Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vulgarózna psoriáza

Lekársky expert článku

Dermatológ, onkodermatolog
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Vulgarská psoriáza sa považuje za najbežnejšiu formu tejto dermatologickej choroby. Tiež sa niekedy nazýva obyčajný alebo jednoduchý.

Táto patológia sa vyznačuje tým, že na koži sa objavujú papuly pokryté zvláštnymi bielymi šupinami - častice hornej tkaniva.

Epidemiológia

Výsledky rôznych štatistických zisťovaní ukázali, že psoriasis vulgaris sa vyskytuje asi u 2% populácie (napríklad v Dánsku, že sú chorí 2,9% populácie v severnej Európe (vrátane Británia) - 2%, v USA - 1,4% , a v Číne - 0,37%).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Príčiny vulgárna psoriáza

V súčasnosti neexistuje žiadna teória, ktorá by mohla úplne vysvetliť príčiny vulgárnej psoriázy. Preto je táto choroba klasifikovaná ako multifaktorová dermatóza.

Medzi najpopulárnejšie vysvetlenia príčin psoriázy patria:

 • Dedičná príčina - najčastejšie sa diagnostikuje choroba v 2, ako aj v 5 až 6 generáciách. Vysielanie prebieha dvomi spôsobmi: recesívnym a autozomálne dominantným;
 • Metabolické príčiny - choroba sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch. V zásade ide o procesy metabolizmu cholesterolu, enzýmy, rozrušenie RNA a replikácie DNA;
 • Vírusová príčina - bola identifikovaná ako výsledok jednotlivých pokusov vykonaných na králikoch. Po implantácii kožných častíc postihnutých psoriázou sa vyvinula fibróza, ako aj atrofia a iné morfologické modifikácie orgánov. Zároveň však ešte nebolo možné presne určiť, aký druh vírusu spôsobil tieto porušenia.
 • Endokrinná príčina - u mnohých pacientov s diagnózou abnormalít s endokrinným pôvodom. Medzi ne patrí narušenie fungovania gonád a systém hypotalamu-nadobličiek;
 • Neurogénna príčina, ktorá vysvetľuje vývoj psoriázy, je prítomnosť závažných psychických porúch u pacienta.

trusted-source[7], [8]

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory, ktoré môžu vytvoriť priaznivé prostredie pre rozvoj patológie:

 • Diabetes mellitus a ateroskleróza;
 • Poškodenie kože;
 • Vystavenie chemikáliám;
 • Používanie určitých liekov.

trusted-source[9], [10]

Patogenézy

Existujú 2 základné teórie vysvetľujúce mechanizmus výskytu vulgárnej psoriázy.

Prvý z nich vysvetľuje výskyt psoriázy porušením dozrievania a rozdelenia epiteliálnych buniek, čo spôsobuje ich nadmerný rast a zvýšenú proliferáciu. Takže v tomto prípade vznik patológie nastáva v dôsledku porušenia funkcie tkanív a keratocytov. Je potrebné poznamenať, že v tomto agresívne reakcii mononukleárny fagocyty a T-lymfocytov do kožných buniek a ich prenikanie do kože je považovaná za sekundárne odpoveď organizmu na šírenie keratocytov zmenených pod vplyvom ochorenia. Podpora pre túto teóriu je, že liečba tejto patológie pomocou liekov, ktoré zabraňujú množeniu keratocytov (vykazujúca nízky stupeň expozície, alebo vôbec žiadny poskytuje imunomodulačný účinok), poskytuje dobré výsledky.

V druhej teórii tejto patológie je považovaný za jeden z typov imunopatologickej, autoimunitné ochorenie, v ktorom je vývoj zvýšenie rastu a reprodukcie kožných buniek sú sekundárne, pokiaľ ide o vplyv na ne lymfokínov, zápalových mediátorov a cytokínov, ktoré sú produkované bunkami imunitného systému. Proces patológii spojené s penetrácie do kožných buniek pokrývajú chráni telo z výskytu zhubných nádorov a infekcií (napríklad T-pomocných buniek a T-zabíjač). V dôsledku toho je uvoľňovanie veľkého množstva cytokínov, ktoré sú zveľaďovateľmi zápalový proces a urýchlenie proliferácie kožných buniek (medzi nimi aj keratocytov).

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15]

Príznaky vulgárna psoriáza

Zvyčajne vývoj ochorenia postupuje postupne, avšak v niektorých prípadoch dochádza k akútnemu nástupu. Medzi prvými príznakmi vulgárnej psoriázy - výskytu nodulárnej vyrážky na koži, ktorá má červenú alebo ružovú farbu. Takéto vyrážky sa nazývajú papuly - obmedzené v oblasti hustých uzlín, na vrchole ktorých sú stupnice šedo-bielej farby. Nie na každom z nich je viditeľný peeling, ale ak sa pokúsite odškriabať hornú časť papuly, bude ľahké ju zistiť. Vyrážka je zvyčajne nepríťažlivá a dlhodobo sa nachádza na rovnakom mieste pokožky kože. Môže sa lokalizovať pod vlasmi na hlave, na veľkých kĺboch atď.

Etapy

Vulgárna psoriáza má tri štádia vývoja: progresívne, regresívne a stacionárne, z ktorých každá má vlastnú klinickú špecifickosť.

V prípade regresívneho štádia ochorenia sa pozoruje pacient:

 • Zníženie schopnosti odlupovania kože alebo konečného ukončenia tohto procesu;
 • Postupné zmiznutie psoriatických vyrážok a plakov, po ktorých začína vývoj hypopigmentácie (niekedy sa začína rozvíjať hyperpigmentácia);
 • Vývoj psoriatickej triády a negatívna izomorfná reakcia.

Stacionárna fáza

Medzi charakteristické znaky stacionárneho štádia vývoja ochorenia patria nasledovné prejavy:

 • Zastavenie rastu nových uzlín;
 • Zachová sa veľkosť a počet už existujúcich papulov, nie je pozorovaný periférny rast;
 • Mierny stupeň odlupovania povrchu vyrážky;
 • Začína tvorbu belavého okrajom, ktorý obklopuje zväzok vyrážka rohovitej vrstvy (tento proces sa nazýva príznak Voronov) - znamená to, že stacionárna fáza začína posun regresie;
 • Negatívna izomorfná reakcia a výskyt psoriatickej triády.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Progresívna etapa

Pokrok v štádiu psoriázy je charakterizovaný takými prejavmi:

 • Pravidelný výskyt novo vyrážky na koži, ktorá má špecifické erytematózne okraje, na ktorých nie sú žiadne plaky (zatiaľ čo na vyrážke sú);
 • Už existujúce uzliny rastú v dôsledku periférneho rastu (vyzerajú ako hyperemický okraj okolo vyrážok);
 • Takzvaný Koebner reakcia dáva pozitívny výsledok - v poškodených častiach kože, nové uzliny (trauma môže byť spôsobené nuly, bodnutie ihlou spálenie slnkom alebo používanie dráždivých masti);
 • Psoriatické vyrážky sú silne šupinaté, s výnimkou oblasti rastu samotných uzlín;
 • Pozitívna trojica.

Psoriáza z vulgárnych plakov

Plakózna psoriáza je najčastejším typom ochorenia, pri ktorom sa koža zapáli, červená a vločky. Podľa štatistík má približne 4 z 5 ľudí s diagnózou psoriázy iba formu plaku (niekedy sa tiež nazýva psoriáza normálna). Táto patológia je charakterizovaná hrubými červeno-fialovými plakmi, na vrchole ktorých sa objavujú strieborné šupiny. Takáto vyrážka sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela. Výskyt vyrážok spôsobuje bolesť a svrbenie.

Obmedzená a bežná vulgárna psoriáza

Vulgarózna psoriáza je obmedzená a tiež bežná. S obmedzenou formou sa vyrážka objavuje na jednotlivých miestach pokožky a zachytáva maximálne 40% celého obalu. V prípade poškodenia väčšej plochy kože sa patológia označuje ako bežná forma.

Komplikácie a následky

Vulgárna psoriáza môže vyvolať výskyt komplikácií v oblasti kĺbov alebo nechtov. Hrebeňové hroty sú roztrúsené, na nich sú dierky. Často sa postupne odlupujú a úplne odpadajú. Pod klincami sa začína hyperkeratóza - tento príznak sa tiež nazýva "olejová škvrna".

Komplikácie kĺbov z psoriázy môžu byť dosť vážne. Vznikajú rôzne artropatie, kvôli čomu je pacientovi ťažšie dať pohyb, najmä ráno, po spánku. Existuje deformácia kĺbov, hlavne medzi falangemi prstov - je to zakrivenie, atrofia, kvôli ktorému človek stráca schopnosť vykonávať dokonca bežné pohyby.

Na strane národného zhromaždenia sú komplikácie ako depresia, apatia a neustály útlak spolu s ľahostajnosťou k všetkému. Komplexy sa môžu rozvíjať (najmä u malého dieťaťa), takže je potrebné pozorovať psychologa.

trusted-source[23], [24], [25]

Diagnostika vulgárna psoriáza

Zvyčajne sa diagnostikuje chronická forma vulgárnej psoriázy jednoduchá - choroba má charakteristické vonkajšie prejavy, takže diagnóza nespôsobuje ťažkosti. Konkrétne postupy diagnostiky, ako aj krvné testy na túto chorobu neexistujú.

Typickým prejavom chronickej formy vulgárnej psoriázy je, že škrabanie plaku ľahko spôsobuje krvácanie.

trusted-source[26], [27], [28]

Analýzy

V prípade rozsiahleho formou ochorenia, alebo v prípade, že je v pokročilom štádiu, odchýlky môžu byť detekované tým, že krvné vzorky po štúdie, ktoré odhalila prítomnosť zápalových, autoimunitných a reumatických procesov (vývoj leukocytóza, a okrem toho má zvýšenú hladinu SOE, stanovenie C-reaktívneho proteín atď.) a okrem týchto endokrinných a biochemických porúch.

Na potvrdenie diagnózy a vylúčenie iných dermatologických ochorení možno vykonať kožnú biopsiu. V tomto prípade je možné identifikovať:

 • Nezrelosť a zahustenie keratocytovej vrstvy;
 • Znaky zrýchlenej reprodukcie keratocytov, ako aj imunokompetentných útvarov;
 • Masívna penetrácia makrofágov, rozvetvených buniek a tiež T-lymfocytov do poškodenej kože;
 • Proces výskytu nových krvných ciev v kožnej vrstve pod plakmi psoriázy sa zrýchľuje.

trusted-source[29], [30], [31]

Odlišná diagnóza

Vulgárna psoriáza sa musí odlíšiť od dermatóz: nodulárny syfilis, ploché červené lišajníky a Reiterov syndróm; Okrem toho, so seboroickým ekzémom a dermatitídou, ružovým lichenom a neurodermatitídou. Malo by sa tiež odlíšiť od folikulárnej alebo parafolikulárnej keratózy a parapsoriázy, hubového granulómu v infiltrovanej plakovej fáze a DKV.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba vulgárna psoriáza

Vulgárna psoriáza sa môže liečiť rôznymi spôsobmi. Všetky otázky týkajúce sa výberu metód liečby a jej schémy, ako aj výber liekov, dávkovania a ďalšie podrobnosti sa určujú pre každého pacienta individuálne. Pre každý z nich sa berie do úvahy závažnosť priebehu ochorenia a jeho prevalencia, absencia / prítomnosť akýchkoľvek sprievodných ochorení, ako aj kontraindikácie atď.

V nemocničnom režime zahŕňa proces liečby tieto postupy:

 • Detoxifikácia organizmu pacienta;
 • Systémové používanie liekov;
 • Implementácia lokálnej terapie.

Ak sa ochorenie vyskytuje v lokálnej forme alebo má priemerný stupeň závažnosti, terapia sa môže vykonať na ambulantnej báze. V tomto prípade sa používajú väčšinou miestne lieky. Výber špecifických liekov sa vyskytuje v závislosti od štádia ochorenia. Používané môžu byť hormonálne aj nehormonálne lieky.

Lekárstvo

V stacionárnom režime sa vykoná nasledujúca úprava.

Ak sa u pacienta objaví vysoký krvný tlak, dostane mu vnútrosvalovo síran horečnatý.

Ak sa psoriáza vyvíja v exsudatívnej forme, predpisujú sa diuretiká.

Ak má pacient vážne svrbenie a tendenciu k alergickej reakcii, mali by sa používať antihistaminiká ako Suprastin, Tavegil alebo Dimedrol.

Systémová liečba glukokortikosteroidov v našej dobe sa takmer nepoužíva, pretože to zvyšuje riziko nežiaducich reakcií a komplikácií. Preto sú predpísané len v prípadoch, keď iné metódy neposkytli pozitívny výsledok.

V prípade závažného priebehu patológie sa na liečbu používajú cytostatiká - metotrexát a cyklosporín, ako aj retinoidy - acitretin.

Aj počas liečby sa v súčasnosti čoraz častejšie začali používať lieky obsahujúce monoklonálne protilátky: ako napríklad Ephalizumab alebo Infliximab.

Pokiaľ ide o rovnaké miestne lieky, ich použitie by malo byť opatrné. Keď sa ochorenie zhoršuje, nie je možné liečiť podráždenú pokožku mastmi so silným účinkom a vysokou koncentráciou. Účinne to sú prostriedky ako frakcia ASD, naftalánová pasta a lanolínový krém. Ale hormonálne masti by sa mali používať len na krátky čas.

V ambulantnom režime sa používajú hormonálne lieky vrátane glukokortikosteroidov vo forme gélov, krémov a emulzií a lotion (ako je Hydrokortizón alebo Elokom). Používajú sa aj nehormonálne prostriedky - antralín, dithranol, tazaroten a kalcipotriol. Kombinované miestne lieky - Lococortentar a Belosalik - tiež účinne fungujú.

Vitamíny

V priebehu liečby sa nutne používajú prostriedky, ktoré zlepšujú bunkový metabolizmus v tele: ide o vitamíny zo skupín B a C a tiež o P a A, E a D.

Fyzioterapeutická liečba

Medzi spôsoby fyzioterapeutického ošetrovania vulgárnej psoriázy patria:

 • electrosleep;
 • magneto-, a tiež magnetickým laserom;
 • UV-ožarovanie, rovnako ako PUVA.

Ak má pacient akútny štádiu ochorenia, nesmú sa používať postupy UV ožiarenia a PUVA sa vykonáva v obmedzenom počte as opatrnosťou.

Alternatívna liečba a liečba bylinami

Ak chcete zvýšiť účinnosť terapeutickej liečby, môžete použiť alternatívne metódy liečby. Napríklad pridajte extra teplé kúpele z extraktov a infúzií bylín - ako je nechtík, harmanček alebo borovica. V tomto prípade nemôžete používať žuvačky počas kúpania, a tiež sa sami utierate ručníkom, obmedzujúc sa len na blotovanie. Je to nevyhnutné, pretože na pokožke v dôsledku trenia môže dôjsť k mikrotraume, čo zvyšuje riziko exacerbácie ochorenia, ako aj možné pripojenie akýchkoľvek sekundárnych infekcií.

Niektoré ďalšie recepty, ktoré pomáhajú pri liečbe psoriázy:

Vezmite 20 g koreňového sassaparilla a trvajte na nich v 1 litri čistej vody po dobu 8 až 10 hodín, potom trstinovú varenie asi 20 minút a potom napnite. Polovica vývaru by mala byť opitá horúca a druhá - do 24 hodín. Dĺžka trvania kurzu je 20 dní.

Kožné oblasti postihnuté psoriázou by mali byť mastné s popolom z bokov divokej ruže, ktoré by sa pred tým mali zmiešať s ropou v rovnakom pomere.

Tinktúra čiernej sleziny (2 lyžičky na 5 litrov vody). Potrebujete piť 3 r. / Deň. Na 0,5 zásobníku. Namiesto tinktúry z elderberry môže byť použitá jedľa.

Rozdrviť mladé koše na slnečnicu, potom nalejte biele víno a potom trvajú dva dni. Pripravte si tinktúru a navlhčite ho zapálenými oblasťami pokožky. Tiež je možné im uložiť obväzy, ktoré zostanú po dobu 2-3 hodín, ak sa na tvári objavia vyrážky, táto tinktúra sa môže umyť.

trusted-source[37], [38], [39], [40]

Homeopatie

Homeopatický liek Dulcamara-plus sa používa v prípade akútnej formy vulgárnej psoriázy.

Medzi kontraindikáciami: precitlivenosť na homeopatické zložky lieku, ako aj vek pod 18 rokov.

Liek by sa mal užívať výlučne na predpisovanie homeopátu. Granuly by mali byť umiestnené pod jazyk a potom ich mali chvíľu rozpustiť. Nemali by sa žuvať, rovnako ako pitie s vodou. Potrebujete konzumovať liek pol hodiny pred jedlom alebo 1 hodinu po nej. Dávka je zvyčajne 8 peliet trikrát denne. Liečebný kurz môže trvať až 30 dní, ale až po povinnej konzultácii s dermatológiou.

Medzi nežiaducimi reakciami na liek - niekedy pacient môže mať alergiu. V tomto prípade sa bude musieť poradiť s dermatológiou.

Medzi homeopatických liekov pre psoriázy sú tiež pomáhajú nástroje ako Loma Lux psoriázy (príjem závisí od hmotnosti pacienta a 0,5-2 čajová lyžička na lačný žalúdok ráno) a Poliderm (jesť trikrát denne po dobu 3-5 granuly počas 5 až 6 mesiacov).

Diéta

Aby sme sa zbavili vulgárnej psoriázy, je to možné len za normalizácie denného režimu a tiež s úpravou stravného. Je potrebné odstrániť z potravy potravinové výrobky, ktoré obsahujú zložky ako uhľohydráty (ľahko stráviteľné), ako aj žiaruvzdorné tuky. Strava s vulgárnou psoriázou zahŕňa aj odmietnutie korenistých potravín, soli, rôznych korenín, polotovarov a potravín so zvýšenou alergénnosťou. Okrem toho sa musíte vzdať jedla s farbivami a potravinárskymi prísadami, nakladanými a údenými výrobkami, ako aj alkoholom.

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Prevencia

Ako prevencia psoriázy sa prijímajú tieto opatrenia:

 • Zabránenie stresu;
 • Stabilizácia metabolického procesu v tele;
 • Včasné odstránenie sprievodných ochorení;
 • Zabránenie infekcii streptokokmi, stafylokokmi, rôznymi vírusmi atď.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49]

Predpoveď

Vulgárna psoriáza má pomerne priaznivú prognózu, ale malo by sa pamätať na to, že neexistuje istota o trvaní ochorenia, ako aj obdobiach exacerbácie a remisie. Vyrážky na pokožke môžu existovať dlhú dobu, a to z dlhodobého hľadiska, ale zvyčajne obdobia exacerbácie sa menia s obdobiami, kedy dochádza k zlepšeniu a klinickému zotaveniu. Značná časť pacientov, najmä tých, ktorí nevykonali systémovú intenzívnu starostlivosť, prekonali dlhodobé spontánne klinické zotavenie.

trusted-source[50], [51], [52]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.