Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Detoxikačná strava: menu, recepty

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

Vďaka reklame sa stala populárna krátkodobá detoxikačná alebo detoxikačná strava, ktorej rôzne verzie, ako sľubujú jej priaznivci, pomáhajú vyčistiť telo nahromadených škodlivých látok - toxínov.

Nie je však špecifikované, aké špecifické toxíny môžu tieto telesné diéty uvoľňovať, a experti majú otázky týkajúce sa mechanizmu a samotnej možnosti, ako to dosiahnuť v priebehu niekoľkých dní.

Indikácia

[1]

Užitočnejšie informácie o zásadách diéty pri chudnutí v publikácii -  Dietická korekcia obezity a nadváhy

Všeobecné informácie detoxikačné diéty

Na udržanie biochemickej a redoxnej homeostázy bolo nášmu telu spočiatku poskytnutý komplex komplexu čistenia od metabolických produktov a toxických zlúčenín prichádzajúcich zvonka. Zahŕňa všetky časti imunitného systému, pečeň, slezinu, obličky, črevá, ako aj mnoho špecifických enzýmov, ktoré transformujú škodlivé látky a uľahčujú ich vylučovanie prírodnými sekrétmi.

Nie každý má však tento systém fungujúci dobre, ktorý súvisí nielen s ekológiou, genetikou, životným štýlom a existujúcimi patológiami, ale aj s iracionálnou stravou: príliš veľa mäsa, živočíšnych tukov, cukru, spracovaných potravín a rýchleho občerstvenia; nedostatok vlákniny a vody. Nesprávna výživa je pre organizmus zdrojom ďaleko od užitočných chemických zlúčenín, ktoré sa hromadia a negatívne ovplyvňujú zdravie.

Na základe toho možno povedať, že podstatou tejto stravy je podpora orgánov prírodného detoxikačného systému a prípadne motivácia k zmene stravovacích návykov a prechod k zdravším potravinám.

Je potrebné poznamenať, že prísny zoznam špecifických jedál a jedál, ktoré sa každý deň konzumujú na raňajky, obed a večeru s detoxikačnou diétou, to znamená podrobné menu pre každý deň, vo väčšine prípadov má iba odporúčajúcu povahu tvorivosti. ““ A recepty - zeleninová guláš alebo chudá polievka, cereálie alebo šalát - sú známe takmer každému.

Detoxikačná diéta 3 dni

Každý deň ráno (pol hodiny pred jedlom) vypite pohár teplej vody s pridaním čajovej lyžičky čerstvej citrónovej šťavy. A hlavné nápoje počas dňa a po jedle sú zelený čaj a voda (prirodzene nesýtená).

Prvý deň na raňajky môžete jesť jablko a pomarančový alebo ovocný šalát s dresingom z nízkotučného jogurtu a šálku zeleného čaju.

Obed sa môže skladať z zeleninovej polievky alebo malej dávky cereálnej kaše so šalátom z čerstvej zeleniny s bylinkami (ochutený rastlinným olejom a octom jablčného muštu). A na večeru si môžete uvariť ovocný alebo zeleninový šalát. Nápoj - zelený čaj (ak neexistujú žiadne zjavné ochorenia pečene) alebo bylinkový čaj, ktorý sa používa na liečivé rastliny, ako sú púpava, korenie mäty, listy citrónu a žihľavy, červený ďatelina, yarrow, nechtík a kvety harmančeka,  zázvorový koreň , piesočnica, praslička, echinacea.

Na druhý deň môžete mať ovocný kokteil s prídavkom ľanového semienka alebo rovnakého sortimentu ovocia; dusená zelenina - varená fazuľa alebo cereálna polievka so zeleninou; Na večeru si môžete uvariť hnedú ryžu a pripraviť šalát z čerstvej zeleniny.

Na tretí deň (ktorý začína aj citrónovou vodou) sa môžu pripraviť pohánky, ryža alebo ovsená kaša na vode a niečo ovocie a bobule (v naturáliách). Na obed - menu prvého alebo druhého dňa a na večeru je vhodné čerstvé ovocie, kapusta a mrkvový šalát, pečená zelenina.

Všimli ste si, že v tejto strave nie sú žiadne živočíšne bielkoviny? Vývojári vegetariánskej verzie super krátkej stravy s detoxikáciou si pamätali, že časť nestráveného mäsa v hrubom čreve sa rozkladá s uvoľňovaním potenciálne toxických látok.

V tomto prípade môžete bez pochýb využiť toto menu po dobu troch dní ponúkaných  bez struskovej stravy .

5 dňová diéta

Päťdňová strava na detoxikáciu je plusom dvoch dní na trojdňovú stravu, pričom k vyššie uvedenému (vrátane teplej vody s citrónovou šťavou) sa pridá jeden malý kúsok chudého mäsa alebo rýb (každý druhý deň); dve varené vajcia (jedno na druhý a štvrtý deň); 400 g nízkotučného tvarohu (každý 200 g - tretí a piaty deň). 

A to je významná pomoc pri prekonávaní horiaceho hladu.

Detoxikačná diéta po dobu 7 dní

Vyžaduje si to pitie pohárika vody s citrónovou šťavou pred raňajkami - každé ráno - a detoxikačnú diétu počas 7 dní.

V prvých dvoch dňoch sa raňajky skladajú z zeleninovej šťavy s prídavkom ľanových semienok. Aj na obed zelenina: mrkva a kapusta v surovej forme; špenát, brokolica a tekvica - trochu dusená. Na večeru - dusenú zeleninu.

Túžba jesť (a to sa týka celej stravy) je obmedzená na výrobky, ako sú vlašské orechy, mandle, tekvicové a slnečnicové semienka, jablká, hrušky, marhule a broskyne, slivky a pomaranče.

Na tretí deň sa v raňajkách podáva pohár kefíru alebo jogurtu s plodmi ovocia; obed - štvrtina varených kuracích prsia so šošovicami a zeleninou; večera - šalát z čerstvej zeleniny.

Štvrtý deň: na raňajky - ovocný kokteil, na obed - zeleninová chudá polievka s obilninami; na večeru - zeleninový guláš.

Piaty deň: raňajky sa skladajú z zeleninovej šťavy s prídavkom ľanových semien; obed - z dusenej zeleniny a kúsok dusenej morskej ryby; večera - z zeleninového šalátu a jedného uvareného vajíčka.

Menu šiesteho dňa je rovnaké ako v tretí deň, ale na obed - varená hnedá ryža a zeleninová polievka. Na siedmy deň sa na raňajky pripravujú pohánky alebo ovsené vločky, štvrtina varených kuracích prsia a zeleninový šalát na obed a jogurt s ovocím a na večeru uvarené vajce.

Detoxická diéta Vysotského (stále vedecký kulinársky program „Jedzte doma“ na jednom z televíznych kanálov Ruskej federácie) patrí tiež k 7-dňovému programu. Pri jeho výklade musíte prvý deň piť iba: ovocný džús, vodu a bylinkový čaj (z harmančeka).

Na druhý deň by ste mali jesť čerstvé ovocie a vodu; v treťom - surová zelenina a voda; na štvrtom stupni ryža a varená zelenina; piate, čerstvé ovocie a zelenina a niektoré vlašské orechy; šiesty deň, beztukový jogurt a kaša z celozrnných obilnín. V posledný deň sa varené alebo parné ryby používajú v kombinácii s ryžou a šalátom z čerstvej zeleniny.

A aký je rozdiel medzi 10-dňovou diétou a 7-dennou diétou? Pri sade produktov - nič, podľa ponuky pre každý deň - prakticky nič. Preto jednoducho pridajte 7 + 3 a na čo slúžia tieto tri - výber z ponuky rovnakej stravy na 7 dní.

Detoxikačné džúsy

Použitie troch až piatich dní výlučne  čerstvo vylisovaných štiav z ovocia a zeleniny na chudnutie sa považuje za detoxikačnú diétu v džúsoch s veľmi nízkym obsahom kalórií (približne 600 kalórií za deň). Okrem všeobecnej slabosti povedie takáto strava aj k silnej vitamínovej zložke, ktorú poprední odborníci na výživu považujú za najmenej zdravú formu čistiacich výživových systémov, za zápchu a nadúvanie.

Jedlá s obsahom detoxikačných nápojov na báze ovocných a zeleninových štiav však môžu mierne znížiť hmotnosť. Tento výsledok však netrvá dlho a nedosahuje sa vôbec znížením tukových zásob: črevá sa jednoducho vyprázdnia a stúpa diuréza.

Ginger Detox Dieta

Vzhľadom na mnohostranné, vrátane všeobecného posilňovacieho, imunostimulačného a čistiaceho účinku koreňa zázvoru na telo, bola diéta zázvoru detoxikovaná skoro ako najúčinnejšia.

Ide o detoxikačnú diétu založenú na zázvorovom čaji, ktorá sa pije dva týždne, dve alebo tri šálky denne - so súčasným odmietnutím škodlivých látok a používaním zdravých potravín (o ktorých sa diskutovalo vyššie). čítať:

Malo by sa pamätať na to, že koreň zázvoru zhoršuje absorpciu železa a môže spôsobiť preháňadlo.

Výhody

Domnievame sa, že doma používaná detoxikačná diéta môže pomôcť prirodzene očistiť telo, posilniť jeho obranu, udržať optimálny zdravotný stav a zlepšiť pohodu. Súlad týchto tvrdení s pravdou síce nie je klinicky potvrdený, ale účinnosť diéty detox je naďalej predmetom diskusie.

Nespornou výhodou stravy je odmietnutie škodlivých produktov a používanie zdravých výrobkov, ako aj dočasné zníženie zaťaženia tráviaceho systému a istý druh „resetovania“ celkového metabolizmu.

Čo môže a čo nemôže?

Niektoré diéty s detoxikačným účinkom začínajú krátkodobým úplným vylúčením potravín a používaním iba zeleninových a ovocných štiav a vody. Existujú tiež možnosti zahŕňajúce predbežné čistenie čreva klystýrom. Obidve sú kontroverznými odporúčaniami a nie všetci odborníci na výživu ich vítajú. V skutočnosti majú dokonca aj zoznamy povolených a zakázaných výrobkov určité rozdiely, najmä sa týkajú možnosti konzumácie živočíšnych bielkovín.

  • Čo môžem jesť?

Môžete a mali by ste jesť zeleninu a ovocie s nízkym glykemickým indexom bohatým na antioxidačné vitamíny (A, C a E) a flavonoidy. Ľubovoľná kapusta (vrátane nakladanej bielej kapusty), cibule a cesnaku je veľmi užitočná a na čistenie obličiek sa používa zelená zelenina, špargľa, mrkva, repa, paprika, paradajky, tekvica, tmavé bobule (čerešne, brusnice, brusnica).

Druhou najdôležitejšou zložkou stravy sú obilniny z celých zŕn (hnedá ryža, pohánka, ovsené vločky, jačmeň) obsahujúce rastlinné bielkoviny, vlákninu a vitamíny B. A tretia je voda, ktorú musíte piť 6-8 pohárov denne.

Používajú sa rastlinné oleje, ktoré  obsahujú omega-3 mastné kyseliny , nízkotučné fermentované mliečne výrobky, vajcia, zázvor, kurkumu, rozmarín a ďalšie  výrobky na čistenie pečene .

Aby sa zabezpečilo, že organizmu nebude chýbať glutatión (zlúčenina peptidov, ktorá pomáha pečeňovým enzýmom viazať a odstraňovať hydrofóbne toxíny), musíte použiť nízkotučné biele mäso a ryby, strukovinové rastlinné bielkoviny. Mimochodom, syntéza endogénneho glutatiónu prispieva k vitamínu C.

Mnoho poradcov v oblasti výživy odporúča v malom množstve jesť sušené ovocie, orechy a semená (ako „desiatu“), mali by sa však zohľadniť niektoré nuansy. Takže aj napriek jedinečnému biochemickému zloženiu a výhodám orechov a semien sa trávia dlho a spomaľujú metabolizmus. A sušené ovocie - aby sa dlhšie pokazilo - sa spracúva s oxidom siričitým, ktorý po požití zničí vitamíny B1 a B12.

  • Čo sa nedá jesť?

Detoxikačná strava úplne vylučuje: spracované potraviny s konzervačnými látkami, farbivami, syntetickými príchuťami a sladidlami, zvýrazňovače chuti (najmä glutamát sodný); soľ a cukor; biely chlieb a pečivo; červené a mastné mäso; mastné mliečne výrobky a syry; živočíšne tuky; cestoviny a cukrovinky; ľahké jedlá a rýchle občerstvenie; sladké sýtené nápoje, káva a alkohol.

Kategorické „nie“ všetkého vyprážaného a údeného: tento spôsob varenia vedie k tvorbe heterocyklických amínov a polycyklických aromatických uhľovodíkov škodlivých pre organizmus.

Kontraindikácie

V prípade chorôb gastrointestinálneho traktu a kardiovaskulárneho systému, tuberkulózy a rakoviny, chronických chorôb degeneratívnej povahy, diabetes mellitus a hypoglykémia, ako aj porúch príjmu potravy sa neodporúča detoxikačná strava.

Absolútne kontraindikácie sa týkajú veku do 18 rokov a po 65 rokoch, tehotenstva, laktácie a potreby pravidelnej liečby.

Komplikácie po postupe

Väčšina diéty detox je vylúčená zo stravy alebo významne obmedzuje používanie mnohých zdravých potravín a riziká spojené s touto stravou sa považujú za porušenie všeobecne uznávaných noriem príjmu živín. Viac informácií nájdete v časti -  chudnutie: aké je riziko odmietnutia tukov, bielkovín alebo uhľohydrátov?

Medzi možné komplikácie patrí všeobecná slabosť a únava (kvôli nedostatku kalórií a nedostatku energie); Depresia, podráždenosť a úzkosť (v dôsledku zvýšenej syntézy kortizolu stresového hormónu v dôsledku nízkokalorickej stravy); bolesť hlavy (kvôli nepravidelnému krvnému tlaku), nevoľnosť, bolesť brucha a nadúvanie, hnačka, pokles hladiny glukózy v krvi.

Recenzia

Niektorí uvádzajú, že po detoxikačnej diéte sa cítia lepšie - ľahší a ostražitejší. Priaznivci detoxikačných produktov zvažujú, aké sú pozitívne výsledky odmietnutia spracovaných potravín obsahujúcich veľa chemických prísad, ako aj dobré „obliekanie“ tela s chýbajúcimi vitamínmi a inými užitočnými živinami.

Negatívne recenzie sú však tiež dosť početné - sťažnosti týkajúce sa zhoršenia pohody počas diéty a / alebo na jej konci. Potvrdzuje to názor kvalifikovaných odborníkov na výživu o pochybnej neefektívnosti alebo časovo obmedzenom účinku krátkodobých programov čistiacich diét a o potrebe zlepšovať výživový systém ako celok - z dlhodobého hľadiska.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.