Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Konjugovaná kyselina linolová

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Konjugovaná kyselina linolová (SLA) je prírodný produkt, ktorý sa nachádza hlavne v hovädzom, jahňacom a mliečnom výrobku. SLA je izomér kyseliny linolovej, esenciálnej mastnej kyseliny s dvojitými väzbami s 10 a 12 alebo 9 a 11 atómami uhlíka. Výskumníci naznačujú, že keďže SLA môže byť začlenená do bunkovej membrány, môže ovplyvniť reakcie bunkových hormónov, ktoré môžu inhibovať hormóny katabolickým účinkom a tým udržať anabolizmus.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Hlavné funkcie

  • Zvyšuje chudobnú hmotu.
  • Znižuje tukovú hmotnosť.
  • Je to silný antioxidant.

Výsledky výskumu

Väčšina štúdií s použitím CLA sa uskutočnila na zvieratách. Miller a kol. Boli podávané kurčatám, potkanom a myšiam pred podaním endotoxínu na stimuláciu úbytku hmotnosti a zníženie syntézy proteínov. Po podaní endotoxínu zvieratá, ktoré dostávali CLA udržiavali telesnú hmotnosť alebo ich obnovili rýchlejšie ako zvieratá, ktoré nedostali CLA. Kŕmenie SLA tiež prispelo k zvýšeniu spotreby dusíka a zvýšenej hladine albumínu. SLK podporuje ochranu bielkovín vo svaloch. Existujú správy o tom, že nováčikoví mužskí kulturisti, ktorí si denne užívali 7,2 gramov CLA a vykonávali počas 6 týždňov, zvýšili svoju svalovú hmotu viac ako kulturisti, ktorí dostali placebo. Vedci skonštatovali, že SLA pôsobí ako mierne anabolické činidlo.

Tieto iné nepublikované štúdie opísanej v "Nutrition životného prostredia", vyplýva, že nórske športovci, ktorí dostávali 1,8 g CLA po dobu 3 mesiacov, došlo k zníženiu o 20% telesného tuku v porovnaní s placebom.

U myší kŕmených SLA došlo k zníženiu akumulácie tuku o 57% a 60% a v porovnaní s kontrolou sa zistilo 14% nárast svalovej hmoty. Výskumníci dospeli k záveru, že účinok SLA na zloženie tela je očividne spôsobený znížením tukových usadenín a zvýšením lipolýzy v adipocytoch, čo možno súvisí so zvýšenou oxidáciou mastných kyselín. Táto štúdia vysvetľuje pravdepodobný mechanizmus pôsobenia SLA na množstvo tukového tkaniva.

Odporúčanie

Informácie o akýchkoľvek škodlivých reakciách v dôsledku spotreby prísad SLA chýba. Väčšina výskumu sa však uskutočnila na zvieratách. Použitie SLA ako ergogénneho lieku odôvodňuje ďalšie dobre kontrolované štúdie zahŕňajúce človeka.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Konjugovaná kyselina linolová" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.