Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Seboroická psoriáza: pokožka hlavy, na tvári, na rozdiel od seboroickej dermatitídy

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

U väčšiny pacientov s vulgárnou psoriázou sa charakteristické erupcie objavujú nielen na koži lakťov, kolená, ale aj v celom tele, vrátane hlavy. A poškodenie kože na hlave je často definované ako seboroická psoriáza.

Pravdepodobne v rozhodujúcom čase zohrávala rozhodujúcu úlohu pri používaní tohto pojmu rovnaká lokalizácia psoriázy skalpu a inej bežnej kožnej patológie - seboroickej dermatitídy. Aký je rozdiel medzi psoriázou a seboroickou dermatitídou? A je to skutočne seboroická psoriáza pokožky hlavy - je to len diagnóza, ktorá odráža neschopnosť rozlíšiť dve podobné ochorenia od seba navzájom?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Príčiny seboroická psoriáza

Ak máte dodržiavať tento výklad, príčiny seborrheic lupienka sú rovnaké ako skutočný lupienka, to znamená, že choroba sa vyvíja v prítomnosti príslušného endokrinných, imunitných alebo neurologicky sprostredkovaných faktorov. Avšak, podľa Clinical Dermatology Journal, seboroická psoriáza - je to len kombinácia seboroická dermatitída a psoriáza, v ktorom obe choroby rozvíjať paralelne a obvyklý psoriáza na hlave vyzerá trochu inak, a zahraniční odborníci ho nazývajú rôzne - sebopsoriazom (sebopsoriasis) alebo seboroická psoriáza (psoriáza podobná seboroickej chorobe).

Vskutku, lupienka koexistovať s seboroickej dermatitídy nie je nezvyčajné, v skutočnosti obe choroby sú aj niektoré príznačné podobnosti, často spôsobí problémy s ich diferenciáciu v diagnostike. Ale napokon, ako sa psoriáza líši od seboroickej dermatitídy?

Po prvé, každá choroba má svoje vlastné príčiny, zatiaľ čo patogenéza psoriázy nie je spojená s akýmikoľvek infekčnými činidlami. Podrobné informácie o tom, prečo psoriáza sa môže vyvinúť, aké sú rizikové faktory pre jeho výskyt a patogénnych vlastností ochorenia, v špeciálnom materiáli, je plne venovaný na túto otázku - Príčiny psoriázy

Ale seboroická dermatitída je spojená s abnormálne zvýšenie produkcie o mazových žliaz pokožky ochranného sekrécie lipidov - mazu, ktorý môže mať alergickú, hormonálne etiológie alebo geneticky podmienené (pre mastnú typ pleti).

Avšak mykológov sa domnievajú, že hlavnými vinníkmi v rozvoji seboroickej dermatitídy, ktoré žijú na koži každého človeka (tj týkajúce sa zaviazať mikroflóru kože) lipidozavisimye jednobunkové kvasinky rodu Malassezia SPP (M. Sympodialis, M. Globosa, M. Slooffiae). Produkujú lipázu - enzým, ktorý štiepi maz, pričom jeho zloženie je zmenené: triglyceridy premeniť na voľné mastné kyseliny, zvýšil sa podiel voskových esterov kože zvyšuje zásaditosť. K tomu reaguje kožné receptory (TLR, LRP-1, A2MR a kol.), Čo spôsobí aktiváciu chemotaxie prostaglandíny, interleukíny a ďalšie histamín. Mediátorov zápalu a lokálne imunitnej odpovede vo forme opuchu, začervenanie, svrbenie, atď.

Okrem toho, v kombinácii s psoriázou seboroická dermatitída - uprostred nadmernej produkcie mazu a zrýchlené oxidácie - poruchy zhoršených proliferáciu keratinocytov v normálnom psoriázy, ako aj dermatózy ako seboroická dermatitída a atopických foriem psoriázy.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Príznaky seboroická psoriáza

V skutočnosti sú príznaky seboroickej psoriázy kombináciou príznakov bežnej psoriázy na hlave a seboroickej dermatitídy.

Ak sa pri prvých známkach psoriasis vulgaris opticky prejavuje jasne vymedzené hyperemické papuly, ktoré sa rýchlo zvyšuje a stávajú sa koncentrované plaky pokryté suchej váhy striebristo bielej farby, morfologické prvky kožné vyrážky, seboroická psoriázou majú niektoré rozdiely.

Seboroická psoriáza pokožky hlavy sa prejavuje tým istými primárnymi prvkami erupcií s erytémom a škálovaním, ale škvrny sú pokryté žltkastými šupinami, ktoré sú mastné na dotyk. Oddeľovacie váhy sú podobné tukovej lupine. Zvyčajným subjektívnym symptómom je svrbenie kože na hlave, čo vedie k excoriácii a pocit pálenia poškodených oblastí.

Spravidla sa jednotlivé zložky vyrážky spájajú a vyrážky difundujú v celej hlave s tvorbou žlto-sivých kôr; je ovplyvnená koža mimo línie rastu vlasov na čele, za ušká a na zadnej strane krku. Existuje tendencia lokalizovať vyrážky na tvári (častejšie v oblasti nasolabiálnych záhybov) a potom sa diagnostikuje seboroická psoriáza na tvári. Je tiež možné, aby sa postihnuté oblasti pokožky nachádzali na hornej časti hrudníka alebo v oblasti lopatky.

Etapy

V klinickom zobrazení vývoja seboroickej psoriázy sa rovnaké štádiá odlišujú ako v bežných: progresívnych, stacionárnych a regresívnych. Ďalšie informácie nájdete v časti - Kroky psoriázy

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Komplikácie a následky

Dôsledky a komplikácie tejto choroby súvisia s poškrabaním a ich infekciou, ako aj s rozsiahlou exfoliáciou veľkých oblastí epidermis a hrozbou rozvoja erytrodermy.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24]

Diagnostika seboroická psoriáza

Ako už bolo povedané, diagnostika seboroická psoriázy pôsobí určité ťažkosti, a to najmä v prípadoch, keď je prejavom psoriázy nezačína plakov na lakťoch a s výskytom pupienkov, dlaždicových erupcií na hlave.

Na diagnostiku seboroickej psoriázy sa vykonáva inštrumentálna diagnostika - dermatoskopia, ako aj laboratórne vyšetrenie vločiek a vzorka tkaniva plaku alebo škvŕn.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnóza je potrebná na to, aby sa nezamieňala seboroická psoriáza s takými ochoreniami, ako je atopická a seboroická dermatitída, keratóza, lišajn atď.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba seboroická psoriáza

Na liečbu seboroickej psoriázy bola najúčinnejšia, musíte použiť lieky odporúčané dermatológiou.

Zvyčajne začínajú s použitím antifungálneho terapeutického šampónu obsahujúceho ketokonazol (Nizoral, Dermazol atď.) Alebo zinočnatý pyritión denne počas 10 až 14 dní.

Ak chcete zmäkčiť a odstrániť kôry vhodné masti: salicylové, decht, s močovinou. Takže Keratolan masť (s močovinou, betaínom a kyselinou mliečnou), ktorá sa môže aplikovať až trikrát denne, dobre zvládne šupinovité erupcie.

Znížte intenzitu hyperkeratózy masti a krémy obsahujúce vitamín D3 alebo jeho deriváty. Napríklad masť Calcitriol (Forcal) sa aplikuje na postihnuté oblasti dvakrát denne po dobu jedného až troch mesiacov.

Tiež si prečítajte - Krémy na psoriázu

Dermatotropínové prípravky so silnými kortikosteroidmi pri hubových infekciách sú kontraindikované, ale pri seboroickej psoriáze je menšia GSK. Najčastejšie lekári odporúčajú masti a gély s fluocinolón acetonidom (Cinaphlan, Flucinar, Flunolone) alebo konope s clobetasolom. Je potrebné pripomenúť, že lieky na báze kortikosteroidov, by nemali byť používané po dlhú dobu, pretože to so sebou nesie nežiaduce účinky, ktoré sa prejavujú atrofiu epidermis, rozsiahle prekrvenie, zápal vlasových folikulov, a iní.

Na zníženie úrovne stresu vedúceho k exacerbácii kožných ochorení hyperkeratózy možno predpísať mierne sedatíva; ako posilňujúce činidlá berú šťavu z aloe, tinktúru Eleutherococcus alebo Aralia; vitamíny (retinol, tokoferol, riboflavín, pyridoxín, kyselina nikotínová a kyselina orotická).

Fyzioterapeutická liečba zahŕňa: UV ožarovanie; Kyslík, sírovodík a morské kúpele; aplikácie so sulfitovým bahnom.

Alternatívna liečba

Medzi spôsobmi, ktoré ponúkajú alternatívnu liečbu seboroickej psoriázy, je potrebné poznamenať:

  • trenie do pokožky v poškodených oblastiach minerálnych olejov s prídavkom esenciálnych olejov z čajovníka, thujy, sophory, harmančeka, osiva mrkvy;
  • mazanie vyrážok zmesou rybieho oleja alebo bavlníkového oleja s aloe šťavou (v pomere 2: 1);
  • rozmazanie pokožky roztokom propolisu (na 100 ml vody 10 g) alebo suspenzia kurkuma (čajová lyžička), rozpustená v jablkovom octu (150-180 ml);
  • Aplikovať na pokožku hlavovej kaše z drvených čerstvých bobúľ horského popola.

Široko vycvičený bylinné medicíny a bylinkárov sa odporúča používať pre kúpanie a šamponovacího lastovičník, majorán, Viola trikolóra, séria, nechtíka, koreň sladkého drievka, a Oman.

Prečítajte si tiež - Liečba psoriázy v domácnosti

Viac informácií o liečbe

Prevencia

Ako zabrániť seborrheic psoriázy je stále neznámy, a metód prevencie, ktoré sa snažia využiť na prevenciu psoriázy, možno nájsť tu - prevenciu lupienky.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Predpoveď

Prognóza úplného vyliečenia tejto choroby, bohužiaľ, je sklamaním: toto ochorenie je chronické, hoci s pretrvávajúcou liečbou je možné dosiahnuť dostatočne dlhé obdobia remisie.

trusted-source[44], [45], [46]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.