Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Štruktúra vlasov

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Vlasy sú keratinózne vláknité výplne kože hrúbky 0,005-0,6 mm a dĺžky niekoľkých milimetrov až 1,5 meter. Dĺžka a hrúbka vlasov závisí od mnohých faktorov: rasy a pohlavia, veku, polohy atď.

Vlasové folikuly sa nachádzajú všade na povrchu ľudského tela, s výnimkou niektorých anatomických oblastí. Takže, tam je bez vlasov na dlaniach a chodidlách, a bočné palmárno plocha prstov na červeným okrajom pyskov, žaluďa, klitorisu, pyskov pier a vnútorný povrch pyskov.

Priraďte rôzne typy vlasov v závislosti od ich polohy, dĺžky, hrúbky, stupňa pigmentácie, ako aj prítomnosti alebo neprítomnosti mozgovej látky. Pokiaľ ide o rozdelenie vlasov na typy alebo druhy, jednotná klasifikácia ešte neexistuje. V ruskej dermatologickej a morfologickej škole sa zvyčajne rozlišujú tri typy: dlhé, chrumkavé a delené.

Dlhé - to je husté, dlhé, pigmentované vlasy pokrývajúce pokožku hlavy, pubikálnu oblasť, axilárne dutiny po puberte. U mužov dlhé vlasy rastú v oblasti fúzy, fúzy a iných častí kože.

Bristly vlasy sú tiež husté a pigmentované, ale na rozdiel od dlhých, sú oveľa kratšie. Vlasy tohto typu tvoria obočie, riasy, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom sluchovom kanáli a na prahu nosovej dutiny. Rovnako ako v dlhých a v chrumkavých vlasoch je mozgová látka.

Pushkovye - to je najpočetnejšie, tenké, krátke, bezfarebné vlasy, ktoré pokrývajú takmer všetky oblasti pokožky. Západoeurópske a americké dermatologické školy sa držia trochu odlišného rozdelenia vlasov: rozlišujú sa dva hlavné typy - zbraň a terminál. Puškinské vlasy sú mäkké, bez mozgovej hmoty, zriedkavo pigmentované a zriedkavo dosahujú dĺžku viac ako 2 cm. Terminálne vlasy sú charakterizované ako hrubšie, dlhšie, často pigmentované a s mozgovou látkou. Uvádza sa, že existuje veľké množstvo medziproduktov. Je známe, že rôzne typy vlasov môžu vyrastať z rovnakého vlasového folikulu počas celého života pod vplyvom mnohých exogénnych a endogénnych faktorov. Ak v predpubescenčnom období sú terminálne vlasy obmedzené len pokožkou hlavy, obočím a mihalnicami, potom sa po puberte rozšíri lokalizácia, čo je dôsledkom aktivity pohlavných hormónov. Pod vplyvom androgénov v období puberty, rovnako ako s rôznymi endokrinnými ochoreniami, sa vlasy psov môžu premeniť na dlhé vlasy. Obzvlášť výrazná citlivosť na androgény je charakterizovaná zbraňami v oblasti horného pera, brady, súkna bradaviek mliečnych žliaz a umiestnená pozdĺž stredovej čiary brucha pod pupkom.

Okrem hormonálnych účinkov je vývoj koncových vlasov ovplyvnený konštitučnými a rasovými faktormi, ktoré sú geneticky determinované.

Farba vlasov závisí od aktivity melanocytov a je spôsobená dvoma pigmentmi: žlto-červený fémelanín a čierne-hnedý eumelanín. Ich biosyntéza sa vyskytuje pod vplyvom genetickej predispozície a endokrinného systému. Varianty farby vlasov závisia od kombinácie oboch pigmentov. Takže čierne vlasy obsahujú viac eumelanínu a vo svetlých vlasoch obsahuje feomelanín. Červené vlasy u subjektov s bielou kožou obsahujú len femelanín. Farba svetlohnedých vlasov je určená samostatným génom rôznej expresivity.

Štruktúra vlasov je tiež geneticky determinovaná a vo veľkej miere závisí od rasy. Najvýraznejšie rozdiely medzi rasami sú zaznamenané na pokožke hlavy. Mongoloidná rasa sa teda vyznačuje hrubými, rovnými vlasmi; pre Negroid - hrubé, výrazne zvlnené (špirálovité a "vlnené"), pre Caucasoid - jemné, mierne vlnité vlnité vlasy. Tieto typy vlasov majú na rezu iný tvar.

Vlasy sa skladá z tyče, vystupujúce nad kožou, a žliabkom, ktorý sa nachádza vo vlasovom folikule. Každý vačok je epiteliálne valcovitý útvar (druh "invagináciu") sa podobá skladovanie a ponorí hlboko do dermis a podkožia. Vlasového folikulu spojivového zapletené vlasy vrece, pozostávajúce z vnútornej a vonkajšej vrstvy. Vo vnútornej vrstve vlákien sú usporiadané kruhovito, a vo vonkajšej - v pozdĺžnom smere. V blízkosti povrchu kože tvoria predĺženie vlasového folikulu, nazvaný lievika. Lievik folikul potrubie mazových žliaz toky (vo všetkých oblastiach kože), a apokrinné pot žľazy (v podpazuší, bradavka dvorcov žľazy v prsníku, perianálnej perigenitálnej et al.). Na konci predĺženia je folikuly - vlasovú cibuľku, ktoré rastie spojivového papilla s veľkým počtom ciev nesúcich silu vlasovej cibuľky. Epitelové bunky sú žiarovky cambial prvky zaisťujúce rast vlasov. Aktívne sa delenie a posúvanie, rozlíšiť a forma (v závislosti na polohe v banke) buniek rôznych typov, ktoré sú vystavené keratinizácie a podieľajú sa na tvorbe rôznych častí vlasy, ako aj jeho vnútorné pošve. Folikulu melanocyty sú prítomné, ktoré prispievajú k pigmentácii vlasov a nervových zakončení.

Mozgová látka vlasov tvoria bunky strednej časti banky. Skladá sa z slabo pigmentovaných, vakuolovaných buniek, ktoré ležia ako mincové piliere a obsahujú v cytoplazme oxyfilné granuly trichoialainu, prekurzora nadržanej látky. Bunky mozgovej látky úplne keratinizujú len na úrovni mazových žliaz.

Kortikálna látka vlasov je tvorená strednou časťou vlasovej banky. Nachádza sa okolo mozgovej látky a pozostáva zo sploštených vretenovitých buniek, ktoré sa rýchlo rozpínajú a plnia tvrdým keratínom.

Kožačka vlasov je tvorená vonkajším okrajom strednej časti banky; obklopuje kortikálnu látku a pozostáva z buniek, ktoré sa premenili na pevné váhy s pevným keratínom. Sú kachľové sa navzájom prekrývajú s vyčnievajúcimi okrajmi nahor. Jedná sa o husté uzatvorenie horných váhy, ktoré poskytujú prirodzený lesk na povrchu vlasov a zabraňujú ich nadmernému zvlhčeniu alebo strate vlhkosti. Husté uzavretie vločiek zabezpečujú medzivrstvy dvojitých lipidov medzi nimi, medzi ktorými sú hydrofilné látky, najmä ceramidy.

Vnútorná epiteliálna vagína je tvorená periférnou časťou banky a obklopuje koreň vlasov na úrovni kanálov mazových žliaz, kde zmizne. Skladá sa z troch vrstiev, ktoré sú zreteľne rozpoznateľné iba v blízkosti žiarovky a zlučujú sa vyššie do jednej rohovitej vrstvy (zvnútra, von):

  • kutikulka vnútornej epiteliálnej vagíny - podobná kožičke vlasov, jej váhy obsahujú mäkkú keratínu. Sú vedené svojimi vyčnievajúcimi okrajmi smerom dole a sú tkané váhami vlasovej kožičky;
  • Vnútorná (granulovaná) vrstva Huxley - v blízkosti banky je tvorená bunkami obsahujúcimi trichohialínové granule, ktoré sú pri premiestňovaní nahor plnené mäkkým keratínom a rozpadajú sa;
  • vonkajšia (bledá) vrstva Henle je tvorená jedným radom ľahkých kubických buniek naplnených mäkkým keratínom a rozpadajúcimi sa.

Vonkajšia epiteliálna vagína je pokračovanie epidermis vo folikulách. Strat stratí corneum na úrovni mazových žliaz a zriedenie na 1-2 vrstvy, poistky s žiarovkou.

Sval, ktorý zdvíha vlasy, pozostáva z buniek hladkého svalstva; ona na jednom konci je tkaná do vrecka na vlasy, a druhá - do papilárnej vrstvy dermis. Sval je inervovaný vláknami autonómneho nervového systému.

Tlmené vlasy majú veľký význam pri vytváraní hmatovej citlivosti, ktorá pôsobí ako druh "citlivých koncoviek", ktorých stimulácia je kontrakciou svalov, ktoré zdvíhajú vlasy. Keď je rozrezaný, šikmo ležiace vlasy sa približujú k zvislej polohe a koža v oblasti svalového nástavca je zatiahnutá. V dôsledku toho sa objaví podčiarknutý folikulárny vzor. Tento jav je základom pilomotorického reflexu, ktorý charakterizuje stav autonómnej inervácie. Vlasy, ktoré sa nachádzajú na iných miestach, tiež vykonávajú množstvo špecifických funkcií. Takže napríklad so stimuláciou vlasov na prahu nosovej dutiny dochádza k kýchaniu a keď sú riasy vystavené, viečko sa zavrie.

trusted-source[1], [2]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.