^

Zdravie

Alanínaminotransferáza (ALT) v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 22.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Alanínaminotransferáza (ALT) v krvi je špecifický enzým, ktorý ukazuje, ako stabilný je stav tkanív rôznych ľudských orgánov.

Alanínaminotransferáza je všeobecne štandardná odchýlka, ale alanín samotný je dôležitým enzýmom, ktorý sa nachádza vo veľkých množstvách v kostrových svaloch, pečeni, srdci a obličkách. Táto látka sa aktívne podieľa na metabolizme a syntéze rôznych aminokyselín. ALT môže vstúpiť do krvi iba v prípade poškodenia tkaniva, v zdravom stave tkanív vnútorných orgánov, ALT prakticky nie je prítomný a ak je pozorovaný, potom v malých množstvách. Alanín v tkanivách je tiež aminokyselina, ktorá sa rýchlo premieňa na glukózu, ktorá dodáva energiu centrálnemu nervovému systému a mozgu. Posilnenie imunitného systému, aktívna účasť na produkcii lymfocytov, kontrola metabolizmu cukrov a kyselín - to všetko sú funkcie, ktoré alanín vykonáva.

Štandardy, v ktorých sa alanínaminotransferáza musí nachádzať v krvi, sú:

Referenčné hodnoty (norma) aktivity ALT v sére - 7-40 IU / l.

  • U mužov nie viac ako 40-41 jednotiek / l;
  • U žien - nie viac ako 30-31 jednotiek / l.

V analytických štúdiách na tomto enzýme je potrebná vysoká presnosť a priamo súvisí s príjmom určitých liekov, ktoré môžu skresliť analytický obraz. Preto pred kontrolou hladiny ALT sa musíte poradiť so svojím lekárom, ktorý buď dočasne zruší liečbu, alebo zohľadní odchýlky vo výsledkoch analýzy súvisiacej s liekovou terapiou. Okrem toho ALT v krvi závisí od veku, napríklad u novorodencov, hladina ALT nepresahuje 17 jednotiek. Potom sa postupne zvyšuje množstvo ALT, čo je spôsobené spustením všetkých ochranných mechanizmov v tele. Tiež pre analytické štúdie závisí teplota okolia.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Príčiny zvýšenej ALT v krvi

Alanínaminotransferáza sa zvyšuje pri takých ochoreniach, ako sú: 

  • hepatitídy, vrátane vírusovej; 
  • toxické účinky alkoholu vrátane cirhózy
  • onkoproces v pečeni
  • intoxikácia drogami; 
  • ochorenia srdca vrátane zlyhania; 
  • myokarditída, srdcové infarkty
  • šokové stavy s popáleninami a rôznymi vážnymi zraneniami; 
  • nekrotické lézie kostrových svalov.

Tiež alanínaminotransferáza v krvi je zvyčajne zvýšená u všetkých tehotných žien. Nadmerné množstvo ALT by však malo upozorniť ošetrujúceho lekára, pretože takýto indikátor môže indikovať závažnú patológiu vnútorných orgánov, najmä pečene.

Zvýšenie aktivity aminotransferáz (AST a ALT) je 1,5 - 5 krát v porovnaní s hornou hranicou normy sa považuje za miernu hyperfermentémiu, 6 - 10 krát vyššiu ako stredne silnú hyperfermentémiu, viac ako 10-krát vyššiu. Stupeň zvýšenia aktivity aminotransferáz indikuje závažnosť cytolytického syndrómu, ale priamo neindikuje hĺbku porušovania skutočnej funkcie orgánu.

Pri infarkte myokardu je zvýšenie aktivity ALT v sére detegované v 50-70% prípadov, častejšie s rozsiahlou nekrózou srdcového svalu. Najväčší nárast aktivity ALT sa zistil v akútnej fáze - v priemere 130-150% normy, ktorá je výrazne nižšia ako v prípade AST - v priemere 450 - 500% normy.

Pri ochoreniach pečene sa aktivita ALT mení najskôr a najvýznamnejšie v porovnaní s AST. Pri akútnej hepatitíde, bez ohľadu na jej etiológiu, sa aktivita aminotransferáz zvyšuje u všetkých pacientov. Aktivita ALT obsiahnutá v cytoplazme je obzvlášť zmenená v dôsledku jej rýchleho uvoľnenia z bunky a prijatia do krvného obehu, preto je stanovenie aktivity ALT citlivejším testom pre včasnú diagnostiku akútnej hepatitídy ako AST. Polčas ALT je približne 50 hodín, AST sa nachádza prevažne v mitochondriách, polčas je 20 hodín, takže jeho aktivita sa zvyšuje s vážnejším poškodením hepatocytov. Aktivita ALT a AST sa zvyšuje 10-15 dní pred výskytom žltačky s hepatitídou A a mnoho týždňov s hepatitídou B (aktivita týchto enzýmov sa zvyšuje súčasne, ale ALT ju zväčšuje v oveľa väčšej miere). S typickým priebehom vírusovej hepatitídy dosahuje aktivita ALT maximum v 2. Až 3. Týždni ochorenia. S jeho priaznivým priebehom sa ALT aktivita normalizuje za 30-40 dní, AST - za 25-35 dní. Opakované alebo progresívne zvýšenie aktivity aminotransferáz indikuje novú nekrózu alebo recidívu ochorenia. Predĺženie obdobia zvýšenej aktivity aminotransferáz je často nepriaznivým znamením, pretože môže naznačovať prechod akútneho procesu na chronický.

V akútnom období vírusovej hepatitídy vo všetkých formách, s výnimkou ťažkého, sa de Rytisov koeficient pohybuje v rozmedzí od 0,55 do 0,65, s vážnym priebehom tohto priemeru 0,83, čo odráža výraznejší nárast aktivity AST. V diferenciálnom diagnostickom vzťahu je veľmi dôležité, že u alkoholických lézií pečene, na rozdiel od vírusových lézií, je charakteristické preferenčné zvýšenie aktivity AST (de Ritis koeficient viac ako 2).

Pre chronickú hepatitídu je charakteristická mierna a stredná hyperfermentémia.

V latentných formách cirhózy pečene sa zvyčajne nepozoruje zvýšenie aktivity enzýmov. Pri aktívnych formách je pretrvávajúci, hoci mierny nárast aktivity aminotransferáz, zistený v 74-77% prípadov.

Pozornosť si zasluhuje disociácia bilirubin-aminotransferázy, to znamená prípady závažnej hyperbilirubinémie (hlavne v dôsledku priameho bilirubínu) a nízkej aktivity aminotransferáz. Táto disociácia sa pozoruje pri obštrukčnej žltačke so stabilnou biliárnou hypertenziou, akútnym zlyhaním pečene. Aktivita AST a ALT, ako aj alkalická fosfatáza sa zvyšuje s rozlíšením chronického srdcového zlyhania (vrchol je zvyčajne 3-4 dni).

Zvýšenie aktivity ALT a AST možno zistiť aj u prakticky zdravých nosičov povrchového antigénu hepatitídy B, čo indikuje prítomnosť zjavne asymptomatických aktívnych procesov v pečeni.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Príčiny redukcie ALT

Alanínaminotransferáza môže byť pod normálnymi hodnotami pre veľmi závažné patológie, ako je napríklad nekrotická atrofia pečene. Uvoľňovanie, uvoľňovanie ALT do krvného obehu je možné len v prípade porážky hepatocytov, ich bunkových membrán. Elementárny deficit vitamínu B6 môže tiež ovplyvniť zníženie hladín ALT.

Alanínaminotransferáza v krvi sa zvyčajne stanovuje spolu s AST - aspartátaminotransferázou, pričom oba tieto ukazovatele sú dôležité pre posúdenie stavu mnohých vnútorných orgánov.

trusted-source[13], [14]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.