Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Plaková psoriáza: časté, chronické, pustulárne

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Zo všetkých druhov psoriázy lekári najčastejšie diagnostikujú plakovú psoriázu - nazýva sa to aj jednoduchá, obyčajná alebo vulgárna psoriáza. Toto ochorenie sa považuje za veľmi bežné a môže postihnúť osobu v akomkoľvek veku, bez ohľadu na pohlavie a spoločenské postavenie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemiológia

Plaque psoriáza je považovaná za najbežnejšiu variáciu tejto choroby. Je diagnostikovaná u približne 88% pacientov s psoriázou.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Príčiny psoriáza plaku

Špecialisti stále nemôžu pomenovať príčinu ochorenia. Predpokladá sa zapojenie dedičného faktora, ale existuje obrovský počet prípadov, keď je diagnostikovaná psoriáza s plakmi u ľudí, ktorých dedičnosť nie je zaťažená chorobou. Preto vedci určili množstvo teoretických faktorov, ktoré v rôznej miere môžu ovplyvniť nástup vývoja v psoriáze plaku.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Rizikové faktory

Rizikové faktory môžu byť nasledovné:

 • závažný alebo chronický stres;
 • časté alebo chronické infekčné ochorenia, časté ARVI, ARI, bolesť hrdla;
 • narušená výživa s prevládajúcim používaním tzv. "nezdravých", škodlivých potravín;
 • zneužívanie alkoholu;
 • choroby tráviaceho systému spojené predovšetkým so zlou návykmi alebo podvýživou;
 • práca v škodlivom priemysle, chronické intoxikácie, časté mechanické poškodenie kože;
 • chronicky slabá imunita, beriberi.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Patogenézy

Doteraz odborníci navrhli dve teórie patogenézy plakovej psoriázy:

 1. Teória závislá od imunitného systému. Bunkové štruktúry zodpovedné za imunitu menia svoju ochrannú funkciu: smerujú k povrchovým vrstvám kože, kde sa uvoľňuje veľké množstvo cytokínov. V dôsledku toho sa vyvoláva rast keratocytov, začínajú zápalové reakcie v koži. Táto teória je odôvodnená skutočnosťou, že liečba psoriatických plakov imunosupresívnymi liečivami vedie k trvalému pozitívnemu účinku.
 2. Teória funkčných intracelulárnych porúch. Zhoršené intradermálne procesy vedú k poruche bunkovej diferenciácie: v postihnutých bunkových štruktúrach začína nekontrolované bunkové delenie. V dôsledku toho imunitný systém reaguje na túto poruchu a snaží sa ju potlačiť. Na podporu tejto verzie sú poskytnuté dôkazy: lieky, ktoré majú katastrofálny účinok na rast a vývoj keratocytov, sa úspešne používajú pri psoriáze s plakmi.

Možno vidieť, že obe verzie sú úplne protichodné. Z tohto dôvodu stále prebieha hľadanie presnej príčiny a správne rozhodnutie týkajúce sa patogenézy plakovej psoriázy.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40]

Príznaky psoriáza plaku

Reddish, šupinatá a symetrické lokalizácia miesta sa často nachádzajú na extenzorového strane rúk alebo nôh, na hlave, v bedrovej oblasti, v sedacie oblasti na vonkajších genitálií. Viaceré váhy a pláty sa pravidelne formujú. Zanedbateľné oddelené miesta sa môžu zlúčiť, rozšíriť na okraj, mať rôzne formy.

V závislosti od klinických prejavov rozlišujte jednotlivé typy plakov psoriázy:

 • geografická psoriatická plaketa - charakterizovaná fúziou plakov, ktorých obrysy majú vzhľad podobný geografickej mape;
 • psoriáza gyrata - sa prejavuje periférnym rozšírením plakov, ktoré po zlúčení tvoria formu špirály alebo girlandy;
 • prstencovitá psoriatická plaketa - charakterizovaná čiastočným rozkladom v strednej časti ohniskov, čo dáva plátom vzhľad kruhu;
 • plaková rupioidná psoriáza - pre neho typický vzhľad ohniskov s tvarom kužeľa alebo talířom;
 • psoriázou ustricovej plakky - prejavuje sa prítomnosťou ohniskov s konkávnou centrálnou časťou, ktorá sa podobá na škrupinu ustríc;
 • psoriáza slonov je atypická forma plakovej psoriázy, v ktorej je možné pozorovať tvorbu veľkých plakov s hustými zosilnenými šupinami (častejšie na nohách).

Prvé známky psoriázy plaku sa môžu objaviť u osoby v akomkoľvek veku. Podľa štatistík sa väčšina patológií nachádza u adolescentov vo veku 14-17 rokov, alebo u starších ľudí - asi 60 rokov.

Etapy

 • I - stupeň pokroku: na jednotlivých častiach pokožky sa objavujú škvrny, ktoré postupne narastajú.
 • II - nemocničná fáza: škvrny sa spájajú, tvoria šupinaté plaky svetlo-striebornej farby.
 • III - stupeň regresie: plaky postupne blednú, peeling je minimalizovaný. Ak sa vyskytla svrbenie alebo iné nepríjemné pocity, pretrvávajú.

Plaková psoriáza má chronický priebeh, takže sa fázy opakujú pravidelne: obdobie exacerbácie je nahradené dobou remisie, ktorej trvanie sa líši od pacienta k pacientovi.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Formuláre

Plaková psoriáza sa môže prejaviť alebo v kombinácii s inými ochoreniami - napríklad nervovým alebo tráviacim systémom.

Po prvé, na jednotlivých miestach pokožky sa objavujú načervenalé škvrny, na ktorých sa postupne vytvárajú svetlá. Takéto škvrny sa najprv nelíšia svojou veľkosťou, ale s progresiou choroby sa navzájom zväčšujú a spájajú a vytvárajú plaky.

Škvrny môžu svrbieť, ale nie vždy sa to stane: niekedy pacient nemá v postihnutých oblastiach žiadne nepríjemné pocity.

trusted-source[47], [48], [49]

Spoločná lupienka s plakmi

Pokiaľ je povrch pokožky pokrytý psoriatickými plakmi vyšší ako 10% celého povrchu kmeňa, potom hovoríme o bežnej psoriáze psoriázy - je to vážna forma ochorenia, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu.

Bežná forma môže ovplyvniť veľké oblasti pokožky, vrátane pokožky hlavy. Títo pacienti majú zvýšené riziko spájania mikrobiálnej alebo plesňovej infekcie. Veľmi často komplikácie u pacientov s lupienkou dolných končatín, ako v nohách najčastejšie vyskytujú plesňové ochorenie, pomliaždeniny a zranenia sa stalo, je tu kŕčové a trofické vredy, čo vytvára priaznivé prostredie pre infekciu plakety.

trusted-source[50], [51]

Čo je vulgarizujúca psoriáza?

Termín "vulgárna psoriáza" je synonymom pre iné názvy choroby: plak, plak, plak, bežná, bežná šupinovitá psoriáza. Všetky tieto pojmy sa vzťahujú na rovnakú formu psoriázy, a preto by mali byť vnímané rovnako.

Názov pochádza z latinského slova "vulgaris" obyčajný, obyčajný.

Chronická psoriáza v plaku

Ak neberiete včas opatrenia na liečbu psoriázy plaku, ochorenie sa bude postupovať a stane sa chronickým. Vo väčšine prípadov je psoriáza s plakmi zhoršená zvlnená, s pravidelnou úľavou od stavu pacienta.

V ťažkých obdobiach nemusí byť odpustenie vôbec: choroba sa rozširuje, dochádza k rozvoju psoriatickej artritídy, kĺbov a dokonca aj vnútorných orgánov.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60]

Psoriáza papulárnych plakov

Psoriáza papulárnych plakov je ochorenie, pri ktorom sa spolu s červenkastými náplasťami (šupinatými náplasťami) na koži objavujú papuly. Čo je papulka? Ide o plytkú, povrchnú, mierne konvexnú formáciu, náchylnú na prechodný obrátený vývoj. V opačnom prípade sa papulka tiež nazýva uzlík.

Pri psoriáze sa papuly môžu rozšíriť na perifériu, "taviť" v ich strednej časti a vytvárať charakteristický prsteňovitý prvok. V tomto prípade sa často hovorí o krvnej psoriáze v tvare krúžku - v skutočnosti sú to rôzne názvy pre rovnakú chorobu.

Komplikácie a následky

Dôsledky psoriázy plaku závisia od toho, aké ochorenie je zlé. Napríklad pacienti s ťažkým ochorením majú zvýšené riziko vzniku lymfómu.

Plaková psoriáza spôsobuje, že u pacientov dochádza k významným psychickým ťažkostiam v dôsledku neustáleho pocitu ich vzhľadu. Toto sa prejavuje v nízkej sebaúcty, pri minimalizácii sociálnych väzieb, čo nevyhnutne ovplyvňuje schopnosť pacienta pracovať a osobný život. Dlhodobý psychologický stres vedie k rozvoju depresívnych stavov a neuróz, až po samovražedné myšlienky. Môžeme povedať, že psoriáza samotná nepredstavuje hrozbu pre život, ale môže výrazne ovplyvniť jej kvalitu.

V dôsledku neustáleho stresu u pacientov sa často vyskytujú také sekundárne komplikácie ako hypertenzia, kardiovaskulárna patológia, diabetes mellitus.

trusted-source[61], [62], [63], [64], [65], [66]

Diagnostika psoriáza plaku

Plakózna lupienka sa dá ľahko určiť vonkajšími patologickými príznakmi. Avšak v prípade potreby môže lekár stanoviť ďalšie potvrdzujúce metódy diagnostiky - podľa výsledkov výskumu sa vypracuje presnejší plán liečby.

Analýzy sú zahrnuté v štandardnom súbore štúdií pre psoriázu:

 • Analýza krvi (všeobecné a biochemické) - venujte pozornosť hladine leukocytov, hemoglobínu, kyseliny močovej (reumatoidný faktor).
 • Cal pre prítomnosť hlíst.
 • Moč na hodnotenie rovnováhy vody a elektrolytov.

Na objasnenie diagnózy sa používa inštrumentálna diagnostika:

 • Biopsia - mikroskopické vyšetrenie postihnutých tkanív.
 • Rádiografia je štúdia liečebnej liečby psoriázy kĺbových tkanív.
 • Skúšky a odrezky na vylúčenie hubových a syfilitových kožných lézií.
 • Sekcia baktérií je štúdium psoriatických lézií tkaniva slizníc.

trusted-source[67], [68], [69], [70], [71], [72]

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika psoriázy plaku sa v podstate uskutočňuje s takými ochoreniami:

 • s diskoidným ekzémom;
 • s kožným lymfómom;
 • s hladkou kožnou dermatofytózou;
 • s karcinómom dlaždicových buniek;
 • s Pagetovou chorobou.

Okrem toho je žiaduce, aby súčasne eliminovať a choroby, ako sú vlasy lichen, lichen simplex, epidermálna névus, seboroickej dermatitídy, subakútna lupus erythematosus, eythrokeratodermia kandidózy, Hailey choroby apod Heli.

trusted-source[73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba psoriáza plaku

Liečebné režimy s psoriázou plakov sa robia s prihliadnutím na širokú škálu externých a systémových liekov. Hlavnou úlohou liečby je imunomodulácia - obnovenie zlomených väzieb imunity, bunkových funkcií a zabezpečenie užitočnosti prebiehajúcich reakcií.

Výber liekov pre konkrétneho pacienta porovnáva lekár so závažnosťou ochorenia a stavom pacienta ako celku. Pretože psoriáza plaku je chronická patológia, je dôležité zvážiť bezpečnosť vybraných liekov na dlhodobé užívanie.

Veľa liekov - napríklad kalcipotriol alebo metotrexát - sú najvhodnejšie na dlhodobé užívanie. To sa nedá povedať o externých prípravkoch založených na kortikosteroidoch, ako aj o cyklosporíne - tieto lieky sú predpísané krátkymi kúrami alebo ako súčasť komplexnej rotačnej liečby.

Lieky odporúčané na psoriázu plaku

 

Dávkovanie a podávanie

Vedľajšie účinky

Špeciálne pokyny

kalcipotriol

Masť sa aplikuje na plaky s psoriatickými plakmi dvakrát denne. Počas liečby trvá 1,5-2 mesiace.

Zriedkavo - podráždenie kože, hyperkalcémia.

Liek sa nepoužíva na tvár a nespája sa s masťami na báze kyseliny salicylovej.

metotrexát

Vezmite si 10 až 25 mg týždenne, s postupným zvyšovaním dávkovania.

Môže sa vyskytnúť anémia, nauzea, poruchy trávenia, závraty, konjunktivitída, kŕče.

Liečba liekom sa uskutočňuje pod neustálym dohľadom lekára, s monitorovaním krvného obrazu a funkcie kardiovaskulárneho systému.

efalizumab

Liečivo sa podáva subkutánne v počiatočnej dávke 700 μg na kg telesnej hmotnosti raz týždenne. Celková dĺžka kurzu je 3 mesiace.

Chrípky podobný syndróm, lymfocytóza, alergia, ekchymóza sú možné.

Liečivo sa podáva s veľkou opatrnosťou a pod dohľadom lekára.

Lorinden A

Masť sa aplikuje na postihnutú kožu 2-3 krát denne, ale nie viac ako 3 po sebe idúce týždne.

Liečba môže sprevádzať pálenie, suchá koža, atrofia, hyperpigmentácia.

Lorinden nie je aplikovaný na tvár. Liek sa nemôže používať dlhší čas, pretože môže existovať návykový a "zrušenie" syndróm.

tacrolimus

Liečivo sa podáva v jednotlivých dávkach jednu hodinu pred jedlom alebo 2-3 hodiny po nej.

Liečba môže byť sprevádzaná zvýšeným krvným tlakom, tachykardiou, dyspepsiou, porušením zažívacích procesov, poškodením funkcie obličiek.

Takrolimus sa nemôže užívať súčasne s prípravkami ľubovníka bodkovaného alebo s inými rastlinnými prípravkami.

Ďalšou dôležitou podmienkou na začiatok remisie plakovej psoriázy je starostlivé dodržiavanie stravovacích princípov výživy. Najprv musíte obmedziť príjem jednoduchých cukrov, živočíšneho tuku a provokujúceho jedla (čokoládu, kávu, korenie, marinády, alkohol).

Malo by sa zdôrazniť výživa psoriázou plakov na kyslé mliečne výrobky, rastlinné produkty a oleje, obilniny.

Zlepšením stavu pacienta môže byť aj pravidelná psychoterapia, ktorá pomáha zmierniť stresové situácie a zvyšovať sebavedomie. V niektorých situáciách môže byť potrebná antidepresívna medikácia.

Vitamíny

Je veľmi dôležité, aby pacienti so psoriázou získať dostatok vitamínu D 3. Tento vitamín pôsobí spojením s určitým hormonálnym receptorom - normalizuje vývoj, diferenciáciu a ochranné vlastnosti buniek, stabilizuje metabolizmus vápnika a fosforu. Vitamín D blokuje proliferáciu keratinocytov a reguluje diferenciáciu epidermálnych buniek.

Okrem toho vitamín inhibuje produkciu psoriaticky zmenených cytokínových buniek.

K analógom vitamínu D 3, ktoré sa odporúčajú na príjem s psoriázou plátov, patria Calcipotriol, Maksakaltsitol, Takaltsitol. Tieto lieky sú často zahrnuté v komplexných schémach spolu s externými hormonálnymi látkami. Táto kombinácia zvyšuje terapeutický účinok kortikosteroidov a tiež znižuje riziko vzniku steroidnej kožnej atrofie.

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapia je dôležitou súčasťou integrovaného prístupu pri liečbe plakovej psoriázy. Väčšina odborníkov odporúča tieto postupy:

 • magnetoterapia - účinok nízkofrekvenčných permanentných alebo pulzných magnetických polí;
 • PUVA terapia je fyzioterapeutická metóda s použitím fotoaktívnej látky, súčasne s ožiarením kože dlhotrvajúcich ultrafialových lúčov;
 • elektrosleep - účinok slabých výbojov prúdu na mozog;
 • liečba magnetickým laserom - metóda, ktorá sa používa na liečbu poškodenia psoriatických kĺbov;
 • UFO - metóda ultrafialového ožarovania kože;
 • Röntgenová terapia - RTG liečba;
 • diadynamická terapia je jednou z variant pulznej terapie s použitím elektrického prúdu s frekvenciou 50-100 Hz.

Alternatívna liečba

Alternatívna medicína má obrovský počet všetkých druhov receptov, ktoré by mali človeka zachrániť pred psoriázou v plakoch - chronickým a udržateľným ochorením. Ako efektívne sú tieto nástroje, je ťažké povedať: ak jeden recept pomáha jednému, potom iní nemôžu spôsobiť žiadny účinok. S najväčšou pravdepodobnosťou je to preto, lebo nikto ešte nevie skutočnú príčinu ochorenia - a tieto dôvody môžu byť veľa a u všetkých pacientov sú odlišné.

Avšak pri plakovej psoriáze sú najbežnejšími alternatívnymi metódami:

 • Každý deň je potrebné ošetriť postihnutú kožu so zelnou soľou. V tomto umývaní nie je potrebné použitie soľanky: je aplikované neustále na to isté miesto. Po 6-8 dňoch sa plaky začnú vločkovať, vystavujú čistú a zdravú pokožku.
 • Môžete pripraviť antipsoriatickú masť: 150 g brezového dechtu, 150 g liehového liehu, 3 surové žĺtky vajec, 1 lyžičku. Kafrový olej, všetko je zmiešané. Používa sa na mazanie postihnutej kože. Po ošetrení po dobu 24 hodín neumývajte v kúpeľni alebo sprchujte. Liečivo sa používa trikrát týždenne, kým sa stav pokožky nezlepší.
 • Pripravte zmes 1 dielu šťavy z aloe, 1 diel skutočného medu, 3 diely eukalyptového džúsu. Zmes sa nechá starnúť tri dni na tmavom mieste a používa sa na ošetrenie oblastí pokožky 2-3 krát denne.
 • Pripravte si vonkajší prostriedok z 200 ml octu, 200 g kvalitného masla, 1 surové vajce. Zmes sa zmieša a udržiava sa 7 až 8 dní na tmavom chladnom mieste. Hotový náter sa používa na postihnutých miestach niekoľkokrát denne. Táto masť má sušiace a čistiace vlastnosti.

trusted-source[81], [82], [83]

Bylinné ošetrenie

 • Pripraví sa zmes rovnovážnych častí sušených práškov z kandidánu, odrezkov z močiarov, trávy z reťazca. Suchý odberový prášok sa naleje do brezového dechtu a udržuje sa 4 týždne. Použite na postihnuté oblasti denne v noci. Účinok lieku sa zintenzívni, ak sa strieda s aplikáciou lieku Višnevský masť.
 • Pripravte si zber bylín: 1 lyžičku. Postupnosť, rovnaký počet rastlín, presýpka, korene kalamusu, trávy trávy, farby bielej. Suchá tráva sa naleje s litrom vriacej vody, nechá sa stáť 2 hodiny, prefiltruje sa. Vezmite si 75 ml pred hlavnými jedlami. Trvanie liečby - do 1 mesiaca.
 • Pripravte si tinktúru z farby krymskej sopóry: 2 lyžičky. Farby nalejte 100 gramov vodky, stojte 4 týždne v tme. Vezmite 1 lyžičku. Pred každým jedlom. Trvanie liečby je 2 mesiace.

Okrem toho sa odporúča vziať liečebné kúpele a kúpele, do ktorých sa pridajú tinktúry tymianu, šalvie, listy vlašských orechov, trávnatá tráva. Vezmite si tieto kúpele na 15-20 minút. Po takomto ošetrení plaky postupne blednú a zmenšujú veľkosť, kým plaketa psoriáza nezmizne úplne.

Homeopatie

Pri návrate k homeopatickej liečbe sa chorá osoba snaží stabilizovať ochrannú funkciu svojho tela a nasmerovať ho na boj s chorobou - psoriázou v plaku.

Pred tým, ako začnete s výberom lieku, je potrebné overiť dostupnosť osvedčenia o zhode a kvalite a vždy konzultovať s lekárom.

Najpopulárnejšie homeopatické lieky na psoriázu plakov sú:

 • Síra - používa sa u pacientov s precitlivenou kožou;
 • Sepia - sa používa na liečbu pacientov s kožou náchylnou na hyperpigmentáciu;
 • Silicea - vhodná pre citlivú, podráždenú pokožku;
 • Albumín Arsenicum - sa odporúča najmä pri psoriáze psoriázy, ktorá postihuje pokožku hlavy;
 • Arzenicum iodateum sa odporúča na liečbu pacientov s veľkými plakmi a hustými šupinami.

Homeopatické lieky sa predpisujú podľa jednotlivých schém, v závislosti od štádia ochorenia, od celkového stavu pacienta. Výber liekov a dávkovanie vykonáva špeciálne vyškolený homeopatický lekár.

Operatívna liečba

Operácia nie je hlavnou metódou liečby psoriázy plaku. Chirurgická intervencia môže byť relevantná pri vzniku psoriatickej artritídy - v takomto prípade musíte odstrániť postihnuté kĺbové tkanivá, aby ste obnovili funkciu kĺbu alebo implantovali implantáty.

Prevencia

Hlavným účelom profylaxie psoriázy plaku je zníženie frekvencie exacerbácií a zníženie závažnosti príznakov ochorenia.

Pacienti s psoriázou plakov by mali dbať na odporúčanie odborníkov:

 • Ak máte sprchu alebo kúpeľ, používajte iba mäkkú žinku a uterák, aby nedošlo k poškodeniu poškodenej kože.
 • Po vodných procedúrach naneste vždy na pokožku akýkoľvek vhodný hydratačný prostriedok - to ochráni pokožku pred poškodením a vysušením vonkajšieho vplyvu.
 • V každodennom živote sa musíte pozerať na rôzne kožné lézie. Na zaistenie ochrany pri čistení sa odporúča používať ochranné rukavice a oblečenie by malo byť vybrané z prírodného tkaniny (aby sa zabránilo vzniku alergií).
 • Miestnosť, v ktorej ste najčastejšie, by mala byť dostatočne vetraná a navlhčená. Prítomnosť klimatizačného zariadenia nie je vítaná, pretože nadmerne vypúšťa vzduch.
 • Musíme chrániť naše zdravie, dávajte pozor na kontakt s pacientmi s ochoreniami za studena a vírusmi.
 • Ak je to možné, dbajte na nervový systém - nereagujte na stresové situácie, neumožňujte morálnu a fyzickú prácu.
 • Vyhnite sa prehnaniu a prehriatiu.
 • Zabudnite na existenciu alkoholu a cigariet.
 • Dávajte pozor na vaše jedlo - je to tak? Ak máte pochybnosti, prečítajte si výživové pokyny pre psoriázu.

trusted-source[84], [85], [86], [87], [88], [89], [90]

Predpoveď

Životnosť psoriázy v plaku má priaznivú prognózu. Choroba môže žiť normálny život, ak je pravidelne liečená, aby zabránila exacerbácii choroby. Treba však poznamenať, že psoriáza v plakoch má tendenciu pretrvávať a šíriť sa po celom tele, takže nie je vôbec nemožné nechať ochorenie bez pozornosti. Terapeutické kurzy sa majú pravidelne opakovať v závislosti od obdobia exacerbácie patológie. Liečba sanatória a kúpeľníctva v profilových inštitúciách je tiež vítaná.

Niekedy - je to pravda, len v 15-16% prípadov - existuje takzvaná spontánna liečba, keď psoriáza plaku zmizne rovnakým spôsobom, ako sa zdá. Dôvody tohto javu sú stále tajomstvom.

trusted-source[91]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.