Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba popálenin s antibiotikami: kedy a ako sa má užívať

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Tepelné a chemické popáleniny v domácnosti a pri práci sú už dlho považované za niečo neobvyklé. A vo veku vývoja elektronických technológií sa stávajú čoraz populárnejšie "elektrické šoky". Dosiahnuté výsledky v oblasti liečby rakoviny a jadrovej energie vyvolali vznik nového typu žiareniu. Rozmanitosť typov popálenin a spôsobov, ako ich dosiahnuť, vedie k tomu, že lekári trpia na popáleniny denne a často niekoľkokrát denne. A nielen ľahké popáleniny, ale aj závažné prípady vyžadujúce dlhodobú a komplexnú liečbu vrátane antibiotickej liečby. A antibiotiká s takýmto popálením často šetria nielen zdravie, ale aj pacientov život.

Klasifikácia ATC

J01 Противомикробные препараты для системного применения

Indikácia Antibiotiká na popáleniny

Nie všetky popáleniny vyžadujú použitie antibiotík, či už sú to vonkajšie antimikrobiálne látky alebo lieky na perorálne podávanie. Ľahké popáleniny s 1 a 2 stupňami gravitácie sa vykonávajú bez použitia antibiotík, v tejto situácii sa uprednostňujú antiseptické, protizápalové a upokojujúce látky.

Dokonca aj ošetrenie popálenín stupňa 3 A a relatívne malé hlboké popáleniny (ak ich plocha nepresahuje 10 častí celého povrchu kože) s výnimkou výnimiek sa vykonáva bez použitia antibiotík. V tejto situácii, antibiotikum môžu byť podávané v prípade, že pacient už má chronické infekčné proces v tele, ktorá nie je spojená s poškodením vypáliť na kožu a svaly, čo je proces bol vyvinutý z dôvodu neskorej žiadosť o lekársku pomoc.

Antibiotická liečba popálenín stupňa 2 a 3 vymenovať seniorov, au pacientov s diagnózou diabetes, pretože hojenie rán oveľa dlhšie a je tu riziko sepsa.

Pri popáleninách 3B a 4 stupňoch sa vyžaduje používanie antibakteriálnej liečby u všetkých skupín pacientov vrátane detí.

Prečo používať antibiotiká po popáleninách?

Účelom antibiotickej liečby na akúkoľvek patológiu, v ktorej je bakteriálny faktor, je liečba a prevencia infekcie. Problém je v tom, že dostať sa do rany a množeniu patogénnych mikroorganizmov v ňom nielen negatívne ovplyvniť rýchlosť hojenia, ale aj vyvolať dojem veľkých jaziev, spôsobuje ťažkosti pri kožných štepov po popáleninách. A komplikácie popálení spôsobených bakteriálnou infekciou sú často život ohrozujúce, pričom veľké percento úmrtí súvisí s ťažkými popáleninami.

Antibiotická terapia je dôležitou súčasťou komplexnej liečby zameranej na prevenciu alebo zmiernenie symptómov popáleníc, ktoré sa vyvíjajú na pozadí vážneho poškodenia tkaniva. A tu tu nie je len hĺbka popálenia alebo jej lokalizácia, ale aj oblasť lézie.

Antibiotiká po popáleninách s 2-4 stupňom závažnosti môžu zabrániť vzniku rôznych komplikácií spojených s infekciou rany. A infekcia v rane sa môže dostať rôznymi spôsobmi. V prípade popálenín strednej závažnosti infekcie, ktoré často spôsobené vonkajšími faktormi, zatiaľ čo v ťažkých hlbokých rán spojených nekrotizirovaniya proces (umieranie) tkaniva, ktorý sám o sebe nesie nebezpečenstvo otravy.

Pri ťažkých popáleninách s veľkou hĺbkou a oblasťou poškodenia kože dochádza v tkanivách k patologickým procesom, čo prispieva nielen k infekcii rany, ale aj k šíreniu infekcie v tele. Preto pri závažnom popálení pokožky môže lekár predpisovať antibiotiká nielen pre lokálne, ale aj pre systémové použitie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kedy by som mal používať antibiotiká na popáleniny?

Silný teleso lézie s hlbokých a rozsiahlych popálenín telo reaguje horieť šok, ktorý sa vyvíja v dôsledku poruchou obehu a metabolizmu v tkanivách. Vypaľovanie prúdom v závislosti od závažnosti lézií môže prejaviť ako horúčka, bledosť kože, vracanie, horúčka, tachykardia, pokles krvného tlaku, leukocytóza rôznej miere. Od tohto momentu sa odporúča začať používať antibiotiká na mierne a silné popáleniny.

Antibiotiká na popáleniny sú navrhnuté tak, aby zabraňovali tzv. Mikrobiálnej invázii a život ohrozujúcim komplikáciám, ktoré spôsobuje.

Antibiotiká pomáha znížiť prejavy intoxikácie na začiatku ochorenia a odstrániť septicotoxemia príznaky spojené s súčasným pôsobením na tele pre krv a toxíny, a patologických mikroorganizmov.

Na liečbu popálenín používaných ako vonkajšie antibakteriálne látky (vo forme roztokov a masti) a systémových liekov užívaných vnútorne orálne alebo injekčne.

Antibakteriálne prípravky sa vyberajú zvlášť individuálne, berúc do úvahy také momenty, ako sú:

 • celkový stav pacienta,
 • hĺbka porážky,
 • horieť oblasť,
 • štádium popálenia,
 • komplikácie po popálení, ak nejaké,
 • súvisiace ochorenia, ich povaha a závažnosť,
 • vek pacienta.

Nezabudnite vziať do úvahy anamnestické údaje, ktoré indikujú citlivosť tela pacienta na rôzne lieky.

Dávkovanie a podávanie

Ak sú pľúca 1 stupeň popálenín vyznačuje povrchovou vrstvou z epidermálnych zranenia, sprevádzaný bolesti, začervenanie a mierny opuch tkaniva, potom po dobu 2 (priemer) závažnosti stupeň popálenia dôjsť až epidermis bazálnej vrstvy s pľuzgieriky naplnené tekutinou.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Antibiotiká na popáleniny 2 a 3 stupne

Ak takéto popálenie zaberá oblasť, ktorá je menej ako 10% celého povrchu tela, jeho liečba môže byť vykonaná doma pri pozorovaní sterility, aby sa zabránilo infekcii v rane. Antibiotiká na popáleniny 2. Stupňa vo väčšine prípadov neplatí, pretože naše telo a ona sú schopné odolávať infekcii.

Najčastejším v každodennom živote sú tepelné popáleniny, najmä spálenie s vriacou vodou, ktoré postihuje dospelých i deti. Najčastejšie po krátkej expozícii vriacej vode zostávajú ľahké popáleniny prvého stupňa. Ale ak bola činnosť vriacej vody pomerne dlhá a my sme sa zaoberali jemnou detskou pokožkou, nie sú vylúčené ani popáleniny s 2 a 3 stupňami závažnosti.

Pri spálení vriacou vodou sa antibiotiká používajú iba v prípade infekcie rany, ktorá je možná pri 3 a niekedy aj pri druhej úrovni závažnosti, ak nie je pozorovaný stav sterility lézie.

Vďaka rozsiahlej tepelnej a chemické popáleniny 2. A 3. Stupňa, a v prípade, že horenia je lokalizovaný na nohy, tvár, triesla, alebo na ruky a je sprevádzaná tvorbou veľkého množstva bublín kvapaliny, liečba s výhodou vykonáva v zdravotníckom zariadení, často použitie antibiotík. Veľké rany oslabujú imunitný systém tela a ona sa už snaží vyriešiť svoje povinnosti. Ale antibiotiká sú len navrhnuté tak, aby jej pomohol v boji proti patogénom, ktoré vo vážnych prípadoch môže vyvolať nebezpečné komplikácie, ako je sepsa, pneumónia, myokarditídy, infekcia vylučovacích ciest, lymfadenitída, atď

V prípade, že vypaľovanie zahŕňa malú oblasť, sa dáva prednosť externé antibakteriálne látky, ktoré sú vydávané vo forme roztokov (často sa používajú na prípravu rany terapeutických postupov) a hojenie rán masti.

V prípade popálenín značnej hĺbky a oblasti s vysokou pravdepodobnosťou infekcie, ktoré môžu byť priradené systémovú liečbou pomocou antibakteriálne lieky široké spektrum (polosyntetické drogy penicilíny, cefalosporíny 3. Generácie, fluorochinolóny a spol. Antimicrobial Agents, účinný proti väčšine známych i neznámych medicíne patogénne mikroorganizmy).

Antibiotiká pre popáleniny 3B tej miery, že má vplyv na všetky vrstvy kože až do podkožného tuku, menovaný nezávisle na veľkosti postihnutej oblasti, ako odumretie tkaniva len zatiaľ čerpá infekciu, je ideálnym médiom pre život a rozmnožovanie baktérií, ktoré spôsobujú vážne zdravotné problémy.

Antibiotiká so širokým spektrom účinku na popáleniny sa považujú za najúčinnejšie, pretože najčastejšie sa vyskytuje zmiešaná infekcia. Táto doba sa počíta ako v vymenovania miestnych médií (so, napríklad chloramfenikol, a sulfadiazín strieborný, ktoré sú širokospektrálne antibiotiká), a systémové antibiotickej terapie, ktorá je menovaný prísne individuálne.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Antibiotiká na vonkajšie použitie na popáleniny

Najčastejšie s rozsiahlymi popáleninami strednej závažnosti (2 a 3A) sú obmedzené len na antimikrobiálne látky na topickú aplikáciu, ktoré zahŕňajú:

 • 1% roztoky alebo yodopiron yodovidona, ktoré sa používajú na ošetrovanie rán, po premytí antiseptické (chlórhexidín riešenie miramistina, furatsilina, peroxid vodíka, atď.), Alebo prekrývať terapeutické obväzy,
 • masti na báze chloramfenikolu (Levomecol, Cloromycol, Levomycetin, Chloramfenikol, Levosin atď.)
 • antimikrobiálne činidlá vo forme masti so sulfadiazínom striebra ("Sulfadiazin", "Dermazin", "Silvederm", "Argosulfan" atď.),
 • sulfanilamidová masť z popálenin s antibiotickým nitazolom "Streptonitol"
 • antibakteriálne prípravky na lokálnu aplikáciu "Gentamicin masť", "Dioxydín" atď.
 • umelé povlaky na popáleniny s baktericídnymi činidlami.

Antibiotiká na popáleniny sprevádzané výskytom bublín naplnených kvapalinou sú predpísané až po otvorení blistrov, aby sa zabránilo infekcii rany pod filmom. Do tej doby nie sú potrebné antibakteriálne lieky.

Boj proti možnej infekcii s rozsiahlymi popáleninami pokožky sa môže uskutočniť pomocou špeciálnych izolátorov alebo lôžok "Klinitron", čo znižuje tlak na poškodené tkanivá.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Antibiotiká na systémové použitie pri popáleninách

Ako už bolo spomenuté, v ťažkých popálenín, zaberá veľkú plochu, rovnako ako popáleniny, veľká hĺbka náchylné k infekcii, v ktorých je pravdepodobnosť rozvoja horenia ochorenia, lekár môže byť predpísaná antibiotiká, a to nielen pre miestne použitie, ale tiež prípravky pre vnútorné príjem s širokým rozsahom akcie.

Keďže zoznam takýchto liekov je dosť veľký, výber účinného lieku zostáva výlučne v kompetencii lekára. Napriek tomu, že vyššie uvedené kritériá výberu sú dostatočne transparentné, môže vybrať vhodnú prípravu iba odborník, ktorý zohľadní členstvo v skupine lieku, jeho činnosť a aplikačné vlastnosti.

Za menej závažné infekčné proces sa vykonáva orálne antibiotík liekov alebo intramuskulárna podávanie antibakteriálnych riešenie, a vnútrožilovej infúzie lekári prikročiť iba vo veľmi vážnych prípadoch.

Medzi širokospektrálne antibiotiká sú najúčinnejšie pri liečbe stredne ťažkých až ťažkých popálenin:

 • Antibiotiká cefalosporínov radu 1 alebo 2 generácia vykazujúce nefrotoxicitu a minimálnu aktivitu proti gram-pozitívnym baktériám ( "cefalexínu", "Cefazolín" "cefuroxim", "Tseklor" atď.). Používajú sa v prvej a druhej perióde spálenia - s horúčkovým šokom a toxémémiou.
 • Prírodné a polosyntetické prípravky série penicilínov. Ich použitie je významné rozsiahlych popálenín (viac ako 20 percent z kože) v prvej, druhej a tretej tretine vyhorenia ochorenia - s vypaľovanie šoku (prírodných penicilínov), akútna a toksikemii septikotoksikemii (semisyntetické prípravky).
 • a použitie penicilínov:
  • ako preventívne opatrenie infekčných komplikácií používajte prirodzený penicilín nazývaný "bicilín"
  • keď sú infikované horiacou ranou - "Amoxicilín", "Carbenicilín disodná soľ"
  • s vývojom sepsy - "Ampicilín"
  • pre intravenózne infúzie - "sodná soľ meticilínu" atď.
 • Aminoglykozidy generácia 2 - Kombinované antibiotík s betalaktámové antibiotikum, plus drog chránič, ktorý zabraňuje baktérie produkujúce betalaktamázu, znižujú účinnosť antibiotiká. Patria medzi ne: "unazin", "Sulatsillin", "gentamycín", "Brulamitsin", "Tobramycín", "sisomycín", atď. Sú účinné pre tretie (Pseudomonas aeruginosa) a štvrtá perióda horieť ochorenia - pri akútnej toksikemii a septikotoksikemii ..
 • Cefalosporíny tretej generácie ("Cefixime", "Ceftriaxone", "Cefotaxime" atď.) Sa používajú v treťom období popálenia po určení pôvodcu infekčného procesu.
 • Fluorochinolóny 2 a 3 generácie ( "Ciprofloxacín", "levofloxacín", "Ofloxacin", "pefloxacín" a kol.) Sa stretávajú s gramotritsatelnymi baktériami, rovnako ako infekcií, ktoré sú rezistentné na penicilíny.
 •  Lïnkozamïdı.
  • "Linkomycín" je liek zo skupiny linkosamidov. Je predpísané, ak sa infekčný proces s poškodením horíka rozšíril na kostné štruktúry.
  • "Clindamycín" je linkozamid, ktorý sa prejavuje pri pripojení anaeróbnej infekcie, náchylný na rýchle rozšírenie celého tela.
 • Ďalšie antibiotiká:
  • "Metronidazol" - pre rovnaké indikácie ako "klindamycín".
  • "Nystatin", "Fluconazol" - s hubovou infekciou, nedávno sa často nachádzajú v spaľovacích centrách.

Výber lekára sa môže líšiť v závislosti od ukazovateľov mikrobiologického výskumu, ktoré umožňujú kontrolovať význam antibiotickej liečby. Pri generalizovanej alebo zmiešanej infekcii lekár nemôže predpísať jednu, ale niekoľko liekov. Medzi nimi budú antibiotiká pre topické aj vnútorné podávanie (systémové lieky).

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Antibiotiká série cefalosporínov

Farmakodynamika. Veľa liekov v tejto skupine má zvyčajne predponu "cef-", takže sa dá ľahko identifikovať medzi inými. Použitie týchto antibiotík na popáleniny je spôsobené ich baktericídnym účinkom. Cefalosporíny sa považujú za antibiotiká so širokým spektrom účinku, ich vplyv nie je možné ovplyvniť iba chlamýdiami, mykoplazmami a niektorými enterokokmi.

Počas rastu a vývoja bakteriálnej bunky je medzi mnohými procesmi možné rozlíšiť tvorbu tuhého (tuhého) plášťa za účasti proteínu viažuceho penicilín. Cefalosporíny sú schopné viazať sa na tento proteín a zasahovať do syntézy bunkovej membrány mikroorganizmov. Tiež aktivujú proteolytické enzýmy v bakteriálnych bunkách, ktoré ničia tkanivá baktérií a zabíjajú samotný mikroorganizmus.

Baktérie v sebaobrane, podľa poradia, vytvorí špeciálny enzým beta-laktamázu, akcie, ktorá si kladie za cieľ bojovať s antibiotikami. Každý druh baktérií vyzdvihuje jeho zvláštne ferment.1 generácií cefalosporínových rezistentné na beta-laktamázy z grampozitívnych baktérií, ktoré sú Staphylococcus a Streptococcus, čo je spojené s procesmi prebiehajúcimi v rane v prvých fázach horenia ochorení, generácia 2 - grampozitívne a niektorým gram-negatívnym baktériám, 3 a 4 generácie - gramnegatívnych baktérií.

Farmakokinetika. Biologická dostupnosť cefalosporínov v závislosti od generácie sa pohybuje od 50 do 95%. Maximálna koncentrácia v krvnej plazme sa pozoruje po 1-3 hodinách (s perorálnym podaním) alebo v intervale od 15 minút do 3 hodín (intramuskulárnou injekciou). Doba pôsobenia sa pohybuje od 4 do 12 hodín.

Veľká časť cefalosporínov dobre preniká do rôznych tkanív a telových tekutín a vylučuje sa do moču ("ceftriaxón" je tiež odvodený od žlče).

Cefalosporínové antibiotiká na popáleniny sú dobre tolerované väčšinou pacientov. Majú pomerne málo kontraindikácií k použitiu a vedľajším účinkom. Ide o najmenej toxickú jednu generáciu cefalosporínov.

Forma vydania. Najbežnejšie formy liekov cefalosporínu používané na popáleniny sú tablety (kapsuly) pre dospelé osoby a sirupy pre deti. Väčšina antibiotík je dostupná aj ako prášok, z ktorého sa potom pripravuje roztok na intramuskulárne injekcie (menej často na intravenózne podanie).

Mnoho prípravkov je tiež dostupných vo forme granúl alebo prášku na prípravu suspenzie na orálne podanie.

Kontraindikácie. Hlavne individuálna intolerancia liekov tejto skupiny.

Použitie cefalosporínov sa považuje za prijateľné počas tehotenstva, pri liečbe novorodencov a dokonca aj pri dojčení, hoci v materskom mlieku sa pozoruje určitá koncentrácia liečiva. Pri zlyhaní obličiek je potrebné upraviť dávku.

Vedľajšie účinky. Nežiaduce reakcie počas podávania cefalosporínov sú zriedkavé a sú zvyčajne spojené s jednotlivými charakteristikami tela.

Najčastejšie sa môžu vyskytnúť alergické reakcie (kožné vyrážky, horúčka, bronchospazmus, edémový syndróm, anafylaktický šok) na pozadí individuálnej intolerancie zložiek lieku.

Niekedy môžu byť zmeny v zložení krvi, konvulzívne syndróm (poškodenie obličiek), poruchy mikroflóry, prejavujúce sa ako kandidóza úst a ženskej vagíny sliznice u žien.

Perorálny príjem môže byť sprevádzaný nevoľnosťou a bolesťou v brušnej dutine, hnačkou, niekedy s prídavkom krvi.

Spôsob podávania a dávka. Prípravky dávkového režimu sa vždy nachádzajú v pokynoch pre ne. Tu sú len niektoré z vyššie uvedených liekov.

 • "Cefalexin" (1. Generácia).

Orálny príjem: od 0,5 do 1 g s intervalom 6 hodín (denná dávka pre deti je 45 mg na kilogram hmotnosti pacienta, frekvencia príjmu je 3 krát denne).

 • "Cefuroxim" (druhá generácia).

Orálny príjem: od 0,25 do 0,5 gramu s intervalom 12 hodín (denná dávka pre deti je 30 mg na 1 kg hmotnosti, frekvencia príjmu je 2 krát denne). Užíva sa s jedlom.

Intravenózna a intramuskulárna injekcia: od 2,25 do 4,5 gramov denne s viacnásobným podaním 3 (deti od 50 do 100 mg na 1 kg hmotnosti, multiplicita 3 alebo 4 krát denne).

 • "Cefixim" (tretia generácia).

Perorálne podanie: denná dávka - 0,4 g. Frekvencia podávania - 1 až 2 krát denne. Deti, začínajúce šiestimi mesiacmi: 8 mg na 1 kg hmotnosti.

 • "Ceftriaxone" (tretia generácia).

Intravenózne a intramuskulárne podanie: 1 až 2 gramy raz denne. Deti staršie ako 1 mesiac: od 20 do 75 mg na 1 kg hmotnosti (dvojnásobné podanie).

Predávkovanie. Nedodržanie dávkovacieho režimu a dlhodobé užívanie liekov môže spôsobiť fenomén, napríklad predávkovanie liekmi. V prípade cefalosporínov je to sprevádzané nevoľnosťou, často sprevádzanou vracaním a hnačkou.

Opatrenia prvej pomoci: výplach žalúdka, keď sa užíva perorálne, vezme veľké množstvo tekutín a aktívneho uhlia alebo iných enterosorbentov.

Interakcia s inými liekmi. Je nežiaduce vykonávať perorálne podávanie cefalosporínov súčasne s použitím antacíd, ktoré znižujú kyslosť žalúdka. Interval medzi podaním lieku musí byť najmenej 2 hodiny.

Nefrotoxicita cefalosporínov sa zvyšuje, ak sa užívajú spolu s aminoglykozidmi. Toto sa má zohľadniť pri liečbe pacientov s poškodením funkcie obličiek.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38]

Antibiotiká série penicilínov

Farmakodynamika. Prírodné a polosyntetické penicilíny sa považujú za aktívne proti grampozitívnym a gramnegatívnym mikroorganizmom. Vzhľadom na bakteriálne bunky majú baktericídny účinok vo fáze ich rastu.

Nevýhodou penicilínov je to, že niektoré z nich nie sú odolné voči účinkom beta-laktamázy produkovanej mnohými baktériami.

Farmakokinetika. Antibiotiká série penicilínov, ktoré sa používajú na popáleniny, ľahko pripojiteľné k väčšine tkanív a telových tekutín. Vylučuje sa väčšinou obličkami. Polčas rozpadu sa pohybuje od pol hodiny až hodinu.

Forma vydania. Penicilínové antibiotiká sa vyrábajú v rovnakých formách ako cefalosporíny.

Kontraindikácie. V závislosti na droge kontraindikácií môže pôsobiť výstrednosť penicilíny a cefalosporíny, infekčná mononukleóza, ulcerózna kolitída, zvýšené krvácanie, lymfocytárnej leukémie, závažné ochorenie pečene a ochorenia obličiek, tehotenstvo, dojčenie. Niektoré penicilín sú používané v pediatrii, a iní môžu vyžadovať úpravu dávky a starostlivé pozorovanie malého pacienta.

Penicilíny majú schopnosť prechádzať cez placentárnu bariéru, takže počas tehotenstva sú vymenovaní s veľkou starostlivosťou.

Spôsob podávania a dávka. Používajú sa striktne podľa predpisu lekára s frekvenciou príjmu 2 až 4 krát denne.

Vedľajší účinok. Penicilíny medzi antibiotikami sa považujú za najmenej toxické lieky. Napriek tomu je ich príjem bežnou príčinou alergických reakcií bez ohľadu na dávku a formu uvoľňovania.

Okrem prejavov alergie môžu penicilínové antibiotiká spôsobiť zvýšenie citlivosti na slnečné svetlo, neurotoxické účinky vo forme halucinácií, záchvaty, kolísanie krvného tlaku, porušenie mikroflóry organizmu. Prírodné penicilíny môžu spôsobiť cievne komplikácie.

Interakcia s inými liekmi. Je zakázané miešať penicilíny a aminoglykozidy v jednej injekčnej striekačke, pretože tieto skupiny sa považujú za nezlučiteľné.

"Bicilín" a "Ampicilín" v kombinácii s "Allopurinolom" spôsobujú výskyt špecifickej vyrážky.

Použitie penicilínov s antiagregačnými činidlami a antikoagulanciami zvyšuje riziko krvácania. Paralelný príjem so sulfónamidmi znižuje baktericídny účinok liekov.

"Kolestyramín" znižuje biologickú dostupnosť penicilínov, keď sa užíva perorálne. Súčasné perorálne penicilíny môžu znížiť účinnosť určitých liekov, najmä perorálnych kontraceptív.

Penicilíny spomaľujú metabolizmus a vylučovanie metotrexátu.

Ak sú penicilíny s baktericídnym účinkom, ktoré sa používajú v kombinácii s inými liekmi s rovnakým účinkom, účinok užívania liekov sa zvyšuje. Ak sa bakteriostatické lieky používajú paralelne s baktericídnymi látkami, liečba sa môže znížiť na "nie".

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44]

Aminoglikozidы

Farmakodynamika. Aminoglykozidy, ako vyššie opísané skupiny antibiotík, majú výrazný baktericídny účinok. Ide o kombinované prípravky, pretože obsahujú antibiotikum, ktoré podlieha deštrukcii beta-laktamázami a ochrannú zložku, ktorá tiež má malú antimikrobiálnu aktivitu. Medzi takéto zložky patrí sulbaktám, tazobaktám, kyselina klavulanová.

Liečivá sú účinné proti grampozitívnym a gramnegatívnym baktériám, s výnimkou gram-negatívnych anaeróbov, ktoré nevytvárajú spóry. 2 generácia vyššie uvedených antibiotík je účinná proti Pseudomonas aeruginosa, čo ich robí obzvlášť užitočnými pri popáleninách.

Aminoglykozidy majú baktericídny účinok nielen na rastúce bunky, ale aj na dospelé baktérie.

Farmakokinetika. Pri perorálnom podaní aminoglykozidy majú veľmi nízku biologickú dostupnosť, takže účinné spôsoby užívania lieku sú: intravenózna a intramuskulárna injekcia a vonkajšia aplikácia (prípravky vo forme masti).

Pri intramuskulárnej injekcii sa maximálna koncentrácia v krvnej plazme dosiahne po pol hodine, ale niekedy môže byť tento čas predĺžený a až 1,5 hodiny. Trvanie akcie sa bude líšiť od 8 do 12 hodín.

Aminoglykozidy sa vylučujú prakticky nezmenenou formou pomocou obličiek. Polčas rozpadu je 2 až 3,5 hodiny (u novorodencov od 5 do 8 hodín).

Nevýhodou aminoglykozidov je to, že po 5 až 7 dňoch liečby sa droga môže stať závislou a jej účinnosť sa zjavne zníži. Výhodou je bezbolestné zavedenie a väčšia účinnosť proti väčšine baktérií.

Forma vydania. Vzhľadom k tomu, orálny podávanie liekov tejto skupiny sa považuje za neúčinné, antibiotiká vyrobené vo forme roztokov, ktoré v fľaštičkách s určitej dávke, a to buď vo forme prášku na injekčný roztok. Niektoré aminoglykozidové antibiotiká (napr., "Gentamycín") sú tiež vyrábané vo forme masti pre vonkajšiu aplikáciu, čo je obzvlášť dôležité pre popálenia pri boji proti infekcii a vykonávaná vonkajšie a vnútorné.

Kontraindikácie. Antiglykozidy nie sú také bezpečné lieky ako penicilíny alebo cefalosporíny. Môžu nepriaznivo ovplyvniť prácu obličiek a vestibulárneho aparátu. Je zrejmé, že takéto drogy a kontraindikácie na použitie budú viac.

Tak, aminoglykozidy nepoužíva pre vyššiu citlivosť na zložiek liekov, závažné poruchy funkcie obličiek, dýchacie ťažkosti poruchy vestibulárny funkcie a nedoslýchavosti, neutropénia, myasthenia gravis, Parkinsonovej choroby. Nepoužívajte tieto lieky a botulizmus.

Vedľajšie účinky. Príjem aminoglykozidy môžu spôsobiť nasledujúce poruchy: problémy so sluchom (hluk a zvonenie v ušiach, nosovej uši a strata sluchu), smäd, zmeny v množstve moču na zlú glomerulárnej filtrácie (s ochorením obličiek), dýchavičnosť až k ochrnutiu dýchacieho svalstva, problémy s koordinácia pohybov, závrat. Alergické reakcie používajúce aminoglykozidy sú veľmi zriedkavé, a vyskytujú sa vo forme vyrážky na koži.

Spôsob podávania a dávka. Pri liečbe popálenín aminoglykozidov používa 2 generácie v dennej dávke od 3 do 5 mg na 1 kg hmotnosti pri početnosti prijímaní 1 alebo 2 krát (novorodeneckú - od 5 do 7,5 mg 2 alebo 3 krát denne). Lieky sa podávajú parenterálne. Pri jednom priznaní sa odporúča podávať liek kvapkadlom.

Predávkovanie. Vedľajšie účinky liekov tejto skupiny vznikajú buď na pozadí existujúcich patologických stavov, alebo v dôsledku užívania veľkých dávok lieku, čo vedie k predávkovaniu. Ak sa vyskytnú nežiaduce reakcie, musíte liečbu zrušiť a prijať opatrenia na odstránenie nepríjemných symptómov. Je potrebné poznamenať, že poruchy sluchu po užívaní aminoglykozidov sú nezvratné, ale obličky budú musieť byť liečené.

Pacienti s neuromuskulárnou blokádou, u ktorých sú problémy s dýchaním a ochrnutím dýchacích svalov, protilátkou je chlorid vápenatý, ktorý sa podáva intravenózne.

Lieková interakcia s inými liekmi. Ak sa aminoglykozidy používajú v kombinácii s penicilínmi alebo cefalosporínmi, všetky lieky sa zvyšujú. To však neznamená, že je potrebné injekciu vstreknúť do jednej striekačky. Po zmiešaní v injekčnej striekačke vedú aminoglykozidy a beta-laktámové antibiotiká k výraznému zníženiu účinnosti antibiotík. To isté platí pre heparín.

Negatívne účinky na obličkové a vestibulárne prístroje sú zvýšené, ak sa aminoglykozidy používajú v kombinácii s inými liekmi so zvýšenou nefro- a ototoxicitou.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49]

Fluorochinolóny

Farmakodynamika. Ide o syntetické antibiotiká, ktoré majú vynikajúci baktericídny účinok, ktorý je tiež dosť dlhý. Väčšina baktérií je voči nim citlivá. Vysoká účinnosť fluorochinolónových antibiotík bola opakovane dokázaná pri liečbe závažných infekčných patológií vrátane hlbokých a rozsiahlych popálenin.

Lieky majú jedinečný farmakologický účinok, ktorý potláča produkciu životne dôležitých enzýmov pre mikroorganizmy, čo vedie k zníženiu syntézy DNA. Lieky s negatívnymi účinkami a ribozómy buniek. To všetko vedie k smrti mikroorganizmov.

Niektoré z nich sú účinné proti pneumokokom, anaeróbom, ktoré nevytvárajú spóry a stafylokoky, ktoré nie sú citlivé na penicilín.

Farmakokinetika. Fluorchinolóny sú dobre absorbované gastrointestinálnou sliznicou a poskytujú vysoké koncentrácie účinnej látky v tkanivách a telesných tekutinách. Veľký polčas rozpadu liekov im poskytuje dlhodobý účinok.

Nevýhodou liekov v tejto skupine je schopnosť preniknúť do placentárnej bariéry a do materského mlieka, a preto ich použitie počas tehotenstva a dojčenia je obmedzené.

Forma vydania. Fluorchinolóny 2 generácie, ktoré sa používajú na popáleniny, sú k dispozícii vo forme tabliet a injekčného roztoku v ampulkách alebo liekovkách.

Kontraindikácie. Okrem individuálnej neznášanlivosti, tehotenstva, laktácie a detstva (pre niektoré lieky) fluorochinolóny majú niekoľko kontraindikácií. Patria medzi ne: ateroskleróza krvných ciev a nedostatok glukóza-6-fosfátdehydrogenázy v tele pacienta.

Vedľajšie účinky. Nežiaduce reakcie vyplývajúce z podávania fluórochinolónov zvyčajne nie sú spojené so závažným poškodením orgánov. To môže byť ako reakcia zo strany zažívacieho traktu (dyspepsia, pálenie záhy a bolesti brucha) a reverzibilné sluchu a poruchy zraku, zhoršenie spánku, bolesti hlavy a závraty, parestézia, kŕče, tras, zrýchlený tep, zhoršená mikroflóry telo, zvyšuje fotosenzitivitu.

V zriedkavých prípadoch dochádza k zápalu šliach a kĺbov, porušovaniu obličiek a pečene, cievnej trombóze.

Spôsob podávania a dávka. Zvážte niekoľko populárnych liekov.

 • "Tsiprofoloksatsin". Perorálny príjem: dospelí - od 0,5 do 0,75 gramu v intervale 12 hodín (deti - 10 až 15 mg na 1 kg hmotnosti v dvoch rozdelených dávkach).

Intravenózne podanie. Odkvapkajte od 0,4 do 0,6 gramu v intervale 12 hodín (deti - od 7,5 do 10 mg na 1 kg hmotnosti rozdelené do 2 rozdelených dávok).

 • "Ofloxacín". Perorálny príjem: 0,4 g každých 12 hodín (deti - 7,5 mg na 1 kg telesnej hmotnosti, rozdelené na 2 dávky).

Intravenózne podanie. Odkvapkajte na 0,4 g v intervaloch 12 hodín (deti - 5 mg na 1 kg hmotnosti rozdelené do 2 rozdelených dávok).

 • "Levofloxacín". Perorálne podávanie a intravenózne zavedenie kvapiek: 0,5 g s intervalom 12 hodín. Nie je použiteľné v pediatrii.
 • "Pefloxacín." Orálne podávanie a intravenózne podanie vo forme kvapiek s 5% glukózou: počiatočná dávka 0,8 g a potom 0,4 g s intervalom 12 hodín. Nepoužíva sa na liečbu detí.

Všetky prípravky sa môžu užívať kedykoľvek počas dňa, pričom sa dodržiavajú 12-hodinový interval. Jedenie neovplyvňuje účinnosť antibiotika.

Interakcia s inými liekmi. Potrava neovplyvňuje absorpciu fluorochinolónov, ale antacidá, sukralfát a liečivá, ktoré obsahujú zlúčeniny hliníka, zinku, horčíka, vápnika a železa znižujú absorpciu antibiotík v gastrointestinálnom trakte.

Niektoré fluorochinolóny zvyšujú koncentráciu teofylínu v krvi.

Paralelné podávanie fluorochinolónov a nesteroidných protizápalových liekov zvyšuje riziko neurotoxicity, čo vedie k vzniku konvulzívneho syndrómu.

trusted-source[50], [51], [52], [53]

"Baby" antibiotiká

Popáleniny u detí nie sú menej zriedkavé ako u dospelých. Ale aj to isté "populárne" medzi deťmi horí s vriacou vodou môže byť vážne ochorenie, ktoré vyžaduje použitie antibiotík. Imunitný systém u dieťaťa ešte nie je dostatočne vytvorený, takže aj malá horúčavá oblasť (2-5%) je závažnejšia ako u dospelých, čo často spôsobuje komplikácie. Aby ste predišli komplikáciám po popálení spôsobených zranenými infekciami, stačí použiť antibiotiká.

Mnohí to povedia, ale ako to je, existuje názor, že tieto drogy sú pre deti nebezpečné a musíte sa s nimi bez akýchkoľvek prostriedkov pokúsiť. To je v podstate nesprávne. Existuje veľa liekov, ktoré pomáhajú malému organizmu vyrovnať sa s infekciou a keď sa používajú správne, nespôsobujú výrazné poškodenie tela dieťaťa. Navyše to nie sú špeciálne detské drogy, ale všeobecné antimikrobiálne lieky.

Na otázku, čo antibiotiká predpísané pre deti s popáleninami, môžeme odpovedať, že takmer všetky skupiny antimikrobiálnych látok nájsť lieky povolené na použitie v pediatrii ( "Ampicillin" "cefuroxim", "Ceftriaxone", "Ofloxacin", "gentamycín" a ďalšie. ).

Vymenovanie antibiotík deťom si vyžaduje od lekára zvláštnu pozornosť a vedomosti o liekoch. Koniec koncov, nie všetky lieky môžu byť použité na liečbu novorodencov a dojčiat. Niektoré antibiotiká pre deti sú predpisované iba od 12 alebo 14 rokov. Dôležitým aspektom je zohľadnenie telesnej hmotnosti dieťaťa, pretože to závisí od účinnej a bezpečnej dávky lieku. To všetko sa musí brať do úvahy pri predpisovaní antibiotík.

Pri liečbe malých detí sa samozrejme uprednostňujú prípravky vo forme masti, suspenzie na orálne podávanie alebo sirupu. Staršie deti s popáleninami môžu dostať antibiotiká vo forme tabliet.

Intramuskulárne a intravenózne podávanie liekov je povolené len v ťažkých prípadoch. Neskôr sa však malí pacienti prenesú na liečbu inými formami liekov.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58]

Čas použiteľnosti

A na záver ...

Myslím si, že nie je potrebné dlho prežiť, že antibiotiká, ako všetky lieky, nielenže potrebujú správne aplikovať, ale aj primerane ukladajú pokyny. Splnenie podmienok pre skladovanie výrobkov pomôže zabrániť predčasnému skazeniu liečivá a nehody v domácnosti, často spojené s nekontrolovanými rodičom detí užívajúcich drogy, ktoré nie sú určené pre nich.

Ale niekedy dokonca aj samotní dospelí trpia užívaním liekov s uplynutou dobou trvanlivosti alebo tých, ktoré sú skladované v nevhodných podmienkach.

Antibiotiká, ktoré sa používajú na ťažké popáleniny, majú rôzne doby uchovávania, ktoré sú uvedené na obaloch a v anotácii k lieku. K dispozícii je nevyhnutne informácie o tom, ako správne uchovávať liek. Aj keď u väčšiny antibiotík tablety dostatočne izbová teplota a chránené proti slnečnému žiareniu úkrytu, je liečivo v ampulkách a fľaštičkách môžu vyžadovať rôzne skladovacie podmienky, ako je napríklad nižšie teploty.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64], [65], [66]

Farmakologická skupina

Антибактериальные средства для системного применения

Farmakologický účinok

Антибактериальные препараты
Дерматотропные препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Liečba popálenin s antibiotikami: kedy a ako sa má užívať" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.