Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kontraindikácie očkovania

Lekársky expert článku

Detský imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Moderné vakcíny majú minimálnu kontraindikácie, ktoré sú oslobodené od maximálnych balastných látok, konzervačných látok a alergénov, takže môžu byť použité v drvivej väčšine detí a dospelých, a to bez akýchkoľvek predbežných štúdií alebo analýzy. Na všetky očkovacie látky sú dve vzájomne súvisiace kontraindikácie - alergické reakcie na zložky vakcíny a silná reakcia alebo komplikácia na predchádzajúcu dávku tejto očkovacej látky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Relatívne (dočasné) kontraindikácie očkovania

Relatívnou (dočasnou) kontraindikáciou je prítomnosť očkovanej akútnej alebo exacerbácie chronickej choroby, pretože v prípade vývoja jej komplikácií alebo nepriaznivého výsledku môže byť vakcína predložená ako ich príčina. Skúsenosti ukázali, že počas očkovania podľa epidémií detí s akútnou patológiou počet reakcií a komplikácií nezvyšuje a imunitná odpoveď je adekvátna. Očkovanie tehotných žien je tiež nežiaduce: hoci teratogénny účinok vakcín vrátane živých vakcín nie je preukázaný, očkovanie môže byť spojené s komplikáciou alebo narodením poškodeného dieťaťa.

Pre každú očkovaciu látku existuje niekoľko kontraindikácií, ktorých prísne dodržiavanie zaručuje maximálnu účinnosť a bezpečnosť profylaxie vakcín.

Zníženie počtu kontraindikácií bolo umožnené zlepšením kvality vakcín a zvyšovaním vedomostí o príčinách komplikácií. Väčšina chronických ochorení je vylúčená zo zoznamu, iba niekoľko patológií, ktoré zvyšujú riziko komplikácií, zostávajú. Dodržiavanie kontraindikácií chráni nielen očkované, ale aj zdravotníckeho pracovníka pred možnými poplatkami. Ale širší výklad contra neprijateľné, neoprávnené zvýšenie počtu odbočiek a znižuje zaočkovanosti, ako skúsenosť ZSSR a ďalších krajín, so sebou nesie epidemických ochorení sa dá predísť očkovaním.

Napriek zníženiu počtu kontraindikácií a nárastu imunizačného pokrytia pozorujeme zníženie frekvencie závažných reakcií a komplikácií, pričom väčšina z nich je individuálnej povahy, ktorú nemožno predvídať, t. J. Sa spojiť s predchádzajúcim stavom očkovaných. Uľahčujú to nasledujúce pravidlá očkovania špeciálnych skupín so zdravotnými problémami, ktoré si vyžadujú osobitné zaobchádzanie.

Zoznam zdravotných kontraindikácií pre imunizáciu Národného imunizačného kalendára *

Vakcína

Kontraindikácie

Všetky očkovacie látky

Silná reakcia alebo komplikácia predchádzajúcej aplikácie vakcíny

Všetky živé vakcíny

Stav imunitnej nedostatočnosti (primárny)

Imunosupresia; malígnych novotvarov

Tehotenstvo

ZBC

Hmotnosť dieťaťa pri narodení menej ako 2000 g

Keloidná jazva

AKDS

Progresívne ochorenia nervového systému

Afebra Kŕče v histórii

Živé vakcíny: osýpky (LCV), príušnice (HPV), rubeola, ako aj kombinované di- a trivakcíny

Závažné formy alergických reakcií na aminoglykozidy (gentamicín, kanamycín atď.),

Pre cudzorodé očkovacie látky pripravené na kuriatku: anafylaktická reakcia na proteín z vaječných sliepok

Vakcína proti hepatitíde B (HBV)

Alergická reakcia na pekárske kvasinky

Chrípka

Alergická reakcia na proteín vaječného bielka, aminoglykozidy, silná reakcia na predchádzajúcu očkovaciu látku proti chrípke.

Kontraindikácie pre živé očkovacie látky - pozri Návod na použitie.

* Akútne infekčné a neinfekčné ochorenia, exacerbácia chronických ochorení sú dočasné kontraindikácie pre očkovanie. Plánované očkovanie sa uskutočňuje 2 až 4 týždne po zotavení alebo počas rekonvalescencie alebo remisie. Pri miernom ARVI sa ihneď po normalizácii teploty vykonávajú akútne črevné ochorenia a iné očkovania.

Falošné kontraindikácie očkovania

V praxi sa často vyskytujú prípady "stiahnutia" z očkovania detí, ktoré nemajú žiadne kontraindikácie. Hlavnými príčinami zbytočného odkladu kohúty a očkovania sú "perinatálnej encefalopatia", "dysbacteriosis", "Thymomegalia", alergie a anémia. Odmietnutie rodičov, aj keď sa na ne vzťahuje, sa vyskytuje v menej ako 1% prípadov a môže byť výrazne znížené pretrvávajúcou vysvetľujúcou prácou.

"Perinatálna encefalopatia" (PEP) je vylúčené, pretože diagnózu nové klasifikácie, by mala byť CNS patológie označené konkrétnymi podmienkami. Akútne obdobie perinatálnej poškodenia dokončená v 1. Mesiaci života, po ktorom môže byť stabilná alebo regresia reziduálne porucha - v podobe svalovej dystónie, oddialiť vznik mentálne a motorické funkcie, poruchy spánku a bdenia frekvenciu. Typicky sa zmeškané a úzkosť (často spojené s koliky), symptóm Graefe (variant normy) a tras brady (dedičné dominantným znakom). Nie je prekvapujúce, že "diagnóza" PEP nedávno mala v polyklinickej lokalite 80-90% všetkých detí 1. Roka!

U týchto detí by mal neurológ potvrdiť len absenciu progresívnej patológie, ktorá dáva pediatrom dôvody na včasné podanie dieťaťa; odvolanie neurologa je legitímne len vtedy, ak má dieťa afebrilné záchvaty, hydrocefalus alebo iné progresívne ochorenie CNS.

Dysbacteriosis diagnóza je odôvodnené len u pacientov s poruchami stoličky na pozadí masívneho antibiotickej terapie, kedy zvyčajne nevzniká otázka očkovanie. V iných prípadoch je diagnóza nie je platný: narušenie črevnej biosféru opäť v akékoľvek ochorenie čriev: črevné infekcie, potravinovej intolerancie, malabsorpcie laktózy a iných sacharidov celiakia, syndróm dráždivého čreva. Analýzy "o dysbakterióze" v týchto prípadoch (a na normálnej stolici) nie sú potrebné, pretože. Nevyjasňujú skutočnú príčinu poruchy, okrem toho, že sú drahé. V každom prípade zmeny v mikrobiálnej flóre stolice nie sú ospravedlňovaním pre odstúpenie od vakcinácie alebo jej odloženie.

Zvýšenie tieni týmusu je zvyčajne detekovaná na röntgenovom snímku náhodou, to je - alebo anatomická variant alebo výsledok to po strese hyperplázia, v oboch prípadoch, diagnóza "Thymomegalia" je neoprávnené. Takéto deti normálne reagujú na očkovanie a mali by byť očkované včas.

Alergie u dieťaťa nie sú ospravedlnením za to, že sa neočkujú, pravidlá pre ich implementáciu sú uvedené nižšie. Použitie masti so steroidmi (rovnako ako pimecrolimus - Elidel), steroidy vo forme sprejov alebo inhalácií nebráni očkovaniu.

Anémia vzniku potravy by nemala byť dôvodom na odstúpenie od vakcinácie; po jeho vykonaní by malo byť dieťaťu predpísané prípravok na prípravu železa. Závažná anémia si vyžaduje objasnenie jej príčiny, po ktorej nasleduje rozhodnutie o povahe liečby a načasovaní očkovania.

Neexistuje kontraindikácia pre udržiavaciu liečbu (antibiotiká, endokrinné, srdcové, atď.), Ako aj anamnestické údaje o závažných ochoreniach bez prítomnosti aktívnych prejavov. Uvádzanie rodinnej anamnézy epilepsie, komplikácie pri podávaní očkovacej látky, alergia akejkoľvek formy, smrť súrodencov v období po očkovaní by nemala slúžiť ako odklon od očkovania. Výnimka - prítomnosť pacienta s imunodeficienciou v rodine - vyžaduje novorodenca pred zavedením BCG a výmenou OPV s IPV.

trusted-source[6], [7], [8], [9],


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Kontraindikácie očkovania" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.