^

Zdravie

Alfa fetoproteín v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Alfa fetoproteín je a-glykoproteín, normálne sa syntetizuje v žĺtkovom vaku embrya a potom v pečeni plodu. Úroveň alfa-fetoproteínu je zvýšená u novorodencov, a teda u tehotných žien. Obsah alfa-fetoproteínu rýchlo klesá počas prvého roka života, pričom dosiahne charakteristickú úroveň dospelých o 1 rok (normálne <20 ng / ml).

Referenčné hodnoty α-fetoproteínu v sére: dospelí - do 10 IU / ml; u žien v II-III trimestri tehotenstva - 28-120 IU / ml; Novorodenci v prvý deň života - do 100 IU / ml. Polčas rozpadu je 3-6 dní.

Zistený zvýšenie (> 500 ng / ml) u pacientov s vysokým rizikom (napríklad pri detekcii objemového formácie v pečeni ultrasonografia) sú diagnostika primárneho hepatocelulárneho karcinómu (HCC), aj keď nie všetky hepatocelulárny karcinóm produkujú alfa-fetoproteínu.

trusted-source[1], [2], [3]

Komu sa chcete obrátiť?

Určuje sa obsah fetoproteínu alfa séra

  • na diagnostiku a sledovanie liečby hepatocelulárneho karcinómu;
  • na diagnostiku nádorov zárodočných buniek;
  • Diagnostikovať metastázy akéhokoľvek nádoru v pečeni;
  • pre testovanie vo vysoko rizikových skupín (cirhóza, hepatitída, deficit alfa 1 antitrypsín );
  • pre prenatálnu diagnózu (malformácie nervového kanála, Downov syndróm u plodu);
  • posúdiť stupeň zrelosti plodu.

trusted-source[4], [5], [6]

Príčiny zvýšeného alfa-fetoproteínu

Vzhľadom k tomu, pre malé nádory môžu byť nízke hladiny alfa-fetoproteínu, zvýšenie AFP naznačuje možnosť hepatocelulárneho karcinómu. Avšak stupeň zvýšenia alfa-fetoproteínu nemá prognostický význam. V populáciách, ktoré sa často vyskytujú chronickej hepatitídy a hepatocelulárneho karcinómu (napr., V čiastkových oblastiach pod Sahara v etnických Číňanov), alfa-fetoproteínu, môže dosiahnuť veľmi vysokých hodnôt (napr., 100 000 ng / ml), zatiaľ čo v oblastiach nižšia incidencia nádoru sa zaznamenajú nižšie hodnoty (približne 3000 ng / ml).

Niektoré ďalšie ochorenia (napr., Embryonálne teratokarcinom, hepatoblastóm, niektoré pečeňové metastázy nádorov gastrointestinálneho traktu, niektoré cholangiokarcinom ) spôsobí zvýšenie AFP 500 ng / ml. Pri fulminantnej hepatitíde sa alfa-fetoproteín niekedy môže zvýšiť na 500 ng / ml; v akútnej a chronickej hepatitíde sa vyskytujú menej významné zvýšenia . Tieto zvýšené hodnoty pravdepodobne odrážajú regeneráciu pečene. To znamená, že senzitivita a špecificita AFP sa výrazne líši v závislosti na populácii, ale hodnoty 20 ng / ml sú uvedené s frekvenciou 39 až 64% a z 76 až 91%, resp. Vzhľadom k tomu, zvýšenie AFP <500 ng / ml nie je špecifikom Hodnota 500 ng / ml sa berie ako diagnostické kritériá prah.

Alfa fetoproteínu ako onkomarkor klinické použitie je nasledovné: za prvé, pre detekciu a sledovanie primárneho hepatocelulárneho karcinómu, ktorý sa vyskytuje spravidla vo cirhózy pečene; po druhé, identifikovať teratoblastóm semenníkov a po tretie zhodnotiť účinnosť liečby týchto ochorení. Zvýšenie koncentrácie a-fetoproteínu v hepatocelulárny rakovinu pečene u 50% pacientov na identifikáciu 1-3 mesiace, než sa objavia klinické príznaky ochorenia. Pre primárny karcinóm pečene alfa fetoproteínu koncentrácia v krvi je vyššia ako 15 IU / ml zistená 95% (15-100 IU / ml - 12%, 100 - 1000 IU / ml - 14%; 1000-1010 000 IU / ml - v 29%, 10 000 - 100 000 IU / ml - v 39% prípadov). Keď metastatické koncentrácie pečeň a-fetoproteínu, je vyššia ako 15 IU / ml sú uvedené v 9% prípadov (15 až 100 IU / ml - 7%; 100-1000 IU / ml - 2%).

Obsah alfa fetoproteínu dobre koreluje s účinnosťou chemoterapeutického liečenia karcinómu (výrazný pokles naznačuje terapeutickú účinnosť). Vzhľadom na to, že celkový účinok chemoterapie zvyčajne chýba, nie je pozorovaná normalizácia hladiny alfa fetoproteínu v krvi pacientov. Odstránenie nádoru je sprevádzané prudkým poklesom obsahu alfa fetoproteínu v krvi, jeho pretrvávajúci nárast naznačuje neoperatívnu liečbu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.