^

Zdravie

Aspartát aminotransferáza (AST) v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Aspartát aminotransferáza (AST) v krvi - táto neproniknuteľná veta označuje špeciálny bunkový enzým, ktorý sa aktívne podieľa na normálnej výmene a interakcii takmer všetkých aminokyselín. AST je vo veľkých množstvách v tkanivách srdca, ako aj v bunkách pečene, nervovej tkanivy a obličkách. Z tohto dôvodu takmer všetky choroby spojené s týmito orgánmi naznačujú stanovenie hladiny aspartátaminotransferázy v krvi. Aspartátová aminotransferáza (AST) v krvi je tiež jedným z typov transamináz, ktoré prenášajú kyselinu asparágovú cez molekuly. Dá sa povedať, že známy vitamín B6 je koenzýmový analóg AST.

Referenčné hodnoty (norma) aktivity AST v krvnom sére sú 10-30 IU / l.

Za normálnych okolností sa uvažuje o pomerne nízkej hladine enzýmu, ale ak sa tkanivo poškodí, aspartátaminotransferáza (AST) v krvi sa postupne zvyšuje a uvoľňuje sa z poškodených buniek. Ako vážne poškodené tkanivo zvyšuje hladinu AST v krvi. Ak sa diagnostikuje infarkt myokardu, aspartátaminotransferáza sa začne hromadiť v krvnom obehu počas 6 až 10 hodín.

Aspartátová aminotransferáza (AST) v krvi môže prekročiť hranicu normy päťkrát a udržať tieto indikátory až týždeň. Vysoká aktivita tejto transaminázy je jasným indikátorom mimoriadne závažného stavu pacienta, pri ktorom je možný nepriaznivý výsledok. Ak AST postupne rastie, ale tvrdošijne to znamená, že zóna infarktu sa rozširuje. Tiež aktivita AST môže byť spôsobená nekrotickými javmi v pečeni.

trusted-source[1], [2], [3]

Prečo je aspartátaminotransferáza v krvi?

Táto analýza je dôležitá a potrebná na objasnenie možných ochorení a patológií, ako sú: 

  • Všetky typy hepatitídy a nekrotického ochorenia pečene; 
  • Degenerácia parenchýmového tkaniva do fibrotického tkaniva - cirhóza (alkoholizmus); 
  • Onkoprotsess v pečeni, metastázy; 
  • Naliehavé srdcové stavy - infarkt myokardu; 
  • Autoimunitné vrátane dedičných ochorení - myodystrofia Duchenne-Beckera; 
  • Vírusové lézie lymfatického systému vrátane mononukleózy; 
  • Cholestatický syndróm.

Ako sa pripraviť na test, kedy sa AST vyšetruje v krvi?

Príjem akéhokoľvek lieku, niekedy aj bylinného odvaru, môže deformovať výsledky štúdie. Preto skôr, než skontrolujete hladinu a aktivitu AST, musíte buď prestať užívať liek a ak je to z nejakého dôvodu nemožné, poskytnite informácie o lieku, jeho dávke a čase príjmu lekárovi. Dokonca jednoduché a neškodné na prvý pohľad, extrakt z valeriánov alebo vitamíny, napríklad vitamín A, môže prekonať presnosť a informatívnosť výskumu. Okrem toho je potrebné brať do úvahy alergické reakcie na konkrétne lieky, ženy môžu narušiť obraz laboratórnych testov na AST.

Ako sa uskutočňuje analýza, ako sa stanovuje aspartátaminotransferáza (AST) v krvi? Materiálom na analýzu je len venózna krv. Okrem tlaku z turnačky, mierneho brnenia v mieste punkcie s ihlou, nie sú žiadne bolestivé pocity - to je obyčajná analýza, výsledky ktorých sú známe po 6-12 hodinách.

Aspartátová aminotransferáza v krvi - aké sú normy?

Priemerné štatistické štandardy:

  • Ženy - od 10 do 36 jednotiek / l;
  • Muži - od 14 do 20 jednotiek / liter.

Príliš vysoká AST je buď patológia pečene, prípadne vírusovej povahy, alebo hepatická reakcia na akútnu intoxikáciu v dôsledku príjmu alkoholu, pravdepodobne omamných látok. Aj vysoká hodnota transaminázy AST môže hovoriť o rozsiahlych alebo viacnásobných nádoroch.

Mierny nadbytok normy je chronická závislosť od alkoholu, prípadne cirhózy. Takisto môže dôjsť k malému zvýšeniu aspartátaminotransferázy s hypervitaminózou - vitamínom A. Infarkt, mononukleóza, patológia pľúcneho systému alebo obličky - zoznam pokračuje. Hlavná vec na zapamätanie: aspartátaminotransferázy (AST) v krvi - dôležitý ukazovateľ o stave ľudských orgánov tkanív a analýzy dekódovanie - je práca lekára.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Dôvody zvýšenia AST v krvi

Zvýšenie aktivity AST v krvi sa pozoruje pri rôznych ochoreniach, najmä pri porážke orgánov a tkanív bohatých na tento enzým. Najvýraznejšie zmeny aktivity AST sa vyskytujú pri ovplyvnení srdcového svalu. Bola zvýšená enzýmová aktivita u 93-98% pacientov s infarktom myokardu.

Pri infarkte myokardu sa AST zvyšuje v sére po 6-8 hodinách, maximálna aktivita dosahuje 24-36 hodín a klesá na normálnu úroveň o 5-6 dní. Rozšírenie zóny infarktu myokardu vedie k vzniku druhého cyklu zvýšenej aktivity. Stupeň zvýšenia aktivity ACT odráža hmotnosť myokardu zapojeného do patologického procesu. Niekedy aktivita AST sa zvyšuje pred objavením elektrokardiografické známky infarktu myokardu, a nie zníženie jej úrovne po 3-4th deň prognosticky nepriaznivého ochorenia. Pri infarkte myokardu sa môže zvýšiť aktivita AST v krvi 2 až 20 krát.

S angínou ACT aktivita spravidla zostáva v normálnom rozsahu. Avšak, niektorí autori naznačujú zvýšenie AST vo závažným ochorením vencovitých tepien v priebehu prvých 24 hodín po útoku a normalizácii 2. Aspoň tretí deň po útoku, rovnako ako v dlhodobom útoky paroxyzmálna tachykardia.

AST sa zvyšuje aj pri akútnej hepatitíde a ďalších ťažkých léziách hepatocytov. Pri mechanickej žltačke, u pacientov s metastázami pečene a cirhózou sa pozoruje mierne zvýšenie. Koeficient De Ritis, teda pomer AST / ALT, je zvyčajne 1,33, s ochorením pečene pod touto hodnotou a so srdcovou chorobou - vyššou.

Niektoré ukazovatele sú násobiteľmi vynásobené hodnotou horného referenčného limitu pre AST.

V klinickej praxi sa súčasné stanovenie aktivity AST a ALT v krvi našlo široké uplatnenie ; nesie oveľa viac klinických informácií o lokalizácii a hĺbke lézie, aktivite patologického procesu; umožňuje predpovedať výsledok ochorenia.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.