Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Oksampitsin

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Oxampsín je kombinované širokospektrálne antibiotikum, ktoré sa používa na liečbu rôznych typov infekčných ochorení. Medzinárodný názov tohto lieku je Ampicillin + Oxacilín - v súlade s jeho účinnými látkami, ampicilínom a oxacilínom. Oxampsín sa vzťahuje na farmakologickú skupinu penicilínov v kombináciách a spolu s niektorými liekmi má silný baktericídny účinok na ľudské telo. Spektrum účinku Oxampticinu je dosť široké, ale aj vedľajšie reakcie na liek môžu byť rôzne.

trusted-source[1]

Klasifikácia ATC

J01CR50 Комбинации пенициллинов

Aktívne zložky

Ампициллин
Оксациллин

Indikácia Oksampitsin

Oxampicín je indikovaný na liečbu rôznych bakteriálnych infekcií, ktorých príčinou bol citlivý patogén. Ide o ochorenia ľudského dýchacieho systému: od sínusitídy po pneumóniu; a zápal stredného ucha, zápal močového mechúra, zápal žlčníka, uretritída, kvapavka atď. Po vytvrdnutí polosyntetické antibiotikum Oksampitsinom kožné ochorenia:. Erysipel, impetigo, časté opakujúce sa dermatóz. Je súčasťou komplexného zotavenia po operácii, vrátane rehabilitácie proti oportúnnym infekciám po infekcii HIV. Oksampitsin používa na liečbu popôrodného komplikácie pri napadnutý plodovú vodu, infekčné komplikácie dýchacieho systému u novorodencov, ktoré vyžadujú resuscitačné opatrenia, riziko aspiračná pneumónia choroby novorodencov. Oxampsín je indikovaný aj pri niektorých ochoreniach s ťažkou klinikou: meningitída, sepsa, endokarditída.

Formulár uvoľnenia

Kombinovaná Oksampitsin antibiotikum, produkované v niekoľkých farmaceutických formách, kapsule, prášku na injekčný roztok, ako intramuskulárna alebo intravenózna, a rovnako ako v liofizilate pre injekciu. V jednej kapsule oxampicínu 125 mg účinného antibiotika ampicilínu a 125 mg oxacilínu. V prášku na roztok sa získa 333,5 ml sodnej soli ampicilínu a 166,5 oxakilovej sodnej soli. Denná dávka oxampicínu sa vypočíta s prihliadnutím na vek a hmotnosť pacienta a rozdelí sa na niekoľko príjmov.

Farmakodynamika

Oxampsín je kombinované polosyntetické antibiotikum, ktorého hlavnými aktívnymi zložkami sú ampicilín sodný a sodná soľ oxacilínu. Ampicilín je semi-syntetický penicilín s baktericídnym účinkom odolným voči kyslému prostrediu. Potlačuje násobenie gramnegatívnych, ako aj gram-pozitívnych mikroorganizmov, ktoré netvoria penicilinázu. Oxacilín je polosyntetická zložka, ktorá je rezistentná voči grampozitívnym mikroorganizmom tvoriacim penicillylázu, ako aj gramnegatívnym koksom. Oxacilín je tiež odolný voči kyslým podmienkam. Nevzťahuje sa na nefermentujúce gramnegatívne baktérie, ako aj na Prvulgaris, Progeneception rettgeri.

Farmakokinetika

Maximálna dávka oxampicínu v krvi sa dosiahne za pol hodiny - hodinu po vstupe do ľudského tela. Injekované antibiotikum je koncentrované v krvi počas kratšieho obdobia ako kapsuly Oksampicinu. A najúčinnejšie sú intravenózne injekcie, po ktorých sa maximálna dávka účinných látok dosiahne za pol hodinu. Obe účinné látky liečiva sú absorbované rovnako dobre. Antibiotikum sa vylučuje močom cez prácu obličiek a čiastočne žlčou. Pri nasledujúcom podávaní polysyntetického antibiotika nie je oxampicín charakterizovaný kumuláciou.

Používajte Oksampitsin počas tehotenstva

Oxampicin sa môže používať pre tehotné ženy a dojčiace matky. Výhoda užívania tohto lieku by však mala prevyšovať možnosť vzniku rizika pre dieťa u tehotnej ženy. Aj s najmenšou koncentrácie Oksampitsin môcť byť včlenený do materského mlieka, preto v prípade liečby svojich dojčiace matky by mali upozorniť na problém úplné alebo dočasné zastavenie laktácie (v závislosti na dĺžke liečby, dojčiacich matiek). S opatrnosťou je potrebné užívať oxampicín u žien s citlivosťou na penicilínové látky ako možný prejav rôznych alergických reakcií a komplikácií na pozadí.

Kontraindikácie

Kontraindikácie liečby antibiotikami Oxampicinom sú zvýšené citlivosť na ich zložky. Napríklad so zlou toleranciou penicilínov sa u pacienta môžu objaviť alergické reakcie. Kontraindikovaný oxampsín pre ľudí trpiacich infekčnou mononukleózou a lymfocytovou leukémiou. S opatrnosťou stojí za to užívať liek pre pacientov s bronchiálnou astmou a sennou nádchou, ako aj s rôznymi typmi alergií. Pacienti s takýmito problémami Liečba Oksampicinom sa má podávať spolu s použitím desenzibilizujúcich látok. Počas celého obdobia liečby antibiotikami je potrebné systematicky monitorovať funkčnosť obličiek pacienta, ako aj jeho krvný test.

Vedľajšie účinky Oksampitsin

Počas liečby Oksampitsinom možný výskyt rôznych alergií: z kože - žihľavka, opuch, vyrážky; z dýchacieho systému - rinitída, ako aj angioedém. Môže sa vyskytnúť konjunktivitída, nauzea a vracanie, horúčka, zmeny chuti, dysbióza. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť anafylaktický šok, pri prvom náraste ktorého sa musia vykonať urgentné opatrenia na odstránenie pacienta z tohto stavu. Keď sa Oxampicin podáva injekčne do tela vo forme injekcií, na mieste injekcií sa môže pociťovať bolesť, ako aj opuch, flebitída, periflebitída a infiltrácia.

trusted-source[2], [3]

Dávkovanie a podávanie

Denná dávka liečiva potrebná na terapiu závisí od veku, hmotnosti pacienta a tiež od použitej formy oxampicínu. Kapsuly sú indikované pre deti, ktoré dosiahli vek 3 rokov, zatiaľ čo dávka lieku denne pre dojčatá do 7 rokov je 100 mg na kg telesnej hmotnosti. Pre deti od 7 do 14 rokov - 50 mg na kg telesnej hmotnosti. Jedna dávka lieku Oksampicin určená pre dospelých a mladistvých vo veku nad 14 rokov - od 0,5 do 1 gramu a denne 2 až 4 gramy.V prípade ťažkej klinickej choroby sa dávka môže niekoľkokrát zvýšiť. Dávka oxampicínu je denne rozdelená na 4-6 prípady alebo injekcie, pričom minimálny interval medzi tým je 6-8 hodín. Injekčný roztok sa musí pripraviť bezprostredne pred injekciou. Je pripravená v súlade s uvedením lieku v závislosti od jeho dávkovania a charakteru injekcie. Priebeh liečby Oxampicín trvá od 5-7 dní do troch týždňov, čo je podmienené stupňom infekcie v tele, závažnosťou ochorenia.

trusted-source[4], [5]

Predávkovať

Počas predávkovania oxampicínu je možný výskyt alebo zvýšené vedľajšie účinky lieku: alergie, intolerancia na strane tráviaceho systému a tiež vývin anafylaktického šoku. V prípade predávkovania antibiotikami sa má okamžite zastaviť a poraďte sa s lekárom, aby mohol prijať potrebné opatrenia na elimináciu negatívnych následkov. Povaha reakcií z predávkovania určuje a symptomatická liečba. Ak sa vyskytne anafylaktický šok, mali by sa prijať okamžité opatrenia na uvedenie pacienta do normálneho stavu.

Interakcie s inými liekmi

Oxampicín sa má užívať spolu s akýmkoľvek liekom u lekára, pretože niektoré z nich, ako napríklad kyselina askorbová, zvyšujú vstrebávanie, zatiaľ čo iné - laxatíva, glukozamíny - znižujú jeho absorpciu. Oxampicín inhibuje syntézu vitamínu K a má tiež negatívny vplyv na mikroflóru čreva, takže jeho použitie by sa malo kombinovať s liekmi na obnovenie mikroflóry. Ženy, ktoré používajú perorálnu antikoncepciu, musia byť obzvlášť opatrné, pretože účinok oxampicínu znižuje ich účinnosť. Antibiotikum zvyšuje účinok perorálnych antikoagulancií na telo a jeho kombinácia s probenecidom zvyšuje toxický účinok oxampicínu na ľudské telo.

trusted-source[6], [7], [8]

Podmienky skladovania

Kombinované semisyntetické liečivo Oxampicín sa musí skladovať na mieste, ktoré je pokryté jednak vystavením priamemu slnečnému žiareniu a jasnému svetlu, jednak vlhkosti. Optimálny teplotný index na uchovávanie oxampicínu nezvyšuje nad 25 stupňovou značkou. No a samozrejme aj pre zvedavé detské oči a ruky, balík liekov by mal byť mimo dosahu a viditeľnosti, ako skutočne všetky liečivé látky v dome.

trusted-source[9]

Špeciálne pokyny

S opatrnosťou by Oksampitsin mal užívať ľudí trpiacich alergickými reakciami rôzneho druhu, pretože drogy môžu vyvolať alergie. Aby sa minimalizoval účinok antibiotika na črevnú mikroflóru, liečba oxampicínom musí byť kombinovaná s dobrou antibakteriálnou liečbou. Toxický účinok lieku na centrálny nervový systém sa môže vyskytnúť pri liečbe veľkých dávok pacientov trpiacich zlyhaním obličiek. Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj reakciám oxampicínu na liečbu novorodencov, ktorých matky majú precitlivenosť na penicilíny. Pri prechode terapie je potrebné sledovať celkový stav tela, najmä funkciu obličiek a pečene, zmeny v krvi pacienta.

Čas použiteľnosti

Semisyntetické antibiotikum Oxampicín si zachováva liečebné vlastnosti počas 2 rokov, v tomto období ide o obdobie uchovávania kapsúl, prášku alebo lyofilátu v suchej forme. So všetkými podmienkami skladovania lieku si zachováva svoje liečebné vlastnosti až do konca obdobia použitia. Treba však pamätať na to, že doba použiteľnosti pripraveného injekčného roztoku nie je predĺžená. Zriedený injekčný roztok sa má použiť ihneď po príprave.

trusted-source[10]

Farmakologická skupina

Антибиотики: Пенициллины

Farmakologický účinok

Антибактериальные широкого спектра действия препараты
Бактерицидные препараты

Populárni výrobcovia

Красфарма, ОАО, г.Красноярск, Российская Федерация

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Oksampitsin" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.