Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Maliny na cukrovku typu 1 a typu 2

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

Medzi mnohými druhmi bobúľ sú maliny obzvlášť populárne nielen pre svoju vynikajúcu chuť, ale aj pre ich nepochybné výhody. Vzhľadom na nízky glykemický index je malina na cukrovku veľmi vhodná pre stravu zameranú na stabilizáciu hladiny cukru v krvi.

Posledné štatistiky ukazujú, že 30,3 milióna ľudí alebo 9,3% americkej populácie trpí cukrovkou. Okrem toho v súčasnosti trpí cukrovkou na svete 347 miliónov ľudí a predpokladá sa, že do roku 2030 bude siedmou hlavnou príčinou smrti. [1]

Profil výživy červených malín a ich polyfenolických zložiek (t. J. Antokyanínov a ellagitanínov / metabolitov) z nich robí kandidátov na pravidelné začlenenie do diét zameraných na zníženie rizika cukrovky. [2]

Výhody a poškodenie malín pri cukrovke

Nie je zbytočné, že obyčajné červené maliny (Rubus idaeus) sa považujú za skôr vodnaté bobule, pretože v 100 g čerstvých bobúľ dosahuje obsah vody takmer 86 g a množstvo vlákniny je 6,5 g. Je zrejmé, že obsah kalórií je nízky: na 100 g - 52 kcal, čo je päťkrát nižšie množstvo bieleho chleba a jeden a pol krát menej ako uvarené zemiaky.

Väčšina z týchto bobúľ obsahuje draslík (152 mg / 100 g), potom fosfor (29 mg), vápnik (25 mg) a horčík (22 mg). Obsah železa v 100 g nepresahuje 0,7 mg; takmer toľko mangánu a o niečo menej zinku. Existuje meď (0,09 mg / 100 g) a selén (0,2 μg / 100 g). Medzi vitamínmi na prvom mieste je kyselina askorbová (26,2 g / 100 g) a vitamín B4 alebo cholín (12,3 mg / 100 g). Ak vitamín C chráni bunky pankreasu pred oxidačným stresom, potom sa vitamín B4 nezúčastňuje iba na metabolizme uhľohydrátov, ale tiež zlepšuje stav pankreatických β-buniek produkujúcich inzulín. [3]

K dispozícii sú tiež vitamíny ako alfa-tokoferol, niacín, pantoténová a listová kyselina, pyridoxín, tiamín, riboflavín, karotén (provitamín A) a vitamín K.

Aby však bolo možné kladne odpovedať na otázku, či sa maliny môžu konzumovať pri cukrovke, čo možno najrozumnejšie a nespochybniteľné, je potrebné uviesť množstvo cukru.

Keď odborníci na výživu odporúčajú maliny ako zdravé jedlo pre pacientov s diabetes mellitus 1. A 2. Typu as  gestačným diabetom , riadia sa tým, že glykemický index tohto bobúľ je nízky (25) a že iba 4,4 g cukrov je obsiahnutých v 100 g bobúľ. Zároveň sa fruktózou, v ktorej nie je obsiahnutý inzulín, podieľa 53% (2,34 g); 42% (1,86 g) je glukóza (dextróza) a zvyšok je sacharóza.

Na porovnanie: v rovnakom množstve jahôd alebo melónu je cukor asi 6 g (v tomto prípade 72% vo forme fruktózy v melóne a 42% v jahodách); broskyňa - 8,6 g (fruktóza 65%); marhuľa - 9,3 g (7,6% fruktózy); oranžová - 9,4 g (27% fruktózy); čučoriedky - 7,3 g (49% fruktózy); tmavé hrozno - 18,1 g (42%).

Je zrejmé, že tieto údaje nám umožňujú dať správnu odpoveď na otázku. Zvyšuje malina cukor? V porovnaní s inými výrobkami uhľohydrátov sú maliny oveľa menej príčinou zvýšenia hladiny cukru v krvi. Štúdie navyše preukázali, že konzumácia týchto bobúľ u pacientov s cukrovkou 2. Typu pomáha znižovať hemoglobín hemoglobínu glykémie (HbA1c) a zvyšuje citlivosť na inzulín. Ako sa navrhuje, je to dôsledok vystavenia účinkom malínových flavónových derivátov - antokyanov (najmä kyanidínu), ktoré sa nachádzajú aj v čučoriedkach, ostružinách, jahodách, čerešniach a tmavom hrozne.

A teraz niečo o ďalších biologicky aktívnych zložkách, ktoré určujú výhody malín pri cukrovke. Prítomnosť rastlinných polyfenolov, trieslovín, derivátov kyseliny hydroxybenzoovej a hydroxyškoricovej a ďalších zlúčenín je cenná pre svoje zloženie. Červené maliny majú jedinečný polyfenolický profil, ktorý sa vyznačuje predovšetkým obsahom antokyanov a ellagitanínov. Antokyany sú flavonoidné zlúčeniny a majú základný skelet C6-C3-C6. Sú zodpovedné za jasne červenú farbu červených malín. Kyanidín-3-sosforozid, kyanidín-3, 5-diglukozid, kyanidín-3- (2 G-glukozylrutinozid), kyanidín-3-glukozid, kyanidín-3-rutinozid, pelargonidín-3-shorforid, pelargonidín-3- (2 G) p-glukozylrutinozid), pelargonidín-3-glukozid a pelargonidín-3-rutinozid sú hlavnými antokyanínmi v červenej maline. [4]

Štúdia potenciálnych terapeutických možností fytoestrogénového antioxidantu genisteínu (4,5,7-trihydroxyizoflavónu), ktorý je tiež prítomný v malinách, odhalila schopnosť tejto zlúčeniny nielen znížiť tvorbu tukových buniek, ale tiež inhibovať prenos glukózy do nich pomocou membránových transportérov (GLUT)., Pokusy tiež preukázali pozitívny vplyv genisteínu na stav pankreatických ß-buniek, čo pomáha znižovať hyperglykémiu.

Navrhovaný mechanizmus na zníženie postprandiálnej glukózy je obmedziť príjem glukózy inhibíciou aktivity a-amylázy a a-glukozidázy. V porovnaní s inými výťažkami z bobúľ boli extrakty z červených malín najúčinnejšie pri inhibícii a-amylázy. [5]

Ďalší fenolický antioxidant je v malinách a je to resveratrol (každý vie, že je hojný v tmavom hrozne), ktorý preukázal nielen jeho protizápalovú aktivitu, ale aj schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi a glykovaného hemoglobínu pri cukrovke 2 typu.

Nakoniec maliny obsahujú tylirozid - glykozidový flavonoid, ktorý podľa predbežných štúdií môže pomôcť obéznym diabetikom zvýšiť aktivitu hormónu tukového hormónu adiponektínu a normalizovať hladinu glukózy v krvi, inzulínu a lipidov.

Štúdie na diabetických zvieracích modeloch potvrdzujú údaje in vitro, ktoré ukázali, že 5-týždňový príjem kyanidín-3-glukozidu (0,2% z potravy) znížil glukózu na lačno a zlepšil citlivosť na inzulín, merané pomocou inzulínu alebo glukózy. Test tolerancie v porovnaní s kontrolnými skupinami. [6]Účinky na metabolické parametre boli sprevádzané znížením expresie génov zápalových cytokínov v bielkom tukovom tkanive a zvýšenou hladinou glukózového regulátora 4, ale nie adiponektínu. [7]

Štúdie ukazujú, že zložky červených malín majú biologickú aktivitu, ktorá môže mať klinický význam pri prevencii alebo liečbe cukrovky. Štúdie in vitro a na zvieratách in vivo preukázali antioxidačné, protizápalové a senzibilizujúce účinky na inzulín v tkanivách, najmä v tukovom tkanive. Tieto účinky viedli k zníženiu glykémie a glykovaných proteínov. [8] Zvýšená sekrécia inzulínu pankreatickými p-bunkami je ďalším dôležitým mechanizmom na kontrolu hladín glukózy a na spomalenie progresie ochorenia. 

Poškodenie malín pri cukrovke môže byť v prítomnosti alergie alebo narušenia metabolizmu kyseliny močovej - s ukladaním jej solí (urátov) v blízkosti kĺbov a dny.

Neodporúča sa jesť maliny pri chronickom zlyhaní obličiek, ako aj v obdobiach exacerbácie zápalových ochorení žalúdka a pacientov s bronchiálnou astmou aspirínu (pretože bobule obsahujú kyselinu salicylovú - 5 mg / 100 g).

Odborníci varujú, že maliny obsahujúce látky triedy fytoetrogénov sú kontraindikované v prípade endometriózy alebo maternicového myómu, ako aj pri onkologických ochoreniach hormonálne senzitívnych orgánov: mliečnych žliaz, maternice, vaječníkov.

O tom, ktoré bobule sú užitočné pre diabetes mellitus typu 1, 2, ďalšie podrobnosti v publikácii -  Bobule pre diabetes mellitus typu 1 a 2: ktoré bobule sa môžu a nemali by sa konzumovať?

Ak neviete, ako nahradiť maliny za cukrovku, prečítajte si:

Malinové listy na cukrovku

Listy Rubus idaeus sa používajú univerzálne ako prostriedok na nápravu po stáročia: pri prechladnutí a horúčke, srdcových problémoch a vysokom krvnom tlaku, črevných rozrušeniach, anémii, menorágii, rannej chorobe počas tehotenstva a na zmiernenie pôrodu a zníženie krvácania po pôrode.

Listy malín obsahujú triesloviny (deriváty kyseliny ellagovej) a flavonoidy. Ktorého množstvo je vyššie ako v plodoch. Zahrnuté sú tiež organické karboxylové, fenolické a hydroxybenzoové kyseliny; terpenoidy, glykozidy atď.

[9]Listy malín patria do liekopisných rastlín, štúdie preukázali bezpečnosť ega  a mnoho endokrinológov odporúča svojim pacientom používať listy malín na cukrovku 2. Typu a gestačný diabetes  [10]- na zníženie hypoglykémie a inzulínovej rezistencie - vo forme bylinných odvarov, infúzie alebo čaju. 


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.