Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Burning penisu

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Ak je závažnosť popálenia hodnotená oblasťou postihnutej kože, spálenie penisu sa musí pripísať malým poraneniam horľavosti, pretože spolu s perineom zaberá len 1% povrchu tela.

Ale závažnosť popálenia penisu by nemala byť podceňovaná: Tieto popáleniny môžu byť veľmi vážne, pacienti vyžadujú špecializovanú starostlivosť a negatívne účinky na pohlavné funkcie a močenie.

trusted-source[1], [2]

Epidemiológia

Podľa niektorých správ predstavujú popáleniny pohlavných orgánov a perinea približne 3,5% až 12,5% všetkých pacientov s popáleninami rôznej etiológie; Burns, obmedzené iba penisom, sú možné, aj keď pomerne zriedkavé.

Ako uvádza International Journal of popálenín a tráum, ktorá bola prijatá v niektorých náboženstvách obriezke (predkožky obrezaných) pomocou rádiofrekvenčná ablácia približne 7-8% prípadov sprevádzané takými negatívnymi dôsledkami, ako vyhorenia penisu.

Príčiny popáleniny penisu

Izolované popáleniny mužského kopulátora sú pomerne zriedkavé: sú častejšie spojené so zraneniami spodnej časti trupu a dolných končatín, ktoré zahŕňajú tkaniva a šourku. Fúziológovia spozorujú takéto základné príčiny spálenia penisu ako horúcej vody (vriacej vody), vyhrievaných olejov, žiaroviek, otvoreného plameňa, roztaveného kovu alebo plastov, ktoré spôsobujú tepelné popáleniny. Kyselina alebo alkalická látka spôsobujú chemické popáleniny penisu, vysokonapäťový šok je elektrickým popálením a účinkom zvýšených dávok ionizujúceho žiarenia je žiarenie.

Podľa lekárskych štatistík je väčšina tepelných popálenín určitej lokalizácie, prvý alebo druhý stupeň, spôsobená plameňmi; Spálenie člena s vriacou vodou je druhým najčastejším prípadom. Elektrické popáleniny sú hlbšie ako tepelné popáleniny a vzťahujú sa na popáleniny lézií tretieho stupňa s výrazným množstvom spálených tkanív.

trusted-source[3]

Rizikové faktory

Rizikové faktory pre popáleniny penisu: nedbalé zaobchádzanie s vriacou vodou, veľmi horúcou kvapalinou alebo chemikáliami, požiar v domácnosti a pri práci (najmä zapálenie oblečenia) atď.

Niektoré skupiny obyvateľstva majú v dôsledku pomalej reakcie a nedostatočnej fyzickej sily zvýšené riziko opaľovania, vrátane malých detí, starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Patogenézy

Ľudská koža dokáže tolerovať teploty až do + 44 ° C počas relatívne dlhej doby (6 hodín), kým nedôjde k ireverzibilnému poškodeniu. Vyššie teploty spôsobujú takmer exponenciálny rast deštrukcie tkaniva, ktorého patogenéza je spojená s procesom denaturácie (zrážania) ich proteínových zložiek a porúch v štruktúre buniek. Extrémnym stupňom poškodenia tkaniva je cytoplazmatický katabolizmus a vývoj priamej koagulačnej nekrózy.

Vzhľadom k jeho tenkou šupkou všetky tkanivá penisu je veľmi citlivé na prehriatie, čo vedie k popáleniu druhého a tretieho stupňa. Navulkanizovanou varu termín a vypáliť žaluďa môže dôjsť k poškodeniu nielen predkožky (predkožky), ktorý má určitú podobnosť s slizničnej epitel: môže trpieť a spojivového tkaniva (tunica) plášťa (kavernózna kavernóznych telies), ktorá sa skladá z penisu.

Ale dokonca aj povrchné popáleniny vedú k narušeniu funkcií Langerhansových buniek, ktoré sprostredkovávajú miestne imunitné odpovede, takže poranenie horíka zvyšuje náchylnosť k závažným infekciám.

Silné chemické popálenie člena alebo popáleniny s otvoreným ohňom môže poškodiť tkanivá kavernóznych telies, vrátane hubovitých, v ktorých sa nachádza uretra (uretróza).

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Príznaky popáleniny penisu

Prvými známkami pálenia penisu sú okamžitá hyperémia a neznesiteľná bolesť, pretože tento orgán má veľmi vysokú úroveň inervácie. Najmä tesne sústredené sú senzorické bunky v kožnej oblasti pokožky penisu, ktorá sa nachádza blízko hrotu predkožky a tiež na tenkej pokožke pokrývajúcej hubovité tkanivo žalúdočného penisu.

Príznaky popálenia penisu prvého stupňa zahŕňajú sčervenanie a opuch kože, ťažké pálenie a bolesť (vrátane močenia).

Bodové oddelenie hornej vrstvy epidermis a vzhľad vezikúl s obsahom seróz (vzhľadom na zvýšenú priepustnosť cievnych stien) - so všetkými vyššie uvedenými symptómami - indikuje spálenie druhého stupňa. Tretí stupeň poranenia horúčavy je charakterizovaný krvácaním (v dôsledku poškodenia rozvetveného systému krvných ciev), veľkými bublinami, ich pretrhnutím a tvorbou kolitívnych chrapcov. Pri takýchto popáleninách často infekcia sprevádza a môže vyvolať septicotoxémiu s horúčkou, zvýšeným počtom bielych krviniek a zhoršením celkového stavu.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Kde to bolí?

Komplikácie a následky

Cez menšie horenia časti penisu, ich následky a komplikácie zahŕňajú ako krátkodobé a dlhodobé orgánové dysfunkcie: strata schopnosti dosiahnuť erekciu v dôsledku nahradenia kavernóznom telese tkaniva jazvy; zúženie šupín (fimóza) predkožky; Zmeny v žalúdku v čreve predkolu; zníženie alebo úplnú stratu citlivosti hlavy penisu.

Môžu sa vyskytnúť komplikácie, ako je lymfedém (opuch trupu penisu, spojený so slabým odtokom lymfatickej tekutiny) a zhoršené močenie (v dôsledku poškodenia močovej trubice).

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Diagnostika popáleniny penisu

Diagnóza popálenin penisu sa uskutočňuje na základe vyšetrenia obete a nespôsobujú žiadne ťažkosti pre kombobustológov, traumatológov a chirurgov.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Liečba popáleniny penisu

Liečba popálenia sexuálneho člena sa uskutočňuje v spaľovacom alebo chirurgickom oddelení, kde sú obete hospitalizované. Po prvé, to je konzervatívna terapia pre úľavu od bolesti injekčne podávaný silných liekov proti bolesti (promedol), a nevyhnutná resuscitačné opatrenia sú v ťažkých popálenín a šoku bolesti. Povinná katetrizácia močového mechúra, ktorá zaisťuje vylučovanie moču, kým sa znížia otoky tkanív susediacich s penisom.

Na plnenie objemu elektrolytov a na zlepšenie homeostázy sa vykonáva infúzna terapia, glukózový roztok, vitamíny C, E, skupina B a PP sa podávajú interne.

Prečítajte si tiež - Liečba popálenín

Ak chcete starostlivosť o ranu zhorieť - predtým, ako vyčistí z mŕtveho tkaniva a začne proces granulácie - používajte protizápalové antibakteriálne lieky vo forme masti:

  • Synthomycín (5-10% liniment chloramfenikol) - jedenkrát denne.
  • Levomekol (s chloramfenikolom a metyluracilom) alebo Sulfamolom (Dioxydín + metyluracil + trimekaín) - až štyrikrát denne.
  • Streptopitol (nitakid) s nitazolom a streptokidom - maximálne dvakrát denne.
  • Levosin (chloramfenikol + sulfadimetoxín + metylluracil + trimekaín) - dvakrát denne.
  • Sulfargin (sulfadiazínové striebro) - dvakrát denne.

Pri prvom stupni popálenia použite gél alebo aerosól Panthenol. Podrobnejšie informácie nájdete v časti " Masť pre popáleniny"

Systémová antimikrobiálna terapia sa uskutočňuje s antibiotikami s použitím liekov Ampicillin, Gentamicin, Amoxiclav, Azithromycin, cefalosporínové skupiny.

Chirurgická liečba popálenín penisu je nekrektomie (zranenie rehabilitácia s odstránením mŕtve tkanivá), tangenciálny excízie krusty (žiť krvácajúce povrch) s autodermaplasty (transplantáciu kožného štepu v prípadoch príliš pomalé hojenie). Operácia sa vykonáva, keď jasne definované vymedzenie nekrózy zóny.

V závislosti od závažnosti popálenia môže byť potrebné obnoviť močovú rúšku a miešku.

Prevencia

Hlavná prevencia popálenín, vrátane popálenin penisu - starostlivé zaobchádzanie s vriacou vodou, oheň, chemikálie.

trusted-source[39], [40], [41]

Predpoveď

Prognóza tohto poranenia horí závisí od stupňa jeho závažnosti a, bohužiaľ, je často nepriaznivá, pretože spálenie penny môže viesť k úplnej impotencii.

trusted-source[42]

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.