Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Schémy a režimy inzulínovej liečby u detí, dospelých, počas tehotenstva

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Normálne sa sekrécia inulínu vyskytuje nepretržite a predstavuje približne 1 jednotku hormónu za hodinu. Tento indikátor je základná alebo sekrécia pozadia. Požitie potravy vyvoláva rýchle, to znamená, že sa koncentrácia hormónu v mnohých prípadoch zvyšuje. Stimulovaná sekrécia je 1-2 jednotky na každých 10 g uhľohydrátov. V tomto prípade telo pozoruje rovnováhu medzi koncentráciou pankreatického hormónu a jeho potrebou.

Pacienti s prvými typmi ochorenia potrebujú substitučnú terapiu, ktorá napodobňuje sekréciu hormónu za fyziologických podmienok. Ak to chcete urobiť, použite rôzne typy liekov v rôznych časoch. Počet injekcií môže dosiahnuť 4-6 denne. Pacienti s druhým typom cukrovky, ale so zachovanou funkciou beta-buniek, potrebujú 2-3-násobné podanie lieku na udržanie kompenzácie.

Režim inzulínovej terapie je individuálny pre každého pacienta a závisí od hlavného cieľa regulácie glykémie. K dnešnému dňu existujú také režimy liečby:

 1. Zavedenie lieku raz denne sa používa na liečbu pacientov s prvým aj druhým typom ochorenia.
 2. Podávanie lieku 2 krát denne je jedným z najbežnejších režimov u pacientov s prvým typom cukrovky. Dávka lieku je približne rovnaká: 2/3 dávky pred raňajkami a 1/3 pred posledným jedlom.
 3. Niekoľko injekcií denne - pacient má voľný režim dňa, pretože čas potravy a injekcií nie je presne stanovený. Liečivo sa podáva trikrát alebo viackrát denne.

Za normálnych podmienok sa pred spaním podáva 40% celkovej dávky liečiva. Používajú sa lieky stredne dlhého a dlhodobého účinku. Zvyšná dávka sa aplikuje 30 minút pred každým jedlom 2-3 krát denne. Najčastejšie používajú normálne a intenzívne režimy.

Schémy inzulínovej liečby

Endokrinológ sa zaoberá výberom optimálneho spôsobu zavedenia prípravku a zostavenia schémy inzulínovej liečby. Úlohou lekára je dosiahnuť maximálnu kompenzáciu metabolizmu uhľohydrátov s minimálnymi dennými výkyvmi hladiny glukózy a najnižším rizikom komplikácií choroby.

Pri príprave liečebného režimu sa berú do úvahy tieto faktory:

 • Forma diabetes mellitus: kompenzovaná, nekompenzovaná.
 • Typ použitého inzulínu a dávka lieku. Čím vyššia je dávka, tým je pomalšia absorpcia, ale čím dlhšie pôsobí liečivo.
 • Miesto podania injekcie - pri injekcii do stehna rýchlosť absorpcie je vyššia ako pri injekcii do ramena. V tomto prípade sú injekcie v bruchu účinnejšie ako injekcie v ramene, ktoré majú minimálnu rýchlosť absorpcie.
 • Spôsob podávania liekov a vlastnosti lokálneho prietoku krvi. Intramuskulárna injekcia je charakterizovaná rýchlou absorpciou, ale krátky účinok, subkutánna injekcia je obrátená.
 • Svalová aktivita a lokálna teplota - ľahká predbežná masáž miesta vpichu zvyšuje rýchlosť absorpcie lieku. Tento účinok sa pozoruje aj pri zvýšenej telesnej teplote.

Pacienti najčastejšie využívajú takéto schémy inzulínovej liečby:

 1. Tradičné denné podávanie lieku s minimálnym počtom injekcií, ale v rovnakej dávke. Krátke a dlhodobo pôsobiace lieky sa používajú v pomere 30:70, čo je 2/3 dennej dávky pred raňajkami a 1/3 pred večerou. Táto schéma je vhodná len pre obmedzené skupiny pacientov, pretože neposkytuje plnú kompenzáciu hormónu, pretože jeho potreby sa môžu meniť v priebehu dňa.
 2. Intenzívne - zodpovedá fyziologickej sekrécii hormónu. Skladá sa z dlhodobo pôsobiacich injekcií ráno a večer, ako aj krátkodobo pôsobiacich injekcií aplikovaných pred každým jedlom.

Ak chcete vypracovať režim liečby, musíte určiť hladinu glykémie a pravidelne ju monitorovať. To vám umožní vybrať si najúčinnejšie dávkovanie. Pacientom sa tiež odporúča, aby si viedli špeciálny denník, zapíšu spotrebované uhľohydrátové jednotky, množstvo injekčného hormónu, fyzickú aktivitu a komplikácie, ktoré vznikajú. Vďaka tomu je možné analyzovať chyby pri liečbe a systematizovať získané vedomosti.

O inzulínoterapii s pumpou si prečítajte tento článok.

Virtuózna terapia inzulínom

Ďalším spôsobom liečby cukrovky je režim takzvanej virtuóznej inzulínovej liečby. Táto metóda bola vyvinutá peruánskym lekárom Jorge Canalesom, ktorý už od detstva trpí touto patológiou. Jeho technika je založená na štúdiu celého komplexu látok uvoľnených beta bunkami pankreasu. Canales dokázal, že každý z výrobkov, ktoré produkuje telo, ako napríklad inzulín, má biologickú aktivitu a je dôležitý pri metabolických poruchách.

Virtuózna inzulínová terapia vám umožňuje zvoliť najpresnejšie dávkovanie hormónu podávaného pacientom s diabetes mellitus typu 1 a 2. Podstata metodiky pri použití koeficientov:

 • Výživa je koeficient na jednotku chleba, to znamená potrebné množstvo inzulínu na asimiláciu 1 jednotky uhľohydrátov.
 • Korekcia je glykemický index, to znamená množstvo inzulínu na 1 mmol / l glukózy v krvi, ktoré presahuje normu.

Koeficienty sú vypočítané s maximálnou presnosťou až 4 číslice za desatinnou čiarkou, ale samostatne pre časový interval pred raňajkami, od raňajok po obed a po poslednom jedle. Vypočítaná dávka sa zaokrúhľuje na 0,5 jednotiek injikovaného hormónu. Táto hodnota je krok dávkovania pri použití inzulínovej striekačky.

Podľa štúdie, za použitia postupu efektívny terapie pacienta s hmotnosťou 70 kg, a pre meranie hladiny cukru v krvi 4-5 krát za deň sa môže udržať v 4-7 mmol / l v priebehu celého dňa.

Intenzívna inzulínová terapia

Charakteristickým rysom tohto spôsobu podávania, ktorý je denná dávka rozdelené medzi krátkodobo pôsobiacim inzulínom (používa po jedle) a predĺženého účinku (používané ráno a večer pred spaním, aby simulovali bazálnu sekréciu).

Vlastnosti zosilnenej metódy:

 • Simulácia vylučovania hormónov: bazálna a jedlá.
 • Prevencia komplikácií a kontrola metabolických procesov v tele.
 • Potreba naučiť sa správny výpočet dávkovania a podávania liekov.
 • Pravidelná sebakontrola.
 • Sklon k hypoglykémii.

Tento hormón vypočíta endokrinológ. Lekár berie do úvahy každodennú potrebu kalórií. Pacientovi je predpísaná strava, podľa ktorej sú vypočítané uhľohydráty vypočítané v jednotkách chleba a bielkoviny a tuky v gramoch. Na základe všetkých týchto údajov sa určuje denná dávka liečiva, ktorá sa rozdeľuje na celý deň.

Napríklad ak diabetik robí len 3 injekcie denne, potom pred raňajkami a večerou predstaví hormón krátkeho a dlhotrvajúceho účinku a pred večerou - krátky. Podľa inej schémy sa pred raňajkami používa krátky a stredne akčný liek, krátka akcia - pred večerou a prechodná akcia - pred spaním. Optimálny schéma podávania lieku neexistuje, takže každý pacient ju prispôsobí.

Zásada zintenzívnenia režimu je častejšia ako injekcie, tým je ľahšie upraviť dávkovanie na potreby pacientov počas dňa. V každom prípade je pred každou injekciou potrebné určiť hladinu glykémie a správne zistiť dávku inzulínu. Úspešnosť liečby je založená na zodpovednosti pacienta a jeho označení nuansy metódy.

Bolusova inzulínová terapia

V normálnom stave sa na prázdny žalúdok v krvi pozoruje stabilná hladina inzulínu, to znamená základná norma. Pankreas stimuluje hormón medzi jedlami. Jedna časť inzulínu normalizuje a udržuje hladinu glukózy v krvi, zabraňuje jej skokom a druhá časť sa podieľa na procese trávenia.

Od začiatku stravovania až po 5-6 hodín po jedení telo produkuje takzvaný bolusový inzulín. To je hodené do krvi, kým všetok cukor nie je absorbovaný bunkami a tkanivami tela. V tomto momente práce zahŕňala hormóny opačného účinku, tj regulátory protizákonu. Zabraňujú zmenám hladín glukózy.

Bolusova inzulínová terapia je založená na akumulácii hormónu podaním lieku krátkeho alebo predĺženého účinku ráno / pred spaním. Táto metóda umožňuje simulovať prirodzenú funkciu postihnutého orgánu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Tradičná inzulínová terapia

Najbežnejší spôsob podávania inzulínu pri diabete mellitus je tradičná alebo kombinovaná metóda. Je založená na kombinácii všetkých typov lieku v jednej injekcii.

Vlastnosti metódy:

 • Počet injekcií nepresahuje 1 - 3 za deň.
 • Nie je potrebné neustále monitorovať glykemické parametre.
 • Jednoduché vykonávanie.
 • Vhodné pre starších pacientov a s duševnými poruchami, ako aj pre nedisciplinovaných pacientov.

Táto technika však vyžaduje prísne dodržiavanie stravy, čo závisí od dávky lieku. Je tiež potrebné dodržiavať režim dňa a udržiavať fyzickú aktivitu. Za jeden deň by malo byť 5 až 6 jedál v čase prísne vyhradenom na tento účel.

Denná dávka inzulínu sa vypočíta endokrinológom, potom sa rozdeľuje podľa režimu:

 • 2/3 - pred prvým jedlom.
 • 1/3 pred posledným jedlom.

Množstvo dlhodobo účinkujúceho hormónu by malo byť v rozmedzí 60-70% a krátke 30-40%. Súčasne majú pacienti, ktorí používajú tradičnú schému liečby, riziko vzniku aterosklerózy, hypokaliémie a arteriálnej hypertenzie.

Liečba inzulínom pre diabetes mellitus 1. Typu

Diabetes mellitus prvého typu sa vyznačuje absolútnym nedostatkom inzulínu. Pankreas nevyrába alebo produkuje hormón v kriticky nízkych dávkach, ktoré nie sú schopné spracovať glukózu. Z tohto dôvodu je inzulínová terapia rozhodujúcim opatrením.

Liečba je založená na exogénnom podávaní hormónov, bez ktorého sa vyvíja ketoacidotická alebo hyperglykemická kóma. Liečivo normalizuje glykémiu, zabezpečuje rast a plné fungovanie organizmu. Úplne nahrádza fyziologickú prácu pankreasu.

Existuje niekoľko typov inzulínu používaných na liečbu cukrovky typu 1:

 • Krátka činnosť - je zavedená na prázdny žalúdok pred jedlom. Začína sa účinkovať 15 minút po injekcii, vrchol aktivity sa rozvíja za 90-180 minút. Trvanie jeho činnosti závisí od dávkovania, ale spravidla je to minimálne 6-8 hodín.
 • Stredná expozícia - podáva sa ráno a večer. Účinok sa rozvíja 2 hodiny po injekcii s maximálnou aktivitou v priebehu 4 až 8 hodín. Pracuje 10-18 hodín.
 • Predĺžená expozícia - začne pracovať 4-6 hodín po injekcii a maximálna aktivita sa rozvíja po 14 hodinách. Účinok tohto typu lieku je viac ako 24 hodín.

Schéma podávania lieku a jeho dávkovanie vypočíta ošetrujúci lekár, berúc do úvahy množstvo faktorov. Pacientovi je zobrazený bazálny liek 1-2 krát denne a pred každým jedlom - bolus. Kombinácia týchto režimov sa nazýva základná bolusová metóda, tj viacnásobná aplikácia hormónu. Jedným z typov tejto metódy je intenzívna liečba inzulínom.

Približná schéma podávania hormónov pre diabetes 1. Typu vyzerá takto:

 • Pred raňajkami - krátkodobý a dlhodobo pôsobiaci inzulín.
 • Pred večerou - krátka akcia.
 • Pred večerou - krátka akcia.
 • Pred spaním - dlhšie.

Podľa štúdií, začal okamžite a dôkladne plánovaný liečebný režim v 75-90% prípadov, umožňuje to preložiť do dočasnej remisie kroku a ďalej stabilizovať tok, minimalizácia vzniku komplikácií.

Liečba inzulínom pre diabetes mellitus 2. Typu

Druhý typ cukrovky je nezávislý od inzulínu, to znamená, že telo nepotrebuje ďalší hormón. Ale v niektorých prípadoch imunitný systém napadne beta bunky pankreasu. Z tohto dôvodu zomrie významná časť buniek, ktoré produkujú hormón. Stáva sa to v prípade nevyváženej a nezdravej stravy, sedavého životného štýlu, pravidelného emočného stresu.

Hlavné indikácie pre inzulínovú liečbu pre diabetes 2. Typu sú:

 • Exacerbácia chronických ochorení alebo infekčných infekcií organizmu.
 • Nadchádzajúca chirurgická intervencia.
 • Ketónové telieska v moči.
 • Známky nedostatku inzulínu.
 • Poruchy obličiek, pečene.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Dehydratácia tela.
 • Poďme, kóma.

Okrem vyššie uvedených indikácií je inzulín poprvýkrát predpísaný s diabetom a vysokými hladinami glukózy na prázdny žalúdok, ktorý pretrváva počas dňa. Dodatočné podávanie hormónov je potrebné pre glykovaný hemoglobín nad 7%, akumulácia C-peptidu je nižšia ako 0,2 nmol / l po internom podaní 1,0 mg glukagónu.

Liečba sa uskutočňuje podľa schémy vyvinutej lekárom. Podstata terapie v postupnom zvyšovaní bazálnej dávky. Existujú také základné spôsoby podávania inzulínu:

 • Jedna injekcia lieku stredne dlhého alebo predĺženého účinku pred raňajkami alebo pred spaním.
 • Zmes stredne dlhého a dlhodobo pôsobiaceho inzulínu v pomere 30:70 v režime s jedným prickom pred raňajkami alebo pred večerou.
 • Kombinácia medziľahlých alebo krátkych / ultra krátkych akčných prípravkov pred každým jedlom, to znamená 3-5 injekcií denne.

Pri používaní hormónov s predĺženým účinkom sa odporúča dávka 10 jednotiek denne, výhodne v rovnakom čase. Ak patologický stav pokračuje, pacient sa prenesie do úplného režimu inzulínovej liečby. Nepretržité zavedenie syntetického hormónu je nevyhnutné pre pacientov, ktorí neberú tablety na zníženie hladiny cukru v krvi a nedodržiavajú základné odporúčania týkajúce sa výživy.

Liečba inzulínu v tehotenstve

Diabetes mellitus, ktorý sa vyskytuje počas tehotenstva, nie je úplné ochorenie. Patológia naznačuje predispozíciu na intoleranciu jednoduchých cukrov a predstavuje riziko vzniku cukrovky 2. Typu. Po narodení môže ochorenie zmiznúť alebo pokračovať.

Vo väčšine prípadov sú ochorenia pankreasu spojené so zmenami v hormonálnom pozadí. Existuje aj niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia:

 • Nadváha telesnej hmotnosti.
 • Metabolické poruchy.
 • Vek ženy pri pôrode je starší ako 25 rokov.
 • Diabetes v anamnéze.
 • Polyhydramnios a iné.

Ak je gestačný diabetes dlhý a hladina glukózy sa neznižuje, lekár predpíše inzulínovú terapiu. Počas tehotenstva môžem menovať inzulín a pri normálnych ukazovateľoch cukru. Injekcie sú ukázané v takýchto prípadoch:

 • Ťažké opuchy mäkkých tkanív.
 • Nadmerný rast plodu.
 • Polyhydramnios.

Keďže metabolické procesy v tele budúcej matky nie sú stabilné, uskutočňuje sa častá úprava dávkovania. Zvyčajne sa liečivo podáva pred raňajkami 2/3 dávky, to znamená na prázdny žalúdok a pri dávkovaní 1/3 dávky. Liečba inzulínu pri gestačnej cukrovke pozostáva z krátkodobo pôsobiacich a dlhodobo pôsobiacich liekov, ktoré sa navzájom kombinujú. U žien s prvým typom cukrovky sa injekcie vykonávajú dvakrát alebo viackrát denne. Pravidelné injekcie sú potrebné na prevenciu rannej a postprandiálnej hyperglykémie.

Na zabezpečenie úspešného podávania gestačného diabetu je potrebné monitorovať hladiny glukózy počas celého obdobia kompenzácie liekov na metabolizmus uhľohydrátov a tiež do 2-3 mesiacov po pôrode. Okrem toho by sa malo striktne dodržiavať lekárske predpisy, pretože existuje riziko vzniku makrozómie, teda stavu, v ktorom nie je možné prirodzené pôrodenie a vykonanie cisárskeho rezu.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.