Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Záchranca z popálenin

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Každý deň sme uviaznutí rôznymi zraneniami: modriny, škrabance, odreniny, škriatky, popáleniny. Za akých okolností dôjde k poškodeniu - je ťažké predvídať, a najmä ak je dieťa zranené. Preto je veľmi dôležité mať vždy po ruke spoľahlivý nástroj, ktorý zachráni akúkoľvek takúto situáciu. K takým zázrakovým prostriedkom je možné priradiť prípravok "Záchranca". Pomôžte záchrancovi pred popáleninami a ďalšími zraneniami, urýchliť hojenie a zabrániť nepríjemným následkom.

Klasifikácia ATC

D03AX Прочие препараты, способствующие нормальному рубцеванию

Indikácia Záchranca pred popáleninami

Príprava balzamu Záchranca sa používa nielen pri popáleninách, ale aj pri poskytovaní prvej pomoci pri všetkých možných poškodeniach a zápalových procesoch v tkanivách:

 • s podráždením pokožky;
 • s výplňami, plienkovú vyrážku;
 • keď koža olupuje v dôsledku zvetrávania, vystavenia slnečnému žiareniu alebo nízkym teplotám;
 • s tupými poraneniami, vyvrtaniami, modrínami;
 • na hojenie povrchných a hlbokých ran;
 • rýchlo sa zbaviť modrín;
 • s aknémi erupciami;
 • s dermatitídou a sekundárnymi zápalovými javmi na koži;
 • zápal slizníc;
 • ako preventívny nástroj na zabránenie vzniku trhlín a lúpanie.

Záchranár pomáha urýchliť hojenie povrchov rany a popáleniny, zabraňuje tvorbe jaziev a jaziev.

trusted-source[1], [2]

Formulár uvoľnenia

Balm Rescuer je k dispozícii v troch typoch:

 • Masťový balzamový záchranca;
 • Krémový balzám Detský záchranca;
 • Thermalbalsam záchranca forte.

Súčasne len prvé dva druhy balzamu pomáhajú pri popálení: záchranca a záchranca detí.

Záchranca z popálenin obsahuje prírodné zložky: éterické oleje s vysokou biologickou aktivitou, vitamíny, olej z rakytníka, bioaktívne zložky včelieho vosku, minerálny naftalán.

Prípravok Záchranca je balený v hliníkových tubách s hmotnosťou 30 g. Každá skúmavka je balená v kartónovej škatuli a má rovnakú registráciu s obalom.

Farmakodynamika

Špecifickým liečebným účinkom záchranca sa vysvetľuje jeho schopnosť stimulovať vlastné ochranné funkcie poškodených tkanív a začať regeneračné procesy na poškodenej kože. Kvôli týmto vlastnostiam sa hojenie uskutočňuje kvalitatívne a rýchlo, bez takých dôsledkov ako nákaza na infekciu, intoxikáciu a tvorbu jaziev.

Pod pôsobením liečiva sa regeneračné procesy v epidermálnej vrstve vyskytujú rovnomerne.

Baktericídny účinok záchranca sa vysvetľuje stabilizáciou biochemických reakcií vo vnútri tkanív. Stimulované antimikrobiálne vlastnosti leukocytov a lymfocytov, ktoré prispievajú k skorému odbúraniu a uťahovaniu rany.

Ak záchranca používate na popáleniny, môžete utišiť bolesť bez špecifického analgetického účinku. Liečivo stabilizuje hladinu bradykinínu a serotonínu v poškodenej zóne, čo vedie k eliminácii bolestivých pocitov.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Farmakokinetika

Balzam záchranca s popáleninami má spravidla rýchly a výrazný účinok, ktorý sa prejavuje počas prvých 30 minút po aplikácii lieku.

Účinné látky záchranca začínajú pôsobiť priamo v tkanivách na mieste použitia balzamu. Absorbčný účinok nie je pozorovaný: systémová penetrácia je nevýznamná.

Trvanie liečby po jednej aplikácii záchranca je až 10 hodín. Na základe týchto informácií sa balzam odporúča aplikovať približne 2-3 krát denne, avšak frekvencia aplikácie závisí do veľkej miery od veľkosti a hĺbky horľavosti.

Pri rozsiahlych a hlbokých popáleninách je potrebná kvalifikovaná lekárska starostlivosť a balzam na záchranu sa v takých prípadoch používa iba v liečebnom štádiu.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Používajte Záchranca pred popáleninami počas tehotenstva

Pretože resorpčný účinok záchranca krémovej balzaminy prakticky chýba, potom je užívanie lieku počas tehotenstva úplne povolené. Okrem toho boli vykonané štúdie, ktoré preukázali neprítomnosť teratogénneho vplyvu záchranca.

Musia sa však dodržiavať niektoré bezpečnostné opatrenia:

 • Liečba záchranca by nemala byť príliš dlhá;
 • Oblasť použitia by nemala byť príliš veľká a vrstva krému - príliš silná;
 • Balzam sa môže aplikovať len vtedy, ak nie je žiadna možnosť vyvinúť alergie na liek;
 • liečba by mala byť dohodnutá s lekárom.

Kontraindikácie

Masť Záchranca sa neodporúča používať pri extenzívnych a hlbokých popáleninách s hnisavými ranami s chronickými recidivujúcimi zápalovými procesmi.

Vo väčšine prípadov balzamový záchranca nespôsobuje alergie, ale s individuálnou precitlivenosťou na jednotlivé zložky lieku, nemôžete užívať liek.

Všetky ostatné prípady vrátane tehotenstva a obdobia laktácie nie sú kontraindikáciou pre vymenovanie balzamu. Ak existujú pochybnosti o vhodnosti používania záchranca pri popáleninách, mali by ste vždy konzultovať s lekárom.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Vedľajšie účinky Záchranca pred popáleninami

V zriedkavých prípadoch môže použitie záchranca pred popáleninami spôsobiť menšie vedľajšie účinky:

 • alergické symptómy (vyrážky, pocit pálenia, hyperémia, opuch);
 • dočasná exacerbácia zápalu v rane.

Ak sú vedľajšie účinky silne vyslovené alebo sa objavia iné negatívne príznaky, konzultácia lekára by mala byť povinná.

Obvykle sa vedľajšie účinky vykonávajú nezávisle po niekoľkých dňoch liečby alebo po zastavení používania balzamu.

trusted-source[26], [27]

Dávkovanie a podávanie

Čím skôr sa balzám aplikuje na popáleniny, tým skôr sa uzdraví proces hojenia.

Záchranca z popáleniny sa umiestnil na miesta poškodenia dostatočne hojnej vrstvy kože. Napriek tomu, že balzam záchranca je dosť hustý, keď príde do kontaktu s pokožkou, stáva sa takmer tekutým, čo umožňuje, aby liek prenikol do všetkých poškodených oblastí.

Zvyčajne bolesť začne ustupovať do 5 až 15 minút po okamihu aplikácie drogy. Následne sa na miesto postihnuté popáleninou môže použiť obväz: pomôže to zabrániť tvorbe pľuzgierov a zmien šoku a proces hojenia bude rýchlejší.

Ak je horľavosť dostatočne silná a poškodená oblasť pokožky je špinavá, odporúča sa ju pred aplikáciou lieku opláchnuť studeným prúdom tečúcej vody.

Počas celého obdobia uzdravenia sa záchranca používa 2-3 krát denne, niekedy robia krátke prestávky, aby ranu vyschli a získali prístup kyslíku.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Predávkovať

Po celú dobu, počas ktorej bol záchranca testovaný na popáleniny, sa nevyskytli žiadne prípady predávkovania. Napriek tomu lekári odporúčajú dodržiavať štandardné dávky lieku. Iba v tomto prípade je možné zabezpečiť kvalitatívne a rýchle hojenie rany.

Ak sa rana dlho nezhojí, vždy by ste sa mali poradiť s lekárom o ďalšom liečení.

trusted-source[36], [37]

Interakcie s inými liekmi

Negatívne interakcie lieku medzi záchrancom a inými liekmi neboli zistené, takže sa liek môže bezpečne používať spolu s inými typmi liečby.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Podmienky skladovania

Záchranár sa uchováva v priestorových podmienkach v teplotnom rozmedzí od + 15 ° C do + 25 ° C. Čím je okolitá teplota blízka + 15 ° C, tým lepšia je bezpečnosť lieku.

Hustota masti Záchranný liek závisí aj od teploty okolia. Ak držíte liek v chladničke, potom môže byť stlačenie lieku z trubice pomerne ťažké. V tejto situácii sa odporúča, aby ste trubku držali v rukách na chvíľu.

Bez ohľadu na hustotu masti sa nemenia liečebné schopnosti lieku záchranca.

trusted-source[46], [47]

Čas použiteľnosti

Pri správnych podmienkach skladovania môže byť životný priestor uložený až 2 roky.

Záchranca z popáleniny môže byť použitý v detstve. Liečivo sa vydáva bez lekárskeho predpisu a vzťahuje sa na bezpečné výrobky s prirodzenou kompozíciou.

trusted-source[48]

Farmakologická skupina

Ранозаживляющие мази

Farmakologický účinok

Раноочищающие препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Záchranca z popálenin" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.