Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Diferenciálna diagnostika psoriázy

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Klinická diferenciálnu diagnostiku psoriázou dermatológia - aj napriek pomerne špecifické morfologické črty jeho klasickej forme (psoriasis vulgaris) - je dôležité, pretože existuje viacero kožných ochorení s veľmi podobnými príznakmi.

Princípy diferenciálnej diagnózy psoriázy

V klasickej forme psoriázy sú vyrážky zvyčajne obojstranné a symetrické, a preto je dôležité vykonať kompletnú kožnú skúšku - aj keď pacient nevenoval pozornosť týmto léziám.

Z histologického hľadiska, psoriázy je charakterizovaný tromi hlavnými črtami: hyperkeratóza (v dôsledku miestne obmedzenej zmeny diferenciáciu keratinocytov), infiltrácia (vzhľadom k nadmernej proliferácii keratinocytov za vzniku zápalového infiltrátu) a erytém (spôsobená vazodilatáciou, neovaskularizácie a zápalu). Podrobnejšie informácie nájdete v časti - vulgárna psoriáza

Medzi prvými príznakmi bežnej psoriázy - výskytom nodulárnej vyrážky na koži, ktorá má červenú alebo ružovú farbu. Takéto vyrážky sa nazývajú papuly - obmedzené v oblasti hustých uzlín, na vrchole ktorých sú stupnice šedo-bielej farby. Tieto váhy - znamenie zrýchlenej keratinizácie (keratinizácie) hornej vrstvy kože - začnú klesať na vrchu zosilnenej náplasti (plaku) a potom z celého povrchu vyrážky.

Je dôležité zvážiť štádia psoriázy, pretože na každej z nich sa upravujú vyrážky.

Odborníci na vedomie, že ťažkosti pri diagnóze je tomu v prípade inverznej psoriázy (kde nie je peeling), pustulózna psoriáza (kde sa vyskytujú sterilné pustuly a infiltrácia môže byť mierne exprimované) a erytrodermálnej psoriáza (v ktorom nie je doska).

Zvlášť ťažké diferenciálnu diagnostiku lupienky a ďalších Papulosquamous ekzematóznu kožné ochorenie sprevádzaných hyperkeratózou, pretože ich klasifikácia môže spôsobiť určité problémy nozologické, a ich etiológie a patogenézy často nie sú známe.

Preto pre správnu diagnózu je dermatoskopia často neadekvátna a vyžaduje biopsiu kože, ktorá poskytuje histologické informácie, ktoré by mali korelovať s klinickými prejavmi a akýmikoľvek laboratórnymi údajmi.

Rozdiely v ekzémoch spôsobených psoriázou

Čo zohľadňujú dermatológovia pri klinickej diagnostike kožných ochorení a aké sú rozdiely medzi ekzémom a psoriázou, ktoré dávajú správnu diagnózu? Príčiny ich výskytu a príznakov. Ale s etiológiou ekzému, podobne ako mnohými dermatologickými patológiami, nie je to tak jednoduché: neexistuje presný dôvod na jeho presnú príčinu a medzi verziami sú genetické a environmentálne faktory.

Existujú špecifické príznaky: lokalizácia a množstvo vyrážok, ich štruktúra (morfológia) a farba, trvanie a intenzita procesu atď.

Ekzém sa zvyčajne prejavuje intenzívnym pruritusom (svrbenie kože); opuch a sčervenanie kože s malými pľuzgiermi alebo výraznými červenými škvrnami. Lokalizácia vyrážok - človek, pokožka v záhyboch lakťov a kolenných kĺbov (to znamená, že vo vnútri lakťov a pod kolenami), horných a dolných končatín. Na rozdiel od psoriázy, s ekzémom svrbenie vedie k záchvatom nekontrolovanej excoriácie (poškriabaniu), komplikovanej krvácaním a sekundárnymi bakteriálnymi infekciami.

Ďalšie príznaky zahŕňajú tmavnutie kože očných viečok a ďalšie záhyby kože pod spodnými viečkami (záhyby Denny-Morgan) alebo na palmách.

To vôbec nie je ako malé červené škvrny pri psoriáze, ktoré sa postupne rozširujú a zakrývajú častice mŕtvych buniek stratum corneum. A keď odstránite váhy podobné vosku, objaví sa krv.

Avšak bez diferenciálnej diagnózy nie je možné rozhodnúť, či má pacient ekzém alebo psoriázu s nasledujúcimi dvoma formami ekzému. S diskoidným exsudatívnym ekzémom (takzvaný mincí), ktorý sa vyznačuje okrúhlymi alebo oválnymi škvrnami (suchými alebo mokrými) s jasnými hranicami. Škvrny môžu ovplyvniť ľubovoľnú časť tela, ale nohy a zadky sú najtypickejšie miesta. Patológia je chronická s relapsmi a ohniská v zime, starší pacienti sú častejšie chorí.

A keď disgidroticheskoy ekzém, tiež známy ako pompholyx, vyrážka v tvare bubliny na dlaniach a chodidlách, diferenciálnej diagnóza by mala vylúčiť lokalizované lupienky, vyrážka s exsudatívne (na rovnakých miestach) s pozvoľným zachytenie veľké plochy kože.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Rozdiely v neurodermatitíde spôsobenej psoriázou

Chronická kožná patológia - neurodermatitída alebo psychogénna dermatitída alebo jednoduchý chronický lišajník - ako psoriáza, nie je spojená s exogénnou infekciou a je nemožné ju chytiť.

Mimochodom, kvôli absencii jednotného systému v klasifikácii základných kožných ochorení, tak lekári aj pacienti čelia veľkému počtu synoným, ktoré sa používajú na opis tých istých symptómov ...

Podľa odborníkov American Academy of Dermatology, psoriáza a neurodermatitídy sú choroby, ktoré sú veľmi úzko súvisí sa však na rozdiel od psoriázy, v patogenéze neurodermitis môže hrať doplnkovú úlohu alergické faktory.

Príznačný rozdiely neurodermatitis lupienky spočíva v tom, že atopická dermatitída začína svrbením a častejšia u dospelých žien. Tak svrbenie (najsilnejší v nočných hodinách) sa môžu objaviť kdekoľvek na povrchu tela, ale ďalšie charakteristické miesta výskytu začervenané svrbiace škvrny na koži považované sekcie na zápästie a predlaktie, na zadnej strane krku, členkov a stehien, pretože môžu byť anogenitálna zóna.

Okrem svrbenia zahŕňajú príznaky neurodermatitídy zmeny v koži v postihnutej oblasti, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku excoriácie. Zreteľná (šupinatá) škvrna všetkých odtieňov červeno fialovej sa objavuje ako poškriabanie svrbiaceho miesta. V strede postihnutej oblasti sa koža zahusťuje a vyzerá ako kožovitá vrstva šedej alebo hnedej farby (v dermatológii sa to nazýva lichenizácia). A na okrajoch je tmavšia. Spravidla existuje jedno takéto centrum, ale častejšie.

Pravdepodobnosť chybnej diagnóze je dostatočne vysoká, ako je neurodermitída symptómy môžu byť podobné príznaky psoriázy, alebo pásový opar. Treba ešte diferenciálnu diagnózu psoriázy a atopickej dermatitídy (ostatné názvy obyčajné Darierova prurigo, Besnier diatezicheskoe prurigo, atopická dermatitída alergický.) - s výraznejším zápal kože, svrbenie a lézií väčšiu plochu.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Ďalšie ochorenia podobné psoriáze

A teraz by ste mali uvádzať niektoré ďalšie choroby podobné psoriáze.

Diferenciálna diagnostika psoriázy sa má uskutočňovať so všetkými zápalovými (hubovými, vírusovými alebo bakteriálnymi) kožnými ochoreniami, rovnako ako s mnohými identickými charakteristikami neoplastických patológií.

Ako onkológovia označiť, Bowenova choroba (miestna skvamózne forma rakoviny kože) je podobný bežných miernych foriem psoriázy s jednou lézií. Psoriatická erytrodermie (najmenší spoločný paleta psoriáza postihuje mužov častejšie) môže byť prijaté a pre liekové reakcie, a seboroickej dermatitídy, a tinea versicolor, rovnako ako tvar T-bunkového lymfómu alebo Sezaryho syndrómu.

Vytvára problémy pri diagnostike inverznej psoriázy, pretože sa zvyčajne nachádza pod podpazušími, v slabín, pod kolenami v záhybe medzi zadok. V týchto prípadoch nie je možné vylúčiť vyrážku kandidovej plienky, ale na potvrdenie diagnózy urobte škvrny na Candida alb. A správna diagnóza v týchto prípadoch vám umožňuje vyhnúť sa chybám v liečbe, pretože použitie mastí s kortikosteroidmi je kontraindikované pri hubových infekciách.

Okrem iných ochorení podobných psoriáze, dermatológovia odporúčajú, aby sa nebrala do úvahy červená tabuľa - bežná zápalová choroba s priemerným vekom prejavu približne 50 rokov. Typický lokalizácia lézií kože (vo forme fialovočervené rovine papuly alebo plaky, ktoré silne svrbia) - ohýbacie povrchu zápästia a členkov, dolnej časti chrbta, krku a genitálie. Na povrchu papuly sú viditeľné malé biele drážky; ako v prípade psoriázy je zaznamenaný fenomén Kebnera. Diferenciálna diagnóza zahŕňa psoriázu, ružovú lišku, reakcie na farmakologické látky a sekundárny syfilis. Ak chcete potvrdiť diagnózu, musíte vykonať kožnú biopsiu a sérologické testy na syfilis.

Keď psoriáza postihuje len pokožku hlavy (ktorá je extrémne zriedkavá), niekedy je veľmi ťažké ju odlíšiť od seboroickej dermatitídy. Na rozdiel od psoriázy, pri seboroickej dermatitíde majú klesajúce časti zvrásnenej kože výrazný žltý vzhľad a tučnosť - na dotyk.

Generalizovaná pustulózne psoriáza je ťažká forma ochorenia v diferenciálnej diagnostike, ktoré by mali byť považované za alergickú reakciu na lieky (s prítomnosťou nefollikulyarnyh pľuzgierikmi na začervenanú kožu a edém tváre a tela vo veľkých záhybov).

Diferenciálna diagnostika psoriázy nechtov pri mykologických vyšetreniach nechtov a kožiek sa uskutočňuje s hubovými ochoreniami nechtov - onychomykóza a paronychia.

Komu sa chcete obrátiť?


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.