Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Koža a sliznica kožu spália z mangánu

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 17.06.2018

Mangán sa často používa ako pohodlný a jednoduchý dezinfekčný prostriedok. Roztok tohto prášku má vynikajúce antiseptické a deodorizačné vlastnosti, čo umožňuje jeho použitie na liečbu určitých kožných alebo vnútorných ochorení a poranení. Musíte však mať na pamäti, že zneužívanie drogy môže spôsobiť popáleniny z manganistanu draselného.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Príčiny spáliť z mangánu

Medzi príčiny popálenia: používanie príliš koncentrovaného roztoku na ošetrenie pokožky a okrem toho náhodné požití roztoku (najčastejšie u detí). V tomto prípade je možné chemické spálenie pažeráka a jeho slizníc, ako aj žalúdka; manganistan draselný môže spôsobiť najsilnejšiu otravu jedlom.

trusted-source[6], [7], [8]

Patogenézy

Dôležité v patogenéze akútnej vyhorenia manganistanu sa vypaľovať účinok tejto látky na sliznicu, ktorá sa prejavuje pri plákanie, alebo douching silný roztok, alebo v dôsledku vnútorného príjmu. Cauterizujúci účinok spôsobuje dyspepsiu a navyše môže viesť k vzniku šoku alebo mechanickej asfyxie spôsobenej edémom laryngu. Po absorpcii cez slizničnej manganistý kyselina vykazuje toxický účinok na CNS, obličiek a pečene a maternice (jeho kontraktilné funkcia je zosilnený) a respiračné funkcie krvi (hemoglobínu konverzie mettemoglobin).

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Príznaky spáliť z mangánu

Prvé príznaky popálenia tráviaceho traktu sa objavia hneď po vniknutí mangánu do tela. Priraďte nasledujúce príznaky:

  • Ostrú bolesť, rovnako ako pocit pálenia v hrudníku;
  • Výsledkom laryngeálneho edému je začatie zadusenia, nedostatok vzduchu;
  • V ústnej dutine, ako aj na perách sú stopy nekrózy tkanív s rozvojom nekrózy a popálenín;
  • Kvôli spazmu dýchacieho traktu a hltanu sa pacientovi ťažko prehĺta;
  • Zvyšuje sa slinenie;
  • Vracanie začína, často je tam krv. Podobným spôsobom odmieta telo chemické zložky, ktoré sú uväznené.

V prípade kontaktu s očami kryštály mangánu, ktoré prenikli do spojivkového vaku, spôsobujú popáleniny rohovky a spojovky. Symptómy sú závažné lachrymácia, bolesť a strach zo svetla. Z vonkajšieho hľadiska sa spojivka stáva tmavo hnedou, drsnou a okrem toho začína bobtnať. Rohovka nadobúda rovnakú farbu a jej lesk sa znižuje. Taktiež klesá videnie.

trusted-source[18], [19], [20]

Horieť z mangánu u dieťaťa alebo novorodenca

V prípade detskej choroby s ovčími kiahňami začína od prvého dňa vo vani plnenom slabým roztokom mangánu. Navyše novorodenci, ktorí zatiaľ nezahojí pupok, sa premyjú podobným spôsobom (pomocou mierne ružového roztoku). Súčasne pri spracovávaní pupka je však potrebné použiť nasýtený roztok - jasnú ružovú farbu.

Vo všeobecnosti lekári neodporúčajú používať toto riešenie na kúpanie detí, pretože v bezpečných koncentráciách je ako dezinfekčný prostriedok zbytočný a koncentrácia potrebná na dosiahnutie takého účinku je zapálená.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Vypaľte z manganistanu draselného na vaginálnu sliznicu

Dúchanie nadmerne koncentrovaným roztokom mangánu môže spôsobiť veľmi vážne popáleniny na sliznici, ktoré budú v budúcnosti lekári považovať za vrecká erózie. V niektorých prípadoch sa v dôsledku tohto postupu vyvinuli pacienti s vaginitídou.

trusted-source[25]

Komplikácie a následky

Medzi komplikácie a následky manganistanu draselného spáliť pažeráka: nevoľnosť a vracanie, kašeľ, hnačka s krvou, a ďalšie príznaky hemoragickej kolitídy. Keď sa začne bobtnat laryngálna sliznica, môže sa objaviť dusenie a zadusenie s modrou kožou. Keď sa manganistan draselný absorbuje do slizníc, začne motorické vzrušenie, rovnako ako fenomény charakteristické pre parkinsonizmus. S rozvojom methemoglobinémie začína cyanóza dyspnoe.

V prípade, že otrava pokračuje k pokroku, začať vykazovať príznaky, ako je spaľovanie šok, a okrem toho, renálne alebo pečeňové zlyhanie pri akútnej (evanjelium ochorenie, chronická hepatitída, hematúria, a anúria), kollaptoidnye alebo kŕčovité reakcie, a navyše bronchopneumónie. Tehotná žena môže mať potrat.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Diagnostika spáliť z mangánu

Vypaľovanie z manganistanu draselného diagnostikovaná prítomnosť charakteristických znakov: bolesti v krku pri prehĺtaní, slinenie, zvracanie, ktoré môžu byť krvné zrazeniny alebo pruhy, bolesť "žalúdok", krvavou hnačkou. Bodové popáleniny z šošoviek manganistanu draselného sú viditeľné na kožu-krk, tvár, hrudník, ramená. Sliznica získa hnedo-fialový odtieň, na nich sa objavujú krvácavé erózie.

Pri ťažkých popáleninách je diagnostikovaný laryngeálny edém, kvôli ktorému sa hlasová medzera zužuje prudko, čo spôsobuje asfyxiu (v tomto prípade je potrebná okamžitá tracheotómia). Výskyt kŕčov spolu s excitáciou motora je známkou poškodenia mozgových toxínov. Krvný test ukazuje zvýšenie hladiny methemoglobínu.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba spáliť z mangánu

K liečbe pažeráka horieť manganistanu draselného potreba žalúdka prania (v rovnakom čase potrebnú pre vypláchnuť ústa a hrdlo) 2 litre vody, ktorá obsahuje 3% roztoku H2O2 (100 g), a 3% kyseliny Ethanovho (200 g) , Peroxid spolu s kyselinou pôsobí ako redukčné činidlo, čím pôsobí ako protilátka proti mangánu a zabraňuje vzniku žieravých alkalických látok spolu s atómovým kyslíkom.

Tento postup by sa mal opakovať, kým sa voda na pranie nezmení. Sliznicová ústna dutina, ako aj jazyk a ďasná je potrebné otrieť utierkou, ktorá je predbežne zvlhčená v rovnakých roztokoch (pomery 1 až 1). Spolu s tým by mal pacient piť 5% roztok tiosíranu sodného (počas prvých 30 minút 1-2 zásobníky). Môžete tiež umyť žalúdok teplou vodou, ktorá sa pridáva s aktívnym uhlím (10-15 g na 1 liter kvapaliny) a 1% roztokom tiosíranu sodného. Po dokončení pracích postupov je potrebné vziať ricínový olej, ktorý pôsobí ako preháňadlo.

V prípade popálenia očí sa má pod spojivou podať injekcia 1 ml 5% roztoku vitamínu C a za viečka by sa mal umiestniť sulfónamid alebo masť založená na antibiotikách. Ďalej sa v priebehu liečby podávajú očné kvapky pomocou kortikosteroidov, rovnako ako antibakteriálne kvapky.

Čo robiť so spálením z manganistanu draselného?

V prípade popálenia pokožky manganistanom draselným je potrebné poškodenú oblasť ochladiť tečúcou studenou vodou alebo ju zakryť snehom / ľadom. Chladenie môže zmierniť akútnu bolesť. Ak má popálenie prvý stupeň, bolesť zmizne po ochladení a popálenie sa bude podobať iba odlupovaniu kože na mieste lézie. V prípade ťažkých popálenín pomôže ochladzovanie okrem zmierňovania bolesti zabrániť potenia plazmy, takže sa na koži nezobrazia veľké bubliny.

V prípade popálenia očí, musíte starostlivo a starostlivo odstrániť mangánové kryštály z spojivkového vaku. Ak to chcete urobiť, umyte oči 5% roztokom tanínov (ak nie, použite silný čaj).

Lekárstvo

V prípade popálenia potravín na zníženie bolesti sú pacientom predpísané omamné lieky proti bolesti, ako aj tekuté (na pitie) obsahujúce 0,5% roztoku novokainu. Aby sa zabránilo riziku krvácania, pacienti užívajú lieky s vápnikom a tiež vikasolom. Ak má pacient methemoglobinémiu, dostáva injekciu roztok metylenovej modrej.

Ak dôjde k šoku, vykoná sa transfúzia plazmy, krvi a tiež ich náhrad. Okrem toho sa pacientovi podáva hydrokortizón acetát a vazokonstriktívne lieky (metazón, ako aj norepinefrín hydrogénartrát).

Aby sa zabránilo rozvoju zlyhania obličiek, prebieha bilaterálna paranefrická blokáda neokauínu. Na odstránenie záchvatov sa používajú barbituráty s krátkym účinkom (ako je hexenal alebo thiopental sodný).

Vitamíny

Pri ošetrení vykonáva intenzívna vitamín: vitamín B1 (2,5% roztok v dávke 1 ml 2,5% / m), vitamín B12 (v dávke až 1000 mg / deň.), Vitamín B6 (5% roztok, 3 ml dávkami in / m), vitamín C (40% roztok glukózy (500 mg s 20 ml) IV), vitamín A (denná dávka 50-100 tisíc IU IM).

Alternatívna liečba

Umiestnite léziu na mazanie oleja (vhodný pre rakytník, zeleninu atď.). Okrem toho môžete použiť ako masť žĺtok alebo proteín z kuracích vajec. Tiež na spaľovanie dal strúhané surové zemiaky (1 ks), A navyše, v niektorých prípadoch posypeme sóda.

Ak chcete odstrániť bolesť, môžete použiť glycerín, ktorý lieči spálené miesto. Niekedy sa na kožu aplikuje kyslá kapusta, ktorá sa často musí nahradiť.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Prevencia

Preventívne opatrenia pri kúpaní dieťaťa v roztoku manganistanu draselného:

  • Látka musí byť čerstvo pripravená a tiež opatrne prefiltrovaná. Je potrebné zriediť prášok v malom množstve kvapaliny, aby získal červený odtieň, a potom je dobré napätie. Výsledná zmes by sa mala do kúpeľa pridať vodou, kým sa nestane bledom ružovom odtieni;
  • Je prísne zakázané nalievať kryštály manganistanu draselného do kúpeľa, pretože to môže spôsobiť ťažké popáleniny, ak sa pokožka dostane do kontaktu s nerozpustenou látkou.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44]

Predpoveď

Spálenie z manganistanu draselného na pokožke sa nepovažuje za smrteľné, ale keď ho dostanete, mali by ste stále konzultovať s lekárom, pričom sa nebudete spoliehať iba na alternatívne lieky. Prognóza môže byť nevýhodné, takže v prípade pažerákového popálenia, ak ste (alebo vaše dieťa) náhodnom požití kryštály manganistanu draselného alebo pili jeho vysoko koncentrovaný roztok, mali by ste okamžite zavolať sanitku, aby nedošlo k vážnym následkom.

trusted-source[45]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.