndrómom chronickej panvovej bolesti výrazne znižuje celkovú bolesť, príznaky močenia a kvalitu života. [16]

Pri tejto chorobe homeopatia ponúka také prostriedky ako Sabal serrulata, Pulsatilla, Kali bichromium, Baryta carbonica, Conium Maculatum, šimpanz šimpaniel, Causticum, Lycopodium clavatum.

Ak nedochádza k pozitívnym výsledkom konzervatívnej liečby, keď majú pacienti naďalej problémy s močením alebo chronickou bolesťou, podstupujú chirurgickú liečbu:

 • odstránenie prostatolitov - transuretrálny ultrazvuk, elektromagnetická alebo laserová litotrypsa;
 • odstránenie časti prostaty (transuretrálna resekcia);
 • transuretrálna elektrická odparovanie (odparovanie) prostaty;
 • laserová enukleácia prostatektómia;
 • odstránenie celej žľazy (otvorená prostatektómia).

Kamene prostaty sú vo väčšine prípadov asymptomatické, ale v niektorých prípadoch veľký kameň prostaty vyčnievajúci do močovej trubice spôsobuje vážne príznaky v dolných močových cestách, ako je napríklad obštrukcia moču. V takýchto prípadoch môžu byť kamene prostaty odstránené pomocou transuretrálneho endoskopu.

Alternatívnou liečbou je brať mierne teplé kúpele s odvarmi liečivých rastlín (harmančekové kvety, šalvia, mäta pieporná, šalvia, tymián a škorica), ktoré majú tiež antimikrobiálnu aktivitu)  [17]a  voňať tekvicový olej  (tekvicový olej zo semien môže inhibovať hyperpláziu prostaty spôsobenú testosterónom) a preto môžu byť užitočné pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty). [18]Účinnosť transperinálnej fonoforézy pri liečení chronickej nebakteriálnej prostatitídy s použitím tekvicového oleja zo semien ako väzbového média bola dokázaná. [19]

Plazivá síra (lat. Serenoa repens) sa široko používa v mnohých ázijských, afrických a európskych krajinách. Pri analýze zloženia sa steroly a voľné mastné kyseliny nachádzajú v plodoch S. Repens. Počiatočné štúdie ukázali, že účinnosť S. Repens môže byť podobná ako účinnosť farmaceutických inhibítorov, ako je finasterid. Tieto predbežné údaje viedli k štúdiu mechanizmu, užitočnosti a účinnosti tejto rastliny v teste in vitro a v klinických skúškach. Niekoľko štúdií skúmalo použitie S. Repens na liečenie symptómov spojených s BPH [20], [21]a chronickou prostatitídou. [22]

Peľový extrakt s názvom Cernilton sa považuje za prospešný pri rôznych urologických stavoch. Nepotvrdené údaje a odkazy z textov naznačujú potenciálne protizápalové vlastnosti a potenciál Zerniltonu pri liečbe symptomatickej úľavy od bolesti a dysfunkcie moču, ktoré sa často vyskytujú ako pri chronickej prostatitíde, tak pri BPH. [23]Štúdie in vitro demonštrujú rôzne experimenty s týmto konkrétnym extraktom vrátane histopatologickej analýzy jeho účinku na proliferáciu buniek, apoptózu, sérové cytokíny a testosterón. [24],  [25]V literatúre sa tiež uvádza veľa klinických štúdiách peľový extrakt; päť v japončine a jeden v nemčine. [26]Aj keď mnohé z týchto štúdií uvádzajú účinnosť peľového extraktu a naznačujú jeho užitočnosť pre syndróm chronickej prostaty a chronickej panvovej bolesti, údaje z týchto štúdií neboli zostavené kvôli neprístupnosti a prekladu článkov.

Jedna štúdia preukázala účinnosť kvercetínu pri liečbe príznakov chronickej prostatitídy (P = 0,003) v porovnaní so skupinou s placebom. Aj keď je to jediná klinická štúdia, ktorá skúma účinok kvercetínu kvercetínu na zmiernenie príznakov prostatitídy, pozitívny výsledok potvrdzuje potrebu ďalšieho výskumu vrátane analýzy nákladov na terapiu kvercetínom v tejto skupine pacientov. [27]

Jedna štúdia zistila, že multi-bylinná formulácia WSY-1075 (25% C. Fruktus, 25% A. Gigantis radix, 25% L. Fraktus, 10% C. Parvum cornu, 10% G. Radix rubra a 5% C. Cortke) má antimikrobiálne, protizápalové a antioxidačné účinky pri liečbe chronickej bakteriálnej prostatitídy. [28]

Prevencia

Metódy zamerané na prevenciu chronickej početnej prostatitídy neboli doteraz vyvinuté. Odporúča sa však viesť zdravší životný štýl a nezanedbávať fyzické cvičenie, aby sa zabránilo stagnácii v prostate.

Predpoveď

Kalcitózna prostatitída má veľmi priaznivú prognózu, hoci odstránenie chronickej bolesti panvy je vážnym zdravotným problémom.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.