Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Degidroepiandrosteron (DGEA)

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Hlavné funkcie dehydroepiandrosterónu

  • Zvyšuje produkciu energie a libido.
  • Znižuje množstvo tukového tkaniva.
  • Zlepšuje náladu.
  • Pôsobí proti hormónom, ktoré zmierňujú napätie.

Teoretický základ

V populárnych časopisoch sa dehydroepiandrosterón (DHEA) nazýva "hormónom mláďaťa".

DHEA a jej prekurzor dehydroepiandrosterón-3-sulfát (DHEAS) sú najbežnejšie steroidné hormóny u dospelých mužov a žien. DHEA bol vybraný ako testosterónu v roku 1934, a DHEAS bol izolovaný z moču 1944. Štúdie ukázali, že cirkulujúce hladiny DHEA vrcholom medzi 20 a 30 rokmi a zníži asi o 20% za desať rokov života.

Výskumníci naznačujú, že niektoré choroby súvisiace s vekom, ako je obezita, cukrovka, niektoré druhy rakoviny a srdcové ochorenia, môžu súvisieť s poklesom hladín DHEA a DHEAS súvisiacich s vekom. Hoci je fyziologická úloha DHEA a DHEAS ťažko pochopiteľná, uznáva sa, že DHEA je prekurzorom testosterónu a estradiolu. Vzhľadom na túto úlohu agenti spoločnosti tvrdia, že doplnky DHEA zvýšia produkciu testosterónu, stimulujú sexuálnu túžbu, zvyšujú chudobnú telesnú hmotnosť a spomaľujú proces starnutia.

Výsledky štúdií dehydroepiandrosterónu

Antiturnový účinok aditív DHEA na experimentálnych zvieratách bol stanovený, ale jeho mechanizmus ešte nie je definovaný. Podľa jednej teórie pokles hladín DHEA koreluje so zvýšením hladín inzulínu. Gore študoval účinok doplnkov DHEA na citlivosť na inzulín a na zloženie tela. V štúdii sa zúčastnilo 10 dobrovoľníkov, ktorým bol podávaný DHEA 1600 mg denne alebo placebo počas 28 dní. Nevyskytli sa žiadne významné rozdiely v citlivosti na inzulín alebo zmeny hmotnosti telesného tuku. Vek dobrovoľníkov nebol zverejnený a mohlo by to byť obmedzenie experimentu.

Morales a kol. Považovala hypotézu, že pokles hladiny DHEA a DHEASu súvisiaceho s vekom podporuje zmenu anabolického stavu u mladých dospelých na katabolický stav u starších ľudí. 13 mužov a 17 žien vo veku 40 až 70 rokov dostalo počas 6 mesiacov 50 mg DHEA. Počas 2 týždňov sa hladiny DHEA v nich zvýšili na úroveň mladých dospelých. Sérové hladiny androgénov (androstendiol, testosterón a dihydrotestosterón) sa zvýšili u žien a u mužov sa pozoroval len mierny nárast androstendiolu.

Citlivosť na inzulín a množstvo tukových tkanív v obidvoch skupinách sa nezmenili, ale došlo k zvýšenému fyzickému a psychickému vnímaniu. Žiadne zmeny v libido neboli hlásené. Výskumníci zistili zvýšenie hladiny inzulínu podobného rastového faktora I (IGF-1), hormónu, ktorého hladina klesá s prevahou katabolických procesov. Zvýšenie IGF-1 a zjavný nedostatok vedľajších účinkov naznačujú, že DHEA môže slúžiť ako terapeutický nástroj pre starších ľudí.

Morales a kol. Boli študované účinky zvýšených dávok DHEA. 9 mužov a 10 žien vo veku 50 až 65 rokov užívalo 100 mg DHEA počas 6 mesiacov. Výskumníci kontrolovali hladiny hormónov v plazme, telesný tuk (s použitím rôntgenovej absorpcie) a svalovú silu. Výsledky ukázali zvýšenie koncentrácie DHEA a DHEAS u mužov a žien.

Úrovne androstendiolu, testosterónu a dihydrotestosterónu sa zvýšili len u starších žien a dosiahli hodnoty, ktoré sú charakteristické pre mladé ženy. Rovnako ako v predchádzajúcom experimente sa hladina IGF-1 zvýšila u mužov a žien. Hmotnosť tuku, svalová hmotnosť nohy a bedrovej chrbtice sa u mužov zvýšila, tento účinok u žien chýbal. Výskumníci dospeli k záveru, že prínos zavedenia DHEA je špecifický pre rodové vzťahy v prospech mužov.

Odporúčania pre použitie dehydroepiandrosterónu

Aj keď sa DHEA predáva ako neškodná alternatíva k nezákonným anabolickým hormónom, stále platí aj pre androgénne steroidy. Negatívne reakcie spojené s používaním DHEA zahŕňajú vzhľad akné, zväčšenie pečene, nežiaduci rast vlasov, podráždenosť, hypertrofia prostaty, maskulinizácia u žien. Vzhľadom na potenciálny účinok na hladiny testosterónu, americký olympijský výbor a NSA zakázali používanie DHEA.

Neužívané užívanie DHEA mladými športovcami (konajúcimi v dospelých súťažiach) je alarmujúce, pretože dlhodobé dôsledky ešte nie sú stanovené. Rovnako ako iné hormóny, DHEA nemôže zistiť svoje škodlivé účinky už mnoho rokov. Ale ľudia, ktorí majú v anamnéze rakovinu prsníka alebo prostaty, nemajú užívať DHEA.

Športovci by mali úplne ignorovať tvrdenie, že doplnky divého jamu (Dioscorea) poskytujú "stavebné bloky" pre DHEA. Yams v skutočnosti obsahuje rastlinný steroidný kruh, nazývaný diosgenín, ktorý je procesorom pre semisyntetickú výrobu DHEA a iných steroidných hormónov. Táto transformácia sa však vyskytuje iba v laboratóriu. Tvrdenie, že doplnky mexických medziproduktov zvyšujú produkciu DHEA (alebo testosterónu) v tele, je bezpredmetné.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Degidroepiandrosteron (DGEA)" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.