^

Zdravie

Hlina mŕtveho mora

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 10.08.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Keď sa budete musieť dozvedieť o užitočnosti hliny z Mrtvého mora, váš partner bude mať nepresnosť: je to otázka zdravotných výhod bahna z Mrtvého mora.

Koniec koncov, hliny a terapeutické kaly (peloidy) nie sú rovnaké, hoci grécke slovo pelos znamená blato a hlinku ...

Každá hlina je sedimentárna hornina, ktorá obsahuje vrstevnaté hydráty hlinitokremičitanov. Hlavným je kaolinit - pozostáva z kremíkových a hliníkových oxidov. Vo väčšine prípadov sa hlina na dne jazera alebo more objavila ako sediment z vody tých riek a tokov, ktoré tečú do rybníka.

Terapeutické kaly (peloidy) tiež patria do sedimentárnych usadenín, ale nie sú skalou. Podľa pôvodu sú peloidy sulfidové, rašelinové, sapropelické alebo koexistujúce. Volal niektoré hliny z Mŕtveho mora je bahno sulfidové bahno, ktoré sa tvorí na dne vodných útvarov so slanou vodou. V tomto prípade bahno z Mŕtveho mora nie je morským bahnom (pripomíname, že ide o slané jazero bez odtoku) a kontinentálne jazero.

Indikácie pre použitie mlyna z Mrtvého mora

Treba poznamenať, že indikácie používania hliny z mŕtveho mora zahŕňajú veľmi široké spektrum chorôb.

Ide o ochorenia muskuloskeletálneho systému a muskuloskeletálneho systému (artritída, polyartritída, artróza, osteitída, myozitída atď.); dermatologické ochorenia (ekzém, neurodermatitída, psoriáza, atopická dermatitída, seborrhea, sklerodermia atď.); ochorenia periférneho a centrálneho nervového systému (radikulitída, neuritída atď.); patológia respiračných orgánov (chronická bronchitída, bronchiálna astma, cystická fibróza, chronická obštrukcia pľúc atď.); ochorenia gastrointestinálneho traktu (vred žalúdka a duodena mimo exacerbácie, chronická kolitída).

Užitočné vlastnosti mlyna z Mrtvého mora

Užitočné vlastnosti hliny Mŕtveho mora spočívajú v jeho vysokej slanosti (obsah soli). Ako je známe, zloženie terapeutického bahna je podobné zloženiu vody. A vo vode Mŕtveho mora má viac ako tri desaťročia minerálnych solí, vrátane síranov, sulfidov, chloridy a bromidy draslíka, vápnika, horčíka, mangánu, sodíka, síry, fosforu, kremíka, zinku, medi, železa.

Soli horčíka a sodíka stimulujú intracelulárny metabolizmus a syntézu aminokyselín; zlúčeniny mangánu zlepšujú miestny krvný obeh; vápenaté ióny znižujú priepustnosť bunkových membrán a citlivosť nociceptorov na koži; brómu a zinku majú antimikrobiálne vlastnosti.

Medzi hlavné úžitkových vlastností bahna z Mŕtveho mora (tj., Blato kal sírnej), odborníci na vedomie, ich baktericídny účinok, ktorý sa prejavuje v schopnosti humínových látok (vytvorené v priebehu tisícročí trvajúcej chemické a mikrobiologické procesy) iónov viazať rôzne anorganické látky a patogény bunky. To vedie k neutralizácii toxínov a smrti mikróbov a patogénnych baktérií.

A hoci sulfidové bahno - čierne hliny Mŕtveho mora - nemá vysoký obsah organických látok, farba hovorí o účasti na jeho tvorbe mikroorganizmov. Toto bahno získalo čierne farby v dôsledku skutočnosti, že počas metabolizmu sulfidových anaeróbnych baktérií sa všetky zlúčeniny kyseliny sírovej (sulfáty) premieňajú na sirovodík. A sirovodík interaguje s mnohými kovmi, vrátane železa, za podmienok vysokej koncentrácie. Konečným produktom tejto reakcie je vodný sulfid železa - hydrotroil, vďaka ktorému je bahno z Mŕtveho mora tak čierne.

Clay ošetrenie Mŕtveho mora

Liečba ílov z Mŕtveho mora - peloidoterapia - je možná kvôli jedinečnému chemickému zloženiu a biologicky aktívnym zložkám.

V tomto prípade terapeutické bahno pôsobí lokálne aj systémovo. Napríklad populárne s mnohými chorobami aplikácie bahna ovplyvňuje telo postihnutím receptorov kože, v dôsledku čoho dochádza k reflexnej odozve tela na neuroendokrinnú a neurovaskulárnu úroveň. A to stimuluje nielen intracelulárny metabolizmus, ale aktivuje funkčné mechanizmy vnútorných orgánov a dokonca aj systémové biochemické procesy v tele.

Okrem toho štúdie v oblasti peloidoterapie ukázali, že účinné látky, ktoré tvoria jemne rozptýlené bahno Mŕtveho mora, môžu preniknúť do kože az nej do krvi, čo urýchli mnohé biochemické procesy. Čo v dôsledku toho poskytuje terapeutický účinok: analgetický, protizápalový, antioxidačný.

trusted-source[2]

Mrtvá múr na tvár

Hmlovina mŕtveho mora pre tvár (liečivé bahno) je široko používaná v kozmeteológii, najčastejšie vo forme masiek. Maska íl z Mŕtveho mora izraelskej výroby (kozmetické firmy minerály z Mŕtveho mora, Ahava ,, starostlivosť a krása, atď.), A je k dispozícii aj v Jordánsku (ochranné známky z Mŕtveho mora šťastie, La Cure, Rivage, C Products, kvet Dead Sea Life) nespôsobuje ani najmenšiu pochybnosť, pretože je to ich národný produkt, vyvážaný do mnohých krajín.

Táto maska hliny z Mrtvého mora (ktorá sa odporúča, aby sa nestala častejšie ako raz za 7-10 dní) pomáha vyčistiť pokožku a chrániť vlhkosť, zvýšiť pružnosť a znížiť výraznosť vrások. Navyše také masky sú obzvlášť užitočné v mastnej pokožke a akné.

Ale hlina mŕtveho mora Phytocosmetics sa vyrába v Rusku (LLC "Phytocosmetic"). Na obale sa uvádza, že ide o lekárske kozmetické čierne hliny z Mrtvého mora na tvár a telo so striebornými iónmi. A že stimuluje krvný obeh, zmierňuje svalové napätie, uľahčuje bolesť kĺbov a svalov. Nie je úplne jasné, prečo - s takým bohatým zložením prírodného sulfidového bahna z Mrtvého mora - táto maska potrebovala strieborné ióny, ktoré, ako je známe, majú antimikrobiálny účinok.

A mnohé recenzie fytocentriky z mŕtveho mora z mŕtveho mora sa opakujú na etiketách s týmto liekom. Existujú však skutočné recenzie, podľa ktorých "krémová konzistencia odporúčaná na prípravu masky nie je presne krémová." Vyznačuje sa "bahnom s jemnými zrnami" ...

Vysvetľujúci slovník V. Dalu vysvetľuje; "Nečistota - to je namočená zemina, krajina s vodou; mokrina alebo mech na zemi; nečistota, priľnavosť k veciam; prach, zlý duch. " Takže tí, ktorí volajú liečivé bahno z Mrtvého mora - hlina mŕtveho mora, pravdepodobne nechcú "uraziť" túto jedinečnú látku, ktorú nám prináša príroda.

Kontraindikácie použitia mlyna z Mrtvého mora

Kontraindikácie používania hlinky z Mrtvého mora a akejkoľvek peloidnej liečby sa týkajú všetkých onkologických ochorení; benígne nádory maternice a mliečnych žliaz, ako aj gynekologické ochorenia so zvýšenou hladinou estrogénov; tuberkulóza; akútnych zápalových ochorení a chronických ochorení vo fáze exacerbácie; choroby sprevádzané krvácaním.

Lekári neodporúčajú na liečbu íl z Mŕtveho mora v progresívne polyartritídy (s nezvratnými patológie kĺbov), s nefritídy a nefróza, rovnako ako problémy so srdcom a štítnej žľazy.

Kategoricky kontraindikované ošetrenie bahna počas tehotenstva.

trusted-source[1]

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Hlina mŕtveho mora" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.