Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Operácia na transplantáciu kože po popálení

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Takmer každý z nás aspoň raz v živote spálil vriacou vodou, žehličkou, teplými predmetmi z kuchynského náradia, otvoreným ohňom. Niekto mal "šťastie" v každodennom živote, ale niekto dostal svoju časť adrenalínu do výroby. Je to strašne bolelo? Samozrejme! Je tu jazva? Vo väčšine prípadov áno. Ale toto je s malou veľkosťou rany. A čo situácia, ak má horiaca plocha významné rozmery a transplantácia kože po popálení je najefektívnejším alebo dokonca jediným spôsobom, ako vyriešiť zložitý fyzický, kozmetický a psychologický problém?

Výhody a nevýhody kožných plastov pri popáleninách

Operácia na transplantáciu kože po popálení alebo inej traume vedúcej k veľkej otvorenej rane sa nazýva plastická koža. A ako každá plastická chirurgia, môže mať svoje výhody a nevýhody.

Hlavnou výhodou tohto ošetrenia veľkých ranných horísk je ochrana povrchu rany pred poškodením a infekciou. Dokonca aj granulačné tkanivo slúži na ochranu povrchu rany, ale nie je plnohodnotnou náhradou zrelej kože a akékoľvek zníženie imunity počas hojenia rán môže spôsobiť vážne komplikácie.

Dôležitým aspektom je to, že týmto spôsobom sa zabráni strate vody a cenným živinám prostredníctvom nekrytého povrchu rany. Tento bod je životne dôležitý, pokiaľ ide o veľké rany.

Pokiaľ ide o estetický vzhľad zranenej kože, rana po transplantácii kože vyzerá oveľa atraktívnejšie ako obrovská desivá jazva.

Nevýhoda dermálnej plastiky môže byť považovaná za určitú pravdepodobnosť odmietnutia transplantátu, čo je často prípad kožnej a iných materiálov. Ak sa natívna koža transplantuje, riziko, že sa nezmizí, výrazne poklesne.

Veľmi často po operácii na transplantáciu kože počas procesu hojenia sa objaví svrbenie, ktoré narúša pacienta. Tento jav je však dočasný, čo možno predísť použitím špeciálnych krémov.

Relatívny nedostatok transplantácie kože možno považovať za psychologické nepohodlie z myšlienky o transplantácii niekoho iného kože s použitím aloštepu, xenotransplantátov alebo syntetických materiálov.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Materiály používané pri transplantácii kože

Pokiaľ ide o transplantáciu kože, vzniká úplne rozumná otázka o darcovskom materiáli. Materiál na transplantáciu môže byť:

 • Auto-pokožka - vlastná koža z nevyhojenej časti tela, ktorá sa môže skryť pod oblečením (najčastejšie je to koža vnútornej strany stehna),
 • Allokozha je darcovská koža odobratá z mŕtvej osoby (mŕtvola) a konzervovaná na ďalšie použitie.
 • Koža Xenot je koža zvierat, zvyčajne ošípaných.
 • Amnion je ochranná škrupina embrya človeka a zvierat patriacich k vyšším stavovcom.

V súčasnosti existuje mnoho ďalších syntetických a prírodných povlakov na spálenie rán, ale vo väčšine prípadov sú vyššie uvedené materiály uprednostňované.

Pri transplantácii kože po spálení sa používajú hlavne biologické štepy: auto-koža a alo-koža. Xenobic, amnion, umelo pestované kolagénové a epidermálne bunkové transplantáty, rovnako ako rôzne syntetické materiály (explantáty) sa používajú hlavne vtedy, ak je potrebná dočasná povrchová vrstva na prevenciu infekcie.

Výber materiálu často závisí od stupňa horľavosti. Takže pri popáleninách stupňov IIIB a IV sa odporúča použitie autograftu a pri popálení IIIA je vhodnejší prídavok.

Na vykonávanie dermálnej plastiky je možné použiť 3 druhy pokožky:

 • kusy darcovskej pokožky úplne oddelené od tela a nekomunikujúce s inými telesnými tkanivami (voľný plast),
 • miesta natívnej kože, ktoré sa pomocou mikroskopov posúvajú a napínajú po celej ploche rany,
 • kúsok kože s podkožným tukom, spojený s inými tkanivami tela len na jednom mieste, ktorý sa nazýva kŕmenie nohy.

Aplikácia posledných dvoch typov sa nazýva non-free plastic.

Transplantáty sa tiež môžu líšiť v hrúbke a kvalite:

 • tenká chlopňa (20-30 mikrónov) zahŕňa epidermálnu a bazálnu vrstvu pokožky. Takáto transplantácia nemá dobrú elasticitu, môže sa pokrčiť a je náchylná na poškodenie, takže je mimoriadne zriedkavé používať popáleniny okrem dočasnej ochrany.
 • chlopne strednej hrúbky alebo strednej (30 - 75 mikrónov). Obsahujú epidermálne a dermálne vrstvy (úplne alebo čiastočne). Tento materiál má dostatočnú elasticitu a pevnosť, takmer nerozlíšiteľný od skutočnej kože. Môže sa používať na mobilných stránkach, napríklad v spoločnom regióne, pretože neobmedzuje pohyb. Ideálne na popáleniny.
 • Hrubá chlopňa alebo chlopňa po celej hrúbke kože (50-120 mikrónov) sa používa menej často, s veľmi hlbokými ranami alebo ranami umiestnenými v zóne viditeľnosti, najmä na tvári, krku, dekoltovej zóne. Pri transplantácii sa vyžaduje, aby postihnutá oblasť mala dostatočný počet krvných ciev, ktoré sa spájajú s kapilárami krku darcu.
 • Kompozitný štep. Klapka obsahujúca okrem kože aj podkožnú tukovú vrstvu a chrupavé tkanivo. Používa sa v plastickej chirurgii pre plastické operácie tváre.

Priemerné kožné chlopne, tiež nazývané rozdelené, sa používajú na transplantáciu kože po najhoršom spálení.

Indikácie postupu

Aby sme tento problém dobre pochopili, je potrebné spomenúť klasifikáciu popálenin podľa stupňa poškodenia kože. Existujú 4 stupne závažnosti popálenin:

K popáleninám prvého stupňa sú malé horiace rany, pri ktorých je poškodená iba horná vrstva kože (epidermis). Takéto popálenie sa považuje za ľahké (povrchné, plytké) a vykazuje bolestivé pocity, mierne opuchy a sčervenanie kože. Zvyčajne nevyžaduje špeciálnu liečbu, ak jej oblasť samozrejme nie je príliš veľká.

Popáleniny II stupňa sa líšia vo väčšej hĺbke. Nielenže je epidermis poškodená, ale aj ďalšia vrstva kože - dermis. Pálenie sa prejavuje nielen intenzívnym sčervenaním postihnutej oblasti kože, výrazným edémom a silnými pocitmi bolesti, na vyhorenej koži sa objavujú bubliny naplnené kvapalinou. Ak horiaca oblasť zaberá miesto s priemerom menším ako 7 a pol centimetrov, horí sa považuje za ľahké a často nevyžaduje lekársku starostlivosť, inak je lepšie ísť do lekárskej inštitúcie.

Väčšina popálenin domácností je obmedzená na závažnosť I alebo II, hoci prípady vážnejších zranení sú tiež bežné.

Popáleniny tretieho stupňa sú už považované za hlboké a závažné, pretože vážne poškodenie oboch vrstiev kože (epidermis a dermis) spôsobuje nástup ireverzibilných účinkov vo forme smrti tkaniva. Súčasne trpí nielen koža, ale aj tkanivá pod ňou (šľachy, svalové tkanivo, kosti). Odlišujú sa vo významných, niekedy neúnosných bolestiach v postihnutej oblasti.

Popáleniny tretieho stupňa v hĺbke penetrácie a závažnosti sú rozdelené na 2 typy:

 • Titul IIIA. Keď je pokožka poškodená až do zárodkovej vrstvy, ktorá sa vonkajšie prejavuje vo forme veľkých elastických bublín so žltkastou tekutinou a rovnakým dnom. Existuje možnosť vytvorenia lebky (farba žltá alebo biela). Citlivosť je znížená alebo chýba.
 • Stupeň IIIB. Kompletné poškodenie kože na všetkých vrstvách, podkožná tuková vrstva je tiež zapojená do procesu. Rovnaké veľké bubliny, ale už s červenou (krvavou) kvapalinou a rovnaké alebo belavé citlivé na dotyk dna. Škvrny hnedej alebo šedej sú umiestnené tesne pod povrchom zdravej kože.

Pri spálení štvrtého stupňa je nekróza (spálenie) tkanív postihnutej oblasti charakteristická pre samotné kosti, s úplnou stratou citlivosti.

III a IV stupne popálenín sa považujú za hlboké a ťažké, bez ohľadu na veľkosť rany. Napriek tomu v indikáciách pre transplantáciu kože po spálení sa najčastejšie objavujú iba IV stupne a IIIB, najmä ak ich priemer v priemere presahuje 2 a pol centimetra. Je to spôsobené tým, že nedostatok krytia veľkej a hlbokej rany, ktorú nemožno samostatne pretiahnuť, slúži ako zdroj straty živín a môže dokonca ohroziť smrť pacienta.

Popáleniny IIIA a II. Stupňa sa považujú za hranice. V niektorých prípadoch môžu lekári navrhnúť transplantáciu kože po spálení a v týchto oblastiach, hoci nie je žiadna osobitná potreba urýchliť hojenie takýchto popálenin a zabrániť ich hrubému zjazveniu.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]

Príprava

Po štepom popáleniny je chirurgický zákrok, a ako každý operatívny zásah vyžaduje špecifickú prípravu pacienta a rany samotnej k plastovému kožu. V závislosti na stupni popálenín a rán stave držaný určité ošetrenia (mechanické čistenie a navyše liečbu drogovej závislosti) zamerané na čistenie rán hnisu, odstránenie nekrotických častí (mŕtve bunky), prevenciu prieniku infekcie a vývoja zápalového procesu, a v prípade potreby použitia antibiotík s nimi zaobchádzať ,

Súčasne sa prijímajú opatrenia na zvýšenie obranyschopnosti tela (vitamínové prípravky a vitamínové mastné obväzy, obnoviteľné výrobky).

Niekoľko dní pred začatím prevádzky miestnych oznamovacích predpísaných vypúšťanie antibiotiká a antiseptiká: antiseptické kúpele "manganistanu" alebo iné antiseptické roztoky alebo obväzy s penicilín furatsilinovoy masťou a UV žiarením rany. Uplatnenie masť obväzy zastavil na 3-4 dní pred očakávaným dňom prevádzky, pretože častice, ktoré zostali vo rany masťou naruší štepu.

U pacientov sú ukázané vysoko kvalitné bielkoviny. Niekedy sa vykonáva transfúzia krvi alebo plazmy. Kontrolujeme hmotnosť pacienta, študujeme výsledky laboratórnych štúdií, vyberáme lieky na anestéziu.

Bezprostredne pred operáciou, najmä ak sa vykonáva v celkovej anestézii, je potrebné vykonať opatrenia na čistenie čriev. Zároveň sa budete musieť zdržať pitia a jedenia.

Ak sa transplantácia uskutoční v prvých dňoch po poranení čistého rany, bude sa nazývať primárna a nevyžaduje starostlivé opatrenia na prípravu na operáciu. Sekundárna transplantácia, ktorá nasleduje po 3-4 mesačnom kurze, vyžaduje povinnú prípravu na operáciu s použitím vyššie uvedených metód a prostriedkov.

V prípravnej fáze sa rieši aj otázka anestézie. Ak je relatívne malá oblasť kože transplantovaná alebo je vyrezaná rana, stačí lokálna anestézia. Pri rozsiahlych a hlbokých ranách majú lekári sklon k všeobecnej anestézii. Okrem toho by všetci lekári mali byť pripravení na transfúziu krvi, ak je to potrebné.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Komu sa chcete obrátiť?

Technika transplantácia kože po spálení

Kroky operácie pri transplantácii kože po spálení závisia od materiálu, ktorý používa plastický chirurg. Ak používate auto-pokožku, prvá vec je prevziať darcovský materiál. A v prípade, že sa použijú iné typy transplantátov vrátane konzervovaných biologických, tento bod sa vynecháva.

Plotové autograftů (excízie kožných štepov požadovanej hrúbky a veľkosti) sa s výhodou vykonáva pred skalpelom alebo špeciálny nôž pre kožu, ale v súčasnej dobe, chirurgovia prednosť dermatomu je pohodlné a jednoduché použitie nástroje, ktoré podstatne uľahčia prácu lekára. Zvlášť je vhodná na transplantáciu veľkých chlopní pokožky.

Predtým, než začnete vyčistiť kožu darcu, musíte určiť veľkosť chlopne, ktorá musí presne zodpovedať obrysom rany, kde bude pokožka transplantovaná. Aby bolo zaistené perfektné prispôsobenie rany sa aplikuje X-ray ísť obyčajnú celofánové pásky a vedie okolo obrysu rany, a potom pripravený na "vzorkovníka" prenesie na miesto, kde sa plánuje vziať darcovské kože.

Koža na transplantáciu je možné odoberať z ľubovoľnej vhodnej veľkosti tela a snažiť sa vyhnúť sa tým oblasťam, ktoré nie je možné pokryť oblečením. Najčastejšie ide o výber na vonkajšej alebo zadnej časti stehien, chrbta a zadok. Zoberte do úvahy aj hrúbku pokožky.

Po tom, ako sa lekár rozhodne na mieste darcu, začne prípravu kože na excíziu. Koža na tomto mieste je premytá 5% roztokom mydla (môžete použiť benzín) a potom niekoľkokrát starostlivo ošetriť lekárskym alkoholom. Pomocou "šablóny" so skalpelom / nožom (pre malé plochy) alebo dermatomu (pre veľké chlopne) sa odstráni vhodná chlopňa požadovanej hrúbky, ktorá je rovnaká po celej ploche.

V mieste rezu sa vytvorí rana s malým krvácaním, ktoré je ošetrené hemostatickými a antiseptickými činidlami, po ktorých sa na ne aplikuje aseptický obväz. Rany na mieste darcu sú plytké, takže proces hojenia sa zvyčajne uskutočňuje rýchlo a bez komplikácií.

Transplantácia pokožky po popálení tiež zahŕňa prípravu rany. Možno bude potrebné vyčistiť ranu, odstrániť nekrotické tkanivá, vykonať hemostázu, vyhladit 'ložisko rany a odstrániť pohmožděné jazvy pozdĺž okrajov rany.

Vystrihnutý autoprint sa ihneď umiestni na pripravený povrch rany, jemne skombinuje okraje a rovnomerne stlačí gázou za pár minút a nedovolí pohyb klapky. Klapky strednej hrúbky je možné upevniť pomocou kĺbu. Hore je aplikovaný tlakový obväz.

Pre dobrú fixáciu kožných chlopní môžete použiť zmes roztoku fibrínu (alebo plazmy) s penicilínom.

Ak je pokožka naštepený na malú plochu kože klapiek integrálnych je prijatá, ale v prípade, že povrch rany je značné veľkosti superponovaného alebo niekoľko klapiek použité špeciálne štepu microincision môže výrazne pretiahnuť a zladiť veľkosť rany (perforované štepu).

Transplantácia kože s dermatómom

Operácia transplantácie kože po popálení začína prípravou dermatómu. Bočný povrch valca je pokrytý špeciálnym lepidlom, keď je po niekoľkých minútach mierne suchý, mazaný povrch je pokrytý gázovou obrúskou. Keď sú gázové tyčinky prerušené, nadbytočné okraje sú odrezané a potom sa dermatom sterilizuje.

Približne pol hodiny pred operáciou sa nože dermatomu ošetria alkoholom a sušia sa. Miesto kože, z ktorého sa odoberie klobúk, sa tiež pretreje alkoholom a čaká, až kým nevyschne. Povrch dermatomových nožov (s gázou) a požadovaná oblasť pokožky je pokrytý leptaním dermatomu.

Po 3 - 5 minútach lepidlo dostatočne vysuší a môžete začať vyrezávať kožnú klopu darcu. Aby sa to dosiahlo, valec dermatomu je pevne pritlačený k pokožke a pri jej priľnutí sa mierne zdvihne dermatom, čím sa začne rezanie klapky pokožky. Nože s rytmickým pohybom odrežú chlopňu, ktorá je na rotujúcom valci presne uložená. Po dosiahnutí požadovanej veľkosti klapky pokožky sa rozrezá skalpel. Z lahve dermatómu sa autograft opatrne odstráni a prenesie na povrch rany.

Transplantácia aloštepu

Ak má transplantácia kože po spálení za cieľ dlhodobé uzavretie rany, odporúča sa použiť autograft. Ak je potrebné dočasne pokryť ranu, tou najlepšou možnosťou je transplantácia konzervovanej kadaverickej kože.

Môžete samozrejme použiť kožu darcov, napríklad chlopne z amputovaných končatín. Avšak takáto vrstva je rýchlo odmietnutá, nedáva plnú ochranu pred poškodením a infekciami.

Správne zachovaný vrchlík je odmietnutý oveľa neskôr. Je to vynikajúca alternatíva k autograftom, ak ich nemožno použiť kvôli nedostatku darcovskej pokožky. Nakoniec, transplantácia alodénov často poskytuje príležitosť na záchranu života pacienta.

Prevádzka alodenosovej transplantácie nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti. Horiaci povrch je čistený z hnisových a nekrotických tkanív, premytý antiseptickým zložením a zavlažovaný antibiotickým roztokom. Na pripravenú ranu umiestnite alo-kožu, najskôr ju namočte vo fyziologickom roztoku s prídavkom penicilínu a fixujte ju zriedkavými stehmi.

Kontraindikácie postupu

Možno, že operácia transplantácie kože po spálení v porovnaní s inými chirurgickými intervenciami sa zdá byť neškodná a relatívne ľahká, existujú situácie, v ktorých sú takéto manipulácie neprijateľné. Niektoré z nich sú spojené s nedostatočnou pripravenosťou rany na transplantáciu kože a inými - s patologickými stavmi zdravia pacienta.

Transplantácia kože po spálení nastane približne 3-4 týždne po poranení. To je spôsobené tým, že po 20-25 dňoch je rana obvykle pokrytá granulačnou tkanivou, ktorá vyzerá ako zrnitý povrch s veľkým počtom krvných ciev bohatého ružového sfarbenia. Toto je mladé spojivové tkanivo, ktoré sa vytvára v druhom štádiu hojenia akejkoľvek rany.

Transplantácia pokožky na veľkých miestach a hlboké popáleniny sa nedajú robiť, kým sa pokožka úplne očistí od mŕtvych buniek a nevytvorí sa granulačné tkanivo. Ak má mladé tkanivo bledú farbu a nekrotické oblasti, transplantácia pokožky sa musí odložiť až po vyrezaní slabého tkaniva na svojom mieste netvorí silnú novú.

V prípade, že zranenie má pomerne malé rozmery a jasná hladké kontúry, debridement a pleť štepenie operácii nie je zakázané správanie, a to aj v prvých dňoch po poranení, bez toho aby čakal na rozvoji príznakov zápalu stredného.

Je zakázané vykonávať transplantáciu kože, ak sú viditeľné stopy zápalu, exsudátu rany alebo purulentného výboja v rane a okolo neho, čo pravdepodobne naznačuje prítomnosť infekcie v rane.

Relatívnymi kontraindikáciami pre transplantáciu kože je zlý stav pacienta v čase prípravy na operáciu, napríklad šok, veľká krvná strata, vyčerpanie, anémia a neuspokojivý krvný test.

Kožných štepov, ale nie operácia je veľmi zložitá, a čas to trvá len asi 15-60 minút, ale príkaz je potrebné počítať s významnou chorobnosťou takou manipuláciu, čím sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. Neznášanlivosť na lieky používané v anestézii je tiež relatívna kontraindikácia operácie transplantácie kože po spálení.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Komplikácie po postupe

Správna definícia načasovania operácie, opatrná a účinná príprava na transplantáciu kože po popálení, primeraná starostlivosť o transplantovanú pokožku sú hlavnými podmienkami úspešnej operácie a pomáhajú predchádzať nepríjemným následkom. A niekedy pacientovo telo z dôvodov, ktoré sú zrozumiteľné len pre neho, nechce vziať ani domorodú pokožku, považuje ju za cudziu látku a jednoducho ju roztaví.

Rovnaký druh komplikácií môže spôsobiť nesprávnu prípravu rany na operáciu, ak v rane zostanú hnisy a mŕtve kožné bunky.

Niekedy dochádza k odmietnutiu transplantovanej kože, ktorá sa prejavuje úplnou alebo čiastočnou nekrózou. V druhom prípade je opätovná operácia znázornená po odstránení transplantovanej a nezapojenej kožnej chlopne. Ak je nekróza čiastočná, mali by sa odstrániť iba mŕtve bunky a nechať tie, ktoré sa zakorenili.

Nie vždy kože rýchlo zvykne, niekedy je tento proces oneskorený na niekoľko mesiacov, hoci zvyčajne trvá 7-10 dní. V niektorých prípadoch začína krvácať pooperačné stehy. Ak počas chirurgického zákroku nedôjde k nedostatočnej sterilite alebo k zlej predoperačnej príprave, môže sa vyskytnúť ďalšia infekcia rany.

V niektorých prípadoch po úspešnej operácii a liečenie transplantované kože na ňom môžu objaviť podivné vredy alebo dôjde k utesnenie operačné jazvy (križovatku zdravej a darcovské kože), nedostatok normálny rast vlasov a znížená citlivosť voči štepu kože.

Nešťastné následky chybné voľby materiálu pre transplantácie a predčasnou operáciu môže dôjsť k poškodeniu (praskanie) v transplantovanej kože, rovnako ako obmedzenie pohybu (kontrakcie) v kĺbe, kde kožné štepy po vypálení bola vykonaná.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Starajte sa o postup

Obnova pokožky po operácii transplantácie kože po popálení nastane v troch etapách. Od okamihu ukončenia činnosti dermálnej plastiky do 2 dní sa uskutočňuje úprava kombinovaných kožných útvarov, po ktorých začína proces regenerácie kože, ktorý trvá asi 3 mesiace.

Počas tejto doby je potrebné chrániť miesto s transplantovanou pokožkou pred mechanickým a tepelným poškodením. Bandáž sa môže odstrániť najskôr, ako to doktor dovolí.

Spočiatku, po odstránení obväzu je znázornené dostáva lieky, ktoré znižujú bolestivé pocity, či existuje potreba pre to, rovnako ako mazanie mladý kožných štepov špeciálny mastí, zabrániť jej vysúšaniu a lúpanie a tiež zmierňuje svrbenie (studená pasta, lanolín masť a iné prípravky, zabezpečenie udržania dostatočnej vlhkosti tkaniva).

Na konci regeneračných zmien začne stabilizačný proces, keď nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia na starostlivosť o transplantovanú pokožku. Začiatok procesu stabilizácie s veľkou istotou naznačuje, že transplantácia kože po popálení bola úspešná.

Obdobie rehabilitácie

Na konci operácie na transplantáciu kože po spálení je potrebné zabezpečiť dobré prispôsobenie štepu na lôžku rany. Aby ste to dosiahli, opatrne stlačte zvyšky krvi tak, aby nenarúšali priľnavosť tkanív.

Niekedy je štep zabezpečený natiahnutím stehov (napríklad v prípade perforovanej chlopne). Ak je štep fixovaný závitmi, potom ich okraje zostanú neobrezané. Na vrchu transplantovanej kožnej klopy sú položené vlhké bavlnené guľôčky, po ktorých nasledujú vaty a tesne zviazané s voľnými koncami nite.

Aby sa zabránilo odmietnutiu transplantovaných štepov, bandáže sa zavlažujú roztokmi glukokortikosteroidov.

Transplantácia sa zvyčajne uskutočňuje v priebehu 5-7 dní. Počas tejto doby sa obväz odstráni. Po týždni lekár skúma ranu a odstráni len horné vrstvy obväzu. O otázke prvého oblečenia sa rozhoduje individuálne. Všetko závisí od stavu pacienta po operácii. Ak je obväz suchý, pacient nemá teplotu a opuch, iba rana rany je navinutá.

Ak je obliekanie vlhké, nerobte predčasne starosti. Je to spôsobené nahromadením exsudátu z rany pod štepom. Niekedy to stačí len na to, aby sa uvoľnil a posilnil štep s obväzom. Ak je pod štepom krv alebo hnis, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa to nezakopí.

V prípade potreby je predpísaný prvý obväz, počas ktorého sa neinfikované tkanivá odstránia. Potom vykonajú novú operáciu na transplantáciu kože.

Ak všetko ide hladko, poistky po transplantácii s pokožkou trvajú 12-14 dní. Po odstránení obväzu sa zdá, že je bledá a nerovnomerne sfarbená, ale po chvíli nadobudne normálny ružový odtieň.

Ak sa po operácii z nejakého dôvodu nepoužije obväz, je potrebné transplantovanú oblasť chrániť pred poškodením (napríklad pomocou drôteného rámčeka).

trusted-source[33], [34]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.