Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Masť Triderm pre psoriázu

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Triderm je farmakologická skupina topických látok obsahujúcich hormón kombinovanej kompozície používanej v dermatológii. Kód ATX je D07C C01. Výrobca - Schering-Plough Labo NV (Belgicko).

Ďalšie obchodné názvy sú: Triacutan, Anekzem, Kandiderm, Canison Plus.

trusted-source[1], [2], [3]

Klasifikácia ATC

D07XC01 Бетаметазон в комбинации с другими препаратами

Aktívne zložky

Бетаметазон
Гентамицин
Клотримазол

Indikácia Triderma pri psoriáze

Podľa oficiálnych pokynov Triderm nie je určený na psoriázu a indikácie na použitie tohto lieku sú: rôzne typy dermatóz - v prípade ich komplikácie s bakteriálnou infekciou; pustulózne kožné lézie (impetigo); mikrobiálny a mykotický ekzém; dermatomykóza (vrátane chodidiel chodidiel); povrchná pseudomykóza (erytrázma), ako aj lišajníky hubového pôvodu.

Spája Triderm psoriázu? Zloženie Tridermy zahŕňa fungicídny (antifungálny) Clotrimazol, ktorého obsah v 1 g liečiva je 10 mg alebo 1%; antibiotikum Gentamicin (1 mg alebo 0,1%) a fluórovaný glukokortikosteroid (GCS) Betametazóndipropionát, ktorý predstavuje iba 0,05% (0,5 mg na 1 g).

Lupienka - autoimunitné ochorenie, ale nie je infekčný, a v jeho liečbe základnej zložky trider lokálne aplikovanej iba betametazón, v ktorých je účinná GCS nie je použitý v základnom tvare psoriázy - obrovské vulgárne (plaku).

Preto Triderm pri psoriáze, rovnako ako všetky masti s antibiotikami alebo fungicídmi, dermatológovia menujú len v prípadoch infekcie, čo značne komplikuje ochorenie a zhoršuje stav pacientov. Najčastejšie je to v dôsledku sekundárnej infekcie - vývoja dermatomykózy alebo streptokokovej pyodermy - so psoriatickými vyrážkami na vnútorných povrchoch bokov, v záhyboch alebo podpaží.

Triderm pre psoriázu nechtov - psoriatickú onychodystrofiu, onycholýzu alebo subangulárnu hyperkeratózu - sa nepoužíva. Podrobnejšie informácie nájdete v časti -  Psoriáza nechtov

trusted-source[4]

Formulár uvoľnenia

Triderm je dostupný vo forme masti a krému (v tubách s kapacitou 15 alebo 30 g).

trusted-source[5]

Farmakodynamika

Mechanizmus farmakologického účinku trider poskytne svoje účinnú látku. To znamená, že protizápalový účinok betametazón (silný GSK tretia trieda), spôsobené tým, že blokuje syntézu prozápalových mediátorov - interleukín cytokínov a chemokiny skupina -immunokompetentnymi buniek (B a T lymfocyty), keratinocyty, dendritické bunky a makrofágy epidermis. Protisvrbivé účinok a zníženie opuchu zapáleného tkaniva sú výsledkom aktivácie lipocortin, ktorá inhibuje produkciu COX, prostaglandínov, leukotriénov a tromboxány.

Antifungálne liečivo zo skupiny derivátov imidazolu -Klotrimazol - dáva biosyntézy sterolu membrán dermatofyty bunky, kvasinky a huby (Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton, Pityrosporum, Candida, Torulopsis, Cryptococcus, Asppergillus).

Gentamicín je aminoglykozidové antibiotikum, preniká do mikrobiálnych buniek, má baktericídne a bakteriostatický účinok na patogény mnohých infekcií interferencií proteínovej syntézy procesy baktérií, najmä, Staphylococcus spp. Pseudomonas aeruginosa, E. Coli, Shigella spp., Klebsiella spp. A niektoré ďalšie. Avšak mnohé kmene Streptococcus spp. Toto antibiotikum nefunguje.

trusted-source[6], [7], [8]

Farmakokinetika

Údaje o farmakokinetike masti a krému Triderm v návodoch chýbajú. Ale tam je varovanie pre zvýšenie pravdepodobnosti perkutánnej absorpcie a systémovej absorpcie zložky liečivá (gentamicín a Betametazón), pri aplikácii v oblastiach s poškodenými epidermis alebo na veľké oblasti kože (<10% povrchu tela).

Je známe, že kortikosteroidy sa môžu absorbovať intaktnou kožou, po ktorej sa podobne ako systémové SCS viažu na jeden stupeň alebo iné plazmatické bielkoviny. Kortikosteroidy sa metabolizujú hlavne v pečeni a potom sa vylučujú obličkami alebo črevom - močom a žlčou.

trusted-source[9]

Používajte Triderma pri psoriáze počas tehotenstva

V experimentálnych štúdiách zahŕňajúcich zvieratá sa stanovil teratogénny účinok GCS na topickú aplikáciu. Betametazón je kontraindikovaný počas prvých troch mesiacov tehotenstva a počas celej doby laktácie. Tiež je otázne jeho použitie neskôr.

Údaje o externom použití aminoglykozidov v tehotenstve, najmä Gentamicin, sú nedostatočné, ale systémové užívanie tohto antibiotika je zakázané v dôsledku jeho ototoxického účinku.

Clotrimazol sa počas prvého trimestra nepoužíva na liečbu gravidných žien.

Kontraindikácie

Okrem precitlivenosti na zložky masti alebo krému Triderm sa kontraindikácie ich použitia týkajú vyrážok so syfilizom a akýchkoľvek foriem tuberkulózy kože; herpes a kurací kiahní; otvorené rany, vredy a erózie kože.

trusted-source[10]

Vedľajšie účinky Triderma pri psoriáze

Triderm pri psoriáze a infikovanej dermatitíde môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa prejavujú lokálnym podráždením, návalom horúčavy, pálenia a svrbenia pokožky; dehydratácia epidermis s deskvamáciou; zápal vlasových folikulov; výskyt hypopigmentovaných škvŕn; vývoj steroidného akné.

Dlhodobé užívanie Tridermy môže viesť k systémovým vedľajším účinkom glukokortikosteroidov vo forme opuchy; zvýšený krvný tlak, telesná hmotnosť a hladina glukózy v krvi; zníženie sily kostí a gastrointestinálne problémy. Najpravdepodobnejšie takéto vedľajšie účinky, ako aj vývoj syndrómu hyperkortizie u detí.

trusted-source[11], [12], [13]

Dávkovanie a podávanie

Masť alebo smotana Triderm sa má aplikovať veľmi tenko na postihnuté miesta pokožky - dvakrát denne (ráno a pred spaním). Neodporúča sa používať obväzy.

Maximálna dĺžka trvania tohto lieku je tri týždne.

V inštrukcii sa uvádza, že používanie lieku Triderm pre deti mladšie ako dva roky je zakázané, hoci sa Gentamicin používa v pediatrii iba pre deti nad 3 roky.

trusted-source[14], [15]

Predávkovať

Príznaky predávkovania liekom Triderm sú: vývoj superinfekcie, hyperkortikoidný syndróm, zlyhanie obličiek a strata sluchu.

trusted-source[16], [17], [18]

Interakcie s inými liekmi

Pri používaní systémových antibiotík aminoglykozidovej skupiny je možné zvýšiť alergické reakcie.

trusted-source[19], [20], [21]

Podmienky skladovania

Krém a masť Triderm sa má uchovávať pri normálnej izbovej teplote.

trusted-source[22], [23], [24]

Čas použiteľnosti

Dátum exspirácie lieku je uvedený na škatuli.

trusted-source[25]

Pripomienky lekára

Vzhľadom k tomu, hodnotenie dermatológov, populárna aplikácia kortikosteroidov liekov psoriázy je na druhom znamená poskytovať keratolytické efekt (vzhľadom na obsah kyseliny salicylovej, močoviny, zinku, hydroxyvitamín D3, mastnoty alebo antracénu). Viac informácií v materiáli -  masti na psoriázu

Okrem trider na komplikácie psoriázy bakteriálne infekcie, lekári odporúčajú lacnejšie analógy - masť s betametazónu a gentamycínu: Belogent, Betaderm, Diprogent, Kuterid, Celestoderm-B. A s mykózami na pozadí psoriázy - krém Candide B (betamethason + klotrimazol). 

trusted-source[26], [27]


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Masť Triderm pre psoriázu" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.