Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ulifamid

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Choroby tráviaceho systému neumožňujú, aby osoba normálne existovala. Musí udržiavať určitú diétu a udržiavať svoj vlastný stav s liekmi. Odstráňte to raz a navždy pomôže Ulfamidovi. 

Klasifikácia ATC

A02BA03 Famotidine

Aktívne zložky

Фамотидин

Indikácia Ulifamid

Ulfamid sa aktívne používa na peptický vred žalúdka a dvanástnika. Ulfamid odstraňuje nepríjemné symptómy a pomáha človeku zvládnuť túto chorobu. Ulfamid perfektne odstraňuje hyperaktivitu žalúdočnej šťavy a tiež vám umožňuje zbaviť sa piercingu pálenia záhy. Hlavná indikácia použitia Ulfamidu - prítomnosť dyspepsie s epigastrickou alebo bolesťou na hrudníku.

Použitie prípravku sa odporúča na prejav symptomatických a stresových vredov gastrointestinálneho traktu. Odstraňuje erozívnu refluxnú ezofagitídu, ako aj Zollinger-Ellisonov syndróm. Ulfamid bojuje proti systémovej mastocytóze, ako aj polyendokrinnej adenomatóze.

Ulfamid sa používa ako profylaktikum na prevenciu krvácania, ktorého vývoj je možný v pooperačnom období. Okrem toho sa používa na zabránenie aspirácie žalúdočnej šťavy u pacientov, ktorí podstúpili operáciu pod celkovou anestézou. Ako preventívny prostriedok sa tiež používa na aspirujúcu pneumonitídu. 

trusted-source[1]

Formulár uvoľnenia

Ulfamid je dostupný výlučne vo forme tabliet. Ich počet je všade rovnaký, jediný rozdiel je obsah aktívnej zložky. Takže forma uvoľňovania je prezentovaná tabletami, ktoré sú pokryté filmovou membránou. Podľa normy v jednom balení je jeden blister, v ktorom je 10 tabliet 20 mg.

Existuje niekoľko ďalších obalov. Takže v jednej lepenkovej škatuli môže byť 10 tabliet po 40 mg každej. Jediný rozdiel je v samotnom okienku.

Účinná látka - famotidín je v prípravku. Môže byť obsiahnutý v dávkach 20 mg a 40 mg. Optimálne dávkovanie je predpísané lekárom, neodporúča sa to vyberať sami. K dispozícii sú tiež pomocné komponenty, ktoré pomáhajú pri zabezpečovaní potrebných krokov. Ulfamid je pomerne silný, takže si nemusíte sám vyberať množstvo účinnej látky. Koniec koncov riziko komplikácií pretrváva. 

trusted-source[2]

Farmakodynamika

Ulfamid patrí medzi blokátory histamínových H2-receptorov tretej generácie. Jeho hlavnou funkciou je potlačenie produkcie kyseliny chlorovodíkovej. A Ulfamid je schopný vyrovnať sa s bazálnou kyselinou aj s kyselinou stimulovanou histamínom a gastrínom. Toto je farmakodynamika tejto drogy.

Okrem toho je Ulfamide schopný zvýšiť pH, ako aj znížiť aktivitu pepsínu. Účinok lieku je úplne závislý od dávky, ktorú osoba užívala. Zvyčajne trvanie reliéfu je 12-24 hodín.

Aktívna zložka lieku je famotidín. Je to ten, kto má vyššie opísanú akciu. Komponent nielen bojuje proti hlavným prejavom chorôb, ale znižuje aj úroveň produkcie kyseliny chlorovodíkovej. Takto človek cíti značnú úľavu a niekedy sa nemôže starať o svoju chorobu. 

trusted-source[3]

Farmakokinetika

Po užití lieku Ulfamid sa jeho účinok začne prejavovať počas niekoľkých minút. Absorpcia z orgánov gastrointestinálneho traktu je rýchla. Maximálna koncentrácia liečiva dosiahne 2 hodiny po prijatí. V zásade je koncentrovaný v krvnej plazme. Čo sa týka biologickej dostupnosti, je to takmer 50%. Je schopný zmeniť, ak je jedlo, ale zmeny sú nepatrné. Tieto vlastnosti sú charakterizované farmakokinetikou lieku.

Polčas rozpadu je 3 hodiny. Toto číslo je možné zvýšiť, všetko závisí od funkčnosti obličiek. Pokiaľ ide o väzbu s proteínmi, je to 15-20%. Malá časť famotidínu je metabolizovateľná v pečeni. Tam sa tvorí famotidín S-oxid. Väčšina lieku sa vylučuje spolu s močom, takmer bez zmeny. 

trusted-source[4]

Používajte Ulifamid počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa liek Ulfamide neodporúča. Údaje o penetrácii účinnej zložky cez placentu na dieťa nie sú k dispozícii. Preto je používanie Ulfamidu v tehotenstve prísne zakázané. Zvlášť dôležité je splniť túto podmienku v prvých týždňoch tehotenstva. Tým sa zabráni vývoju rôznych patologických procesov u dieťaťa.

Použitie Ulfamidu nestojí za obdobie laktácie. Je pravdepodobné, že aktívna zložka je schopná preniknúť cez mlieko do tela dieťaťa. Pre dieťa môže byť takýto účinok škodlivý. Preto je vhodné, aby sa liek počas laktácie nepoužíval.

Každá droga sa užíva len so súhlasom lekára av prípade, že pozitívny účinok na matku je vyšší ako možné komplikácie u dieťaťa. Napokon dávku lieku by mal predpísať špecialista na základe stavu ženy.

Kontraindikácie

Ulfamid, bez akejkoľvek zámienky, by sa nemal predpisovať ľuďom, ktorí majú zvýšenú neznášanlivosť na famotidín. Použitie lieku v tomto prípade je plné rozvoja závažných alergických reakcií. Hlavnou kontraindikáciou používania je doba trvania diela.

Použite Ulfamide nestojí za to a počas laktácie. Odporúča sa v tomto čase odmietnuť užívanie lieku alebo používanie materského mlieka. Liek môže negatívne ovplyvniť telo dieťaťa. Samozrejme, ľudia s poruchou funkcie pečene a obličiek sú tiež ohrození.

Neexistujú žiadne ďalšie kontraindikácie týkajúce sa použitia lieku. Ale napriek tomu by ste mali byť opatrní pri používaní. Ľudské telo je individuálnym mechanizmom, ako bude reagovať na túto dávku alebo nie je známe. Preto nie je možné v žiadnom prípade zvýšiť dávku nezávisle. 

trusted-source[5]

Vedľajšie účinky Ulifamid

Ulfamid môže viesť k vzniku negatívnych reakcií z tela. Takže tráviaci systém často trpí. Vykazuje sa to formou suchého ústa, prudkého poklesu chuti do jedla a porúch čriev. Medzi časté vedľajšie účinky lieku Ulfamid patrí: nevoľnosť, vracanie a bolesť brucha. Často sa začína zvyšovať aktivita pečeňových transamináz. Možný vývoj cholestatickej alebo zmiešanej hepatitídy, ako aj akútnej pankreatitídy.

Môže reagovať a hemopoézu. Možno vznik leukopénie, pancytopénie, trombocytopénie, hypoplázie a dokonca aplázie kostnej drene. Alergické reakcie sú možné vo forme svrbenia, vyrážky a anafylaktického šoku.

Kardiovaskulárny systém môže tiež trpieť. Je charakterizovaná zmenou hladiny arteriálneho tlaku, výskytu asystolie a bradykardie. Nervový systém reaguje s bolesťami hlavy, zmätenosťou a závratmi. Smyslové orgány sú tiež schopné utrpenia, zvonenia v ušiach a pre nich charakteristické zníženie videnia.

trusted-source[6], [7], [8]

Dávkovanie a podávanie

Ulfamid sa používa vnútorne. Pri peptickom vredu je potrebné ho použiť raz denne na 0,04 mg. Odporúčame odložiť príjem na večer alebo rozdeliť dávku na dve dávky, ráno a večer na 0,02 mg. Ak je naliehavá potreba, dávka sa môže zvýšiť na 0,16 mg denne. Trvanie liečby je 2 mesiace. Vo všeobecnosti je spôsob podávania a dávka Ulfamidu predpisovaný ošetrujúcim lekárom.

Aby sa zabránilo vzniku exacerbácií, stojí za použitie drogy 0,02 mg raz denne v noci. Ak je Zollinger-Ellisonov syndróm prenasledovaný, potom je najprv potrebné užívať liek v množstve 0,02-0,04 mg až 4 krát denne. Časom môže byť dávka zvýšená až na 0,48 mg denne. Keď je refluxná ezofagitída aplikovaná na 0,02 mg dvakrát denne po dobu jedného a pol mesiaca. Ak je to potrebné, zvyšuje sa dávka a trvanie prijatia.

Aby sa zabránilo vzniku aspirácie žalúdočného obsahu, odporúča sa užívať 2 tablety pred operáciou alebo 2 hodiny pred podaním injekcie. Deti dostatočné na 1-2 mg na kilogram hmotnosti za deň. 

trusted-source[9], [10]

Predávkovať

Často sa ľudia vystavujú riziku. Z dôvodu nepríjemných symptómov sa chcete ochorenie zbaviť oveľa rýchlejšie. V tomto prípade pacienti nezávisle zvyšujú dávku liečiva, čo vyvoláva vznik predávkovania. Zvyčajne Ulfamid nevedie k negatívnym reakciám z tela. Ale nesprávne zvolená dávka môže "opraviť" túto nuanciu.

Pri použití vysokého množstva drogy musíte okamžite urobiť osobu, ktorá oplachuje žalúdok. Ak zistíte, že pacient jednoducho začal predávkovanie, tento proces sprevádza určitá symptomatológia. Prvá vec je silné zvracanie, človek je príliš nadšený a agilný. Vyskytuje sa tras a tachykardia, krvný tlak sa výrazne zníži, pravdepodobne nastane kolaps.

Tento stav je potrebné odstrániť vhodnou terapiou zameranou na odstránenie symptómov a obnovenie tela. V tomto prípade je tiež účinná hemodialýza. Je dôležité poskytnúť osobe potrebnú pomoc včas. 

trusted-source[11]

Interakcie s inými liekmi

Ak sa toto liečivo používa súčasne s antikoagulanciami, zvýšenie protrombínového času nie je vylúčené. Nevylučuje sa riziko krvácania. Pri interakcii s inými liekmi, najmä s antacidami, je možné znížiť absorpciu hlavnej zložky Ulfamidu.

Pri súčasnom užívaní lieku spolu s intrakondazolom je možné znížiť koncentráciu v krvi a znížiť jeho účinnosť. Nepoužívajte Ulfamid s Nifedipínom. Vyskytli sa prípady poklesu objemu srdca, ako aj srdcového výdaja. Spôsobuje to s najväčšou pravdepodobnosťou negatívnym účinkom Nifedipínu.

Použitie lieku Norfloxacínom vedie k zníženiu jeho koncentrácie v krvnej plazme. Ak existuje interakcia s Probenecidom, naopak jeho koncentrácia v krvi výrazne stúpa. Okrem toho existuje riziko vzniku toxických účinkov. Možno zníženie biologickej dostupnosti v dôsledku zníženia jeho rozpustnosti v obsahu žalúdka. Toto všetko sa deje pod vplyvom famotodínu. Súčasné užívanie spolu s cyklosporínom vedie k zvýšeniu koncentrácie v krvnej plazme. 

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18],

Podmienky skladovania

Každá droga by mala byť správne uložená. Dodržiavanie podmienok skladovania umožní jeho používanie na určité obdobie. Preto Ulfamid vyžaduje určitý teplotný režim, pretože sa rovná 25 stupňom. Neuchovávajte drogu v chladničke. Odporúča sa vybrať teplé a suché miesto bez toho, aby ste dostali slnečné svetlo. Vlhkosť môže zmäkčiť obal a tým spôsobiť, že sa tablety stanú úplne nepoužiteľnými. Slnečné lúče vytvárajú neprijateľnú teplotu na nápravu a vedú aj k jej znehodnoteniu.

Je žiaduce nájsť najlepšie miesto na uloženie, ale súčasne chrániť ho pred deťmi. Za týmto účelom je vhodný domáci liek, na ktorý sa deti nemôžu dostať. V prípade, že dostanete lieky v detských perách, môže sa stať čokoľvek. Najnebezpečnejším je otravu dieťaťa. Ak chcete ochrániť život dieťaťa, stojí za to odstrániť tablety ďaleko. 

trusted-source[19]

Čas použiteľnosti

Pri všetkých podmienkach skladovania sa liek bude používať po dobu 5 rokov. Po uplynutí dátumu uplynutia platnosti musia byť peniaze zlikvidované. Do tejto doby zmiznú jeho farmakologické vlastnosti a pilulky nebudú účinné. Ale toto je len jedna strana mince. Ako presne môže výrobok ovplyvniť ľudský organizmus po dátume exspirácie, nie je známy. Preto je lepšie ho zbaviť a nepoužívať. Riziko, že vaše zdravie nie je potrebné.

Ako bolo uvedené vyššie, záruka dlhej trvanlivosti je v súlade so všetkými potrebnými podmienkami. Preto musí byť bezpodmienečne vylúčená vlhkosť, priame slnečné svetlo a vysoké teploty. Počas celého obdobia by ste mali sledovať vzhľad tabliet, ako aj farbu a zápach. Ak dôjde k niektorým zmenám, je lepšie odmietnuť užívanie drogy. Môže to poškodiť ľudské telo. Iba správne uskladnenie umožní uplatniť nápravu počas celého daného obdobia. 

trusted-source[20]

Farmakologická skupina

H2-антигистаминные средства

Farmakologický účinok

Угнетающие секрецию органов ЖКТ препараты

Populárni výrobcovia

КРКА, д.д., Ново место, Словения

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Ulifamid" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.