^
A
A
A

Priemyselné pečenie môže byť nebezpečné

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

14 August 2019, 09:00

Pečenie z obchodov môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky - a to nie je spôsobené cukrom, ale ďalšou málo známou zložkou kompozície. Hovoríme o propionáte - o látke, ktorá zabraňuje vzniku plesní v potravinách. Štúdie ukázali, že propionát „zasahuje“ počas metabolických procesov a znižuje citlivosť bunkového inzulínu.

Štúdiu vykonali lekárske centrum Harvard a Haim Sheba.

Čo je propionát? Je to soľ alebo ester kyseliny propiónovej, ktorá sa vkladá do cesta alebo syra a do akýchkoľvek výrobkov, aby sa zabránilo tvorbe plesní.

Vo všeobecnosti sa propionát považuje za látku, ktorá nie je nebezpečná. Normálne sa dokonca vylučuje ľudskými črevnými baktériami, pretože pomáha spracovávať rastlinné vlákna. Ako užitočné sú však propionáty, ak boli do tela dodané umelo?

Vedci začali svoj výskum tým, že túto látku ponúkli hlodavcom. Po použití propionátu v normálnych dietetických množstvách u zvierat sa hormonálna látka glukagón zvýšila v krvi, stimulovala uvoľňovanie glukózy do krvného riečišťa v pečeni, ako aj hormón norepinefrín, ktorý reguluje krvný tlak, zvyšuje hladinu cukru a reguluje bielkoviny, čo je priamy účastník metabolizmu mastných kyselín. Výsledkom je, že hladina cukru v krvi hlodavcov prudko vzrástla a po 5 mesiacoch sa zvieratá stali silnými a dokonca mali tendenciu vyvinúť cukrovku typu II .

Vedci pokračovali vo svojom experimente na ľuďoch a pozvávali dobrovoľníkov - 14 ľudí bez akýchkoľvek zdravotných problémov, s normálnou hmotnosťou a normálnym krvným cukrom. Dobrovoľníci boli podmienečne rozdelení do dvoch skupín: prvá skupina musela jesť asi 1 g propionátu s jedlom (to je približne množstvo, ktoré priemerný človek konzumuje s priemyselnými potravinami), a druhej skupine sa ponúklo „čisté“ jedlo. 4 hodiny po jedle sa odobrali vzorky krvi subjektom.

Po jednom týždni experimentu sa skupiny obrátili a opäť sa pozorovali zmeny v krvných testoch.

Vo všeobecnosti boli výsledky štúdie rovnaké ako pri testovaní hlodavcov. Hladiny glukózy v krvi sa zvýšili pod vplyvom propionátu, ale stabilizovali sa oveľa pomalšie. Okrem toho doplnková látka ovplyvňovala zvýšený obsah inzulínu, čo naznačuje zhoršenie absorpcie cukru v tkanivách.

Okrem experimentu odborníci preskúmali lekárske záznamy viac ako 150 pacientov, ktorí sa zúčastnili na inom projekte zameranom na chudnutie. Zistilo sa, že u tých, ktorí znížili citlivosť na inzulín, bol obsah propionátu v krvi vyšší.

Je možné, že testovaná látka skutočne zvyšuje riziko vzniku cukrovky typu II a je lepšie odmietnuť výrobky s obsahom. Malo by sa však poznamenať, že zatiaľ hovoríme o predbežných výsledkoch a ďalšie experimenty v tejto oblasti sú pred nami. Preto je príliš skoro na vyvodenie konečných záverov.

Zdroj - stm.sciencemag.org/content/11/489/eaav0120

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.