^

Zdravie

Pankreatická amyláza v krvi a moči

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Pankreatická amyláza v krvi a moči je dôležitá analýza, ktorá pomáha identifikovať pankreatitídu ako hlavnú chorobu spolu s ďalšími laboratórnymi testami, ako aj akékoľvek iné anomálie vo funkcii pankreasu. Röntgenové, duodenografické, ultrazvukové a FGDS môžu byť predpísané lekárom spolu s krvnými, slinovými a močovými testami.

Pankreas vylučuje každý deň až jeden liter a niekedy viac pankreatickej šťavy, ktorá zase vstupuje do tenkého čreva, dvanástnika. V tejto šťave obsahujú veľmi potrebné enzýmy trávenia, neutralizujú žalúdočné kyseliny a štiepia živiny do požadovaného stavu. Zatiaľ čo proteáza pracuje na rozklade bielkovín, lipázy - cez tuky, amyláza úspešne zvládne sacharidy.

Pankreatický izoenzým sa nazýva amyláza pankreatická, väčšina z nich je trávená hydrolýzou trypsínu v črevnom trakte a vstupuje do krvného riečišťa. Keďže molekuly izoamylázy sú malé, sú schopné prechádzať filtráciou v obličkách, takže môžu byť tiež obsiahnuté v inom médiu - v moči.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Ako sa testuje pankreatická amyláza v krvi a moči?

Úroveň, akékoľvek zmeny v dynamike, aktivita amylázy v krvnom obehu sa hodnotí pomocou špecifickej analýzy, podrobnej biochemickej štúdie.

Zloženie krvného séra sa skúma a samotná krv sa podáva na prázdny žalúdok (na prázdny žalúdok). Amyláza, obsiahnutá v moči, sa určuje zhromaždením materiálu počas dňa určitým spôsobom. Ráno pacient určí, časť sa ihneď naleje. Následne sa moč pravidelne zhromažďuje počas dňa. Zber začína druhou, čistejšou časťou a končí s rannou časťou zhromaždenou nasledujúci deň.

Pankreatická amyláza v krvi a moči - norma alebo patológia?

Keďže amyláza je primárne enzým súvisiaci s trávením, v zásade to nemôže a nemal by existovať v krvnom riečisku. Prítomnosť amylázy v akomkoľvek netypickom prostredí - napríklad v moči alebo v krvi označuje ťažkosti telies ich ochorenie, erozívna alebo iné poškodenie spúšťa uvoľňovanie amylázy, ktorá spadá do netypickú jej životného prostredia. Existuje priama súvislosť medzi prítomnosťou enzýmu viac ako štandard v krvi a moči: izoenzýmov dostať do krvného obehu okamžite znamená vzhľad "bratov" Už v moči. Pankreatická amyláza v krvi a moči je hlavným znakom, markerom blahobytu alebo patológie mnohých orgánov, ale hlavne pankreasu. Každá forma, stupeň pankreatitídy (chronická, akútna) má za následok zmenu aktivity, aktivitu pankreatickej amylázy. Stáva sa tiež, že zvýšenie izoenzýmovej normy naznačuje parotitídu alebo ochorenie slinných žliaz.

Nasledujúce rozmedzie normy pankreatického enzýmu-amylázy sa považujú za normálne:

 • V krvnom materiáli:
  • deti do 2 rokov: 5 - 65 U / l;
  • 2 roky - 70 rokov: 25 - 125 U / l;
  • viac ako 70 rokov: 20 - 160 U / l.
 • V materiáli moču (denne) - od 1 do 17 jednotiek / h.

Čo môže hovoriť o pankreatickej amyláze v krvi a moči?

Aktívna aktivita amylázy, ktorá nezodpovedá normám, môže byť markerom takých patológií: 

 • Všetky choroby súvisiace so slinivkou brušnej.
 • Patológia obličiek, nedostatočnosť nižších funkcií.
 • Kalkulované ochorenia slinných žliaz.
 • Infarkt (mezenterický) črevo, vredové procesy v čreve.
 • Zápalové procesy vrátane akútnych, peritoneum - peritonitída a iné.
 • Komplikované tehotenstvo, možno - ektopické.
 • Komplikácie spojené s chirurgickým zákrokom.
 • Komplikácie po transplantácii
 • Ketoacidóza spojená s cukrovkou; 
 • Akútna forma alkoholizmu.

Treba poznamenať, že pankreatická amyláza v krvi a moč ako hlavný indikátor je dosť účinná, ale informácie by sa mali brať do úvahy v spojení so všetkými sprievodnými faktormi.

Takéto situácie a podmienky môžu ovplyvniť analytický výsledok: 

 • Užívanie liekov, ako sú kortikosteroidy, diuretiká (furosemid), celá skupina ibuprofenu, antikoncepcia, omamné látky; 
 • Zvýšenie množstva homocysteínu, cholesterolu.

Je potrebné vziať do úvahy a vziať do úvahy, že pankreatická amyláza v krvi a moči sa považuje za informačný marker s povinným uvážením parametrov všeobecnej základnej amylázy. Kombinácia atypického celkovej aktivity amylázy spolu so zníženou úrovňou, malé množstvo pankreatické izoenzýmu naznačujú, že by mali vylúčiť problémy s pankreasu (pankreatitída). Ak sa získa táto informácia, pankreatická amyláza v krvi a v moči môže byť dôkazom ochorení vaječníkov, bronchopulmov alebo čriev.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.