Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba psoriázy s kyselinou listovou: ako užívať

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Psoriáza je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje počas oslabenia tela alebo v čase stresu. Pri absencii riadnej liečby sa priebeh ochorenia zhoršuje, vďaka čomu osoba nemôže žiť celý život a konečným výsledkom môže byť aj postihnutie. Kyselina listová pri psoriáze je jednou z najdôležitejších zložiek boja proti exacerbácii ochorenia.

Klasifikácia ATC

B03BB01 Folic acid

Aktívne zložky

Фолиевая кислота

Indikácia Kyseliny listovej pri psoriáze

Vitamíny skupiny B a kyselina listová sú účinné pri psoriáze. Sú indikované pri liečbe tejto choroby, pretože stimulujú procesy syntézy erytrocytov a súčasne eliminujú zápaly a svrbenie a tiež stabilizujú proces hojenia kože.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Formulár uvoľnenia

Vyrába sa vo forme tabliet s obsahom 1 mg. Na blistri je 10 tabliet. Balenie obsahuje 5 blistrových platní. Môže sa tiež zabaliť do polymérových nádob - 50 kusov v jednej nádobke. Balenie obsahuje jednu takú nádobu.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Farmakodynamika

Kyselina listová zohráva aktívnu úlohu v procesoch regenerácie a oxidácie, ktoré sa vyskytujú v tele. Proces metabolizmu premieňa účinnú látku na tetrahydrofolát, ktorý je potrebný na vznik megaloblastov, ako aj ich následnú transformáciu na normoblasty. V dôsledku nedostatku tejto látky sa v človeku vyvíja megaloblastický hematopoetický typ. Tento komponent je aktívnym účastníkom pyrimidínová metabolických procesov s purínov, a okrem toho má aktívne pôsobí v metabolizme niektorých aminokyselín (ako je napríklad metionín, glycín a histidín) v syntéze nukleových kyselín.

Liečivo má pozitívny vplyv na fungovanie pečene s črevom a imunitným systémom - často sa vyskytujú problémy s rozvojom psoriázy.

Dôležitou vlastnosťou kyseliny listovej je aj normalizácia hematopoetického procesu. Poskytuje produkciu červených krviniek a tiež nasýti problémové bunky železom a kyslíkom.

trusted-source[12], [13], [14]

Farmakokinetika

Po perorálnom podaní sa kyselina listová v žalúdku spája s faktorom hradu (to je špecifický glykoproteín) a potom sa absorbuje cez hornú časť dvanástnika. Väzba na plazmatické bielkoviny je takmer úplná.

Pod vplyvom enzýmu dihydrofolátreduktázy sa vitamín aktivuje v pečeni a prevádza na tetrahydrofolát. Najvyššia koncentrácia v krvi dosiahne o 0,5 až 1 hodinu neskôr. Vylučovanie kyseliny listovej prechádza obličkami (buď nezmenené, alebo vo forme produktov rozkladu).

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Používajte Kyseliny listovej pri psoriáze počas tehotenstva

V prípade vývoja psoriázy počas tehotenstva je povolené používať lieky obsahujúce kyselinu listovú - pomáha znižovať závažnosť prejavov ochorenia a má tiež utišujúci účinok.

Kontraindikácie

Medzi kontraindikáciami:

  • individuálna intolerancia;
  • Anémia spôsobená nedostatkom vitamínu B12;
  • nedostatok cukru alebo izomaltázy;
  • prítomnosť malabsorpcie glukózo-galaktózy;
  • precitlivenosť na fruktózu;
  • deti do 3 rokov.

Priraďte opatrne v neprítomnosti kyanokobalamínu v tele, rovnako ako anémiu folickej nedostatočnosti.

trusted-source[19], [20], [21]

Vedľajšie účinky Kyseliny listovej pri psoriáze

Nežiaduce reakcie sú jedinečné - v zásade ide o alergiu na zložky liekov. Medzi príznaky patrí horúčka, bronchiálne kŕče, kožné vyrážky a erytém.

trusted-source[22], [23], [24]

Dávkovanie a podávanie

Pacienti so psoriázou vyžadujú významné zvýšenie hladiny požitého vitamínu B9. Lieky sa majú užívať v priebehu liečebných cyklov iba v koncentrácii predpísanej ošetrujúcim lekárom. Priemerná denná dávka je 3000-5000 meq. Pri používaní látky na prevenciu ochorenia počas remisie je denná dávka obvykle 700-800 mgk. Za 1 mesiac sa má znížiť na 400 mikrogramov. Tablety sú najvýhodnejšie na použitie ako dávka vitamínu. Prvá tableta obsahuje 1000 alebo 5000 mg účinnej látky.

Je dôležité správne používať tablety a tiež vedieť, akú stravu treba dodržiavať pri psoriáze:

  • Tablety by sa mali počas jedla piť, pretože s aktívnym fungovaním tráviaceho traktu je ich stráviteľnosť výrazne zvýšená;
  • za jeden deň musíte vypiť aspoň 2,5-3 litrov vody;
  • by mali zvýšiť obsah zeleniny so zeleninou vo svojej strave;
  • raňajky je lepšia kaša, ktorú môžete pridať sušené marhule, hrozienka a ďalšie sušené ovocie.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Predávkovať

U detí môže predávkovanie vitamínom B9 spôsobiť úzkosť, zvýšenú excitabilitu a hyperaktívne správanie. Okrem toho môže negatívne ovplyvniť funkciu obličiek.

Pri dlhodobom užívaní vitamínu B9 v terapeutických dávkach je možné vyvinúť hypovitaminózu. Medzi jeho prejavy patrí bolesť a začervenanie jazyka a navyše zhoršenie rezistencie tela na rôzne infekcie a rozvoj anémie.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Interakcie s inými liekmi

Antikonvulzíva (vrátane karbamazepínu spolu s fenytoínom), perorálne kontraceptíva, ako aj estrogény zvyšujú potrebu tela pre kyselinu listovú.

Antacidové liečivá (medzi nimi horčík, vápnik a hliník), sulfónamidy (medzi nimi sulfasalazín) a cholestyramín znižujú rýchlosť absorpcie kyseliny listovej.

Triamteren, metotrexát, ako aj pyrimetamín s trimetoprimom sú inhibítormi dihydrofolátreduktázy, ktorá oslabí vplyv kyseliny listovej na telo.

trusted-source[37], [38], [39]

Podmienky skladovania

Kyselinu listovú je potrebné uchovávať za štandardných podmienok - tmavé, suché miesto, ktoré je pre deti nedostupné. Teplotný režim je maximálne 25 ° C.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44]

Čas použiteľnosti

Kyselina listová sa môže použiť do 3 rokov od dátumu výroby lieku.

trusted-source[45], [46], [47], [48]

Recenzia

Kyselina listová pri psoriáze má dobrú povesť u pacientov - reagujú pozitívne na liek, zaznamenajú výrazné zlepšenie stavu pokožky, ako aj pohodu. Zároveň by sa však malo brať do úvahy, že pozitívny účinok je možný len v prípade komplexnej liečby, ktorej základným prvkom je monoterapia vitamínmi, neprinesie požadovaný výsledok.

Farmakologický účinok

Восполняющие дефицит фолиевой кислоты препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Liečba psoriázy s kyselinou listovou: ako užívať" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.