Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kombustiolog

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 23.02.2020

Tepelné a chemické popáleniny sa pripisujú úrazom vyplývajúcim z účinkov vonkajších faktorov, ale nielen pokožka osoby trpí popáleninami. V závažných popálenín horieť nastane šok, sprevádzaný porušením hemostázy (zníženie objemu krvi), anoxie tkanív a poruchy vnútorných orgánov - tzv syndróm systémovej (multiorgánové) zlyhanie. A tu je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť, aby sa zabránilo komplikáciám a smrti. Túto pomoc poskytuje lekár, ktorý sa špecializuje na liečbu popálenín (z latinského spaľovania - horieť).

trusted-source[1]

Čo zaobchádza s doktorom-kbustiolog?

Medical Combustiology - v podmienkach popálenín alebo oddelení intenzívnej starostlivosti v nemocnici alebo v špecializovanej vypaľovanie stredu (na Ukrajine existuje 11 horieť centier) - lieči pacientov, ktorí utrpeli popáleniny na akomkoľvek stupni, ďalší - viď. Popálenie: všeobecné informácie.

Liečba rozsiahlych a hlbokých popálenín vyžaduje combustiologists hlbokú lekárske znalosti a zodpovednosť za spracovanie spotrebiče popálenie plôch, moderných metód resuscitačnej a intenzívnej starostlivosti, medzi ktoré patrí Anti-Shock infúzie-transfúzne terapii k úľave od bolesti a obnoviť hemostázu. Vrach Combustiology vyhodnocuje závažnosť lézií a drží čistenie telo toxínov (detoxikovaných) hemodialýzou hemosorpce, plazmaferézou a ďalšie.

Combustiology úlohy patrí čistenie zasiahnutej telo oblastí odumretého tkaniva a boj septický horieť toxémie a použitia pre hojenie popálenín celý arzenál zdravotníckych pomôcok - farmaceutické, fyzikálnu terapiu, chirurgické.

Špeciálne funkcie majú chirurg-kombuustiolog, ktorý predovšetkým vykonáva operácie na vykrúcanie nekrotického mŕtveho tkaniva, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.

Veľmi často rany s popáleninami stupňom III-IV nesmie liečiť bez chirurgického zákroku, a obnoviť kožu na vypálil site-Combustiology chirurg vykonáva transplantáciu kože (autodermaplasty), a ak sa to nepodarí - transplantácii jeho náhrad.

Tipy lekár-komustiologa

Najľahšie popáleniny, ktoré spôsobujú minimálne poškodenie kože, sa označujú ako prvé, sú tiež nazývané povrchové popáleniny. Napriek tomu odporúčanie kombiologa pre tento prípad je nasledovné:

 • Vyhorený povrch nechajte vychladnúť studenou vodou počas 5 až 15 minút;
 • neaplikujte ľad, pretože prehlbuje ranu;
 • Vyhnite sa dlhodobému chladeniu vodou, pretože to vedie k hypotermii;
 • Pred použitím antimikrobiálnych liekov neprepichujte pľuzgiere;
 • nikdy nepoužívajte bavlnené tampóny: bavlnené vlákna sa lepia na ranu a zvyšujú riziko infekcie.

Je potrebné konzultovať s lekárom, ak horieť postihuje veľkú oblasť pokožky (viac ako 20 cm2) a ak je na tvári alebo na veľkom kĺbe. Treba mať na pamäti, že povrchné napaľovanie v najbližších dňoch môže prebiehať hlbšie.

Najlepším spôsobom boja proti popáleninám je zabrániť im. V mnohých prípadoch sú popáleniny prijaté doma, to platí najmä pre malé deti. Poradenstvo kombiobiológov sa vzťahuje aj na rodičov, keďže 90% popálenin u detí možno zabrániť, ak:

 • deti nebudú v kuchyni počas varenia;
 • Nepoužívajte hrnce alebo varnú kanvicu na horáky;
 • na čistenie zápasov a zapaľovačov;
 • nainštalujte zástrčky do elektrickej zásuvky;
 • vymeňte všetky vadné elektrické káble;
 • Uchovávajte chemikálie mimo dosah detí.

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každoročne v globálnom meradle spôsobuje smrť viac ako 260 000 popálenín. Zranenia spôsobené požiarnymi popáleninami sú štvrtou hlavnou príčinou smrti z traumy u ľudí vo veku 65 rokov alebo starších.

K dnešnému dňu neboli vyriešené všetky problémy liečby popálenín a vedecké hľadanie efektívnejších techník pokračuje. Klinickí odborníci na liečbu horúčav a chirurgických zákrokov združujú Európske združenie horákov (EBA) so sídlom v Holandsku. Každé dva roky sa konal medzinárodný kongres špecialistov na liečbu popálenín (posledný, 16. Ročník sa konal v septembri 2015 v Hannoveri). Na šírenie skúseností najlepších spalín je publikovaný medzinárodný priemyselný časopis Annals of Burns and Fire Disasters.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.