Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Vyhorené žihľavé dieťa a dospelý: prospech alebo ublíženie

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Pri pobyte v prírode je riziko spálení z rastlín, ktoré spôsobujú podráždenie pokožky, pomerne vysoké. Jedným z týchto rastlín je žihľava. Treba však poznamenať, že prax ukazuje, že ak nie je žiadna alergia na takéto poškodenie, žihľavka nie je pre človeka nebezpečná. Ak viete, ako konať pri takomto traume, odstránenie nepohodlia a predchádzanie následkom nebude ťažké.

Je žihľava užitočná?

Keď ste dostali žihľavu, nemusíte sa obávať, lebo môže dokonca ťažiť aj telo. Takéto popáleniny prispievajú k zlepšeniu krvného obehu, oslabujú rôzne zápaly a navyše pôsobia ako preventívne činidlá proti chorobám, ako je reumatizmus alebo artritída. Preto ľudia často dokonca špecificky pestujú žihľavy doma, používajúc jej mladé klíčky na zlepšenie svojho zdravia.

Príčiny Vyhorené žihľavé dieťa a dospelý: prospech alebo ublíženie

Aký je dôvod pre žihľavu? To je ochranný mechanizmus tejto rastliny, s pomocou ktorej sa snaží chrániť pred možným stravovaním bylinožravcov. Na svojich listoch a stonkách sú špeciálne horiace vilky špicatého tvaru s malým vakom na základni. V dôsledku akéhokoľvek nárazu špička tejto villi prepichne kožu a obsah vrecka prechádza piercingom do kože, čo vyvolá vznietenie v mieste kontaktu. Celulárna džúsová šťava obsahuje niekoľko prvkov, ktoré majú dráždivé vlastnosti:

 • histamín, ktorý je vodičom zápalových reakcií;
 • serotonín s cholínom;
 • kyselina mravčia.

Všetky tieto látky môžu spôsobiť popáleniny na koži, prejavujúce sa vo forme veľmi nepríjemných symptómov.

Príznaky Vyhorené žihľavé dieťa a dospelý: prospech alebo ublíženie

Priamy kontakt s rastlinou spôsobuje okamžitú kožnú reakciu. Prvým znakom je ostrý bolesť, zvyčajne po piatich až desaťminútovom zmiznutí. Ďalej na spaľovanom mieste sa zvyšuje teplota, dochádza k začervenaniu a navyše má malý edém. Svrbenie začína a na koži sa vytvárajú charakteristické popáleniny s žihľavými pľuzgiermi.

Blistre po spálení žihľavy

V prípade pľuzgierov po spaľovaní by sa na liečbu kyselinou boritou mala použiť žihľavka (roztok by mal byť 1%). Musí sa riediť v rovnakých pomeroch s vodou a vytvárať pleťové vody, ktoré ošetrujú miesto horenia.

trusted-source[1], [2], [3]

Horúčka horí u detí

Vzhľadom na to, že koža detí z dôvodu ich veku ešte nemá účinnú ochrannú bariéru, sú oveľa citlivejšie na popáleniny - ich citlivá a citlivá pokožka kopřivy poškodzuje oveľa viac. Popálené plochy sčervená a začne svrbieť hrozne, a deti (najmä veľmi malé) a nemusí uvedomiť, že hrebeňové rany v každom prípade to je nemožné - vďaka tejto bolesti stanú ešte silnejší, čo spôsobuje dieťaťu ešte väčšie nepohodlie. Preto je potrebné zabrániť takémuto vývoju vopred, rýchlo pomôcť dieťaťu - na to môžete použiť aj lieky, ako aj metódy alternatívnej medicíny.

Komplikácie a následky

Ako komplikácia spálenia žihľavy v určitej kategórii ľudí (najmä u detí) sa môže vyvinúť pomerne ťažká alergická reakcia. Vykazuje sa vo forme takýchto symptómov:

 • zvýšenie teploty;
 • pocit slabosti;
 • na pokožke sa objaví edém;
 • srdcový rytmus sa urýchľuje;
 • začína dýchavičnosť.

trusted-source[4], [5], [6], [7],

Diagnostika Vyhorené žihľavé dieťa a dospelý: prospech alebo ublíženie

V prípade alergickej reakcie na horčicu sa symptómy môžu mierne líšiť od bežného klinického obrazu, takže sa môže vyžadovať laboratórne a diagnostické vyšetrenie. Iba výsledky takéhoto vyšetrenia môžu konečne potvrdiť alergickú povahu ochorenia.

Počas vyšetrenia sa vykoná krvný test na odhalenie akumulácie špecifických protilátok v ňom, ktoré súvisia s IgE imunoglobulínmi. Výsledky takejto analýzy umožňujú určiť formu ochorenia a vybrať si špecifickosť ďalšieho liečenia.

Vyrážka je ako vypálenie žihľavy

Vznikajúc na akejkoľvek časti tela, vyrážky na koži, podobné vypáleniu žihľavy, sú jedným zo symptómov urtikárie - bežnej kožnej choroby. Medzi jeho ďalšie prejavy patria:

 • hmatové svrbenie;
 • v niektorých prípadoch sa koža stáva červenou a na ňom sa objaví opuch.

Zvyčajne sa tieto pľuzgy neskladajú na kožu viac ako 12 hodín, ale po chvíli sa môžu objaviť na inej časti tela.

Ak sa takáto vyrážka vyskytne raz alebo sa vyskytuje len prerušovane (maximálne 6 týždňov od jej prvého výskytu), znamená to, že ide o akútnu formu ochorenia.

Keď vyrážky pokračujú po 6 týždňoch - to znamená vývoj chronickej formy žihľavky.

trusted-source[8]

Liečba Vyhorené žihľavé dieťa a dospelý: prospech alebo ublíženie

Keď nastane alergická reakcia na popáleniny, je potrebná včasná liečba. Pomôžte človeku čo najrýchlejšie, pretože nemôžete tolerovať zhoršenie alergií. Po prvé, liečiť popáleniny pomocou jablčného octu alebo kyseliny salicylovej (slabé riešenie) - odstráni bolesť a iné alergické príznaky. Potom okamžite zavolajte sanitku.

Lekárstvo

Ak chcete odstrániť príznaky spálenia žihľavy, môžete použiť Menovasin. To je docela efektívny nástroj, okrem toho je to dosť lacné. Liek obsahuje racemetol, ktorý pomáha oslabiť svrbenie a má analgetický účinok na spálené časti kože.

Aby ste sa vyhli príznakom alergií, musíte užívať antihistaminiká - zahŕňajú lieky ako je diazolín, supresin, tavegil a navyše claritín.

Na liečbu popálenia je vysoko účinný krém La Cree vhodný pre dieťa alebo osobu s citlivou pokožkou. Obsahuje výlučne prírodné látky, účinne odstraňuje príznaky horčice a okrem toho uľahčuje rýchlu obnovu pokožky. Tento krém má tiež dobré hydratačné a výživové vlastnosti. La Cree pomôže v krátkom čase odstrániť nepríjemné prejavy popálenia a navyše poskytne citlivú regeneračnú pokožku so spoľahlivou ochranou.

Menovazín sa má aplikovať na spálené časti pokožky 2-3 krát denne. Medzi vedľajšími účinkami tohto lieku - v prípade dlhodobého užívania sa môže vyskytnúť závrat a navyše dochádza k poklesu krvného tlaku a pocitu všeobecnej slabosti. Kontraindikáciou užívania lieku je individuálna intolerancia novokapínu.

Suprastin sa má piť 2-3 krát denne s jedlom (dávka je 0,025 g). V prípade závažného priebehu ochorenia sa pacientovi podáva 2% roztok v / v alebo v / m (1-2 ml). Dávkovanie pre deti predstavuje štvrtinu, 1/3 alebo polovicu pilulky 2-3 krát denne (presnejšia dávka sa určuje podľa veku dieťaťa). Medzi nežiaduce účinky patrí pocit všeobecnej slabosti a ospalosti. Kontraindikácie na prijatie sú také ochorenia, ako je hypertrofia prostaty a glaukóm.

Alternatívna liečba

Existuje pomerne málo alternatívnych spôsobov liečenia popálenia z žihľavy. Veľmi účinne zvládajú sčervenanie, svrbenie a pľuzgiere, ktoré sa objavujú v dôsledku kontaktu s touto rastlinou. Pred aplikáciou týchto receptov musíte najprv vyčistiť spálenú oblasť pred spálením vlasov, pretože budú naďalej dráždiť pokožku.

Aby ste sa vyhli novým popáleninám, mali by ste najprv odísť z žihľavy. Z zostávajúcich po kontakte s žihľavkami na koži sa môžu zbaviť takýchto metód:

 • namočte kúsok čistého handričku s ľadovou vodou a jemným pohybom odstráňte prach a nečistoty z poškodenej kože;
 • potom prilepte na toto miesto lepiacu pásku alebo inú lepiacu pásku, po ktorej je z postihnutej plochy opatrne odlúpnutá - spolu s ňou sa oddelia aj vily rastliny;
 • ak nie je po ruke žiadna lepiaca páska, je potrebné zmiešať kúsok zeminy s vodou a výslednú kašičku naniesť na popáleniny. Potom počkajte na vyschnutie bahna a odstráňte ho, čím očistíte kožu horiaceho vilu;
 • po dokončení postupu na odstránenie vilí musíte dezinfikovať pokožku. Na tento účel použite také prostriedky - gáfor, bórový alebo salicylový alkohol alebo roztok peroxidu vodíka. Nasiaknutý v lieku bavlneným tampónom alebo obväzom, musíte liečiť postihnutú oblasť.

Vzhľadom na to, že zloženie jedovej šťavy, produkovanej kopytami, obsahuje kyselinu mravčiu, je najprv potrebné neutralizovať jej účinok. Najefektívnejším prostriedkom v tomto prípade bude sóda na pečenie. Ak chcete odstrániť bolesť z popálenín, je potrebné urobiť zmes sódy s vodou (mala by sa získať kaša) a potom ju ošetriť poškodeným povrchom. Potom je potrebné po určitom čase odstrániť zmes - pomocou studenej vody alebo čistého handričku. Namiesto sódy je možné použiť domáce alebo tekuté mydlo (pretože má mierne zásadité pH) alebo obyčajný stolový ocot.

Efektívny vplyv v tomto prípade a kompresiu hliny. Okrem toho je možné vypaľovať miesto akýmkoľvek dostupným roztokom alkoholu alebo bežnou vodkou. Tento postup rýchlo odstráni dráždivú toxickú látku z pokožky.

trusted-source[9], [10], [11]

Bylinné ošetrenie

Liečivé účinky popálení žihľavy sú tiež poskytované liečivými rastlinami - ako napríklad aloe vera. Jeho buničina a šťava majú silné protizápalové vlastnosti, ktoré im umožňujú rýchlo eliminovať podráždenie.

Tiež by ste mali venovať pozornosť rastlinám, ktoré rastú vedľa žihľavy - ako je plantain, kôň alebo curled sorrel, rovnako ako spoločné praslička a balzam. Mal by sa odtrhnúť z každej z nich letáky, potom ho opláchnuť vodou, miesiť, kým sa nedosiahne šťava, a potom sa niekoľko minút pripojí k popáleniu. Počas 30 minút by mali byť príznaky uvoľnené.

Ak chcete odstrániť podráždenie svrbením, často sa používa koreň žihľavy. Vyrobené z nej je potrebné ošetriť miesto popálenia.

Predpoveď

Vyhorenie horčice má priaznivú prognózu. Keď je poskytnutá rýchla a správna prvá pomoc, príznaky horieť čoskoro zmiznú bez negatívnych následkov. Komplikácie sa môžu vyskytnúť, ak má osoba alergiu na žihľavku, alebo dochádza k rozsiahlemu popáleniu, avšak v tomto prípade včasný prístup k lekárovi a okamžitá pomoc pomôžu eliminovať ohrozenie zdravia.

trusted-source[12], [13], [14], [15]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.