^

Zdravie

Čo je to faloplastika?

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.11.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Faloplastika je korekcia a/alebo rekonštrukcia mužského penisu chirurgickým zákrokom. Potreba tejto plastickej chirurgie môže vzniknúť z rôznych dôvodov.

Indikácie postupu

Indikácie pre faloplastiku u mužov zahŕňajú:

 • poranenia a poranenia penisu vrátane jeho rozdrvenia a úplnej straty (traumatická amputácia), popáleniny, poškodenie s následnou nekrózou tkaniva atď.;
 • penektómia prenesená zo zdravotných dôvodov (najmä s malígnymi novotvarmi močovej trubice alebo penisu);
 • kožné defekty penisu, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej terapii;
 • abnormálne umiestnenie vonkajšieho otvoru močovej trubice - epispadias alebo  hypospadias ;
 • vrodená odchýlka (zakrivenie penisu) alebo deformácia spôsobená tvorbou vláknitých plakov vo vnútri albuginey hubovitých a kavernóznych teliesok (Peyronieho choroba);
 • vrodené anatomické anomálie: agenéza penisu, mikropenis,  skrytý penis ;
 • penoscrotal lymfedém - slon alebo elefantiáza penisu.

Navyše, niektorí muži, ktorí pochybujú o svojich sexuálnych schopnostiach alebo sú jednoducho nespokojní so vzhľadom svojich pohlavných orgánov – s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli  dysmorfofóbii  – sa rozhodnú pre drastické opatrenia: pomocou plastickej chirurgie zväčšiť „rozmery“ penisu. U väčšiny mužov však na takúto operáciu neexistuje žiadna medicínska indikácia a v takýchto prípadoch je faloplastika estetická a jej účelom je zvýšiť sebavedomie. [1]

Ako chirurgovia predĺžia penis, podrobne v materiáli -  Operácia ligamentotómie . A publikácia je venovaná technike zväčšovania penisu v objeme -  Operácia na zhrubnutie penisu .

Faloplastika zmeny pohlavia, ktorú Americká spoločnosť plastických chirurgov (ASPS) nazýva chirurgia zmeny pohlavia, zahŕňa aj plastickú chirurgiu, ale v tomto prípade, ako pri traumatickej amputácii a po penektómii, ide o totálnu faloplastiku. V rámci takejto komplexnej chirurgickej intervencie sa transrodovému mužovi (teda žene, ktorá sa cíti ako muž) vytvorí umelý penis transplantáciou tkaniva z jeho vlastného tela (autotransplantát), vzhľadovo a funkčne podobný prirodzenému jeden. Podstatný rozdiel takejto operácie pri  zmene pohlavia  z ženského na mužské (žena na muža alebo FtM) je v tom, že sa neobnovuje pôvodná mužská anatómia, ale u žien sa robí faloplastika s vytvorením neofalu - neexistujúceho vonkajšieho pohlavného orgánu. Organ. Treba mať na pamäti, že umelá úprava penisu chirurgickým zákrokom nie je jediným maskulinizačným chirurgickým zákrokom, ktorý sa používa pri sexuálnej premene žien s rodovou dysfóriou,  poruchou rodovej identity, diagnostikovanou a potvrdenou radou psychiatrov .

Príprava

Bez ohľadu na indikácie faloplastiky u mužov a zvolenú techniku jej realizácie je potrebná príprava, najmä predoperačné vyšetrenie: EKG, ultrazvuk penisu, dopplerografia jeho ciev a pred operáciou hypospadie echografia močovej trubice.

Okrem všeobecného krvného testu a koagulogramu sú potrebné krvné testy na pohlavne prenosné choroby, HIV, hepatitídu C, ako aj komplexný metabolický panel, ktorý zahŕňa viac ako tucet krvných testov vrátane cukru, elektrolytov, albumínu, dusíka močoviny, kreatinínu, alkalická fosfatáza, C-reaktívny proteín atď.

Vlasy sa odstránia z kože určenej na transplantáciu az oblasti genitálií laserovou epiláciou.

Vyžaduje sa aj príprava čreva: dva dni pred operáciou sú zo stravy vylúčené vyprážané a korenené, červené mäso, strukoviny, hrubá rastlinná vláknina, alkohol; deň pred operáciou sa perorálne užíva roztok citrátu horečnatého alebo laxatívne tablety Bisacodyl (do 20 mg) a popoludní sa vysadí tuhá strava a urobí sa očistný klystír.

Plastika penisu je dlhotrvajúca operácia vykonávaná v celkovej anestézii, na príprave na ňu sa podieľa aj anestéziológ. Zisťuje stav srdcovo-cievneho a dýchacieho systému pacienta, jeho alergický stav a určuje lieky na premedikáciu a samotnú anestéziu.

Povinné podmienky pre faloplastiku počas zmeny pohlavia FtM: užívanie prípravkov mužského pohlavného hormónu (do 12 mesiacov), vykonanie hysterektómie (odstránenie maternice), vaginektómie (odstránenie vagíny) a ooforektómie (odstránenie vaječníkov), ako aj podkožné mastektómia (odstránenie mliečnych žliaz) - najmenej tri až päť mesiacov pred chirurgickým vytvorením neofalu.

Technika Čo je to faloplastika?

Po skalpovanom poranení penisu, popálenine s výraznou stratou (nekrózou) kože, odstránení abscesu alebo excízii tkanív pri elefantiáze penisu je potrebná faloplastika s náhradou kože, pri ktorej je potrebná klasická technika autodermoplastiky. Sa používa. V tomto prípade sa používajú stopkovité kožné laloky (z mieška, podbruška alebo vnútornej strany stehna) aj voľné kožné štepy: vo forme lalokov s deliacou hrúbkou z vnútorného povrchu stehna a chlopne v plnej hrúbke odobratých z inguinálnej časti regiónu. Klapka je pripevnená prerušovanými vstrebateľnými stehmi a pokrytá podporným obväzom; oblasť, kde bola koža odobratá, je uzavretá okluzívnym alebo vákuovým obväzom.

Pri faloplastike, ktorá sa vykonáva v prípade hypospadie, sa driek penisu narovná; upraviť lúmen močovej trubice a prejsť do penisu; vonkajší otvor močovej trubice (močový kanál) sa presunie do apikálneho bodu hlavy; kožné defekty sa uzatvárajú autotransplantátom.

Pri zakrivení penisu v dôsledku fibróznych zmien jeho albuginey (tunika albuginea) sa používa technika flap plastiky tela penisu (corpus penis) - korporoplastika, plastika s priečnou plikáciou, skrátenie t. Albuginea na kontralaterálnej strane. Všetky podrobnosti sú v publikácii  Peyronieho choroba .

Materiál pre nový penis pri totálnej faloplastike je:

 • voľný radiálny kožný lalok predlaktia (s tenkou dermis, optimálnou vrstvou podkožného tukového tkaniva a dostatočnou inerváciou); krvné cievy a nervy sú šité pomocou mikrochirurgie; močová trubica na močenie v stoji sa tvorí súčasne - trubicou vo vnútri trubicovej metódy;
 • kožný lalok (s nohami) anterolaterálnej časti stehna - bez krvných ciev a nervov (možno vytvoriť močovú rúru na močenie v stoji a umiestniť penilný implantát);
 • obdĺžniková kožná chlopňa zo suprapubickej časti brušnej dutiny (bez toho, aby močová trubica prechádzala cez neofalus, to znamená, že močenie sa vykonáva v sede);
 • voľná klapka muskulokutánneho latissimus dorsi (musculocutaneous latissimus dorsi) s hrudnými cievami a torakodorzálnym nervom.

Celková faloplastika sa vykonáva v niekoľkých fázach; najprv sa odoberie kožný štep s príslušnou liečbou a vytvorí sa nový penis, ktorý sa prenesie do ohanbia a všije sa do vytvoreného rezu. Počas operácie medzi ženami a mužmi môže byť močová trubica buď ponechaná vo svojej pôvodnej polohe, alebo môže byť vytiahnutá von (vo forme perineálnej urostómie), alebo môže byť predĺžená k základni penisu tkanivami malých pyskov.

Na darcovskom mieste (miesto, kde bola chlopňa odobratá) sa dermoplastika vykonáva s rozštiepenou kožnou lalokom. Pre odtok moču sa zavedie Foleyho uretrálny katéter, prišitý štep sa pomocou špeciálneho obväzu zdvihne niekoľko centimetrov od brušnej steny.

V ďalších fázach, formovanie hlavy penisu, obnovenie alebo vytvorenie miešku (scrotoplastika), novovytvorená močová trubica je spojená s močovým mechúrom; poslednou fázou je umiestnenie protézy penisu a semenníkov. Samozrejme, nie je to všetko vykonané v rámci jednej operácie: medzi jednotlivými štádiami uplynú najmenej tri mesiace a úplná faloplastika môže trvať až dva roky.

Faloplastika s protetikou

Pre dodatočnú hustotu a axiálnu stabilitu kmeňa neofalu vytvoreného z kožného autoštepu sa vykonáva faloplastika s protetikou, čo je implantácia endoprotézy penisu počas samostatného chirurgického zákroku. [2]

Môžu sa použiť dva typy penilných protéz: polotuhé tyčové zariadenia a nafukovacie. Prvým typom je silikónová tyč s pružným, ale tuhým jadrom; tuhosť neumožňuje "preniesť" neopenis do uvoľneného stavu a navyše neustály tlak na kožu, čo vedie k erózii.

Základom hydraulických nafukovacích protéz penisu sú nafukovacie cylindrické komory (umiestnené v rekonštruovanom penise), pumpa (implantovaná v miešku a ovládaná stlačením ruky) a nádržka naplnená tekutinou (ktorá je všitá do brušnej dutiny). [3]

Kontraindikácie postupu

Operácia na rekonštrukciu alebo úpravu penisu je kontraindikovaná v:

 • akútny zápal alebo exacerbácia chronického zápalového procesu (akákoľvek lokalizácia);
 • STD, AIDS alebo hepatitída C;
 • horúčka
 • slabá zrážanlivosť krvi;
 • cukrovka
 • nadváha (index telesnej hmotnosti ˃30);
 • systémové autoimunitné a kožné ochorenia;
 • duševné poruchy a choroby.

Faloplastika u mužov má vekové obmedzenia: po 60 rokoch sa nevykonáva. A faloplastika pri zmene pohlavia sa nevykonáva u pacientov mladších ako 18 rokov.

Dôsledky po postupe

Bezprostredne po operácii faloplastiky pacienti pociťujú bolesť, a to aj v mieste, odkiaľ bola odobratá kožná chlopňa. Následky operácie sú nevoľnosť po predĺženej celkovej anestézii, hlásenie mäkkých tkanív a hematómov v oblasti operačnej rany, krvácanie, pálenie a hematúria počas močenia.

Ale zoznam, ktorý zahŕňa komplikácie po faloplastike, je dlhší a chirurgovia a ďalší odborníci doň zahrnuli:

 • krvácajúca;
 • bakteriálna infekcia vyžadujúca antibiotiká;
 • problémy s prívodom krvi do neofalu, ktoré môžu viesť k čiastočnej alebo úplnej nekróze štepu;
 • bolesť v panvovej oblasti;
 • poškodenie močového mechúra alebo konečníka;
 • tvorba bolestivých subkutánnych granulómov;
 • trombóza žíl;
 • strata citlivosti pri močení (s potrebou neustáleho používania uretrálneho katétra);
 • opakujúce sa infekcie močových ciest;
 • tvorba uretrálnych fistúl (fistúl) vyžadujúcich uretrostómiu;
 • únik moču po odstránení katétra a stresová inkontinencia moču;
 • porušenie močenia v dôsledku zúženia močovej trubice nového penisu;
 • nedostatok vnímania transplantovaného penisu a erekcie;
 • veľké jazvy na mieste, odkiaľ bola odobratá kožná chlopňa.

Starajte sa o postup

Starostlivosť po zákroku si vyžaduje hygienu a maximálne obmedzenie fyzickej aktivity.

Prvý deň po operácii pacienti nedostávajú potravu, potom - aby nedošlo k preťaženiu čriev - je predpísaná strava bez vlákniny (na pár týždňov). Pooperačné bolesti sa tlmia analgetikami, kompresívne pančuchy sa používajú na prevenciu trombózy v žilách nôh a kyselina acetylsalicylová (Aspirín) sa predpisuje na prevenciu trombózy žíl slabín.

Počas prvých troch dní je neustále monitorovaná telesná teplota, ako aj úroveň prietoku krvi a stav krvných ciev zásobujúcich penis (dopplerovských ciev). Kontroluje sa stav darcovského miesta kože, v prípade potreby sa obväz vymení.

Po piatich dňoch je dovolené trochu chodiť po nasadení podpornej spodnej bielizne. Prvýkrát po operácii dochádza k močeniu cez suprapubický katéter a oblasť okolo neho počas prvého týždňa po opustení nemocnice by sa mala čistiť špongiou. Sprchovať sa je dovolené až po dvoch týždňoch: penis aj miesto darcu na predlaktí, stehne atď. Sa musia udržiavať v suchu, preto ich treba zakryť vodou. Kúpanie a plávanie v bazéne je zakázané. [4]

Pri korporoplastike, ktorá koriguje tvar penisu, chirurgovia odporúčajú aplikovať na rezy a stehy masť Bacitracin, Baneocin alebo Argosulfan (dvakrát denne).

Penis musí byť udržiavaný vo vyvýšenej polohe (vrátane ležania v posteli) a je potrebné sa vyhnúť tlaku naň, preto nie je možné ohnúť telo v páse pod uhlom väčším ako 90°. Zdvíhanie závažia je tiež kontraindikované.

A len lekár po vyšetrení a konzultácii môže dovoliť operovanému pacientovi pokus o sexuálny kontakt – vždy s použitím kondómu. Kedy sa to môže stať? Obdobie rekonvalescencie - rehabilitácia po zákroku, najmä ak bola faloplastika vykonaná pri zmene pohlavia - môže trvať asi dva roky.

Analyzujúc spätnú väzbu svojich pacientov o skutočných výsledkoch faloplastiky - funkčnej a estetickej - a problémoch, ktoré vznikajú s jej komplikáciami, odborníci pripomínajú, že urogenitálna plastická chirurgia zatiaľ nedokázala obnoviť  fyziológiu sexuálnych funkcií , a to aj napriek neustálemu zlepšovaniu techniky tejto chirurgickej intervencie a nahromadené klinické skúsenosti.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.