Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Marhule na cukrovku typu 1 a typu 2

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 16.04.2020

Diabetes mellitus sa vyvíja so zhoršenou produkciou hormónu inzulínu a pokračuje chronicky. Strava v takýchto prípadoch je neoddeliteľnou súčasťou liečby. A čo ovocie? Na jednej strane je to chutný zdroj vitamínov, na druhej strane je to dodávateľ sladkej zložky, ktorá je pre diabetikov nežiaduca. Potrebujem ovocie, najmä marhule na cukrovku?

Marhuľové ovocie je bohaté na minerály, organické kyseliny, fenolové zlúčeniny a uhľohydráty. Ovocie sa môže konzumovať čerstvé alebo sušené, ale väčšina svetových marhúľ sa konzumuje čerstvá. [1]

Marhuľa je bohatým zdrojom cukrov, vlákien, minerálov, bioaktívnych fytochemikálií a vitamínov, ako sú A, C, tiamín, riboflavín, niacín a kyselina pantoténová. Spomedzi fytochemikálií hrajú dôležitú úlohu v ich biologickej hodnote fenolické, karotenoidné a antioxidačné látky. [2]

Môžem jesť marhule na cukrovku 1. A 2. Typu?

V roku 2013 sa diabetu diagnostikovalo 382 miliónov ľudí; Očakáva sa, že do roku 2035 sa toto číslo zvýši na 592 miliónov. [3]

Tendencia k cukrovke typu 1 je zdedená, hoci sa nemusí objaviť okamžite. Nie je vyliečený, ale v zásade s ním žijú plnohodnotný život. Za dvoch podmienok: pravidelné injekcie inzulínu a strava. [4]

Cukrovka 2. Typu spôsobuje rôzne príčiny. Nadváha, sedavý životný štýl, stres, patológia pankreasu, zlá výživa - ktorýkoľvek z týchto faktorov alebo ich kombinácia môže byť impulzom pre rozvoj procesu. Ochorenie je liečiteľné, ale nie je to ľahká úloha. [5]

 • Oba typy chorôb majú dostatok nutričných obmedzení. Týka sa to hlavne výrobkov obsahujúcich uhľohydráty vrátane ovocia.

Môžem jesť marhule na cukrovku 1. A 2. Typu? Ovocie je okrem cukrových zložiek skutočne nasýtené životne dôležitými zlúčeninami. Najmä vitamíny, ktorých samotný názov obsahuje slovo „vita“, teda život.

 • Kiwi, mandarínky, pomelo, slivky, melóny, hrušky, maliny, marhule - pri cukrovke typu 1 nie sú takmer žiadne zakázané ovocie a bobule.

Nie je regulovaný rozsah a odrody, ale množstvo a čas použitia. Výnimkou môžu byť hrozno, v obmedzenom množstve sa používajú semená granátového jablka a šťavnaté arašidové veže - melóny, melóny. A banány a ananásy sa budú musieť opustiť. Takmer všetky sušené ovocie je tiež nebezpečné, pretože koncentrácia cukru v nich je príliš vysoká.

Skúsení odborníci sa však domnievajú, že ani jedno ovocie nepoškodí, ak sa nezneužije, a že rastlinné ovocie vrátane sladkých by malo byť súčasťou stravy diabetikov. Obsahujú veľa látok, ktoré sú pre telo prospešné, poskytujú potešenie z chuti, ktoré tiež nemôžu byť nahradené. Fráza „ak nemôžete, ale naozaj chcete, potom môžete“, je pravdepodobne o takýchto prípadoch a každá osoba podľa vlastného výberu by sa mala riadiť zdravým rozumom a intuíciou.

Marhule na gestačný diabetes

Gestačný typ cukrovky sa potom vysloví, ak index žilovej cukru v krvi nalačno klesne do „koridoru“ medzi 5,1 a 7,0 mmol / L. Toto už nie je normou, ale nie patológiou. Takáto neistota spojená s narušením metabolizmu uhľohydrátov sa prvýkrát vyskytuje u tehotných žien, často v druhej polovici funkčného obdobia. [6]

 • Uvedená diagnóza je dôsledkom prirodzených fyziologických zmien; vzniká v prítomnosti rizikových faktorov, ale znamená to, že pred tehotenstvom boli hladiny cukru normálne.

Hladina cukru v krvi sa dá znížiť zmenou stravy a cvičením. Ak však tieto činnosti nestačia na zníženie hladiny cukru v krvi, musíte brať aj lieky. Môže to byť injekcia tabliet alebo inzulínu. [7] Marhule s tehotenstvom sú súčasťou stravy tehotnej ženy. Povolené sú aj iné druhy ovocia - slivky, broskyne, grapefruity, jablká. Podporujú trávenie, obohacujú vitamíny a zlepšujú chuť do jedla. Preferujú sa plody zeleno-žltej farby.

 • Samozrejme, že o všetkých otázkach týkajúcich sa výživy musí žena rozhodnúť spolu s lekárom. Nastávajúca matka je zodpovedná za to, že plod dostáva správnu výživu a ona je zdravá a veselá.

Jesť marhule na cukrovku by ste mali jesť menej iného sladkého ovocia, najmä pri raňajkách, keď je maximálna citlivosť na inzulín.

 • Existuje alternatívny názor. Napríklad sa odporúča, aby sa ako zdroj nežiaduceho cukru úplne vylúčilo všetko ovocie vrátane sušeného ovocia. To sa netýka iba glukózy, ale aj fruktózy.

Navrhuje sa, že ak sa hladina cukru po konzumácii ovocia zvýši, telo ich netoleruje. A ako keby sa niekto s cukrovkou mohol obísť bez nich, naberal vitamíny a ďalšie užitočné látky z orechov a povolil zeleninu.

Výhody

Výhody marhule pri cukrovke

Zloženie jemných aromatických plodov má mnoho zložiek, ktoré zdravým ľuďom prinášajú radosť a úžitok. Otázka prínosu marhule pri cukrovke pre chorého sa musí rozhodnúť na základe odporúčaní ošetrujúceho lekára a na základe jeho vkusu.

Tu sú len niektoré z vlastností ovocia:

 • obsahuje antioxidanty, veľa draslíka, provitamínu A, železa, fosforu, horčíka, vlákniny a vyrovnáva ich nedostatok;
 • zvyšuje hemoglobín;
 • pôsobí proti obezite;
 • zabraňuje struma;
 • odstraňuje toxíny;
 • zlepšuje mozgovú aktivitu;
 • normalizuje kyslosť žalúdka.

Pri diskusii o probléme existuje rada, ako kúpiť marhule s cukrovkou, ktoré nie sú zrelé, a tvrdia, že v nich je oveľa menej cukru a existuje dostatok užitočných prísad. Kto sa bude riadiť týmto odporúčaním, by mal vziať do úvahy, že laxatívny účinok u týchto marhúľ je ešte silnejší ako u zrelých.

 • Plody marhúľ sú veľmi užitočné pre ženy, ktoré očakávajú a dojčia dieťa. Zabraňujú zápche, pozitívne ovplyvňujú plod, laktáciu a kvalitu mlieka.

Plody marhúľ majú rôzne odrody a obsahujú rôzne hladiny polyfenolov, ako je zhrnuté v Macheix et al. Kyselina chlorogénová (kyselina 5-kofeoylchinová) je dominantnou fenolovou zlúčeninou v marhuľách. Ďalšími fenolovými zlúčeninami definovanými v marhuľách sú kyselina neochlorogénová, kyselina kávová, kyselina n-kumarová, kyselina ferulová a ich estery. (+) - Katechín a (-) - epikatechín sú tiež definované v marhuľových plodoch a ich výrobkoch. Flavonoly v marhuľách sa vyskytujú hlavne vo forme glukozidov a rutinozidov kvercetínu a kempferolu, prevažuje však kvercetín 3-rutinozid (rutín). [8] Marhuľové ovocie obsahuje rôzne úrovne fytochemikálií, ako sú vitamíny, karotenoidy a polyfenoly, ktoré sú rozhodujúcimi faktormi v chuti, farbe a výživovej hodnote ovocia.

Marhule obsahujú výživné látky, ako je β-karotén, retinol, vitamín E a lykopén. [9], [10]

Bohužiaľ, marhule s cukrovkou môžu značne poškodiť - predovšetkým kvôli množstvu cukru. Sú tiež nekompatibilné s mäsom a niektorými inými výrobkami; kvôli ich nekompatibilite sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti a prudký nárast hladiny cukru v krvi.

 • Avšak bez ohľadu na to, koľko pochvalných slov adresovaných medovým ovocím by sa človek nemal považovať za všeliek a snažiť sa jesť iba ich. Normálna porcia pre zdravého človeka je obmedzená: od 100 do 300 g za deň.

Keď už hovoríme o marhuľách, máme na mysli predovšetkým čerstvé ovocie. Suché, konzervované a mrazené ovocie a semená majú svoje vlastné výhody. Mimochodom, dokonca aj náplň do domácich koláčov je vyrobená z nich. Nehovoriac o džemoch, pastilkách, kompótoch, čajoch, haluškách, koláčoch a koláčoch, ktorých recepty má každá žena v domácnosti.

Zručné ruky používajú všetko, vrátane listov a kôry, živicových sekrétov marhúľ. A to nielen ako potravinový produkt, ale aj ako kozmetický výrobok. Ženy pridávajú dužinu na šampóny a drhnúce kosti.

Marhuľové jadrá na cukrovku

Nie každý vie, že kosti môžu byť užitočné, takže po konzumácii ovocia sú pokojne vyhodené.

Marhuľové jadrá sa skladajú z glykozidov vrátane amygdalínu, olejov vrátane kyseliny olejovej a kyseliny linolovej, éterických olejov, ako je benzaldehyd. Okrem toho, marhuľové jadrá obsahujú polyfenoly, ako sú flavonoidy a podľa toho kyselinu galovú. [11]  Prítomnosť olejových a linolových kyselín v marhuľovom jadre zvyšuje jeho výživovú a liečivú hodnotu. [12]

Majú antiproliferatívne (protirakovinové),  [13] antioxidačné, protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové  [14] a ďalšie farmakologické vlastnosti. [15]

Sušené marhule s cukrovkou

Keď už hovoríme o marhuľách pri cukrovke, nemožno opomenúť, či sú sušené marhule užitočné pri cukrovke. Sú to sušené ovocie s odstránenými semenami. Polyfenolický profil sušených marhúľ je nasledujúci: epikatechíny, kyselina chlorogenová, rutín, kyselina ferulová a kyselina galová. [16]

Medzi odborníkmi v tejto otázke existujú nezhody. Niektorí tvrdia, že sušené marhule, rovnako ako iné sušené ovocie, sú nebezpečné, pretože obsahujú cukor vo vysokých koncentráciách. Iní tvrdia, že hlavnou vecou je glykemický index a komplikáciám sa dá ľahko vyhnúť prísnym dávkovaním produktov a sušených marhúľ - najmä.

Mnohé užitočné látky potrebné pre telo diabetika hovoria v jej prospech. Pri výbere sušeného ovocia dávajte pozor na jeho vzhľad. Prirodzené spracovanie neposkytuje tak jasné ako chemické, ale kvalitné produkty. Chemikálie robia produkt krásnym, ale nebezpečným.

Čo môže a čo nemôže?

Aký druh ovocia nemôže byť spojený s cukrovkou?

Informácie o tom, ktoré ovocie sa nedá jesť cukrovkou, nájdete v osobitných tabuľkách. Označujú iné výrobky, ale ovocie má osobitný význam, pretože sa líšia účinkom zvyšujúcim cukor. Pacient by si mal byť vedomý každého plodu: ktorý z nich sa môže dramaticky zvýšiť a ktorý stabilizuje cukor?

 • Už skôr sa verilo, že ovocie v strave diabetika je neprijateľné. Moderná medicína je presvedčená, že bez nich nemá človek vitamíny, a to neprispieva k liečbe. A to správne vybrané ovocie, medzi ktoré patria marhule na cukrovku, naopak normalizuje hladinu glukózy.

Povolené sú tiež čerstvé jablká, pomaranče, hrušky, broskyne. Moderovanie je druhou podmienkou konzumácie ovocia. Príliš uniesť aj s nesladeným ovocím to nestojí. Takže, marhule je dosť 3 kusy. Najlepší čas pre nich je prvá polovica dňa, medzi jedlami.

Cieľom stravy je minimalizovať nárast cukru. Rýchle sacharidy nie sú povolené, takže sladké hrozno, melón, čerešne, banány, melóny sú zakázané. V tomto stĺpci sú tiež sušené marhule, ako aj ovocné a bobuľové šťavy domácej výroby. Niektoré zdroje tvrdia, že sušené ovocie, ktoré je čerstvé a nie nebezpečné, je povolené. A k zakázaným patria figy, hrozienka, rande, sušené kúsky banánov.

Je potrebné poznamenať, že aj v trochu „skrátenej“ forme je ovocné menu pre cukrovku dostatočne pestré, takže život pacienta nemá chuťové vybavenie.

Kontraindikácie

Kontraindikácie

Podľa niektorých je cukrovka kontraindikáciou pre konzumáciu všetkého sladkého ovocia, marhúľ vo všetkých formách vrátane. Iní sú presvedčení, že pri liečbe cukrovky bude umiernená marhuľa. Skutočné kontraindikácie sú však odlišné: ochorenie pečene, alergie, peptický vred, pankreatitída.

Možno je tento rozpor spôsobený individuálnymi rozdielmi medzi pacientmi. Existujú však všeobecné kontraindikácie, ako napríklad hypotenzia, vek do jedného roka, tendencia k zažívacím ťažkostiam.

Komplikácie po postupe

Možné komplikácie

Použitie marhule nalačno pri cukrovke je spojené s poruchami vrátane otravy. Komplikácie rovnakej povahy sú možné, ak budete jesť ovocie po hustej mäsovej múčke.

 • Malo by sa pamätať na to, že konzervované marhule a kompoty by sa nemali jesť: sú sladšie ako čerstvé a sušené. Zároveň je užitočná a lepšie absorbovaná než svieža ovocie.

Veľká časť spôsobuje hnačky, u tých, ktoré sú náchylné na hypotenziu - mierny pokles tlaku. Medzi zriedkavými, ale možnými komplikáciami, závratmi, hypotenziou, zhoršeným dýchaním a srdcovými kontrakciami, sa pozorovala intususcepcia kvôli obštrukcii tenkého čreva spôsobená použitím sušených marhúľ. [17], [18]

Recenzia

V recenziách prevládajú nadšené slová o jedinečnej chuti slnečného ovocia spojenej s východnými trhmi. Niektorí ich nazývajú tropickými, ale sú pravdepodobnejšie východnými a južná časť Ukrajiny, kde tiež prinášajú ovocie, ešte nie je trópmi.

Ľudia zdieľajú recepty na džem a pastilky, knedle a koláče, čaj z listov a kôry. Konkrétne sa píše málo o výhodách marhúľ pri cukrovke. Jeden lekár odporúča, aby diabetici úplne opustili všetky bobule a ovocie a navrhli recenzie od ľudí s cukrovkou 2. Typu, ktorí dosiahli remisiu iba v dôsledku takejto obete.                                                                                                            

Subjekt marhule pri cukrovke je zmiešaný. Tí, ktorí trpia touto chorobou, by sa mali k problému dôkladne pristupovať na základe odporúčaní ošetrujúceho endokrinológa a reakcie tela na produkt. Ak sa zdravotný stav a krvný obraz nezmenia a lekár nezakáže, zriedkavé použitie marhúľ v moderovaní nepredstavuje nebezpečenstvo.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.