Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Počasie na mŕtvom mori

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Charakteristické klimatické podmienky - to znamená, že počasie na mŕtvom mori - súvisí s umiestnením samotného soľného jazera.

Ako je známe, Mŕtve more leží na dne Great Rift Valley (iným názvom je jordánska tektonická depresia). Toto údolie sa rozprestiera takmer 350 km a je pokračovaním veľkej africkej chyby (6000 km dlhá - z Turecka do Mozambiku). V severnom Jordánsku depresia je Valley Jordan (iba rieka, ktorá tečie do Mŕtveho mora), a centrálnu časť umiestnenú správne Mŕtveho mora (cca 80 km a maximálnu šírku nie viac ako 12 km).

Počasie v Izraeli na Mŕtvom mori

Vodná oblasť Mŕtveho mora leží pod úrovňou svetového oceánu na 410 metroch, takže atmosférický tlak v tomto regióne je nad obvyklým priemerom a je približne 800 mm Hg. Art.

Navyše maximálna šírka Jordánskej kotliny nie je väčšia ako 25 km a výška svahov (niekedy veľmi strmá) dosahuje 1000-1400 metrov. To znamená, že existujú všetky podmienky pre špeciálnu klímu v tejto oblasti. A ak sa v južnej časti Izraela je podnebie tropické a subtropické, Mŕtve more klíma - suchá púšť: 90% času (takmer 330 dní v roku), tu svieti slnko, a priemerné ročné zrážky 50-60 mm.

Počasie na mŕtvom mori podľa mesiaca

V zimných mesiacoch teplota dosahuje minimálne + 12-13 ° C av letnom hornom rozsahu dosahuje + 27-39 ° C.

Počasia na mŕtvom mori v januári: priemerná denná teplota vzduchu + 20 ° C; v noci + 11 ° C; priemerná mesačná teplota vody v mori je + 20 ° C.

Počasie na mŕtvom mori v februári: priemerná denná teplota vzduchu + 22 ° C; v noci + 13 ° C; priemerná mesačná teplota vody na mori je + 18 ° C.

Počasie v mŕtvom mori v marci: priemerná teplota vzduchu počas dňa + 25 ° C; v noci + 15,5 ° C; priemerná mesačná teplota vody v mori je +20 - 21 ° C.

Počasie v mŕtvom mori v apríli: priemerná denná teplota vzduchu + 29 ° C; v noci + 20-21 ° C; priemerná mesačná teplota vody na mori + 24 ° C

Počasie na Mŕtvom mori v máji: priemerná denná teplota vzduchu + 33-34 ° C; v noci + 24 ° C; priemerná mesačná teplota vody na mori je + 28-29 ° C.

Počasie na mŕtvom mori v júni: priemerná denná teplota vzduchu + 35-37 ° C; v noci + 27-28 ° C; priemerná mesačná teplota vody v mori je + 31-32 ° C.

Mŕtve more sa v júli a auguste zahreje na + 34-35 ° C a priemerná teplota vzduchu je + 38-39 ° C počas dňa (ale môže sa zvýšiť aj na + 45-47 ° C). Mŕtve more v septembri je veľmi teplé (+ 32-33 ° C), a počas dňa na slnku teplomer ukazuje až + 35-37 ° C.

Mŕtveho mora v októbri "ochladí" na + 29-30 ° C (pri priemernej dennej teplote vzduchu + 32 ° C), a Mŕtveho mora v novembri stuženie príjemnú teplotu vody + 23-25 ° C. A počasie na Novom Mŕtvom mori je veľmi pohodlné: priemerná teplota vzduchu v deň nezvyšuje viac ako + 26-27 ° C a v noci neklesne pod značku pri +18 ° C.

V rovnakej dobe vlhkosť vzduchu v zime a na jeseň nepresiahne 40% a v lete klesne na 23%. Na jeseň a na jar pozdĺž Jordánu od Červeného mora údery vetra. V zime a na jar je nebezpečie zaplavenia v daždivých dňoch, keď dažďová voda tečie z pomerne odľahlých oblastí Jeruzalema do Mŕtveho mora.

Mŕtve more v decembri (teplota vody v strede dňa) a denná teplota vzduchu sú zvyčajne rovnaké - v priemere +22 ° C, no v noci teplomerová kolóna klesne na +13 ° C.

Takže kúpacia sezóna na Mŕtvom mori je celoročná! Ako aj na otázku - kde inde ísť do Mŕtveho mora - lekári hovoria: u pacientov so psoriázou v remisii, odporúčaná doba liečby je od mája do septembra a počas exacerbácie - od októbra do apríla.

Počasie v Jordánsku na Mŕtvom mori

Počasie v Jordánsku pri Mŕtvom mori je spôsobené rovnakými faktormi ako v Izraeli, hoci na Jordánskom území je hĺbka umiestnenia Mŕtveho mora vzhľadom na svetovú hladinu oceánu menšia - 394,6 metra.

V Jordánsku, v blízkosti Mŕtveho mora, teplota vzduchu v zimných mesiacoch môže byť v rozmedzí od + 7-8 ° C (nižšie sa nedá) až na maximum + 18-20 ° C.

V apríli až máji je maximálna denná teplota + 25-27 ° C; v lete sa ohrieva vzduch až na + 29 ° C v júni a na + 35 ° C v auguste. Dážď v tejto krajine sa pohybuje od októbra do marca (väčšina zrážok sa vyskytuje v decembri a januári). Ale v oblasti Mŕtveho mora je množstvo zrážok extrémne nízke: dokonca aj v najchladnejšej sezóne (december - marec) ich úroveň zriedka prekračuje 5 mm za mesiac.

Počasie na mŕtvom mori (v hebrejčine Hamelah Yam) - kedykoľvek počas roka - podporuje odpočinok a liečbu širokej škály chorôb. Pokračovali vo využívaní prírodných síl Mŕtveho mora, pretože, ako uvádzajú ekológovia, hladina vody v ňom je o 30 cm nižšia ročne - pre priemysel a poľnohospodárstvo Izraela a Jordánska. A niektorí vedci predpovedajú, že do roku 2050 môže uniknúť jedinečná nádrž ...


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.