Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Škvrny psoriázy: červená, biela, pigmentovaná

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Škvrny pri psoriáze - papuloskvamózna kožná choroba - sa môžu líšiť v ich morfológii, rozložení a závažnosti. Ale pri každej tejto chronickej dermatóze sa jej prvé príznaky objavujú ako erupcie vo forme škvŕn.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Príčiny škvrny so psoriázou

Napriek tomu, že hlavné dôvody, pre tvorbu škvŕn psoriázy nie je úplne umiestnený v modernom dermatológii dodržiavať nejpřesvědčivějšího verziu - autoimunitné hyperproliferáciu a abnormálne diferenciáciu keratínových kožných buniek. Toto potvrdzuje nielen prítomnosť psoriázy v rodinnej anamnéze, ale aj odhalené väzby porúch v tejto patológii s aberáciami genetických lokusov PSORS na 12 chromozómoch.

To znamená, že väčšina silná korelácia stanovená na PSORS-1 lokuse na krátkom ramienku chromozómu 6 v oblasti 6p21.3, kde koncentrované gény kódujúce proteíny, ktoré ovládajú buniek imunitného systému k cudzích génov a poskytuje funkcie ľudskej leukocytárna antigén (HLA).

Najdôležitejšou funkciou ľudskej kože - imunitný, tak v dôsledku genetických faktorov vyvíjať prehnané reakciu lokálneho imunitného systému, čo sa prejavuje vo forme škvŕn pri psoriáze. Miestne ochranná reakcia začína syntézu T- a B-lymfocytov, makrofágov, žírnych buniek, neutrofilov, histiocyty, bazofily zložité cytokinové - zápalových mediátorov: prostaglandíny (E1, E2, T2A); interleukíny IL-5, IL-6, IL-8; leukotriény; tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNFa), ktorý stimuluje tvorbu zápalového zamerania; transformujúci rastový faktor alfa (TGFa) atď.

Navyše samotné keratinocyty, sú zahrnuté v aktivovanom intracelulárne cytokíny autoimunitného procesu začnú syntetizovať zvýšenému rastu-iniciačný bunky interleukíny (IL-1 alfa a IL-1); zvyšovanie rýchlosti epidermálneho rastového faktora syntézy bielkovín (EGF); podporujúce bunkovú proliferáciu nervového rastového faktora (NGF).

Na konci, to všetko výrazne zvyšuje expresiu bazálnych keratinocytov a rýchlosť ich migrácie do horných vrstiev epidermis, ktorý dáva fyziologický proces rohovatenia (kornifikace) v určitých oblastiach pokožky. Ide o patogenézu výskytu škvŕn v psoriáze - lokalizované zhrubnutie stratum corneum. Jeho lamelárna delaminácia (desquamation) na povrchu vyrážky je spôsobená zrýchlenými keratinocytovými keratinocytmi. A v dôsledku aktivácie nervových zakončení zmyslových C-vlákien kože zvyšuje produkciu neuropeptidov, substancia P a kalcitonín vazodilatačné polypeptidové CGRP, ktoré spôsobujú trvalú preplachovací vyrážka - červené škvrny pri psoriáze.

trusted-source[7], [8]

Príznaky

Škvrny pri psoriáze majú niekoľko modifikácií a ich zodpovedajúce príznaky. Keď najbežnejšie vulgárne psoriázou náplasti majú tvar dosiek, ktorý najprv zobrazí vo forme plochých jasne vymedzených erytematózne makuly - zaoblený oválu, s priemerom menším ako 1 cm - alebo husté červené papuly, ktoré sú mierne zvýšené nad zdravú pokožku. Zvyčajne sa objaví na lakťoch, kolenách, dolnej časti chrbta a na hlave (na pokožke hlavy) a potom na iné časti tela, ale je takmer vždy symetrické.

Zvýšenie veľkosti v pokročilom štádiu ochorenia môže tieto červené škvrny pri psoriáze zlúčiť s tvorbou plakov až do niekoľkých centimetrov v priemere. Niektoré červené škvrny sú ohraničené "halo" bledej kože (Voronovov prsteň). Etiológiu tohto príznaku vidia dermatológovia pri uvoľňovaní do krvi látok, ktoré inhibujú zvýšenie hladiny prostaglandínov, ktoré rozširujú kapiláry kože. Avšak keď choroba postupuje, okolité papuly krúžku majú ružovú farbu a sú hranicou oblasti zápalového procesu.

Čoskoro sa škvrny stávajú hustejšie a reliéfnejšie a ich vrchol je pokrytý strieborno-bielymi šupinami (keratinizované kožné bunky podobné vzhľadu stearínu). A takáto plaketa - stearínová škvrna so psoriázou - charakteristickým znakom ochorenia. Inými spôsobmi, rovnako ako ďalší príznak, ktorý je zintenzívniť desquamation po pokuse oškriabať váhy s nehom. Navyše, pod oškrabanými, nadsadenými kožnými bunkami, pacient vidí vlhký, jasný hraničný (koncový) film s intenzívnou ružovou farbou - modifikovanou epidermálnou štruktúrou. A tu je ďalší príznak škvŕn pri psoriáze - príznak Auspitzu vo forme vyčnievajúcich malých kvapiek krvi.

Typ škvrny sa líši v závislosti na fáze lupienky a pri regresii ochorení, znižovať plaku, bielenie, vybijú a prestane byť škrupiny. V tomto kroku, v mieste, kde boli vyriešené plaky sa objaví zmena farby alebo takmer biele škvrny po psoriázy (kvôli absencii melanínu pigmentu v epidermis poškodenia autoimunitného procesu), alebo tmavšie pigmentové škvrny po psoriázy. V poslednom prípade je dôvod, prečo môže byť v dôsledku aktívnejší stave melanocytov (kožné bunky, ktoré produkujú pigment) u jednotlivých pacientov, ako aj s vyššou úrovňou hypofýzy melanokortinu (MSH) a adrenokortikotropného hormónu (ACTH).

Komu sa chcete obrátiť?

Diagnostika škvrny so psoriázou

Okrem typických miest psoriázy môžu vyrážky mať iné morfologické podtypy:

  • veľmi malé, hyperemické papuly, charakteristické pre psoriázu;
  • vyrážka vo forme malých (2 - 10 mm) uzlov s tvarom ochorenia v tvare kvapky (najvýraznejšia u detí);
  • škvrny vo forme krúžkov s neporušenou kožou vnútri (kruhová psoriáza, vo väčšine prípadov sa vyskytuje v pediatrickej praxi);
  • červeno-oranžové škvrny, ktoré nie sú pokryté váhy a chrást zhutní vrstvami špinavo žltá, podľa ktorého plač pokožkou, sú tzv exsudatívne psoriáza;
  • kužeľovitými škvŕn plaku 2-5 cm v rukách a nohách (edém v koži blízkosti oblasti kĺbov) so silnou hyperkeratóza, pripomínajúce ustríc, sa nazývajú rupioidnym lupienka;
  • ak sa malé červené pustuly objavia na červenom mieste psoriázy lokalizovanom na dlaniach alebo podrážkach chodidiel chodidiel, ktoré suché až hnisavé kôry; koža je bolestivá a zapálené miesto spôsobuje pocit pálenia, potom odborníci diagnostikujú pustulárnu formu psoriázy. A s rozšírením postihnutej oblasti a horúčkou môže byť generalizovanou pustulóznou psoriázou.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Odlišná diagnóza

Ako je diagnostika psoriázy a aká je potreba diferenciálnej diagnózy - podrobnejšie pozri publikáciu vulgárnej psoriázy

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Liečba škvrny so psoriázou

Vzhľadom k tomu, systémová psoriáza terapia je v súčasnosti obmedzený na dlhšom používaní len niekoľko liekov mať vážne vedľajšie účinky (o nich sa bude hovoriť ďalej), prostriedky na ošetrenie škvrny psoriázy prostriedky externé použitie, tj. K symptomatickej liečbe psoriázy - najpoužívanejšieho stratégia liečenie pacientov s diagnózou.

Ponúkame podrobnú publikáciu - Psoriáza, v ktorej nájdete opis terapeutických techník vrátane fyzioterapeutického ošetrenia psoriázy.

Čo potrebujete a môžete použiť externe na zníženie škvŕn psoriázy, ktoré sú podrobne uvedené v článkoch - Krémy na psoriázu a nehormonálne masti na psoriázu

A ak miestna liečba nezlepšuje stav kože, potom v arzenáli dermatológov existujú také lieky ako Methotrexate, Cyclosporine a Acitretinum.

Metotrexát je antimetabolit, ktorý potláča imunitný systém, ktorý sa môže predpisovať (perorálne alebo injekčne raz týždenne) dospelým s ťažkými formami psoriázy alebo psoriatickej artritídy. Tento liek pomáha zmierniť symptómy psoriázy v priebehu piatich až šiestich týždňov od začiatku užívania, niektorí však musia užívať metotrexát pol roka. Medzi nežiaduce účinky tohto lieku patrí nevoľnosť, únava, bolesti hlavy, zvýšená citlivosť na slnečné svetlo. Okrem toho existuje významné riziko poškodenia pečene u pacientov užívajúcich metotrexát a približne jedna z dvesto pacientov sa rozvinie ako cirhóza.

Cyklosporín patrí medzi liečivá imunosupresíva a inhibuje aktivitu imunitných buniek, čo spomaľuje proliferáciu keratinocytov. Liečivo zvyčajne poskytuje niekoľko týždňov reliéf a dosiahne stabilnú úroveň kontroly vyrážok v priebehu troch až štyroch mesiacov. Avšak použitie cyklosporínu môže zvýšiť riziko vzniku renálnej dysfunkcie, rakoviny kože a iných závažných patologických stavov.

Liečivo Acitretinum (iný obchodný názov je Neotigazon) je retinoid, derivát vitamínu A, ktorý sa požíva jedna kapsula denne počas dvoch až štyroch mesiacov. Možné vedľajšie účinky sú vyjadrené vo forme hypervitaminózy A (zvýšená krehkosť nechtov, vypadávanie vlasov, odlupovanie pokožky na celom tele, bolesť svalov a kĺbov, zvýšený obsah vápnika v krvi atď.).

Ako alternatíva sa odporúčajú iné retinoidné lieky - izotretinoín (Accutane, Roaccutane) alebo Etretinat (Tigazon). Štandardná denná dávka je 0,1 mg na každý kg telesnej hmotnosti; maximálna doba trvania prijatia je 4 mesiace (s dvojmesačnou prestávkou pred ďalšou liečbou). Retinoidy, rovnako ako iné systémové lieky používané na liečbu psoriázy, sú absolútne kontraindikované počas tehotenstva a laktácie.

Ak máte záujem o alternatívnu liečbu škvŕn pri psoriáze, prečítajte si materiál - Liečba psoriázy v domácnosti

A tiež sa dozviete, čo môže byť prevencia psoriázy


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.