Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba psoriázy komplexom vitamínov: D, B1, B2, B12, B6, E, A

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Základom patogenézy psoriázy je zlyhanie diferenciácie a rozdelenia kožných buniek, ako aj porušenie lokálneho a všeobecného metabolizmu. Stáva sa to z mnohých dôvodov, ktoré ešte neboli úplne pochopené. Keďže vitamíny sú priamymi účastníkmi metabolických procesov, ich úplná prítomnosť v tele je jednoducho nevyhnutná. Z tohto dôvodu sú vitamíny predpísané pri psoriáze v kombinácii so všeobecnou liečbou: tento prístup umožňuje úspešnejšie bojovať proti ochoreniu.

Klasifikácia ATC

D05 Препараты для лечения псориаза

Indikácia Vitamíny pre psoriázu

Psoriáza je chronické ochorenie, takže nie je možné len brať vitamíny so psoriázou, ale je tiež veľmi potrebné. Užitočné vitamínové zložky pomáhajú posilňovať kožné vrstvy a príchody pokožky a tiež zlepšujú metabolizmus, ktorý je narušený v patologickom procese.

Vitamíny pri psoriáze robia svoje vlastné úpravy biochemických reakcií, ktoré sa vyskytujú vo vnútri tela. Je potrebné ich chaoticky, ale prísne podľa predpisu lekára, pretože nesprávne alebo nadmerné užívanie takýchto liekov môže zhoršiť priebeh ochorenia.

S ľahkým priebehom psoriázy môže byť dostatok vitamínov, ktoré vstupujú do tela s jedlom. Ak to lekár považuje za potrebné, predpíše komplexné alebo oddelené vitamínové prípravky.

Takže aké vitamíny na pitie s psoriázou?

Všetky vitamíny odporúčané na použitie pri psoriáze sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií:

 1. Vitamíny z množstva rozpustných v tukoch, vrátane lecitínu, retinolu (vitamín A), tokoferolu (Vit. E), cholekalciferolu (Vit. D).
 2. Vitamíny z množstva rozpustných vo vode: vitamíny gr. B, vitamín C, kyselina listová.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Formulár uvoľnenia

 • Najvhodnejšou a bežnou formou uvoľňovania vitamínov pre pacientov s psoriázou sú pilulky. Sú jednoduché a jednoduché a ich trvanlivosť je zvyčajne najdlhšia.
 • Alternatívou k vhodným tabletám sú kapsuly - spravidla sa vitamíny rozpustné vo vode vyrábajú v kapsulách.
 • Prášková forma - nie menej vhodná, ale zriedka používaná forma vitamínových prípravkov.
 • Roztoky na perorálne a injikovateľné použitie: k dispozícii v ampulkách a flakonchikah, niekedy spolu s rozpúšťadlom.

Názvy základných vitamínov na psoriázu

Vitamíny na psoriázu sa predpisujú podľa rôznych liečebných režimov. V závažných prípadoch je možná injekcia liekov v relatívne ľahkom orálnom podaní. Štandardný liečebný kurz trvá minimálne mesiac: okrem vitamínov v kapsulách, tabliet alebo injekciách sa okrem toho musí pozorovať aj diéta obohatená o vitamíny.

Vitamín D pri psoriáze bude skutočným prínosom, pretože má nasledujúce vlastnosti:

 • urýchľuje hojenie tkanív postihnutých psoriázou;
 • zlepšuje metabolizmus vápnika a fosforu;
 • zlepšuje asimiláciu stopových prvkov;
 • v kombinácii s inými vitamínmi pomáha posilňovať imunitu.

Pacienti môžu užívať vitamín D so psoriázou vo vnútri alebo môžu používať ako vonkajšie masti (napr. Miestne sa môže aplikovať Calcipotriol).

Vitamín D sa syntetizuje vo vnútri tela pod vplyvom UV žiarenia. Okrem toho táto látka obsahuje:

 • v mlieku, maslo;
 • v morských rybách;
 • v ovsených vločkách;
 • v rastlinných olejoch;
 • vo vaječných žĺtkoch.
 • Vitamíny skupiny B pri psoriáze sú predpísané iba lekárom, pretože dávkovanie týchto vitamínov je ťažké určiť nezávisle.
  • Vitamín B1 napomáha korigovať výmenné reakcie, upravovať funkciu nervového systému, aktivovať endokrinné procesy a účinnosť mozgových buniek. Vitamín B1 sa môže získať s výrobkami. Je to veľa v mäse, v pečeni, orechoch a semenách, v obilninách.
  • Vitamín B2 v psoriáze nielen stimuluje metabolizmus, ale aj pomáha obnovovať a obnovovať tkanivá. Zvyčajne je vitamín B2 predpísaný intramuskulárne, ale jeho veľké množstvo sa dá získať aj z výrobkov: huby, biele mäso, tvaroh a tvrdé syry.
  • Vitamín B6 pri psoriáze je obzvlášť užitočný. Jeho hlavnými schopnosťami sú stimulácia metabolických procesov lipidov a aminokyselín, aktivácia syntézy hormónov a zlepšenie kvality hemoglobínu, obnova nervových buniek. Okrem toho vitamín B6 odstraňuje prebytok cholesterolu z obehu. Vitamín sa môže použiť ako intramuskulárne injekcie, ako aj s jedlom: orechy, ryby, biele mäso.
  • Vitamín B12 pri psoriáze vykonáva množstvo dôležitých funkcií: napomáha priebehu krvotvorných procesov, stabilizuje nervový systém, zlepšuje funkciu pečene. Typicky sa vitamín B12 podáva injekčne v kombinácii s glukonátom vápenatým. Okrem toho je možné získať užitočné látky z mäsových výrobkov a pečene alebo z rýb.
 • Vitamín E pri psoriáze je jednoducho nepostrádateľný:
  • považuje sa za prírodný antioxidant;
  • zlepšuje zásobovanie tkanivami kyslíkom;
  • urýchľuje obnovenie pokožky.

Štandardný príjem vitamínu E - vo vnútri, 300-400 IU. Odporúča sa kombinovať vitamíny E a A.

Dodatočné množstvo vitamínu E môže prichádzať s jedlom: s orechmi, bobuľami, sušeným ovocím, rastlinnými olejmi, rybami, obilninami.

trusted-source[6], [7], [8]

Masť s vitamínom D pre psoriázu

Vonkajšie prípravky s vitamínmi sú veľmi bežné. Aplikujú sa priamo na lézie postihnuté psoriázou.

Takéto prípravky obsahujú masti s vitamínom D "Daivonex" a "Psorkutan", reprezentovanými aktívnou zložkou kalcipotriol - syntetický analóg prírodného vitamínu D3. Tieto masti potláčajú proliferáciu keratinocytov a urýchľujú ich morfologickú diferenciáciu - konkrétne sa táto vlastnosť považuje za hlavnú v liečbe psoriázy.

Kalcipotriol má na rozdiel od vitamínu D3 menší vplyv na metabolizmus vápnika. Masť sa nanáša na pokožku ráno a v noci. Účinok sa zistí počas 10 až 12 dní liečby.

Masti s vitamínom D nie sú kompatibilné na jednom mieste kože s liekmi obsahujúcimi kyselinu salicylovú.

Vitamín A pre psoriázu nechtov vonku

Vitamín A sa môže používať nielen vo vnútri, ale aj vo vonkajšom prostredí - vo forme aplikácií a krémov, čo niekoľkokrát zvyšuje jeho výhody. Vďaka svojej molekulovej hmotnosti je vitamín A schopný dobre preniknúť do základných epidermálnych vrstiev, čo prispieva k urýchlenému zotaveniu tkaniva.

Retinol je súčasťou mnohých kozmetických a terapeutických krémov a masti. Táto vitamínová látka doplňuje zásoby kolagénu v pokožke a podporuje jej regeneráciu.

Vitamín A vo forme olejového roztoku sa dá zakúpiť v bežnej lekárni. Aplikácie s vitamínom na psoriázu sa aplikujú pravidelne po dobu 1-2 mesiacov, s ďalšou prestávkou 2-3 mesiace. Tento spôsob liečby dosiahne vynikajúce výsledky: nechty budú čistené, koža bude utiahnutá a vyhladená.

Pokračovanie vo vonkajšom používaní vitamínu A nemôže: nadbytok látky je škodlivý pre telo a dokonca môže spôsobiť alergickú reakciu.

Komplexný priebeh vitamínov pre psoriázu

V každej farmácii môžu lekárnici ponúkať komplexné vitamínové prípravky pre pacientov s psoriázou. Najviac dostupné a populárne sú tri odrody vitamínových komplexov.

 • Vitamín Revit pri psoriáze je kvalitatívnou kombináciou vitamínov B, kyseliny askorbovej a retinolu. Tento komplex pomáha posilniť imunitnú ochranu, regulovať priebeh základného metabolizmu, zlepšiť krvný obeh v tkanivách.

Revit s psoriázou sa užíva dvakrát denne - ráno po raňajkách a večer po večeri 2 tablety. Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky - poruchy srdcového rytmu, poruchy trávenia, nevoľnosť, zhoršenie kože na rukách - odporúča sa znížiť dávku. Ak existuje alergia na vitamíny, ktoré tvoria drogu, nemali by ste ju brať.

 • Decamevitum pri psoriáze pomáha stabilizovať produkciu hormónov, urýchľuje metabolické procesy, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu hojenia psoriatických vyrážok. Decamewith je kompletný komplex vitamínov potrebných na boj proti lupienke: sú to vitamíny gr. B, vitamíny A a E, kyselina askorbová a kyselina listová, nikotínamid, rutín a metionín. Postup liečby pozostáva z jedného mesiaca, počas ktorého sa odporúča počas raňajok užívať 1-2 tablety lieku denne. Ak počas liečby vzniknú podozrivé vyrážky alebo začervenanie kože, liečivo sa má zastaviť.
 • Nevyhnutné vitamíny majú komplexný účinok pri psoriáze. Zloženie lieku je rutozid a nikotínamid, kyselina askorbová, vitamíny gr. B, A a E.

Optimálne denné množstvo lieku Undevit pri psoriáze je 1-2 tablety v čase raňajok. Nezačnite liečbu liekom, ak máte závažné ochorenie pečene alebo obličiek alebo alergiu na uvedené vitamíny.

 • Aevit sa považuje za jeden z najbežnejších vitamínových prípravkov, ktoré sú predpísané pre psoriázu. Možno ho brať pomerne dlho - až na 2 - 3 mesiace. Aevit predstavuje vitamíny A a E, ktoré sú hlavnými vitamínmi pri psoriáze, pretože zlepšujú lokálny krvný obeh a zlepšujú stav pokožky. Optimálne množstvo lieku je 1-2 kapsuly denne.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Farmakodynamika

Komplexná kombinácia vitamínových živín umožňuje poskytnúť všetku potrebu osoby trpiacej psoriázou. Vitamíny pri psoriáze majú priamy vplyv na proces metabolizmu tkaniva a posilňujú celkovú a lokálnu imunitu.

Retinolu (v. A) zlepšuje metabolizmus lipidov a tukov priečny oxidačné reakciu, a taktiež potencuje metabolizmus látok, ktoré sa podieľajú na štruktúrovanie epiteliálnych tkanív.

Vitamíny skupiny B eliminujú príznaky zápalu a degenerácie tkaniva, zvyšujú krvný obeh, stabilizujú funkciu neurónov a celkovú acidobázickú rovnováhu, podieľajú sa na všetkých metabolických procesoch.

Kyselina askorbová je aktívnym účastníkom oxidačných a regeneračných biologických procesov. Vitamín C priamo ovplyvňuje produkciu kolagénu a tvorbu bunkovej štruktúry, množstvo hemoglobínu v krvi, kvalitu erytrocytov, biologickú syntézu katecholamínov. Kyselina askorbová deaktivuje negatívne účinky voľných radikálov, chráni bunkové membrány pred škodlivými účinkami krížovo-oxidačných procesov.

Tokoferol - vitamín na udržanie mladosti pokožky a prídavných látok, obnovuje pružnosť a hydratáciu tkanív.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Farmakokinetika

Metabolická transformácia retinolu sa vyskytuje v pečeni, potom sa látka uvoľňuje do krvného séra. Doprava prebieha v dôsledku globulínov a prealbumínov, čo zabraňuje filtrácii lieku obličkami.

Tiamín (B1) je trávený v dvanástniku a tenkom čreve. Distribúcia v tkanivách je dobrá. Proces fosforylácie tiamínu sa pozoruje v pečeni a v močovej tekutine je detekovaný iba v zostatkovej verzii.

Riboflavín (B2) sa vstrebáva do tenkého čreva. Jeho fosfolinácia na aktívny stav sa pozoruje v črevných stenách, v pečeni a vnútri erytrocytov. Približne 9% prijatého množstva riboflavínu sa nachádza v močovej tekutine.

Kyselina askorbová sa absorbuje v črevnej dutine. Asimilovaný vitamín sa transportuje plazmou a hromadí sa v žľazových tkanivách. Úroveň kyseliny askorbovej v tkanivách a krvných bunkách je mnohonásobne vyššia ako hladina lieku v krvnom sére.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Používajte Vitamíny pre psoriázu počas tehotenstva

Tehotné ženy sa musia dbať na nedostatok vitamínov v tele, ako aj na nadbytok. Obe aj iné sa môžu veľmi negatívne prejaviť v stave ovocia a zdravia budúceho dieťaťa.

Neodporúča sa užívať obvyklé vitamínové komplexy počas tehotenstva - pokiaľ lekár nepotvrdí ich prijatie. Pre gravidné a dojčiace ženy sa spravidla poskytujú špeciálne vitamínové prípravky, ktorých dávky sa vyberajú v súlade s týmto fyziologickým obdobím. Medzi tieto lieky patria Vitrum Prenatal, Vitrum Prenatal Forte, Elevit Pronatal a podobne.

Príjem akýchkoľvek vitamínov so psoriázou počas tehotenstva, vrátane povolených, musí byť nutne dohodnutý s lekárom.

Kontraindikácie

Vitamíny na psoriázu sa nemajú užívať:

 • s vysokou pravdepodobnosťou vzniku alergie na vitamínový prípravok;
 • s vážnym poškodením obličiek a pečene;
 • keď sú diagnostikované s hypervitaminózou, vitamíny, ktoré sú súčasťou multivitamínového komplexu.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Vedľajšie účinky Vitamíny pre psoriázu

V prípadoch individuálnej precitlivenosti je možné vyvinúť alergickú reakciu na vitamíny. Takáto reakcia sa prejavuje ako:

 • kožná vyrážka;
 • sčervenanie kože;
 • opuch kože;
 • zvýšené svrbenie.

Ak sa objaví ktorýkoľvek z týchto príznakov, je potrebné prerušiť príjem vitamínov a poraďte sa s lekárom.

Niekedy je možné zafarbiť moč v intenzívnej žltej farbe - považuje sa za normálne a nevyžaduje odňatie vitamínového lieku.

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Dávkovanie a podávanie

Zvyčajne sa vitamíny na psoriázu užívajú okamžite po jedle, alebo 10-15 minút po nej. Dávkovanie sa stanovuje v závislosti od konkrétnej prípravy a v priemere je 2 tablety (pilulky) denne.

Trvanie liečebného postupu vitamínov pri psoriáze určuje lekár a je v priemere 1-2 mesiace. Denné množstvo lieku sa môže zvýšiť alebo znížiť podľa odporúčania ošetrujúceho lekára.

trusted-source[36], [37], [38]

Predávkovať

Neboli zaznamenané prípady predávkovania vitamínom D psoriázou. Je možné vyvinúť dyspeptický syndróm vo forme nevoľnosti, vracania, hnačky, bolesti brucha, ako aj bolesti hlavy, letargiu, ospalosť. V tomto prípade sa liek zastaví a začne symptomatická liečba.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44]

Interakcie s inými liekmi

Kyselina askorbová, zložka vitamínov pri psoriáze, môže zvýšiť účinok a vedľajšie účinky antibakteriálnych sulfonamidových prípravkov.

Neboli pozorované iné liekové interakcie vitamínových liekov predpísaných pre psoriázu.

trusted-source[45], [46], [47]

Podmienky skladovania

Vitamíny sa môžu skladovať pri normálnej izbovej teplote, na tmavom mieste, s obmedzeným prístupom k deťom.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53], [54]

Čas použiteľnosti

Trvanlivosť väčšiny vitamínových prípravkov je 1-2 roky. Tieto informácie by mali byť uvedené na obale konkrétneho komplexu vitamínov.

Vitamíny na psoriázu sa nedajú aplikovať po uplynutí doby použiteľnosti.

trusted-source[55], [56], [57], [58]

Farmakologická skupina

Псориатические мази
Витамины для улучшения кожи, волос, ногтей

Farmakologický účinok

Дерматотропные препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Liečba psoriázy komplexom vitamínov: D, B1, B2, B12, B6, E, A" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.