Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Psoriáza na lakte: dôvody, ako liečiť masti doma

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Psoriáza je veľmi časté ochorenie. Môže postihnúť takmer akúkoľvek časť pokožky a tela. Tak je porážka nechtov, prstov, tváre, pokožky hlavy, ako aj kostí a kĺbov. Ale najčastejšie sa diagnostikuje rovnaká psoriáza na lakťoch.

trusted-source[1], [2], [3]

Epidemiológia

 • Psoriáza na lakťoch je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chronických ochorení kože. Podľa rôznych štatistických informácií môže byť frekvencia patológie v populácii približne 2%.
 • Najčastejšie sa rozvíja v strednom veku.
 • Môže byť rovnako prekvapený, mužská časť populácie, aj žena.

trusted-source[4], [5], [6]

Príčiny psoriáza na lakťoch

Porážka lakťov so psoriázou nie je nič iné ako zrýchlené rozdelenie buniek v povrchových vrstvách kože. Prečo sa rozdelenie buniek zrýchľuje - táto otázka ešte nemá presnú odpoveď. Odborníci však identifikujú niekoľko kľúčových faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vývoj ochorenia:

 • nepriaznivá dedičnosť z hľadiska psoriázy;
 • poruchy metabolických procesov a endokrinných ochorení;
 • závažné infekčné choroby;
 • častý alebo silný stres, predĺžené depresívne stavy, neurózy;
 • imunitné poruchy;
 • trauma a poškodenie rôznych vrstiev kože.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Rizikové faktory

Rizikové faktory nemusia predvídať psoriázu na lakťoch, ale len pripomínajú, že osoba má predispozíciu k tejto patológii.

Samotná psoriáza na lakťoch je ochorením neinfekčného vzniku, takže nie je možné ho chytiť. Choroba prebieha zvlnené, pravidelne sa zhoršuje a ustupuje.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15]

Patogenézy

Poruchy v imunitnej oblasti s psoriázou na lakťoch boli zistené na úrovni buniek a na humorálnej úrovni. Tieto zlyhania sa prejavovali na neštandardnej úrovni imunoglobulínov, komplexov CEC, súboru T-lymfocytov, leukocytov a fagocytov.

Prvotné patologické patologické zmeny sú pozorované na úrovni buniek dermis a epidermálnej vrstvy. Regulačné poruchy fibroblastov spôsobujú nadmerné proliferatívne zmeny v základe zdravého pokoženia. Takéto zmeny napomáhajú syntéze cytokínov a eikosanoidov, ktoré spôsobujú akútny zápal kože.

V postihnutých oblastiach epidermálnej vrstvy bunkové štruktúry vylučujú interleukín-1, ktorý je podobný stimulačnému faktoru epidermálnych T-lymfocytov. Ide o interleukín-1, ktorý vysvetľuje chemotaxiu T-lymfocytov: dochádza k stimulácii migrácie T-lymfocytov do epidermálnej vrstvy a epidermálnej infiltrácie.

Interferóny a interleukíny, ktoré sú uvoľňované T lymfocyty, môžu hrať úlohu mediátorov zápalovej reakcie a podporujú tvorbu bludného kruhu, čo vedie k chronickej lupienky na lakťoch.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Príznaky psoriáza na lakťoch

Známky psoriázy na lakťoch vždy charakteristické: je homogénna zrážanie, ktoré prechádzajú do skupiny, majú blyashkovidnuyu tvar a ružovo-červenú farbu (v závislosti na "čerstvosti" vyrážka). Skupiny vyrážok sú vymedzené jasnými hranicami nepravidelného tvaru. Vonkajšie prvky majú výraznú drsnosť spôsobenú tvorbou belavých strieborných vločiek.

Spravidla sa pri psoriáze na lakťoch narúša súčasne aj ľavé a pravé lakeť.

Prvé príznaky sú rovnaké pre akúkoľvek léziu psoriázy a vyzerajú takto:

 • ak odškrabujete povrch plaku, objavia sa charakteristické stupnice, ktoré sa podobajú stearínu - tuhej mastnej látke;
 • ak odškrabujete stearynové váhy, môžete si všimnúť zvlhčený lesklý film;
 • ak ste film, potom na povrchu sú malé kvapky krvi.

Výskyt symptómov psoriázy na lakťoch obvykle nie je sprevádzaný všeobecným nepríjemným pocitom: telesná teplota zostáva normálna, nie sú žiadne bolesti. Často sa vyskytuje svrbenie a výrazne sa prejavuje: časom a svrbením a vyrážka zmizne, keď príde čas odpustenia. Periodicita exacerbácií a zmiernenie stavu u všetkých pacientov je odlišná, ale najčastejšie je jesenná jarná sezónnosť psoriázy.

Etapy

Je prijímané rozlišovať niekoľko etáp počas psoriatického procesu na lakte:

 • etapa pokroku;
 • stacionárna fáza;
 • stupeň regresie.

Počiatočná fáza psoriázy na lakťoch - progresívna - je sprevádzaná objavením sa veľkého množstva malých jasných zväzkov naznačených červeným okrajom, ktorý sa nazýva "koruna periférneho rastu".

Stacionárne pódium je obdobie pokoja, keď sa zachovali už existujúce vyrážky, no nové sa nezobrazujú. Vyrážka sa stáva hnedo-modrastá a plochá, pravdepodobne vzhľad oblastí so zmenenou pigmentáciou.

Regresívne obdobie je spomalenie psoriatických procesov: koža je dočasne vymazaná a dochádza k jej remisii.

trusted-source[21], [22], [23]

Formuláre

Psoriáza na lakťoch je klasifikovaná nasledovne:

 • bežná psoriáza;
 • exudatívna forma, ktorá je sprevádzaná silnou exsudáciou s tvorbou krehkých šupín s žltkastým odtieňom nad vyrážkou;
 • pustulárna forma sa líši v symetrickej tvorbe intra-epidermálnych pustulov na červenom a lichenizovanom povrchu;
 • psoriatická erytrodermia, akútna, generalizovaná so zhoršením celkového stavu, poškodením kĺbov, nechtami atď.

trusted-source[24]

Komplikácie a následky

Psoriáza na lakťoch môže byť komplikovaná závažnejším priebehom vývoja psoriatickej erytrodermy, generalizovanej pustulóznej psoriázy, psoriatickej artritídy.

Pri psoriatickej erytrodermii sa proces z ulnarovej zóny rozširuje na všetky kožné útvary. Táto forma je zvyčajne výsledkom prudkého zastavenia alebo ignorovania systémovej liečby drogovej závislosti, ako aj zneužívania alkoholu, stresových situácií a závažných infekčných patológií.

Generalizovaná forma sa považuje za najťažšiu a komplexnú formu psoriázy. Táto komplikácia sa prejavuje masívnou fúziou pustúl a tvorbou veľkých loží lézií, na mieste ktorého dochádza k prerušeniu epitelu a vzniku hnisavých jazier.

Psoriatická artritída je porážka kĺbov s vývojom edému v nich, s výskytom bolesti a zhoršením mobility.

trusted-source[25]

Diagnostika psoriáza na lakťoch

Rozpoznanie psoriázy na lakťoch zvyčajne nie je ťažké, pretože choroba má svoje typické príznaky. V tomto prípade sa diagnostika patológie nerozlišuje žiadnymi špecifickými typmi výskumu alebo analýzy. Iba v aktívnej fáze exacerbácie, ako aj pri komplikovanej začatej psoriáze na lakťoch nájdete niektoré zmeny v štúdiu krvi. V tomto prípade, testy ukazujú na prítomnosť ťažkých zápalových reakcií, autoimunitných reakcií, a reumatické procesov: reumatickej Pozorované zvýšenie titrov akútny priebeh bielkovín, a tieto spoločné príznaky zápalu, ako sú leukocytóza, zrýchlené sedimentácie erytrocytov, a tak ďalej.

Diagnostika pre podozrenie psoriázy na mojich lakťoch používa len zriedka niekedy stráviť biopsia kože k vylúčeniu iných dermatologických patológií alebo histologicky potvrdené lupienky.

Biopsia ukazuje na prítomnosť špecifických buniek rete na keratinotsitarnogo tesniace vrstvy na histologické nezrelosti keratinocytov na pokožku rozsiahlu infiltrácií T lymfocytov, fagocyty. Okrem toho sa zistili oblasti nadmernej proliferácie keratinocytov a imunokompetentných bunkových štruktúr, zvýšená angiogenéza v hrubých vrstvách priamo pod vyrážkami.

trusted-source[26], [27], [28]

Čo je potrebné preskúmať?

Ako preskúmať?

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika sa môže uskutočniť s ekzémom, červeným plochým a ružovým lišajníkom, mykózami, syfilitmi kožnými léziami, neurodermatitídou.

V niektorých prípadoch môže byť potrebná ďalšia konzultácia s odborníkmi ako reumatológom, fyzioterapeutom alebo neuropatológiou.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba psoriáza na lakťoch

Psoriáza na lakťoch nemôže byť úplne vyliečená, ale ochorenie sa môže preniesť do stabilnej fázy symptomatickej remisie, keď staré vyrážky zmiznú a nové sa nezobrazia. Na tento účel je pacientovi priradená komplexná liečba, ktorá zahŕňa množstvo prístupov a postupov. Zvážte túto liečbu podrobnejšie.

 • Dietetické jedlo

Pacientom so psoriázou na lakte je predpísaná špeciálna výživa. Diéta vylučuje použitie všetkých druhov korenín, korenistých potravín, alkoholických nápojov, kávy, čokolády, obmedzuje používanie soli. Krmivo zahŕňa rastlinné produkty, obilniny, biele mäso, zeleninu, ako aj veľké množstvo čistej pitnej vody.

 • Liečba sanatória

Pacient s psoriázou na lakťoch je s väčšou pravdepodobnosťou v oblastiach so suchým teplým podnebím, v sanatóriách, kde je možnosť užívania sulfidových alebo radónových kúpeľov. Avšak tento typ liečby má svoje kontraindikácie: je to takzvaná "letná" psoriáza, ako aj bežné pustulárne erupcie.

 • lekárstvo

Liečba je predpísaná pre lokalizovanú psoriázu na lakťoch, ktorá je sprevádzaná svrbením. Najčastejšie používané antihistaminiká, hyposenzibilizujúce liečenie a vitamíny.

 

Dávka a spôsob podávania

Nežiaduce účinky

Špeciálne pokyny

Suprastin

Vezmite 25 mg až 4 krát denne.

Recepcia je zvyčajne sprevádzaná zvýšenou únavou, ospanlivosťou, suchými sliznicami.

Suprastin nie je kompatibilný s alkoholickými nápojmi.

Fenistil

Vezmite 30 kvapiek trikrát denne.

Možné závraty, nevoľnosť, smäd.

Fenistil sa nemôže ohriať a vystaviť slnečnému žiareniu.

Tiosíran sodný

Vezmite 2-3 g na príjem vo forme 10% roztoku vo vode alebo vo fyziologickom roztoku.

Dyspeptické príznaky sú možné.

Liek sa užíva len pod dohľadom lekára.

Fenkarol

Vezmite 50 mg jeden až štyrikrát denne.

Niekedy dochádza k bolesti hlavy a zvracaniu.

Fenicall môže spôsobiť alergickú reakciu.

Diazolin

Užívajte 200 mg denne.

Závraty, ospalosť, trasenie v rukách, dyspepsia sa môžu objaviť.

Diazolín nie je predpísaný na ochorenia obličiek a pečene.

 • Masti na psoriázu na lakťoch

So psoriázou na lakťoch sa masti a iné vonkajšie činidlá používajú dvakrát denne. V počiatočnom štádiu psoriázy na lakte je vhodné použitie takýchto liekov:

 • salicylová masť 1-2%;
 • masť založená na brezovom dechtu 2-3%;
 • krém s naftalánovým olejom 2-5%;
 • masť Daivobet;
 • Masť Belosalik;
 • masť Diprosalic;
 • Lorinden A (flumethason a kyselina salicylová);
 • masť Elokom S (mometazón a kyselina salicylová).

V stacionárnom období sa používajú tieto externé prostriedky:

 • salicylová masť 2-5%;
 • masť založená na brezovom dechte 3-10%;
 • masť s naftalanovým olejom 5-10%;
 • Daivonex masť;
 • masť Zignoderm.
 • vitamíny

Vitamínové prípravky sú predpísané iba v stacionárnom a regresnom štádiu psoriázy na lakťoch, pričom sa vylučuje ich použitie v počiatočnom štádiu výskytu vyrážok.

Vitamínové komplexy ako Vitrum Q10 +, Aevitem, Undevit 1 tabletu (filmom obalených tabliet), raz denne, po dobu jedného mesiaca.

Okrem toho pri psoriáze lakťov sa často predpisuje intramuskulárne podávanie vitamínových prípravkov:

 • roztok pyridoxínu 5%, 2 ml denne alebo každý druhý deň;
 • roztoku tiamínbromidu 6% 2 ml denne alebo každý druhý deň.

Okrem toho sa odporúča užívať vitamíny E, A, kyselinu askorbovú a vitamíny B.

 • Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapia so psoriázou na lakťoch pozostáva z takých užitočných postupov:

 • UFO všeobecné alebo zónové, s optimálnou vlnovou dĺžkou 311-313 nm (s využitím úzkopásmového ožiarenia strednej vlny);
 • SFT - selektívna fototerapia je jednou z variantov UFD s optimálnou vlnovou dĺžkou 310-340 nm. CFT pomáha dosiahnuť udržateľnejšie odpustenie - do dvoch rokov;
 • prstovanie ozokeritu alebo parafínu v oblasti vyrážok;
 • kryoterapia - eliminuje svrbenie, zlepšuje lokálny metabolizmus. Teplota hmoty je zvyčajne -160 ° C a každý postup trvá 2-3 minúty. Postupy sa vykonávajú každý deň počas 20 až 25 dní.
 • Operatívna liečba

Operatívna liečba psoriázy na lakťoch sa nevykonáva.

 • homeopatie

Homeopatické lieky sú vždy predpísané pacientom individuálne po diagnostickom potvrdení ochorenia. Najkvalitnejšie výsledky sa pozorujú po liečbe komplexnými prípravkami: napríklad externý liek Psoriaten a kvapky Psorinochele je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu od lekárnikov.

Psoriatán sa používa trikrát denne v postihnutých oblastiach, je to možné dlho.

Psorinochelyus užíva 10 kvapiek trikrát denne počas 15 minút pred jedlom počas 1 až 1,5 mesiaca.

Pacienti s podráždené začervenané lakte, ako aj v prípade, že psoriáza zhorší pod vplyvom vlhkosti, lekári sa odporúča použiť Atsidum formitsikum individuálne dávkovanie.

Pacientom v starobe, ako aj so všeobecnou slabosťou a slabou imunitou sa odporúča používať jodičnan Arsenicum.

Alternatívna liečba

Pacientom so psoriázou na lakte sa odporúča liečiť pokožku takýmito alternatívnymi prostriedkami:

 • borovicový extrakt;
 • tinktúra propolisu;
 • mast Naftalan;
 • odvar z bobkového listu;
 • čistý brezový decht;
 • infúzie farby harmančeka, celandín, postupnosť.

Urýchľuje regeneráciu a čistenie kožného oleja z rajčiaka: namnožujú postihnuté miesta trikrát denne. Okrem toho môžete použiť oleje z broskýň, marhule, olív a avokáda, aby zmäkčili hrubé oblasti.

Okrem vonkajšej liečby je vhodné v prvej polovici dňa pravidelne používať vo vnútri prípravkov, ako je lekárska tinktúra ženšenu alebo Echinacea, 20 kvapiek v 100 ml vody.

Dobrým efektom je pridanie čaju k liečivým rastlinám, ako sú jalovice, bylinná tráva, šalvie, kôprové semená, ľubovník bodkovaný, korenie púpava.

V zimnom období je akútne štádium psoriázy na lakťoch, sa odporúča, aby podporila tela na základe horúcich nápojov ríbezle listy, konáre maliny, šípky a horské popol.

trusted-source[35], [36]

Bylinné ošetrenie

Medzi bylinné lieky pre psoriázy na lakťoch aloe sú považované za najefektívnejšie, sedum, rakytník rešetliakový bobule, valeriána koreň, tráva ľubovník bodkovaný, Calendula a kvety rumančeka, šalvie, Leuzea mladé borovice výhonky.

V pokročilej dobe sa odporúča užívať liečebné kúpele a kúpele s odvarom, výťažkami z čierneho, borovicového a jedlového jedla - denne alebo raz za dva dni.

Na ulnarovej zóne ihneď po kúpaní by ste mali použiť rastlinný olej (olivový, rašelinový alebo dokonca slnečnicový olej).

Na základe sekvencie a vazelíny sa pripravuje liečivá masť - obsah sekvencie v nej by mal byť 2-3%.

Bylinová infúzia strieda 1/3 pohára trikrát denne pred jedlom, po dobu 2-3 týždňov. Súčasne by sa lakte mali lubrikovať extraktom z strún alebo čerstvým celandínovým džúsom.

V noci mnoho úspešne používať mlieka z šalvie: na prípravu infúzie 1 polievková lyžica. L. Múka naliať 1 šálka vriacej vody a trvať pod vekom, kým sa ochladí. Chladený infúzny filter, navlhčite gázu alebo bielizeň, vložte na postihnuté miesta až do rána.

Prevencia

Skúsenosti ukazujú, že sa môže vyhnúť exacerbácii psoriázy na lakte, ak sa budú dodržiavať jednoduché preventívne odporúčania.

 • Oblečenie by malo byť voľné, z prírodných tkanín, ktoré by umožňovali prenikanie vzduchu.
 • Je potrebné vyhnúť sa kontaktu s rukami alkalickými látkami, chemikáliami a pri nútenom kontakte je potrebné nosiť ochranné rukavice.
 • Nezabudnite na špeciálnu kozmetiku starostlivosti o kožu lakťov: tento nástroj by mal hydratovať a udržiavať rovnováhu pH.
 • Je potrebné chrániť nervový systém a dávajte si pozor na stresové situácie.
 • Je dôležité viesť aktívny život: hrať šport, chodiť, pohybovať sa.
 • Opaľovanie môže, ale s mierou: spálenie môže spôsobiť exacerbáciu psoriázy na lakťoch.
 • Je potrebné vytvoriť zdravú a zdravú výživu.
 • Je potrebné liečiť všetky ochorenia v tele včas.

trusted-source[37], [38], [39]

Predpoveď

 • Prognóza zdravia: psoriáza na lakte je recidivujúcou chorobou s chronickým priebehom, existujú však opisy dostatočne dlhých období remisie (až 20 rokov).
 • Prognóza života je pomerne priaznivá: ak je psoriáza na lakte komplikovaná vývojom psoriatickej artritídy, pacient môže byť postihnutý.

trusted-source[40], [41], [42]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.