Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Maliny na cukrovku 1. A 2. Typu

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.02.2021

Z početných druhov bobúľ sú maliny obľúbené najmä pre svoju vynikajúcu chuť, ale aj pre nepochybné výhody. A vzhľadom na ich nízky glykemický index sú maliny veľmi vhodné pre diabetické diéty pre diétu zameranú na stabilizáciu hladiny cukru v krvi.

Výhody a škody malín na cukrovku

Nie nadarmo sa obyčajné červené maliny (Rubus idaeus) považujú za dosť vodnaté bobule, pretože v 100 g čerstvých bobúľ dosahuje obsah vody takmer 86 g a množstvo vlákniny je 6,5 g. Je zrejmé, že kalória obsah je nízky: na 100 g - 52 kcal, čo je päťkrát menej ako toto množstvo bieleho chleba, a jeden a polkrát menej ako varené zemiaky. [1]

Väčšina zo všetkých týchto bobúľ obsahuje draslík (152 mg / 100 g), nasledovaný fosforom (29 mg), vápnikom (25 mg) a horčíkom (22 mg). Obsah železa v 100 g nepresahuje 0,7 mg; takmer rovnaké množstvo mangánu a o niečo menej zinku. Existuje meď (0,09 mg / 100 g) a selén (0,2 μg / 100 g). Medzi vitamínmi na prvom mieste je kyselina askorbová (26,2 g / 100 g) a vitamín B4 alebo cholín (12,3 mg / 100 g). Zatiaľ čo vitamín C chráni bunky pankreasu pred oxidačným stresom, vitamín B4 sa podieľa nielen na metabolizme uhľohydrátov, ale tiež zlepšuje stav β-buniek pankreasu produkujúcich inzulín.

Vitamíny ako alfa-tokoferol, niacín, kyseliny pantoténové a listové, pyridoxín, tiamín, riboflavín, karotén (provitamín A) a vitamín K.

Ale aby bola pozitívna odpoveď na otázku, či je možné jesť maliny s diabetes mellitus, čo najrozumnejšia a nevzbudzovala pochybnosti, malo by sa uviesť množstvo cukru. [2]

Keď odborníci na výživu odporúčajú maliny ako zdravú potravinu pre pacientov s cukrovkou 1., 2. typu a  gestačným diabetom , riadia sa skutočnosťou, že bobule má nízky glykemický index (25) a že 100 gramov bobúľ obsahuje iba 4,4 gramov cukrov. Zároveň 53% (2,34 g) pripadá na fruktózu, na ktorej asimilácii sa nezúčastňuje inzulín; 42% (1,86 g) je glukóza (dextróza) a zvyšok je sacharóza.

Pre porovnanie: v rovnakom množstve jahôd alebo vodného melónu je cukor približne 6 g (zatiaľ čo vo vodnom melóne je 72% vo forme fruktózy a v jahodách 42%); broskyňa - 8,6 g (fruktóza 65%); marhuľa - 9,3 g (7,6% fruktózy); pomaranč - 9,4 g (27% fruktózy); čučoriedky - 7,3 g (49% fruktózy); tmavé hrozno - 18,1 g (42%). [3]

Je zrejmé, že tieto údaje nám umožňujú dať správnu odpoveď na otázku, zvyšuje malina cukor? V porovnaní s inými uhľohydrátovými potravinami sú maliny oveľa menej pravdepodobné, že spôsobia vysokú hladinu cukru v krvi. Štúdie navyše ukazujú, že konzumácia týchto bobúľ pacientmi s cukrovkou 2. Typu pomáha znižovať hladinu glykovaného hemoglobínu (HbA1c) v krvi a zlepšovať citlivosť na inzulín. Považuje sa to za výsledok vystavenia účinkom flavónových derivátov malín - antokyanínov (najmä kyanidínu), ktoré sa tiež nachádzajú v čučoriedkach, černiciach, jahodách, čerešniach a tmavom hrozne.

A teraz niečo o ďalších biologicky aktívnych zložkách, ktoré určujú výhody malín pri cukrovke. Cenná je prítomnosť rastlinných polyfenolov, trieslovín, derivátov kyselín hydroxybenzoových a hydroxyškoricových a ďalších zlúčenín.

Štúdia potenciálnych terapeutických schopností fytoestrogén-antioxidačného genisteínu (4,5,7-trihydroxyizoflavón), ktorý je tiež prítomný v malinách, odhalila schopnosť tejto zlúčeniny nielen znížiť tvorbu tukových buniek, ale aj inhibovať prenos glukózy do nich membránovými transportérmi (GLUT)... Pokusy tiež preukázali pozitívny vplyv genisteínu na stav β-buniek pankreasu, čo pomáha znižovať hyperglykémiu. [4]

Ďalším fenolovým antioxidantom je zloženie malín, a to je resveratrol (každý vie, že ho je v tmavom hrozne veľa), ktorý preukázal nielen svoju protizápalovú aktivitu, ale aj schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi nalačno a glykovaný hemoglobín v krvi pri cukrovke typu 2.

A nakoniec, maliny obsahujú tilyrozid, glykozidový flavonoid, ktorý podľa predbežných štúdií preukázal, že môže pomôcť obéznym diabetikom zvýšiť aktivitu hormónu tukových buniek adiponektínu a normalizovať hladinu glukózy, inzulínu a lipidov v krvi.

Poškodenie malín pri cukrovke môže byť za prítomnosti alergií alebo porušenia metabolizmu kyseliny močovej - s ukladaním jeho solí (urátov) v blízkosti kĺbov a dny.

Neodporúča sa jesť maliny s chronickým zlyhaním obličiek, ako aj v období exacerbácie zápalových ochorení žalúdka a u pacientov s bronchiálnou astmou s aspirínom (pretože bobule obsahujú kyselinu salicylovú - 5 mg / 100 g). [5]

Odborníci varujú, že maliny obsahujúce látky triedy fytoetrogénov sú kontraindikované pri endometrióze alebo myóme maternice, ako aj pri rakovine orgánov citlivých na hormóny: mliečnych žliaz, maternice, vaječníkov.

O tom, aké bobule sú užitočné pre diabetes mellitus 1. A 2. Typu, sa dočítate v publikácii -  Bobule pre diabetes mellitus 1. A 2. Typu: ktoré sa môžu a nemôžu konzumovať?

Ak si nie ste istí, ako nahradiť maliny pri cukrovke, prečítajte si:

Malinové listy na cukrovku

Listy Rubus idaeus sa po celé storočia používajú ako liečivo: pri nachladnutí a horúčkach, srdcových problémoch a vysokom krvnom tlaku, črevných poruchách, chudokrvnosti, menorágiách, ranných nevoľnostiach počas tehotenstva a na uľahčenie pôrodu a zníženie popôrodného krvácania.

Malinové listy obsahujú triesloviny (deriváty kyseliny ellagovej) a flavonoidy. Ktorých počet je vyšší ako v bobule. Obsahuje tiež organické karboxylové, fenolové a hydroxybenzoové kyseliny; terpenoidy, glykozidy atď. [6]

Malinový list je liekopisná rastlina a mnoho endokrinológov odporúča svojim pacientom používať malinové listy na cukrovku typu 2 a gestačný diabetes - na zníženie hyglykémie a inzulínovej rezistencie - vo forme bylinného odvaru, nálevu alebo čaju.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.