Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Pitná strava po dobu 30 dní

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 02.03.2021

Fráza „pitie stravy po dobu 30 dní“ sa zdá byť pre nezainteresovaných ľudí spôsob, ako schudnúť pomocou obyčajnej vody. Práve s vodou sa spájajú predovšetkým slová „piť“ a „piť“. V skutočnosti hovoríme o rôznych tekutých potravinách: homogenizované polievky, džúsy s dužinou, bujóny a bujóny. Je ľahké jesť „ľahké jedlá“, čo to stojí a čo nakoniec dáva?

Voda tvorí 75% telesnej hmotnosti u dojčiat až 55% u starších osôb a je nevyhnutná pre bunkovú homeostázu a život. [1] Existuje však veľa nezodpovedaných otázok o tejto najdôležitejšej zložke nášho tela a našej stravy.

Keď hovoríme o vode, v prvom rade venujeme pozornosť všetkým druhom vody, či už je to mäkká alebo tvrdá, jarná alebo jarná, sýtená alebo destilovaná. Vodu navyše získavame nielen priamo ako nápoj, ale aj z potravy a vo veľmi malej miere aj v dôsledku oxidácie makroživín (metabolická voda). Podiel vody dodávanej do nápojov a jedál závisí od podielu ovocia a zeleniny v strave. Odhaduje sa, že v USA asi 22% vody pochádza z potravín, zatiaľ čo v európskych krajinách, najmä v krajinách ako Grécko, kde je vyššia spotreba ovocia a zeleniny, alebo v Južnej Kórei, bude toto číslo oveľa vyššie. [2], [3]

Percento vody v rôznych potravinách.

 • 100% voda
 • 90 - 99% - odstredené mlieko, melón, jahody, vodný melón, hlávkový šalát, kapusta, zeler, špenát, kyslé uhorky, cukety (varené)
 • 80 - 89% - ovocný džús, jogurt, jablká, hrozno, pomaranče, mrkva, brokolica (varená), hrušky, ananás
 • 70 - 79% - banány, avokádo, tvaroh, syr ricotta, zemiaky (pečené), kukurica (varená), krevety
 • 60-69% - cestoviny, strukoviny, losos, zmrzlina, kuracie prsia
 • 50 - 59% - mleté hovädzie mäso, párky, syr feta, sviečková (varená)
 • 40–49% - pizza
 • 30-39% - syr Čedar, bagety, chlieb
 • 20 - 29% - feferónková klobása, koláč, sušienky
 • 10-19% - maslo, margarín, hrozienka
 • 1–9% - vlašské orechy, arašidy (pražené za sucha), sušienky s čokoládou, sušienky, obilniny, praclíky, škrupiny taco, arašidové maslo
 • 0% - oleje, cukry

* Zdroj: USDA National Nutrient Database for Standard Reference Issue 21 poskytnutý spoločnosťou Altman. [4]

Indikácia

Chudnutie na pitnej strave po dobu 30 dní je super extrémny spôsob úpravy hmotnosti. Vďaka tejto diéte môžete schudnúť 15+ kg za mesiac. Optimisti sa domnievajú, že nie je potrebné hladovať, realisti tvrdia, že jesť takto celý mesiac nie je ľahká úloha.

Nie sú k dispozícii žiadne informácie o terapeutických indikáciách pre menovanie. Spravidla človek sám iniciuje extrémnu možnosť, v zúfalej snahe chudnúť šetrnejším spôsobom. Niekedy sa mesačná strava podáva tým, pre ktorých je relatívne ľahké udržiavať pitný režim jeden alebo dva týždne.

Diéta pomáha znižovať zaťaženie tráviacich orgánov, čistiť telo a stimulovať metabolizmus. To všetko približuje chudnutie k dosiahnutiu hlavného cieľa - chudnutia.

Všeobecné informácie pitná strava

Spôsobom pitia diéty po dobu 30 dní nie je hladovanie, vykladanie alebo úprava vody, ako si možno myslíte z prečítania názvu. Systém umožňuje odmietnutie žuvania dané povahou reflexu. Podstatou stravy je prevedenie tuhej stravy do homogénneho tekutého stavu - zemiaková kaša, obilniny, smoothies. Rozdiel medzi dlhodobou pitnou stravou a krátkodobou diétou je v tom, že reálne hrozí vážna metabolická porucha.

 • Aby sa zabránilo tomuto stavu, odporúča sa konzumovať polievky s kašou nielen na obed, ale trikrát denne, pri hlavných jedlách.

Koncept stravovania je založený aj na skutočnosti, že nízkokalorické tekuté jedlo pomáha zmenšovať priestor v žalúdku. Údajne je to zvýšený objem, ktorý spôsobuje problémy s nadváhou, pretože neustále vyvoláva zvýšenú chuť do jedla. Prebytočné jedlo opäť roztiahne steny - a všetko sa pohybuje v začarovanom kruhu.

Pri konzumácii tekutých pokrmov sa človek naučí uspokojiť s menším množstvom jedla, vďaka čomu sú steny utiahnuté a zníži sa lúmen žalúdka. Vďaka tomu sa nadváha postupne zmenšuje a približuje sa k optimálnemu výkonu.

Táto technika je navrhnutá tak, aby znižovala zaťaženie tráviacich orgánov, zatiaľ čo väčšina potrebných živín stále vstupuje do tela. Jedlo sa rýchlo strávi bez ukladania tuku. Namiesto toho prebiehajú pozitívne procesy: čistenie jedov a toxínov, aktivácia metabolizmu. To všetko prispieva k chudnutiu.

Vstup na pitnú stravu 30 dní

Píšu, že najťažšie obdobie 30-dňovej pitnej diéty je začiatok. Hlavne prvý deň. A je to pochopiteľné, pretože pre telo je vždy ťažké prispôsobiť sa novej strave. Aby ste mu v tom pomohli, musíte správne zorganizovať vstup do pitnej stravy na 30 dní.

Kompetentným prístupom je príprava na nadchádzajúci režim na týždeň: v tejto dobe je potrebné vylúčiť nezdravé jedlo (rýchle občerstvenie, tučné, korenené, sladké jedlá), znížiť dávky a zvýšiť množstvo pitnej vody. Sladké, sýtené a alkoholické nápoje sú vylúčené z bežného zoznamu nápojov.

 • To vám pomôže rýchlo sa prispôsobiť novej strave.

V procese prípravy by sa mali vykonať úpravy denného režimu. Pre tých, ktorí cvičia na simulátoroch, je potrebné zabrániť spáleniu svalov, ktoré je v takýchto prípadoch pravdepodobné. Za týmto účelom sa dočasne zastaví intenzívny tréning, ak existuje.

 • Je známe, že si nemôžete zakázať žuvanie okamžite a dlho.

Predbežná príprava zohľadňuje aj tento bod. Týždeň pred začiatkom diétneho programu začnú obmedzovať objem porcií a do stravy zahrnú tekutejšie jedlá. Vypestujte si návyk piť fľašu vody denne. Tieto jednoduché pravidlá pomáhajú dosiahnuť maximálnu účinnosť a zabrániť škodlivým následkom pre organizmus.

Na 30 dní ukončite pitnú diétu

Správny výstup z pitnej stravy po dobu 30 dní trvá dlhšie ako skutočná strava. Cieľom výstupu je konsolidácia výsledkov, pomoc tráviacemu systému s preorientovaním sa na štandardné jedlo, zabránenie návratu hmoty. V opačnom prípade prudký prechod z pitnej stravy na 30 dní k konzumácii tuhej stravy spôsobuje odmietanie potravy, zápchu a plynatosť.

 • Prvé sedemdňové obdobie umožňuje zaradenie slizovej kaše na raňajky. Spravidla sa vyberajú ovsené vločky.

Druhý týždeň sa začína inak. Raňajky pozostávajú z omelety v pare, tvrdých vajec alebo syra, obed sú kaše a večere sa dajú piť aj naďalej.

Tretí týždeň sa v ponuke objaví skupina výrobkov z ovocia a zeleniny. Používajú sa na večeru (čerstvé). Raňajky sú pitné a večere pokračujú kašou.

Štvrtý týždeň nastávajú radikálne zmeny. V obedovej strave pri chudnutí sa objavujú chudé mäso a ryby, prípadne varené. Večera sa skladá zo šalátov, ovocia a raňajky sú naďalej pitné.

Piaty a nasledujúce týždne odporúčajú nasledujúce: Každý týždeň si dajte jeden pitný deň. Alebo si pripravte pitnú večeru, večer konzumujte kefír, polievku z pyré, rôsol. Mali by ste si vypestovať dobré návyky: neprejedajte sa, nepreháňajte sladké, nejedzte nezdravé jedlo. A tiež každý deň športovať, prechádzať sa alebo fyzicky pracovať.

Výhody

Úlohou pitnej diéty po dobu 30 dní je znižovanie telesnej hmotnosti, odstránenie viscerálneho tuku, ktorý bráni činnosti tráviacich orgánov, a prerozdelenie uvoľnenej energie na ďalšie činnosti.

O výhodách stravovania rozhoduje okrem iného nižší obsah kalórií v tekutej strave v porovnaní s tuhou stravou: ak pijete počas dňa iba rôzne nápoje, celkový obsah kalórií nepresiahne 1 200 kcal. A to zaručene podporuje chudnutie.

A ak neskôr, návrat k bežnému jedlu, neprekročíte kalorickú hodnotu, potom sa výsledok stabilizuje na dosiahnutom ukazovateli. Okrem toho sa s takýmto systémom vytvorí zdravý návyk nejesť veľa jedla naraz.

 • Nie každý dokáže prežiť celý mesiac na tekutom jedle. Aj pre zdravých ľudí je to silný test; niektorí odborníci na výživu to priamo nazývajú mučením.

Samozrejme, mínus 20 kg je veľká motivácia a tí, ktorí schudli, to potvrdzujú. Lekári naopak varujú pred rizikami a kontraindikáciami, ktoré sú nebezpečné pre tráviaci systém a zdravie všeobecne. Stalo sa, že v dôsledku pitnej výživy u človeka boli objavené nové patológie. Odborníci preto zdôrazňujú, že je bezpečnejšie opakovať krátkodobý kurz, ako dlho „sedieť“ pri monotónnej strave. Výsledok je pravdepodobne rovnako optimistický a škoda je určite menšia.

Čo môže a čo nemôže?

Predtým, ako odpoviete na otázku podrobnejšie: čo môžete jesť? - treba zdôrazniť význam čistej vody v každodennej strave tých, ktorí chudnú. Práve s ňou začínajú každé ráno: nalačno vypijú pohár kvalitnej vody okyslenej niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. Počas dňa musí byť celkový objem upravený na 1,5 litra.

 • Ak je to minerálna voda, musí byť bez plynu.

Zvyšok nápoja počas pitnej diéty po dobu 30 dní pozostáva z nasledujúcich zložiek: mliečne a fermentované mliečne výrobky, bujón, rybacia polievka, pyré z polievok a odvarov zo zeleniny, čerstvé džúsy vrátane dužiny, ovocného nápoja, bylinných alebo bežných čajov, kompóty, želé - z bobúľ, ovocia, obilnín. To je polovica stravy. Druhá polovica, jeden a pol litra, je čistá voda bez plynu a sladkých nečistôt.

Odporúčania pre výber jedla a prípravu tekutého jedla:

 • Výrobky z kyslého mlieka, pokiaľ je to možné, pripravte sa. Mali by mať minimálny obsah tuku a bez nečistôt.
 • Varte vývary nie z kociek, ale prírodných, s rovnakými koreninami. Hotové jedlo prefiltrujeme.
 • Tesne pred použitím si pripravte džúsy a smoothies z nesladeného ovocia a neškrobovej zeleniny.
 • V obmedzenom množstve je povolená nesladená káva, kakao.
 • Zeleninové polievky dajte mixérom dohladka.

Z dôvodu udržania dosiahnutého výsledku sa po ukončení hlavného obdobia začína proces ukončenia. A v budúcnosti sa na prevenciu nadmernej hmotnosti odporúča usporiadať týždenné pitné dni nalačno. Mali by sa minimalizovať tučné jedlá, múka a vyprážané jedlá, malo by sa zabúdať na prejedanie sa a zvyšovať fyzickú aktivitu.

Čo by sa nemalo jesť? Takmer všetky diéty vylučujú alkohol, sýtené a iné sladké nápoje, priemyselné džúsy s vysokou koncentráciou sladkých zložiek a všetky druhy plnív. Pitná strava po dobu 30 dní také jedlo „nemá rada“. Okrem toho sa neodporúča prejedanie sa, neskoré večere a jedlo mimo plánovaného času. A samozrejme príjem tuhej stravy.

Je dôležité nielen to, čo nejesť, ale aj kedy a koľko. Takže časť nápoja by nemala presiahnuť pohár, denná sadzba by sa mala rozdeliť na päť recepcií a večera by sa mala jesť najneskôr tri hodiny pred spaním. V opačnom prípade môže telo reagovať s opuchom.

 • Diétny program zakazuje konzumovať vysokokalorické a alkoholické nápoje s vysokým obsahom tukov a cukrov. Káva sa neodporúča, kakao je obmedzené a iba s prídavkom odstredeného mlieka.

Nemôžete piť sladkú vodu a konzervované džúsy, bohaté bujóny, alkohol, fermentované mliečne výrobky s vysokým percentom tuku. Aj keď sa vrátite k svojej bežnej strave, týmto nápojom sa najlepšie vyhnite. [5]

Pikantné, vyprážané, údené, príliš tučné jedlá sú nežiaduce aj po úplnom ukončení diéty a po dvojmesačnom odchode z nej. To sú spolu s prejedaním sa a nedostatkom aktivity hlavnými príčinami nadmernej hmotnosti.

Kontraindikácie

Pri dlhodobej pitnej strave po dobu 30 dní nastáva nerovnováha tela. Dôvodom je, že nie všetky potravinové výrobky je možné premeniť na tekuté skupenstvo, v dôsledku čoho môže chýbať jedna skupina výživových zložiek, zatiaľ čo iné sú prítomné v nadmernom množstve. Z toho vychádzajú kontraindikácie, ktoré platia pre nasledujúce skupiny ľudí:

 • tehotné a dojčiace;
 • so závažnými tráviacimi problémami;
 • diabetici akéhokoľvek typu;
 • pacienti s obličkami, náchylní na opuchy;
 • s poruchami štítnej žľazy;
 • jadrá, hyper- a hypotonické;
 • s fyzickým, psychickým vyčerpaním, oslabenou imunitou.

Mali by ste vedieť, že samotné drastické chudnutie je pre telo kontraindikované. Ak do mesiaca schudnete 15 a viac kilogramov, ako sľubuje pitná strava, je to plné zdravotných rizík a v dôsledku metabolických porúch sa môže naopak hmotnosť zvyšovať.

Možné riziká

Jedným z rizík spojených s diétou je vysoká pravdepodobnosť poruchy. S takými prísnymi obmedzeniami a dlhým časom môže byť túžba niečo žuť. Túto túžbu možno zastaviť jednoduchým spôsobom: žuť jablko alebo nejaký druh zeleniny, ale „kašu“ neprehltnúť, ale vypľuť.

 • Rozptýlenie sa niečím zaujímavým z vašich myšlienok z jedla je ďalším spôsobom, ako pokojne preniesť pitnú stravu na 30 dní.

Pitie stravy vyvoláva riziká chorôb - gastritída a anémia, zlyhanie obličiek a opuchy. Možné problémy s pokožkou, srdcom a krvotvorbou, znížený hemoglobín. S chudnutím môže byť veľmi ťažké bojovať proti hladu a zlé východisko je plné anorexie.

Komplikácie po postupe

Spočiatku chce pitná strava po dobu 30 dní skutočne jesť, rovnako ako uspokojiť žuvací reflex. To znamená jesť obvyklým spôsobom, pričom sa zabúda na obsah kalórií a konzistenciu jedla. Možné komplikácie sa prejavujú v podobe záchvatov hladu, straty sily, zlej nálady, ospalosti.

 • Z úst je cítiť zápach, na jazyku sa vytvára charakteristický plak.

V dôsledku dlhého priebehu v tele dochádza k nerovnováhe výživových zložiek. Môže sa vyvinúť gastritída, anémia, rôzne komplikácie až po anorexiu. Telo sa stáva veľmi náchylným na rôzne choroby. Psychický stav sa mení: zaznamenáva sa apatia alebo podráždenosť.

 

 

Podrobné menu pre každý deň

Pri zostavovaní podrobného menu pre každý deň je potrebné stavať na princípoch systému. Sú to tieto:

 • Nápoje by mali byť slané a minimálne mastné.
 • Normou tekutých výrobkov je 1,5 litra jedla a rovnaké množstvo čistej vody.
 • Tento objem sa používa zlomkovo: po pohári.
 • Posledný termín je tri hodiny pred spaním.
 • Diéta je povolená nie viac ako raz ročne.

Pitie 30-dňovej stravy takmer neobmedzuje ponuku tradičných jedál. Hlavnou vecou je pripraviť z nich pokrmy podľa jeho požiadaviek: tekutá, homogénna konzistencia, bez tukov, ostré korenie, sladké zložky. Aby ste maximalizovali úžitok, je vhodné opustiť priemyselné sýtené nápoje, alkohol, silnú kávu.

Denné menu by malo obsahovať:

 • čerstvé džúsy v sortimente;
 • kompóty, ovocné nápoje, želé;
 • bylinkové a priemyselné čaje;
 • mäsové bujóny, rybie ucho;
 • polievky a odvar zo zeleniny, mäsa, mlieka;
 • mlieko a mliečne výrobky.

Tekutá strava je ľahšie stráviteľná ako tuhá. Za mesiac strácajú tráviace orgány návyk na tuhú stravu, preto je po ukončení diéty potrebné naučiť ich jesť tradične novým spôsobom. Prvý týždeň pridávajte po jednom produkte (napríklad vajíčko, ovsené vločky alebo šalát). Potom sa sada jedál postupne rozširuje na normálnu stravu.

Recepty na jedlo

Diéta nevyžaduje exotické jedlá a zložité recepty. Jednou z jeho výhod je schopnosť varenia podľa vašich predstáv, bez obmedzení a prísnych odporúčaní týkajúcich sa denného menu. Napríklad užívajte rôzne druhy potravín odporúčaných pitnou stravou po dobu 30 dní.

 • Populárnou potravinou na chudnutie je želé z ovsených vločiek.

Je pripravený z vločiek 0,5 kg, kefíru 1% 100 ml, vody 1,5 litra. Do nádoby s objemom 3 litre vložte všetky prísady (voda pri izbovej teplote), zatvorte veko a odložte na tmavé miesto na dva až tri dni. Bubliny a charakteristický zápach sú známkami pripravenosti fermentovanej hmoty na premenu na želé. Prefiltruje sa cez cedník a ochladí sa v banke v chladničke.

Päť lyžíc koncentrátu, zriedených v 2 pohároch vody, priveďte do varu a na miernom ohni ich povarte do zhustnutia. Aby ste to dosiahli, musíte hmotu miešať asi 5-10 minút.

 • Je ťažké si predstaviť pitnú stravu bez ovocného nápoja.

Je pripravený z dužiny bobúľ pretlačených cez tenkú látku. Dužinu zalejeme vriacou vodou a povaríme 10 minút. Bujón je filtrovaný, ochladený, zmiešaný s čistou šťavou. Na liter vody vezmite 50 g malín, červených a čiernych ríbezlí. Lahodný tonikový nápoj je skvelým diétnym občerstvením.

Avokádové uhorkové smoothie sa pripravuje v mixéri s olejom a vodou. Na porciu je potrebné pol avokáda, 2 uhorky, 2 polievkové lyžice. ľanový olej, 0,5 šálky vody. Hustý nápoj je skôr plný a dobre uspokojí hlad.

Recenzie

V pozitívnych recenziách ženy zdôrazňujú účinnosť techniky. 30-ročná Anna schudla 8 kg za mesiac, potom, aby sa udržal výsledok, sa raz za mesiac organizuje víkend na pitie. 26-ročná Olga sa cíti skvele po 10-dňovej pitnej diéte po dobu 30 dní; schudol iba 2 kg, ale tým sa to nezastaví a má v úmysle vydržať 30 dní. 41-ročná Inga je spokojná s výsledkom, ako aj so skutočnosťou, že počas diéty sa zamilovala do čaju a začala chápať zložitosti čaju „nie horšie ako gejša“.

Výsledky

Aký bude výsledok, nikto nemôže spoľahlivo predpovedať. Hovoríme o priemerných ukazovateľoch a konkrétnejšie z veľkej časti závisia od jednotlivých odtieňov. Najmä obézni ľudia chudnú intenzívnejšie.

 • Účinnosť tiež závisí od objemu vypitej tekutiny, fyzickej aktivity a dĺžky kurzu.

Počas pitnej diéty 30 dní sa hmotnosť zvyčajne zníži o 2–2,5 kg týždenne. Mesačne vyjde od 8 do 10 kg. Ale toto je opäť priemerná hodnota, hranica podľa rôznych publikácií môže dosiahnuť 15 kg.

Na uchovanie dosiahnutých výsledkov sa poskytuje obzvlášť opatrný a postupný výstup zo systému prívodu kvapaliny. Bez prijatia preventívnych opatrení sú stratené kilogramy schopné vrátiť sa v menšom množstve ako pred diétou.

Ľudia, ktorí chcú dodržiavať 30-dňovú pitnú diétu, by si mali najskôr otestovať ľahšie možnosti. Môže to byť týždenný alebo 14-dňový kurz, ktorý poskytuje dobré výsledky. Po ich úspešnom absolvovaní môžete prejsť k dlhšiemu programu, ale len za podmienky silnej vôle a absencie kontraindikácií. Vzhľadom na pravdepodobnosť komplikácií je chudnutie na pitnej strave bez lekárskeho dozoru riskantné.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.