Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Metódy diagnostiky psoriázy: laboratórne a inštrumentálne

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Stalo sa tak, že celé ľudské telo je pokryté jedinečným multifunkčným materiálom - pokožkou paralelne s inými orgánmi, ktoré vykonávajú funkciu dýchania, termoreguláciu, výživu a ochranu tela. Choroby tohto zvláštneho orgánu môžu viesť k rôznym porušeniam práce iných orgánov a systémov. Štatistiky sú však neúprosné a kožné ochorenia predstavujú 15% z celkovej hmotnosti chorôb, s ktorými sa ľudia obracajú na rodinného lekára. Súčasne asi 2-4% z nich (podľa rôznych zdrojov) je psoriáza. A napriek tomu, že diagnóza psoriázy pre skúseného lekára nie je zvlášť náročná, existujú určité nuansy, ktoré sa musia brať do úvahy pri priraďovaní a vykonávaní diagnostických štúdií.

Niečo o samotnej chorobe

Psoriáza je jednou z najmenej študovaných patológií u ľudí. Navyše spor stále prechádza po etiológii choroby a okolo príčin, ktoré ju spôsobujú, nehovoriac o účinných metódach liečenia tejto choroby. Takže psoriáza až do dnešného dňa sa považuje za nevyliečiteľnú chorobu kontroverznej povahy.

Podľa najnovších štúdií psoriázy existujú dve hlavné hypotézy vývoja psoriázy. Jedným z týchto požiadaviek, že psoriáza je primárna kožné ochorenie, ktoré sa vyznačuje tým, narušenie normálneho procesu zrenia a deliacich kožných buniek a nadmerný rast a reprodukciu (proliferácie) buniek v dôsledku porušenia epidermálne funkcie. Imunitná odpoveď je považovaná za sekundárnu.

Iná hypotéza trvá na sekundárnej povahe patológie, t.j. Bunková proliferácia je zápalová reakcia spôsobená zlyhanie imunitného systému, že "natívne" bunky vnímané ako cudzie telesá.

Štúdie vykonávané na zvieratách neumožňujú vedeckým pracovníkom prežiť jednu z verzií, pretože neumožňujú reprodukovať úplný obraz patológie u ľudí. Napriek tomu umožňujú identifikovať určité rizikové faktory, ktoré môžu vyvolať vznik špecifických psoriatických symptómov, na základe ktorých sa diagnostikuje psoriáza.

Medzi takéto faktory patria:

 • Pacient utrpel ťažké stresové situácie,
 • traumatické kožné lézie,
 • akútnych a chronických infekčných ochorení,
 • zmeny klimatických podmienok pobytu,
 • HIV infekcie,
 • užívanie liekov za podmienok neznášanlivosti ich zložiek, ktoré spôsobujú alergické kožné reakcie,
 • používanie niektorých druhov kozmetiky na vlasy a pokožku, chemikálie pre domácnosť atď.

Rolu v patológii (prítomnosť určitých spúšťačov, zhora) môže hrať hormonálne poruchy, genetické predispozície alebo funkcie kože (tenká, suchá citlivá pokožka vystavená viac než akýkoľvek iný typ ochorenia).

Ale niekedy sa objaví a exacerbuje psoriáza, a to bez zjavného dôvodu, ktorý vedie vedcov na konci života. Avšak, choroba, tam je pomerne rozšírená, a preto je potrebné pre jeho ďalšie vyšetrovanie a hľadanie účinnej psoriázou diagnostickými metódami, čo umožňuje nielen pomenovať problém "meno", ale tiež určiť príčinu rozvoja patologického procesu, vedie aktívny boj proti ochoreni v oboch smeroch.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Základné metódy diagnostiky psoriázy

Povedať, že diagnóza psoriázy je dnes ťažká, bude to nepravdivé. Symptomatológia ochorenia je tak zrejmé, že skúsený lekár môže bez ťažkostí rozpoznať túto chorobu.

Hlavným špecifickým príznakom psoriázy je kožná vyrážka. Na začiatku ochorenia vyzerá ako malé ružové tesnenie na koži o priemere asi 1-2 mm. O niečo neskôr získajú formu tuberkulózy s jasným ružovým okrajom (rastová oblasť), ktoré sú pokryté belavými voľnými voľnými šupinami. Hrbky sa postupne zvyšujú v priemere (rastú). Zvyčajne sa ich veľkosť pohybuje od 2-3 do 7-8 cm.

Výskyt špecifických výrastkov (plakov) je spôsobený poruchami v procese tvorby buniek, keď starej mŕtve staré bunky sú vrstvené na predčasne sa objavujúce nové bunky.

Plaky sa môžu rozšíriť a zjednotiť v skupinách, tvoriť veľké zóny poškodenia alebo dlhú dobu zostať na rovnakej úrovni vo forme jednotlivých exemplárov.

Najčastejšie, okrem preskúmania sťažností a vyšetrenia pokožky pacienta pomocou škrabania iných metód vyšetrovania, nie je to potrebné.

Laboratórne testy moču, krvi a výkalov v tomto prípade slúžia na účel účinnej liečby patológie, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta. Ale v závažných prípadoch ochorení alebo prítomnosť príznakov rôzneho kontroverzné analýzy pomôže nielen určiť rozsah ochorenia a pre odlíšenie od ostatných psoriázy podobnými príznakmi ochorenia, ale aj na identifikáciu súvisiacich ochorení u pacienta.

S fuzzy klinickým obrazom choroby je jednou z najúčinnejších metód diagnostiky psoriázy kožná biopsia, keď mikroskopická štúdia zaberá malý kúsok (asi 6 mm) kože. Cieľom tejto štúdie je vylúčiť ďalšie ochorenia kože s podobnými symptómami, ako aj histologické potvrdenie diagnózy "psoriázy". Biopsia sa zvyčajne vykonáva iba raz, ale ak sa prejavy ochorenia pravidelne menia, možno potrebujete druhú kožnú analýzu patológom.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Klinická diagnóza psoriázy

Psoriáza, hoci nie príliš široká symptomatológia, ale jej prejavy nie sú viditeľné vždy. Táto zákerná choroba charakteristické zvlnené ihrisko, vyznačujúci sa tým, že rôzne spúšťacie mechanizmy, (stres, sezónne zmeny, a pod), môže vyvolať zhoršenie ochorenia, a efektívna liečba spôsobiť stabilný remisii po dlhšiu dobu.

Choroba je diagnostikovaná hlavne vonkajšími prejavmi vo forme špecifických kožných vyrážok. Tieto prejavy však môžu byť rôzne v rôznych fázach vývoja patologického procesu.

Preto v pokročilom štádiu sa objavuje jeden alebo viacero papulov s jasne ružovou hranicou, ktoré sú náchylné na rast a fúziu. V priebehu času sa transformujú do slabo psoriatických plakov, ktoré stúpajú mierne nad zdravú pokožku a začnú sa odlupovať a bolestivo sa svrbiť.

V regresnom štádiu sa patológia papule (plaky) stáva plochá, bledá, škálovanie a svrbenie výrazne klesajú. Niekedy plaky zmiznú vôbec, ale najčastejšie sa sotva pozorujú v dôsledku zmien pigmentácie kože v mieste lézie (tmavé alebo svetlé škvrny).

Stacionárna fáza alebo obdobie remisie sa vyznačuje absenciou nových vyrážok a akýchkoľvek zmien vo vzhľade starých.

Okrem toho, psoriáza môže mať odlišnú lokalizáciu a niektoré rozdiely v príznakoch, v súvislosti s ktorými sú rozlíšené tieto typy a typy ochorení:

 • Normálna alebo vulgárna psoriáza, ktorá sa považuje za najbežnejšiu formu ochorenia. Vyskytuje sa vo forme strieborne bielych šupinatých škvŕn. Najčastejšie sa nachádza v oblasti kolenných alebo lakťových kĺbov, ale môže sa objaviť aj v iných častiach tela (na rukách, na chodidlách, na hlave pozdĺž línie rastu vlasov atď.).
 • Exudatívna psoriáza má rovnakú lokalizáciu, ale povrch škvŕn je pokrytý nažltnutou kôrkou, z ktorej sa môže uvoľniť krv alebo svetlo žltá kvapalina (exsudát). Stáva sa to spravidla na pozadí vývoja diabetes mellitus, obezity a iných patológií endokrinného systému.
 • Guttačná psoriáza sa často objavuje na tele (najmä v oblasti stehna a zadok) a na nohách, zatiaľ čo vyrážky sú vo forme červených alebo ílových kvapiek. Vyvíja sa na pozadí streptokokovej infekcie.
 • Bodová lupienka je diagnostikovaná, ak vyššie uvedené vyrážky majú veľkosť a tvar špičky.
 • Psoriáza podobná minci je väčšie zaoblené vyrážky, ktoré v priemere dosahujú 3-5 mm.
 • Pustulózna psoriáza sa vyznačuje tvorbou pustúl vo forme ostrovčekov zápalu s hnisavým obsahom. Takéto ostrovy môžu byť umiestnené tak, ako na nohách alebo dlaňach, tak na celom tele. Môže byť sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou, slabosťou, poruchou stolice, zimnica atď.
 • Inverzné alebo psoriasové záhyby sú charakterizované skutočnosťou, že psoriatické vyrážky sú lokalizované hlavne vo veľkých záhyboch tela.
 • Seboroická psoriáza sa vyznačuje lokalizáciou vyrážok na pokožke hlavy. Zároveň sa na mieste vyrážok pozorujú žltkasté kôry. Choroba sa najčastejšie rozvíja na pozadí už existujúcej seborey.
 • Palmar-plantárna psoriáza. Jeho meno hovorí samo za seba, pričom poukazuje na lokalizáciu erupcií psoriatických ochorení.
 • Psoriáza nechtov je špeciálna forma ochorenia, pri ktorej sú ovplyvnené nechtová platňa a koža pod ňou. V tomto prípade, ako pri hubovej infekcii, je pozorované zahustenie a zničenie nechtov.
 • Psoriatická erytrodermia je sprevádzaná výskytom veľkého množstva červenkastých plátov pokrytých striebristými alebo žltkastými šupinami. Plaky majú tendenciu sa zjednocovať s tvorbou veľkých svrbivých lézií, ktoré často sprevádzajú zvýšenie teploty a zvýšenie lymfatických uzlín.
 • Psoriatická artritída (atropatická psoriáza) s lokalizáciou v oblasti kĺbov (falanga prstov, zápästia, oblasť chrbtice atď.). Spočiatku sa prejavuje iba kožnými vyrážkami na kĺboch, ale ak existuje predispozícia a neexistuje účinná liečba, choroba sa môže rozšíriť na samotné kĺby a obmedziť ich pohyblivosť.
 • Atypická forma psoriázy je diagnostikovaná, ak lokalizácia plakov nie je charakteristická pre tento typ psoriázy alebo ak sú prítomné ďalšie príznaky nezvyčajné pre chorobu.

Klinická diagnóza psoriázy je štúdium sťažností pacienta, ako aj analýza dostupných symptómov, ktoré môžu naznačovať určitý typ, ako aj typ psoriázy. Ale len na základe externého vyšetrenia na správnu diagnózu je ťažké, hoci takmer všetky príznaky, ako sa hovorí, sú zrejmé.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Analýza psoriázy

Ako už bolo spomenuté, krvné testy, moč a stolice so psoriázou nemajú rozhodujúcu úlohu pri formulovaní konečnej diagnózy. A napriek tomu môžu čerpať niektoré užitočné informácie zo záveru laboratórneho lekára.

Najdôležitejším z hľadiska diagnostiky psoriázy je krvný test, najmä ak má lekár určité problémy s diagnostikovaním. Pri psoriáze sa obvykle predpisujú 3 typy krvných testov:

 • všeobecná alebo klinická analýza,
 • biochemická analýza,
 • krvný test na autoprotilátky.

Analýza krvi je obzvlášť účinná pri progresii psoriázy alebo jej závažnej fáze, pretože s miernymi formami patológie prakticky neexistuje žiadna zmena v zložení krvi. Štúdia zloženia krvi a výsledných biochemických procesov pomôže nielen identifikovať niektoré typy psoriázy, ale aj sprievodné ochorenia:

 • Všeobecný krvný test pomáha určiť úlohu zápalových, reumatických a autoimunitných faktorov vo vývoji patológie, prítomnosti endokrinných a biochemických porúch v tele. Na základe tejto analýzy je možné diagnostikovať psoriázu vyvíjajúcu sa na pozadí takých patológií ako je leukocytóza, anémia, diabetes mellitus atď.
 • Štúdium reumatoidného faktora (prítomnosť proteínu v krvi) vám umožňuje rozlíšiť psoriatickú chorobu od reumatoidnej artritídy. V prvom prípade bude výsledok negatívny.
 • Ukazovatele ESR sú dôležité pre diagnostiku tohto typu patológie ako psoriatická erytrodermia a pustulárna forma psoriázy. S vyššie uvedenými patológiami dochádza k zmenám v rýchlosti sedimentácie erytrocytov.
 • Mierne zvýšená hladina močoviny môže naznačovať vznik ťažkej formy psoriázy, ktorá spôsobuje abnormality vo fungovaní vnútorných orgánov. Ak je obsah kyseliny močovej oveľa vyšší ako normálne, znamená to vývoj dny a nie prejavy psoriatickej artritídy.
 • Biochemický krvný test pomáha určiť, ako fungujú pečeň a obličky, určiť aktivitu zápalových a reumatoidných faktorov, zistiť porušovanie metabolizmu vody a soli a odhaliť nerovnováhu mikroelementov.
 • Analýza krvi na autoprotilátkach umožňuje včas odhaliť neuspokojivý stav imunitného systému (najmä prítomnosť infekcie HIV a ďalšie rizikové faktory) a narušenie hormonálneho zázemia. Analýza sa vykonáva na posúdenie celkového stavu pacienta, ako aj na vylúčenie alergických a onkologických ochorení, na identifikáciu rôznych infekcií v tele.

Klinická analýza moču pri psoriáze ostáva zvyčajne nezmenená. Ale s predĺženým progresívnym priebehom ochorenia môže preukázať zmenu rovnováhy vody a soli v dôsledku dehydratácie tela.

Analýza výkalov sa vykonáva výlučne za účelom odhalenia helmintov, ktoré znižujú liečbu akejkoľvek patológie na "nie".

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Inštrumentálna diagnostika psoriázy

Ak tieto testy nie sú objasnené problém, napríklad, v prípade vážneho ochorenia alebo nešpecifických symptómov psoriázy môžu vyžadovať ďalšie diagnostické metódy, ako je napríklad biopsia kože plodiny na mikroflóry testu pomocou oxidu draselného na analýze prolaktínu, skríning na syfilis.

Vo väčšine prípadov je obmedzený na kožné biopsie, čo malo za následok zistené: vysoký počet neutrofilov nazyaemyh rete krvinky, zvýšenie keratinocytov hrúbky vrstvy na ich histologického nezrelosti, zvýšená hladina T-lymfocytov (obrannej) a makrofágy, rovnako ako iné javy charakteristické psoriázy.

Kožná biopsia sa uskutočňuje v spojení s histologickými štúdiami. V tomto prípade je rovnaká psoriatická lézia predmetom štúdie. Nasledujúce ukazovatele naznačujú pozitívny výsledok:

 • absencia granulovanej vrstvy pokožky, ochrana pokožky pred dehydratáciou,
 • zhrubnutie zárodočnej vrstvy pokožky v dôsledku pretiahnutia a edému epidermálnych procesov, zatiaľ čo nad dermálnou papilou je táto vrstva omnoho tenšia než normálna,
 • veľké množstvo krvných ciev (kapilár) v mieste poškodenia,
 • akumulácia neutrofilných leukocytov (granulocytov) v stratum corneum (mikro-abscesy Munro),
 • prevažne lymfohistiocytárnu infiltráciu okolo ciev.

Hlavnou metódou diagnostiky psoriázy je štepenie z postihnutej oblasti šmykom a analýza pozorovaných príznakov (javov) psoriázy, nazývaných psoriatická triada.

Znaky psoriatickej triády sa objavujú v určitom poradí. Prvý, kto o sebe vedel, je fenomén stearínovej škvrny. Takéto meno, ktoré dostal v súvislosti s podobnosťou jeho prejavov so strúhaným stearínom. Ak odstránite hornú vrstvu papuly, pod ňou je viditeľný peeling (váhy podobné vzhľadom na stearín).

Fenomén terminálneho filmu je posledným indikátorom existujúcej patológie. Je vidieť na mieste odobratých šupín, pod ktorým je hladká ako leštený povrch ružovej farby.

Ak sa škrabanie vykonáva ďalej, mikroskopické krvácanie sa objaví vo forme malých kvapiek krvi na povrchu postihnutej oblasti pod filmom. Tento jav sa nazýva jav krvavého krvácania (alebo príznak krvavej rosy).

Psoriáza je tiež charakterizovaná iným špecifickým príznakom známym ako fenomén Kebnera, ktorý sa pozoruje počas akútnej fázy ochorenia. Skladá sa z vytvorenia nových ohniskov erupcií na miestach vystavených podráždeniu alebo pri poškodení kože. Jeho objav v niektorých prípadoch pomáha objasniť diagnózu.

Niektoré informácie o probléme môžu poskytnúť pozornosť postihnutej oblasti pokožky v UV lúčoch s vlnovou dĺžkou 308 nm, generovanou excimerovým laserom. Pri psoriáze začnú žiariť šupinaté vyrážky.

Ak sú psoriatické vyrážky lokalizované v oblasti kĺbov a sú sprevádzané bolesťou v nich, existujú všetky predpoklady na diagnostiku psoriatickej artritídy. Ak chcete určiť diagnózu, okrem analýzy krvi pomôže aj röntgenovému žiareniu postihnutých kĺbov.

Jednou z nových netradičných metód inštrumentálnej diagnostiky psoriázy je hemoscanning, čo je vizuálna štúdia čerstvej krvi pomocou špeciálneho elektrónového mikroskopu s veľkým stupňom zväčšenia. Ale použiť ho ako hlavnú metódu vyšetrovania je neopodstatnené, pretože pravdepodobnosť nesprávnej diagnózy je skvelá.

Biomikroskopia v diagnostike psoriázy

Pri diagnostike psoriázy, ekzému a inej dermatitídy je jednou z najúčinnejších metód vyšetrenia kontaktná biomikroskopia známa od čias Sovietskeho zväzu.

Použitím diagnostické účely kontaktné mikroskopy dodávané v blízkosti testovaného objektu umožňuje monitorovať fyziologické, patologické a transportné procesy v živých ľudských tiel, meranie a stanovenie rôznych ukazovateľov, a dokonca aj robiť mikrosnímek kože.

Základom kontaktného prístrojového vyšetrenia kože bola kolposkopia, ktorá bola široko používaná pri gynekologických vyšetreniach. Použitie stereo mikroskopom pre štúdium vonkajšieho plášťa dal podnet k vzniku rôznych kontaktných biomikroskopie techník používaných v dermatológii pre diagnostiku kožných ochorení, vrátane lupienky.

Najdôležitejšou z tohto hľadiska je kontaktná luminiscenčná biomikroskopia, ktorá je jednou z variant laserovej fluorescenčnej spektrometrie. V tomto prípade je štúdium "správania" tkanív pod mikroskopom kombinované s ich luminiscenčnou analýzou, ktorá umožňuje detegovať patológiu v počiatočnom štádiu vývoja.

Diagnóza sa môže uskutočniť s použitím dodatočného zafarbenia kože s fluorochrómami, a bez nej. Na štúdium štruktúry hornej vrstvy sa zvyčajne nevyžaduje tónovanie, postačuje k tomu, aby pokožka mala svoju vlastnú fluorescenciu. Ale ďalej preskúmať jednotlivé váhy psoriatických plakov na identifikáciu alebo odstránenie javov psevdoabstsessov Munro a parakeratóza vlastné psoriázy, koža musí byť akridínové oranžoví odtieň (Optimálna koncentrácia 1: 5000).

Samotná technika kontaktnej luminiscenčnej biomikroskopie je založená na skutočnosti, že zvýšenie bunkového dýchania spôsobuje zmenu prirodzenej fluorescencie kože smerom k žltozelenému spektru. Zároveň je modrá žiara výrazne tlmená. Pri diagnostike psoriázy sa to prejavuje pri detekcii buniek stratum corneum, ktoré sa líšia v jadre jasnej smaragdovej farby a svetlozelenej cytoplazmy, čo naznačuje fenomén parakeratózy. Vyjadrením parakeratózy, ktorá indikuje stupeň narušenia dozrievania buniek, je možné posúdiť aktivitu samotného psoriatického procesu.

Niektoré leukocyty v stratum corneum môžu mať nezvyčajnú farbu. Sú charakterizované zeleným svetlom jadra a červenou farbou cytoplazmy. Zvyčajne sa takéto bunky zhromažďujú do skupín a vytvárajú pseudoabsessy Munro, čo opäť umožňuje posudzovať vývoj psoriázy.

Kontaktný biomikroskopie nájde uplatnenie nielen v diagnostike samotného patológie, ale tiež sledovať dynamiku procesu v terapeutických aktivít a opravných liečebné účely (napríklad pre stanovenie storno prípravy ojazdené psoriázy).

trusted-source[29], [30]

Akupunktúrne body v diagnostike psoriázy

Podľa teórie akupunktúrnych príčiny akejkoľvek choroby spočíva v rozpore energetickej bilancie medzi hlavnými meridiány, ktoré sa v ľudskom tele je 12 kusov: meridiány pľúc, hrubého čreva, tenkého čreva, žalúdka, pečene, žlčníka, sleziny, srdca, perikard, močového mechúra, obličiek a meridián troch telových dutín. Ďalšie informácie získate z ďalších 8 meridiánov. V rámci týchto meridiánov sú definované akupunktúrnych bodov, ktoré sa používajú pri diagnostike a liečbe rôznych ochorení, vrátane lupienky.

Ak človek ochorie, nerovnováha energie sa pozoruje v rôznych poludniach. Takže psoriáza sa považuje za ochorenie so zníženou energiou v oblasti pľúcneho meridiánu.

Zníženie energetického potenciálu jedného z meridiánov spôsobuje jeho nárast v ostatných. Ak chcete nájsť poludník s veľkou chybou alebo nadbytočnou energiou, podľa rôznych metód alternatívnej medicíny, môže byť rôznymi spôsobmi, čo je viac ako sto. Medzi takéto metódy patrí diagnostika akupunktúry podľa jazyka, uší, očnej dúhovky, čakier, chrbtice, pulzu atď.

Pri vývoji rádiovej elektroniky v 50. Rokoch 20. Storočia sa oveľa ľahšie objavuje "chorý" poludník, pretože energia sa teraz dá merať pomocou špeciálnych nástrojov. Demonštráciou v tomto ohľade bola elektropunktúrna diagnostika podľa Voll a metóda Riodoraku.

Oba diagnostická metóda je považovaná za druh ľudského tela prvok s sieťovým napájacím potenciálom (filmoch biopotenciálov majúci veľkosť prúdu v poriadku 3-6 mA), ktorá sa môže meniť v rôznych meridiánoch v súlade s miestom, ktorá má patológiu.

Podľa metódy Riodoraku sa môže robiť úplný obraz o zdraví pacienta iba meraním sily prúdu na výstupných miestach na koži rôznych meridiánov. Tieto údaje sa uvádzajú na špeciálnej karte Riodoraku, podľa ktorej doktor dokáže diagnostikovať pred objavením sa prvých príznakov ochorenia.

Metóda Voll je tiež jednou z najbezpečnejších a najefektívnejších metód preventívnej diagnostiky, ktorá si nevyžaduje špeciálne úsilie a ťažkopádne vybavenie. Prístroje na meranie krátkych filmoch biopotenciálov kože je založený na skutočnosti, že vnútorný odpor elektromotorické sily rôznych pevnostných Acupoints keď sú vystavené elektrickému napätiu 1,3-1,5 voltov pri prúde 15 uA do 20 spôsobí, že nástroj na zastavenie ihly v určitej polohe. Tento ukazovateľ určuje stav energetického potenciálu v konkrétnom biologicky aktívnom bode.

Na meranie potenciálu stačí, aby pacient držal elektródu v ruke, zatiaľ čo iný lekár sa vzťahuje na akupunktúrny bod. Bežne je biopotenciál 50 až 60 jednotiek na stupnici vollového prístroja.

V súčasnej dobe existuje množstvo zariadení pre diagnostické rozvoj psoriázy a ďalších patologických stavov, ktoré sa nielen identifikovať ochorenie, ale tiež s ohľadom na svoju fázy vývoja od merania jednotlivých indikátorov amplitúde a fáze u krátkych filmoch biopotenciálov ploche zodpovedajúcej akupunktúrnych bodov na meridiánoch.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Diferenciálna diagnostika

Napriek tomu, že diagnóza psoriázy je často ťažké a to je pomerne ľahké diagnostikovať špecifickými vonkajších znakov, existuje určitá pravdepodobnosť chyby, a to najmä v prípade, že príznaky sú vyjadrené implicitne alebo existujú príznaky naznačujúce postihnutia vnútorných orgánov. Tu sa objavuje diferenciálna diagnostika na základe informácií získaných pri vyšetrení pacienta, štúdia anamnézy, laboratórnych a inštrumentálnych štúdií.

Účelom diferenciálnej diagnostiky psoriázy je izolovať túto patológiu okrem iného podobnými príznakmi alebo vyvrátiť predtým poskytnutú predbežnú diagnózu.

Je dôležité pochopiť, že psoriáza je mnohostranná choroba. Jeho rôzne formy a formy sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Tento stav vecí iba rozširuje spektrum patológií, s ktorými je potrebná diferenciácia.

Napríklad seboroická psoriáza spočiatku v mnohých ohľadoch pripomína seborrheu spôsobenú poruchami v práci mazových žliaz. Existuje tak záchvat a svrbenie, ako pri psoriáze.

Zo seborrhy sa psoriáza líši v tom, že psoriatická vyrážka sa nachádza nie na celej hlave, ale pozdĺž okraja rastu vlasov, za hranicami. Súčasne nedochádza k vypadávaniu vlasov a pokožka postihnutých oblastí zostáva suchá.

Pri seboroickej dermatitíde s lokalizáciou na pokožke hlavy sa vyrážky nerozšíria nad hranice rastu vlasov. Na tele sa také miesta nachádzajú v miestach bohatých na mazové žľazy. Výpady majú jasné hranice bez ružového lemovania, charakteristické pre psoriázu. Sú tenšie, so žltými bledými šupinami, bolestivé, ale nie pri krkavaní.

Výpady pri seboroickej psoriáze sa môžu ďalej rozšíriť na tvár a krk, ktoré sa podobajú na psoriázovú neurodermatitídu. Ale opäť s psoriázou nie je žiadna strata vlasov a výrazná zmena odtieňa očných viečok a malá šupinatá vyrážka nemá pri štepení špecifické fenomény psoriázy.

Pustulárna forma psoriázy s povrchovým vyšetrením môže byť ľahko zamenená s rovnakým syfilisom. Rozdiel medzi týmito patológiami spočíva v tom, že s pustulóznym syfilizom je olupovanie papulí viditeľné iba na okrajoch a nie pozdĺž celého obvodu. Okrem toho dochádza k výraznému zvýšeniu počtu lymfatických uzlín.

Nie je ťažké rozlíšiť psoriázu od alergického alebo mikrobiálneho ekzému. Napriek tomu, že v oboch patológiách dochádza k závažnému svrbeniu lézií, charakteristiky vyrážok sú stále odlišné. Psoriáza sa prejavuje vo forme šupinatého plaku, zatiaľ čo vyrážka s ekzémom vyzerá ako bublina. Aj keď prasknutie a vysušené vezikuly sa podobajú psoriatickým šupinám, keď sa odstránia, vytvorí sa vlhký povrch bez krvácania z krvi.

Veľká podobnosť s psoriázou je ďalšia nedostatočne študovaná choroba, nazývaná parapsoriáza. Choroby sa líšia svojou povahou, aj keď majú podobné prejavy, najmä v prípade patologických foriem patológie.

Erupcie s parapsoriázou majú nejakú podobnosť s vyrážkou psoriázy. Na povrchu papulov sú rovnaké strieborné šupiny, ale keď sú škrabané, neexistujú žiadne fenomény psoriatickej triády. A samotné papuly majú inú veľkosť.

Na rozdiel od psoriázy, parapsoriáza veľmi zriedkavo vyberá polohu svojej lokalizácie pokožky hlavy, rovnako ako oblasť lakťových a kolenných kĺbov.

Psoriáza je jednou z odrôd lišajníka, čo spôsobuje jeho druhé meno "šupinatý lišajník". Potreba rozlíšiť psoriázu od iných druhov lišajníkov vzniká v dôsledku toho, že mnohé odrody lišejníkov sú infekčné a predstavujú nebezpečenstvo pre ostatných.

Najväčšou podobnosťou s psoriázou je červená a ružová lišaj, ale ak prvý nie je nebezpečný pre ostatných, potom sa tieto môžu prenášať priamym kontaktom s chorou osobou.

Pri diagnostikovaní psoriázy sa môžu lekári stretnúť s veľkou podobnosťou vo vonkajších prejavoch červených a šupinatých lišajníkov. V obidvoch prípadoch dochádza k šupinovitému svrbeniu, keď sú škrabané s lesklou hladkou pokožkou. Ak však pri psoriáze má koža a rastová zóna ružovú alebo načervenalú farbu, potom pre červené lišajníky je sfarbenie postihnutej oblasti charakteristické pre bohatú karmínovú červenú a dokonca fialovú farbu. Viac informácií o diferenciálnej diagnóze psoriázy poskytuje krvný test. Pri červených lichenoch sa počet a aktivita T-lymfocytov znižuje.

Ružová depriva na rozdiel od psoriázy má rýchly a aktívny vývoj s objavením sa nových vyrážok, pokrývajúcich rastúcu oblasť. Nástup choroby je najčastejšie sprevádzaný zvýšenou teplotou a nárastom lymfatických uzlín.

Manifestácia psoriázy na nechtoch je v mnohých ohľadoch podobná plesňovým infekciám (rumbomykóza, kandidóza atď.). Zmeny vo vzhľade a hrúbke nechtov, zničenie nechtov. Presne stanovte diagnózu mikrobiologického výskumu. Napriek tomu existuje niekoľko znakov, ktorými môžete určiť, s akým doktorom ide: psoriáza alebo hubu nechtov.

Pri psoriáze je vzhľad okolo postihnutého nechtu ružový alebo načervenalý okraj, ktorý sa pri hubách nechtov nevyskytuje. Ale s hubovou léziou nechtu pod nechtovou doskou sa zhromažďuje purulentný výtok s nepríjemným zápachom, ktorý nie je charakteristický pre psoriázu.

Okrem toho je infekcia hubami náchylná k rozšíreniu na iné prsty a prsty a psoriáza zvyčajne postihuje jednotlivé nechty.

To je len vo väčšine prípadov je lipnutie na hubové infekcie psoriázy, najmä so zníženou imunitou, ktoré ukazujú mikrobiologické výskum. Takže presná diagnóza poskytovaná počas diferenciálnej diagnostiky pomôže nájsť účinné metódy liečenia lézií nechtov, bojom proti hubám nechtov a dosiahnutím perzistentnej remisie psoriázy.

Röntgenové štúdie a všeobecný krvný test sú užitočné pri diferenciálnej diagnostike atropatickej psoriázy. Rozlišovanie psoriatickej artritídy od reumatického ochorenia pre skúseného lekára nie je ťažké. Na prvom mieste je charakteristická vyrážka a rozsiahle poškodenie kĺbov. V prospech druhej povedať porážku proximálnych interfalangeálnych kĺbov, zatiaľ čo psoriatická artritída zasahuje kĺby koncovej (alebo distálnej).

Ale nie vždy symptómy sa jasne prejavujú, čo komplikuje diagnostiku psoriázy. Reumatický faktor pri psoriáze sa dá sledovať krvnou analýzou a röntgenové lúče môžu pomôcť posúdiť rozsah a polohu lézií.

Ako vidíme, je veľmi ťažké v tomto prípade preceňovať úlohu diferenciálnej diagnostiky. Koniec koncov, správna diagnóza určuje účinnosť liečby a ďalší život pacienta, ktorý trpí nevyliečiteľnou alebo liečiteľnou chorobou.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Diagnóza psoriázy u detí

Ako je známe, psoriáza rovnako postihuje ženy aj mužov, pričom nemajú určité vekové obmedzenia. Ovplyvňuje dospelých i deti vrátane detí. Príznaky psoriázy u detí sú podobné ako prejavy ochorenia u dospelých pacientov. Ale ako odrôd a foriem, môžeme povedať s istotou: pustulárnej formy psoriázy, rovnako ako artritída a psoriatická erytroderma u detí bola pozorovaná iba v ojedinelých prípadoch.

Najbežnejšie formy patológie u detí rôzneho veku sú psoriáza v tvare plaku a slzy. Podľa výskumu má 8% detí špecifické erupcie šupín v podobe plakov. Príčina vo väčšine prípadov sa stáva dedičnosťou (ak je matka alebo otec chorý, pravdepodobnosť ochorenia je 25%, ak obaja rodičia - až 70%) v kombinácii s environmentálnymi a emocionálnymi faktormi.

U kojencov je šupinatý lichen, ktorý sa tiež nazýva psoriáza plienok, ľahko zameniteľný s obvyklým podráždením pokožky, keď príde do kontaktu s nepriaznivým prostredím alebo rovnakou dermatitídou. Psoriatické vyrážky majú rovnakú lokalizáciu v zadku a bokoch dieťaťa. Najčastejšie u dojčiat vidíte kŕmnu formu psoriázy, ktorá sa následne rozšíri do iných častí tela.

V detstve a dospievaní sú časté prípady psoriázy plakov, čo sa začína objavovaním šupinatých kôr s ružovou hranicou na kolenách a lakte malého pacienta. Psoriáza môže ovplyvniť aj pokožku hlavy, ako aj nechty a nohy.

Diagnóza psoriázy u detí sa často vykonáva počas vyšetrenia dieťaťa. Lekári hovoria, že to nie je ťažké, pretože ťažké formy patológie s kontroverznými symptómami sú pre deti neobyčajné. Zvyčajne je obraz objasnený externým vyšetrením so štúdiom sťažností zo slov rodičov a malého pacienta.

Pre správnu diagnózu je pre všetky dôležité: dedičná dispozícia, ktorá je odhalená v prieskume rodičov, čas sa objaví vyrážka a jeho správanie, sezónnosť lézie, prítomnosť svrbenie v postihnutej oblasti, atď.

Niekedy sa lekári prihlásia k pomoci dermatoskopu, čo umožňuje silné zväčšenie, aby sa na obrazovke preskúmali jednotlivé fragmenty šupinatej vyrážky.

Je veľmi dôležité rozlíšiť psoriázu u dieťaťa od iných patológií s podobnými symptómami. Takéto patológie, charakteristické pre detstvo, zahŕňajú:

 • ichtyóza kože so zmenami v hornej vrstve,
 • xeróza vo forme suchého šupinatej a svrbiacej kože,
 • keratóza kože s poruchami keratinizácie,
 • odrody lichen (červená, ružová, koža),
 • rôznych typov dermatitídy
 • plesňové infekcie na nechtoch,
 • alergický alebo mikrobiálny ekzém,
 • lupus erythematosus vo forme autoimunitného zápalu kože,
 • plesňové lézie kože,
 • Enteropatická akrodermitída na pozadí nedostatku zinku u mladších detí,
 • impetigo v súvislosti so zavedením stafylokokovej infekcie, ktorá je po vzniku stoniek podobná psoriáze,
 • a dokonca aj bežné podráždenie pokožky u dojčiat.

Za týmto účelom sa vykonáva škrabanie a v niektorých prípadoch aj biopsia časti pokožky postihnutej chorobou. Štúdium odobratej časti kože pod mikroskopom a histologické štúdie umožňujú vylúčiť nádorové procesy v koži a iné patologické ochorenia pre dieťa. Pri škrabaní povinnej podmienky pre diagnózu "psoriázy" je prítomnosť psoriatickej triády, ktorá bola napísaná vyššie.

Potreba diagnostiky psoriázy u detí a včasná liečba je spôsobená tým, že ochorenie má tendenciu prechádzať sa od miernych foriem k ťažším (napr. Psoriatická artritída) s léziami vnútorných orgánov. Okrem toho, psoriáza zvyšuje riziko vzniku metabolických ochorení autoimunitnej povahy, čo môže viesť k pretrvávajúcemu zvýšeniu krvného tlaku, rozvoju diabetes mellitus atď. Nehovoriac o emocionálnom nepohodlie spojenom s ochorením, čo vedie k nízkej sebavedomie, izolácii od spoločnosti a častým depresiám.

trusted-source[46], [47]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.